bitcoin

Finanční odbor plánuje finance strany, spravuje transparentní účet, vede transparetní účetnictví, dohlíží na toky peněz ve straně, sestavuje účetní uzávěrku, spolupracuje s finančním auditorem a zpracovává výroční finanční zprávu.

Moderátoři: Kancelar strany, Financni tym

Pravidla fóra
Toto fórum slouží pro diskuse související s finančním týmem, např. náměty a připomínky k jeho činnosti, u kterých předpokládáte delší diskusi. Na každý podnět založte nové téma.
  • Oznámení a dotazy prosím vkládejte do podatelny
  • Můžete používat i odkazy do jiných fór, pokud nejsou uzavřená.
  • Moderování tohoto fóra provádí výhradně vedoucí finančního týmu, nebo jím pověřený spolupracovník.
  • Po vyřešení nebo vyčerpání diskuse se po několika dnech téma zamyká. O opětovné odemknutí můžete požádat soukromou zprávou.
Pro proplacení financí si podejte žádost, jiné podněty podávejte do podatelny, ale napřed zkuste, jestli na to není návod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34599
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jiri Kaderavek píše:Sorry, ale manipuluješ, aby se ti to hodilo do krámu. Snažíš se navodit dojem, že bitcoiny budeme kupovat a že za ně budeme něco kupovat. Což není pravda.
Nemanipuluji, to zásadně nedělám. Já jen přemýšlím, jak bitcoiny pojmout, za co je považovat. Jejich využití by samozřejmě bylo nejvýhodnější, pokud bychom za ně mohli přímo něco nakoupit. Vyhnuli bychom se směnárenským poplatkům. Můžeme je samozřejmě vyměnit za české peníze, ale i pak za ně něco koupíme, nač bychom ty peníze jinak měli, že?

Jenže pokud mám průběžně účtovat o stavu BTC účtu, pak s tím musím zacházet jako s cizí měnou a denně přeceňovat zůstatek podle aktuálního kursu (strašnej vopruz). Ovšem tento kurs není ČNB stanoven. Podle zákona o účetnictví v takovém případě mám použít kurs centrální banky cizí země vůči dolaru nebo euru a následně kurs ČNB jedné z těchto dvou měn ke koruně. Ovšem neznám žádnou cizí zemi, která má jako měnu BTC a má stanoven oficiální směnný kurs k USD nebo EUR :) Pořád narážím na to, že BTC je v podstatě anonymní nestátní měna a jakýkoliv stát se bude jejímu používání bránit, nebo to v lepším případě bude považovat za obchodování s komoditou. Jenže obchodování s komoditou nebo cennými papíry je podnikání. Česká politická strana si nesmí koupit akcie ČEZ nebo Microsoftu, nesmí si koupit zlatou cihlu jako investiční majetek. OFFTOPICMůžeme koupit malou cihličku a darovat ji Jiřímu Kadeřávkovi k výročí založení strany jako dar za zásluhy :)Dokonce i když si strana koupí dům a větší část z něj bude pronajímat, jde o podnikání. Proto také ČSSD má svoji akciovku Cíl, protože Lidový dům by jako strana nemohli pronajímat.

Jiri Kaderavek píše:Podle mne by si tohle měl vyřešit účetní. Ten odpor je na tvé nebo jeho straně?
Zatím je odpor převážně na mé straně, protože pokud vím, tak účetní má sice letitou praxi, ale také pouze s českou měnou. Teď se s ním sejdu, tak se ho poptám, jestli by si s tím poradil.

Ale pořád jsi mi neodpověděl na tenhle jednoduchý příklad :)
10.4.2013 nám někdo daruje 0,001 BTC.
Zaúčtuje se to Má dáti xxx / Dal xxx.

12.4.2013 si za 0,001 BTC zakoupíme ve Webstepu tužkové baterie.
Zaúčtuje se to Má dáti xxx / Dal xxx.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Martin.Broz
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 9429
Registrován: 08 črc 2009, 12:40
Profese: SMRT MODERACI
Bydliště: Internet
Dal poděkování: 1529 poděkování
Dostal poděkování: 5428 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Martin.Broz »

Zejtra se zeptam naseho byvaleho auditora jak to vidi on, myslim ze jeho pohled na vec bude smysluplnejsi nez domenka ucetniho. Pokud by nekdo chtel vygenerovat konkretni dotaz, tak sem s nim.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Broz za příspěvek:
Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34599
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martin Broz píše:Pokud by nekdo chtel vygenerovat konkretni dotaz, tak sem s nim.
Mě by hlavně zajímalo, jak ty BTC brát principiálně. Měna, komodita, zboží ... a podle toho se na to pochopitelně budou vztahovat různé zákony a vyhlášky. Dával jsem tu třeba takový příklad, kdy by mi v Londýně nějaký hostinský dal poukázku na "1 oběd dle vlastního výběru", jak bych zaúčtoval takovou věc. Hodnotu neznám, kurs libry se může v době použití změnit atd.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Martin.Broz
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 9429
Registrován: 08 črc 2009, 12:40
Profese: SMRT MODERACI
Bydliště: Internet
Dal poděkování: 1529 poděkování
Dostal poděkování: 5428 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Martin.Broz »

Nechci predjimat stanovisko obdornika, ale myslim ze s tim muzes zachazet stejne jako se slibem. Jaka je hodnota slibu? Zadna. V korunach rovna se nula.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34599
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martin Broz píše:Nechci predjimat stanovisko obdornika, ale myslim ze s tim muzes zachazet stejne jako se slibem.
Jak se účtuje slib? :D Jde o to, že budeme zveřejňovat nějaký přehled slibů (stav BTC účtu). Že by výnosy příštích období, nebo nějaký účet dohadný? Fakt nejsem odborník.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Martin.Broz
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 9429
Registrován: 08 črc 2009, 12:40
Profese: SMRT MODERACI
Bydliště: Internet
Dal poděkování: 1529 poděkování
Dostal poděkování: 5428 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Martin.Broz »

Hele a neprehanis to trochu s tou transparenci? Proc si nezverejnil ucast mych napadu. KnowHow, to se pocita na miliony a nebo krabice ktery objely pul evropy? Bitcoin neni nic vic nez zprava.
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8027
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2792 poděkování
Dostal poděkování: 8199 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Petr Vileta píše:Jirko, když nakoupí hliněné kuličky Webstep a pak je prodá, nebo jimi zaplatí za nákup hardisku, tak se tomu říká podnikání. A to má politická strana zakázané.
Když nemanipuluješ, proč tedy píšeš, že budeme bitcoiny kupovat? O tom nikdy nebyla řeč. Práší se ti od pusy. Tu předkontaci ti dodám hned jak se potkám s účetní.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34599
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jiri Kaderavek píše:
Petr Vileta píše:Jirko, když nakoupí hliněné kuličky Webstep a pak je prodá, nebo jimi zaplatí za nákup hardisku, tak se tomu říká podnikání. A to má politická strana zakázané.
Když nemanipuluješ, proč tedy píšeš, že budeme bitcoiny kupovat? O tom nikdy nebyla řeč. Práší se ti od pusy. Tu předkontaci ti dodám hned jak se potkám s účetní.
No tak tady jsem opravdu jednou psal o nákupu, protože si neumím dost dobře představit, že firma dostane něco darem a já svůj příklad začal u firmy.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8027
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2792 poděkování
Dostal poděkování: 8199 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Jenže my jsme politická strana, tak na firmy zapomeň. Mmchd. jsem zvyklý na to, že tohle je problém účetního a mne nezajímá. Když mi dá někdo něco darem, tak se s tím holt bude muset účetní poprat (bitcoin není dopisová bomba :)). Mohu ti teď hned jeden bitcoin poslat jako dar poštou. Co s ním uděláš?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvek:
Ondrej.Profant
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bitcoin

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Jiri Kaderavek píše:Jenže my jsme politická strana, tak na firmy zapomeň. Mmchd. jsem zvyklý na to, že tohle je problém účetního a mne nezajímá. Když mi dá někdo něco darem, tak se s tím holt bude muset účetní poprat (bitcoin není dopisová bomba :)). Mohu ti teď hned jeden bitcoin poslat jako dar poštou. Co s ním uděláš?
Složí funkci a uteče? :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Malek za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Kaderavek, Petr.Vileta, ItoldYouSo7227, Martin.Svadlenka
Odpovědět

Zpět na „Finanční tým“