bitcoin

Finanční odbor plánuje finance strany, spravuje transparentní účet, vede transparetní účetnictví, dohlíží na toky peněz ve straně, sestavuje účetní uzávěrku, spolupracuje s finančním auditorem a zpracovává výroční finanční zprávu.

Moderátoři: Kancelar strany, Financni tym

Pravidla fóra
Toto fórum slouží pro diskuse související s finančním týmem, např. náměty a připomínky k jeho činnosti, u kterých předpokládáte delší diskusi. Na každý podnět založte nové téma.
  • Oznámení a dotazy prosím vkládejte do podatelny
  • Můžete používat i odkazy do jiných fór, pokud nejsou uzavřená.
  • Moderování tohoto fóra provádí výhradně vedoucí finančního týmu, nebo jím pověřený spolupracovník.
  • Po vyřešení nebo vyčerpání diskuse se po několika dnech téma zamyká. O opětovné odemknutí můžete požádat soukromou zprávou.
Pro proplacení financí si podejte žádost, jiné podněty podávejte do podatelny, ale napřed zkuste, jestli na to není návod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jiri Kaderavek píše:Jenže my jsme politická strana, tak na firmy zapomeň.
Vím, jenže zákon o účetnictví (a další) platí s jistými výjimkami i pro nás, i když byl původně psán pro firmy. Proto občas srovnávám.
Jiri Kaderavek píše:Mmchd. jsem zvyklý na to, že tohle je problém účetního a mne nezajímá. Když mi dá někdo něco darem, tak se s tím holt bude muset účetní poprat (bitcoin není dopisová bomba :)).
Typický manažerský způsob. Když je to správně, je to zásluha manažera, když je to blbě, je to vina podřízeného. :mrgreen: Chudák tvá účetní :roll:
Jiri Kaderavek píše:Mohu ti teď hned jeden bitcoin poslat jako dar poštou. Co s ním uděláš?
Jestli ho pošleš Petru Viletovi - OSVČ, tak ti ho s díky vrátím. Nemám, nepoužívám, nevidím přínos. Jestli ho pošleš Pirátům, tak ... jak psal Vašek Málek - rezignuji pro neschopnost vykonávat svou funkci :twisted:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8027
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2792 poděkování
Dostal poděkování: 8199 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

V tom případě jsem právě Pirátům poslal na adresu vedoucího FO 0.1 BTC (~200 Kč). Číslo transakce níže.
https://blockchain.info/tx/af8846303cc2 ... e52fd41875
Můžeš dar odítnout přijmout, pak přijde ČPS o 200 Kč. Ale musíš to deklarovat veřejně, jako já :mrgreen:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvky (celkem 3):
Martin.Broz, Michal.Ketner, Filip.Krska
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Martin.Broz
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 9429
Registrován: 08 črc 2009, 12:40
Profese: SMRT MODERACI
Bydliště: Internet
Dal poděkování: 1529 poděkování
Dostal poděkování: 5428 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Martin.Broz »

Sakra, zapomel sem se zeptat, mel sem parkovani na Vaclavaku jen na pul hodiny. Tak snad zejtra.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jiri Kaderavek píše:V tom případě jsem právě Pirátům poslal na adresu vedoucího FO 0.1 BTC (~200 Kč). Číslo transakce níže.
https://blockchain.info/tx/af8846303cc2 ... e52fd41875
Můžeš dar odítnout přijmout, pak přijde ČPS o 200 Kč. Ale musíš to deklarovat veřejně, jako já :mrgreen:
Jirko, nevím že má Česká pirátská strana zřízen bitcoinový účet, nemám k němu přístup a nevím co s tím ani technicky, ani účetně a neumím a nemohu to převést na náš FIO účet.

Proto odmítám tento dar.

Jestli vážně chceš, abych složil funkci, já na ní nelpím.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8027
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2792 poděkování
Dostal poděkování: 8199 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Poslal jsem ti to přes blockchain.info na tvůj stranický e-mail. Odmítnout můžeš samozřejmě, a protože aktuálně nevím, kdo by FO asi tak chtěl dělat, tak nechci abys odstoupil, takže tě nebudu trápit tím, že bych dar zvyšoval.
S tímhle tedy končím, beru to tak, že to prostě neumíme a já tím budu je ztrácet čas.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvek:
anonym2064
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jirko, pokud si to nějak vysvětlíme a určíme si postupy, tak já se nebráním používání bitcoinů. Jen prostě v téhle chvíli nevím co s tím a obávám se případného postihu od FÚ. Brooch slíbil, že se poptá bývalého auditora, to by mohl být dost erudovaný názor. Já se také zkusím někde poptat, ale nechci na nás zbytečně upoutávat pozornost. Vždyť to znáš. Párkrát se na Berňáku na něco zeptáš, oni si řeknou "ten má asi v účetnictví pěkný svinčík" a máš na krku kontrolu. :)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
ItoldYouSo7227
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2710
Registrován: 14 črc 2012, 00:45
Bydliště: London
Dal poděkování: 3183 poděkování
Dostal poděkování: 2614 poděkování

Re: bitcoin

Příspěvek od ItoldYouSo7227 »

Myslim, ze to je od tebe postup ne moc nepodobny soucasnych uredniku "nevim, nechci o tom slyset, nezajima me to, nechte me byt. Chci mit svoje pohodli." Az to prestane daneho cloveka bavit. Tedy v tomto pripade cleny Piratu. Pokud jsem cetl spravne tak prvni vlakno o prijimani bicoinu bylo z listopadu 2010(!) tehdy to vysumelo poprve, pak jeste nasledovala vlakna z ledna 2012, a zari 2012, ktera opet vysumela, resp. si to zabil ty. A nyni se obavam, jestli prilezitost dokazat, ze jsme opravdu pokrokova a technologicka strana neshori po cvrte. Potreti po odmitani z tve strany.

Rijen 2012:
Petr Vileta píše:Pokud se najde dobrovolnik, ktery se o to bude starat a soucasne se stane clenem Financniho odboru, tak at se to zridi. Ale ja Bitcoin nemam, temer nic o nem nevim e nehodlam se to ucit, protoze to zatim povazuji za nepouzitelnou ptakovinu :)

Pokud by snad rozhodl nejaky organ, ze se to zridi a ulozil mi to obsluhovat, budu zvazovat rezignaci na funci sefa FO.
Takze jeste se to "nehodlas ucit" (nevim, co presne tim myslis), nebo je uz problem pouze v neznalosti jak to uctovat? ;-) (Predpokladam to druhe.)

Co se tyce toho zpusobu uctovani, proc to nemuzes uctovat jako prijmute dolary nebo eura?
Jirka Kaderavek z ledna 2012:
V účetnictví se obojí řeší podobně, buď jako cizoměnový účet nebo komodita na skladě,
Uz tenkrat ti to jasne rikal.
Nikdy plně nezměníte věci bojem s existující realitou. Abyste něco změnili, vytvořte nový model, který udělá současný model zastaralým. -- z článku o bitcoinu
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Petr.Vileta »

Do funkce vedoucího FO jsem by zvolen 17. června 2012 takže jestli to někdo zabil před tímto datem, tak jsem to nemohl být já.

Uvědom si prosím pár věcí. Hmotnou zodpovědnost mám já a Ivan Bartoš, členové strany žádnou spoluzodpovědnost za hospodaření nemají. Když nám tedy FÚ dá pokutu řekněme 5000 Kč, tak se o to musíme podělit já s Ivanem, případně to zaplatí pouze jeden z nás, podle rozhodnutí RK. Možná namítneš, že se na to vybere fundraisingem a že prostě chceme provokovat a do toho rizika půjdeme. Fajn, ale pak o tom chci rozhodnutí CF, nebo minimálně RV. A v každém případě chci přesný postup pro účetního (tzv. předkontaci), protože ani on neví co s tím (dnes jsem s ním mluvil).

Další věc je, že podléháme auditu a na konci roku nám auditor může sdělit, že naše účetnictví má vady. Pak nemůžeme do Sněmovny odevzdat auditovanou výroční finanční zprávu, tím nesplníme zákonnou povinnost a to je důvod pro pozastavení činnosti, možná i pro rozpuštění strany. Rozhodně je to důvod pro zastavení státních příspěvků za senátora. Jelikož L. Michálek kandidovat na naší kandidátce, ministerstvo proplácí tento příspěvek pouze nám a my ho podle koaliční smlouvy pak musíme rozdělit ještě pro Zelené a KDU. To bychom ovšem nemohli, když nic nedostaneme, a předpokládám, že by nás ty dvě strany daly k soudu a ty peníze vymáhali po nás.

Opravdu nám "moderní měna bitcoin" stojí za takové riziko? Kvůli pár předpokládaným stovkám korun se vystavíme riziku likvidace? Prosím o jasnou odpověď.

A učit se zacházet s bitcoiny (myslím technicky) se fakt nehodlám. Rád přijmu do FO pomocníka, třeba Václava Málka, který se o to bude starat. Dokud si nebudu moci koupit za bitcoin hamburger nebo benzín do auta, tak je to pro mě "zajímavý nesmysl" :twisted:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek.sen
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2340
Registrován: 14 črc 2009, 08:00
Profese: bývalý obchodník, dnes důchodce
Dal poděkování: 2649 poděkování
Dostal poděkování: 3147 poděkování

Re: bitcoin

Příspěvek od Jiri.Kaderavek.sen »

Petr Vileta píše:
Opravdu nám "moderní měna bitcoin" stojí za takové riziko? Kvůli pár předpokládaným stovkám korun se vystavíme riziku likvidace? Prosím o jasnou odpověď.
No konečně ti to došlo. Nestojí. V ČR není nikde oficiální zpráva o nějaké internetové měně. Tak se na to konečně vyser! Vždyť to jsi ty, kdo to pořád rozdmychává a onanuje nad tím. A v tomto případě se hmotnou odpovědností neoháněj. Když něco oficiálně neexistuje, tak za to nemůžeš být ani postižen. Tak se už prosím uklidni, nebo tě z toho mrdne.
člen České pirátské strany
tel: +420775335227
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8027
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2792 poděkování
Dostal poděkování: 8199 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Jednou už jsem to musel napsat. Bitcoin je mrtvý, takže téhle diskusi už ublížit nejde.
Do funkce vedoucího FO jsem by zvolen 17. června 2012 takže jestli to někdo zabil před tímto datem, tak jsem to nemohl být já.
Mýlíš se, zabil si toho tolik, že to sám nemůžeš ani spočítat. To zabití spočívá v obstruktivním přispívání do každého tématu. Já sám jsem byl a občas stále jsem docela zoufalý z toho, že se člověk snaží něco vyřešit, tak nějak očekává, že se k tomu vyjádří nějak lidé, kteří tomu rozumí a na základě téhle diskuse se třeba RP rozhodne do toho jít. To by ovšem nesměl být Vileta, který poměrně spolehlivě každou takovou konstruktivní diskusi rozbije, odradí lidi, kteří k tomu mají co říci do ní přispívat a nakonec přinutí zaufalého předsedu k vypnutí fóra. Oceňuji tvou práci pro FO, ale pro mne si od začátku největším škůdcem aktivit ve straně právě ty svým zbytečným komentováním všeho. Mmchd. ta minulá diskuse o bitcoinu vypadá vcelku nevinně, až na to, že z ní musel moderátor odpárat asi 20 tvých zcela nesmyslných a zavádějícícha v zásadě OT příspěvků, které ten thread zabily (což je konstatováno v posledním příspěvku). Já rád pomohu (a mnohokrát jsem pomohl i lidem, ke kterým mám výhrady), ale můj čas je docela drahý na to přít se s idiocií.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvek:
Ondrej.Kotas
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Odpovědět

Zpět na „Finanční tým“