Dodatek rozpočtu 2013

Finanční odbor plánuje finance strany, spravuje transparentní účet, vede transparetní účetnictví, dohlíží na toky peněz ve straně, sestavuje účetní uzávěrku, spolupracuje s finančním auditorem a zpracovává výroční finanční zprávu.

Moderátoři: Kancelar strany, Financni tym

Pravidla fóra
Toto fórum slouží pro diskuse související s finančním týmem, např. náměty a připomínky k jeho činnosti, u kterých předpokládáte delší diskusi. Na každý podnět založte nové téma.
  • Oznámení a dotazy prosím vkládejte do podatelny
  • Můžete používat i odkazy do jiných fór, pokud nejsou uzavřená.
  • Moderování tohoto fóra provádí výhradně vedoucí finančního týmu, nebo jím pověřený spolupracovník.
  • Po vyřešení nebo vyčerpání diskuse se po několika dnech téma zamyká. O opětovné odemknutí můžete požádat soukromou zprávou.
Pro proplacení financí si podejte žádost, jiné podněty podávejte do podatelny, ale napřed zkuste, jestli na to není návod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8029
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2792 poděkování
Dostal poděkování: 8200 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Dodatek rozpočtu 2013

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Petře,

probírám se tu účetními výkazy, abych byl schopen sestavit nějaký smysl dávající rozpočtový dodatek zahrnující mj. volební kauce, který by bylo možné za FO předložit RV.
Mám jeden dotaz. Rozpočet ukládal převést zůstatky na účetních kapitolách orgánů na hlavní účet ČPS, což by imo mělo být středisko Piráti, viz http://www.pirati.cz/_media/fo/hospodar ... iscich.pdf .
(2) Zůstatky na účetních kapitolách orgánů k 31.12.2012 se převádějí na hlavní účet České pirátské strany jako volné peníze.
Nicméně v účetních výkazech jsou zůčtovány u orgánů fondy do výnosu orgánů. Tzn. že se zůstatky z 2012 stávají příjmem orgánů v roce 2013.
Můžeš mi to prosím vysvětlit?

EDIT: Ještě prosímtě mi sděl, jakým způsobem jsou evidovány veřejné prostředky na účtech středisek, tak aby bylo zajištěno, že s nimi bude hospodařeno v souladu s http://www.pirati.cz/rv/5_2013#prijata_usneseni, tedy že bude možné oddělit obarvené peníze od těch ostatních. Já jsem to ve výsledovce po střediscích nenašel.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34639
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31594 poděkování
Dostal poděkování: 25703 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dodatek rozpočtu 2013

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jiri Kaderavek píše:Mám jeden dotaz. Rozpočet ukládal převést zůstatky na účetních kapitolách orgánů na hlavní účet ČPS, což by imo mělo být středisko Piráti, viz http://www.pirati.cz/_media/fo/hospodar ... iscich.pdf .
(2) Zůstatky na účetních kapitolách orgánů k 31.12.2012 se převádějí na hlavní účet České pirátské strany jako volné peníze.
Nicméně v účetních výkazech jsou zůčtovány u orgánů fondy do výnosu orgánů. Tzn. že se zůstatky z 2012 stávají příjmem orgánů v roce 2013.
Můžeš mi to prosím vysvětlit?
Musím se zeptat účetního, protože až tak dobře účetnictví neumím, ale když se podíváš na zúčtování fondů AO, tak je tam Výnosy celkem 5000 Kč, což přesně odpovídá částce na výdaje AO v rozpočtu 2013. Přesně stejně je to u ostatních odborů a komisí. On se dříve používal nějaký systém "podíl z Piráti", který se účtoval každý měsíc (zavedl to JKsen, myslím), ale pak mi to RV zakázal, tak holt to účetní nějak udělal, aby výnosy jednotlivých orgánů odpovídaly rozpočtovaným výdajům. Mohu dohodnout, že si vzájemně zavoláte a vysvětlíte si to, nebo ho pozvu na mumble sem ke mě. Tohle je opravdu nad mé znalosti účetnictví.
Jiri Kaderavek píše:EDIT: Ještě prosímtě mi sděl, jakým způsobem jsou evidovány veřejné prostředky na účtech středisek, tak aby bylo zajištěno, že s nimi bude hospodařeno v souladu s http://www.pirati.cz/rv/5_2013#prijata_usneseni, tedy že bude možné oddělit obarvené peníze od těch ostatních. Já jsem to ve výsledovce po střediscích nenašel.
Na rok 2013 měla veřejné peníze jen Praha a na nic je nepoužila. Pak samozřejmě druhá polovina patřila straně jako celku, ale nebylo jak to evidovat, musel bych si to vést v Excelu. OFFTOPICJedna věc je uložit někomu úkol a druhá je, že na to není žádný nástroj. :( 142500 Kč v rozpočtu strany jsou tedy veřejné peníze za rok 2013 a z těch bylo možné platit kauce. Druhých 142500 je podíl Prahy.

Rozpočet 2014 už je technicky vedený úplně jinak a toto sledování umožňuje. Také na rok 2014 s účetním vytvoříme novou účtovou osnovu, aby se to i účetně sledovalo odděleně. Za tím účelem jsem vymyslel tento číselník http://www.pirati.cz/fo/ciselnik Je to jen můj návrh a v průběhu roku bych chtěl celý rozpočet přečíslovat. Ne přepracovat, jen přečíslovat. Samozřejmě bych tu změnu předložil RV. Účetní osnova by pak měla také vycházet z tohoto číselníku. Koukni na to, jestli to dává smysl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Jiri.Kaderavek

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8029
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2792 poděkování
Dostal poděkování: 8200 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dodatek rozpočtu 2013

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Petr Vileta píše:Musím se zeptat účetního, protože až tak dobře účetnictví neumím, ale když se podíváš na zúčtování fondů AO, tak je tam Výnosy celkem 5000 Kč, což přesně odpovídá částce na výdaje AO v rozpočtu 2013. Přesně stejně je to u ostatních odborů a komisí. On se dříve používal nějaký systém "podíl z Piráti", který se účtoval každý měsíc (zavedl to JKsen, myslím), ale pak mi to RV zakázal, tak holt to účetní nějak udělal, aby výnosy jednotlivých orgánů odpovídaly rozpočtovaným výdajům. Mohu dohodnout, že si vzájemně zavoláte a vysvětlíte si to, nebo ho pozvu na mumble sem ke mě. Tohle je opravdu nad mé znalosti účetnictví.
Ne ne, tohle vysvětlení stačí, rozumím mu a je to tak v pořádku.
Petr Vileta píše:Na rok 2013 měla veřejné peníze jen Praha a na nic je nepoužila. Pak samozřejmě druhá polovina patřila straně jako celku, ale nebylo jak to evidovat, musel bych si to vést v Excelu. OFFTOPICJedna věc je uložit někomu úkol a druhá je, že na to není žádný nástroj. :( 142500 Kč v rozpočtu strany jsou tedy veřejné peníze za rok 2013 a z těch bylo možné platit kauce. Druhých 142500 je podíl Prahy. Rozpočet 2014 už je technicky vedený úplně jinak a toto sledování umožňuje. Také na rok 2014 s účetním vytvoříme novou účtovou osnovu, aby se to i účetně sledovalo odděleně. Za tím účelem jsem vymyslel tento číselník http://www.pirati.cz/fo/ciselnik Je to jen můj návrh a v průběhu roku bych chtěl celý rozpočet přečíslovat. Ne přepracovat, jen přečíslovat. Samozřejmě bych tu změnu předložil RV. Účetní osnova by pak měla také vycházet z tohoto číselníku. Koukni na to, jestli to dává smysl.
Je v pořádku, bude-li nová účetní osnova sledovat využití barevných peněz. Také bych doporučoval, aby na ně bylo použito FIO konto, tedy aby si zůstatek barevných peněz převedl na FIO konto, ať máme jasno v tom kolik máme na co prostředků a ať jsou barevné peníze na jiném účtu než běžné prostředky. Podle mne se jedná o 71.250 (Michálek 2012) + 2 x 142.500 (Michálek 2013) + 13.241.700 (PS PČR 2013) - 230.000 (kauce PS PČR + Maděra) = 13.367.950. Čistě teoreticky můžeme ještě (ale asi se svolením RV) zahrnout do barevných výdajů (kauce na Michálka a ostatní dříve proběhlé kauce + kvalifikované výdaje - podpora projektu dat. schránek atp. tedy vlastně uplatnit RV 5/2013 zpětně) a uvolnit tak některé z barevných prostředků.

Co se týče návrhu rozpočtové osnovy, nepovažuji ji v tomto smyslu za nijak zásadní, klíčová je osnova účetní, nicméně bude-li použita, tak se vážně přimlouvám za to, aby názvy účtů v účetní osnově odkazovaly na číslo rozpočtové osnovy (kapitoly).

A nakonec výmluvu na neexistenci nástroje na sledování barevných peněz neakceptuji. Tímto nástrojem má být účetnictví a pokud to z nějakého mně tedy neznámého důvodu nelze (tedy doplnit analytiku o barevné účty), pak se to tedy mělo evidovat v "excelu" jak píšeš. Ale jsem rád, že to napravíš.

Z mého pohledu tedy zůstává vážným problémem to, že nebyla dodržena rozpočtová disciplína a nebyly dodrženy RoPR (Rezerva RP max 1/5 příjmů), takže nyní nelze přijmout rozpočtový dodatek, který by ta pochybení (přeslimitní čerpání rezrvy RP) zpětně dal do pořádku. Účtovat se musí častěji a proplácet se musí až po ověření stavu rozpočtové kapitoly. Do RV pošlu rozpočtový dodatek, který bude "legalizovat" kauce, přeslimitní čerpání však nikoliv. To dám jako podnět ke KK, protože do budoucna je nedodržení rozpočtové disciplíny vážným problémem. Předpokládám, že nějaká forma důrazného napomenutí a výzev k nápravě způsobu kontroly plnění rozpočtu bude muset být.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Odpovědět

Zpět na „Finanční tým“