Návody k systémům

Technický odbor působí v oblasti správy, údržby a vývoje technických systémů strany a jejích technických zařízení a poskytuje servis ostatním orgánům strany.

Moderátor: Technický odbor

Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33839 poděkování

Re: Návody k systémům

Příspěvek od Martin.Kucera »

Sona.Agnes.Nemeckova píše: 02 úno 2020, 23:01Ale ty tu konkrétní připomínky máš.
Ano, teď. Ale Jirka psal o půltřetím roku. A za tu dobu jsem fakt až doteď neslyšel o tom, že by návody byly nedohledatelné nebo nebyly intuitivně dostupné.
Navíc mi jde o konkrétní připomínky ke konkrétním návodům, a těch je tu jako šafránu. Přičemž toto vlákno pro ně ani není vhodné - i kdyby byl pro každý návod vyhrazen jeden příspěvek, tak do něj nemohou další lidé dopisovat svoje připomínky. Muselo by být pro každý návod samostatné vlákno, anebo samostatný ticket v redmine.
Sona.Agnes.Nemeckova píše: 02 úno 2020, 23:01A pokud si je doteď neslyšel tak nevím kde je chyba, ale já za půl roku slyšela těch stesku tolik, že to hezky není.
No pokud si lidé stýskají mezi sebou, aniž by to řekli aspoň koordinátorovi (který by mě vědět, na koho se obrátit), tak je to těžký.
Sona.Agnes.Nemeckova píše: 02 úno 2020, 23:01A upřímně, možná by se to fakt chtělo zamyslet nad stylem komunikace s lidmi. Doporučuji supervizi. Protože dost chápu, že za tebou lidí nejdou.
Zeptej se kteréhokoli koordinárota, jestli jsem je někdy s něčím poslal do háje (a pokud ano, tak s čím). Nicméně pokud sis všimla, tak vedoucím AO už nejsem (jen dočasně spolupověřeným, do zvolení nového vedoucího), tak třeba ti styl komunikace mého nástupce sedne více. (Ale je hezké, že to píšeš, krásně to kontrastuje s tvrzeními Jakuba Michálka, že vedoucí odborů se musejí podbízet členům, aby si zajistili znovuzvolení.)
Sona.Agnes.Nemeckova píše: 02 úno 2020, 23:01Zadat podnět v redmine? Jo to jsme udělali, neodpověděl si na něj víc jak pět týdnů (ano dva byly okolo Vánoc) takže víc jak tři týdny si nám ani nenapsal jste debilové máte to blbě. A když se ti tam Pepa připomněl sjel si nás jak malé haranty a rád semnou od začátku komunikuješ taky jak s deníkem.
Ano, veřejně se ti zde tímto omlouvám, že jsem vám žádost o zprocesování založení MS nechal ležet v podatelně cca o dva týdny déle než bylo únosné, aniž bych vám tam napsal "máte to blbě, postupujte podle vyhlášky".
A teď mi řekni ty na rovinu - vážně očekávám tak moc, když u lidí, kteří chtějí vlastní MS, předpokládám, že si přečtou aspoň související předpisy (protože koneckonců budou povinni se jimi řídit), které mají přímo odkázané i na každé stránce fóra? Včetně vyhlášky Místní sdružení, která hned v první sekci obsahuje:

Po provedení tohoto postupu pošle nové předsednictvo oznámení o vzniku místního sdružení do podatelny administrativního odboru.
Oznámení musí obsahovat:
odkaz na souhlas krajského fóra,
odkaz na zápis z ustavujícího zasedání,
název, označení oblasti a území místního sdružení,
jména nových členů místního sdružení,
složení prvního předsednictva místního sdružení
a na konci též odkaz na návod.
Víš, když člověk furt dokola naráží na to, že ti, kteří po něm něco žádají, pořád opakují ty samé chyby, protože si nepřečtou ani to, co mají na dosah (či dokonce ani přímo vysvětlení, jaké chyby dělají - Lucie by ti mohla vyprávět zážitky s některými koordinátory a jejich předáváním informací o nových členech), tak to každého dříve či později vyčerpá.
Ondra.kl píše: 03 úno 2020, 07:32Přihlašuju se přes tlačítkoi "pirátská identita" přihlašovacími údaji k fóru. Osobní nastavení se mi ukáže, změna psč / kraje se uložila. "Sledovat Piráty !" (https://nalodeni.pirati.cz/sledovat-piraty/) stále tvrdí že můj email už je zadán
Aha...
Tlačítko Sledovat Piráty je pro nové zájemce bez Pirátské identity (jen zadají mail a naklikají si oblasti zájmu).
Pokud máš Pirátskou identitu, přihlas se a nastavíš si to v Já Pirát.
Jarmil píše: 03 úno 2020, 08:55(Což je mimochodem jeden z důvodů, proč je Martin nakonec v RP: že udělá ten jeden drobný krok navíc, aby se věci staly, místo aby brečel, že někdo jiný má "povinnost" )

No a abyste si udělali představu o návodech třeba u Nalodění: dostal jsem ten projekt na starost před pár měsíci; dělám na něm zadarmo, 8 hodin týdně max, z toho polovinu zabere komunikace po 7 různých kanálech. Dvě a půl stránky požadavků, za každý zpracovaný přibude tak jeden a půl nového. Jasně, klidně můžu místo programování psát návod, ale tímpádem jiné věci budou muset počkat. Je to o prioritách, je to o tom, že vám sice každý ochotně řekne, co by "se" mělo stát, ale zatím nikdo nenapsal "člověče, už tu diskuzi sleduji nějakou dobu, já vám místo keců s těmi návody pomůžu".
K tomu ještě doplním: Říkávám lidem (koordinátorům, PKS) "Nechoďte za námi s tím, co můžete udělat sami, protože když to budeme dělat za vás, budeme mít o to míň času na věci, které vy sami udělat nemůžete."

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4111
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Návody k systémům

Příspěvek od Ondra.kl »

Martin.Kucera píše: 03 úno 2020, 09:15
Ondra.kl píše: 03 úno 2020, 07:32Přihlašuju se přes tlačítkoi "pirátská identita" přihlašovacími údaji k fóru. Osobní nastavení se mi ukáže, změna psč / kraje se uložila. "Sledovat Piráty !" (https://nalodeni.pirati.cz/sledovat-piraty/) stále tvrdí že můj email už je zadán
Aha...
Tlačítko Sledovat Piráty je pro nové zájemce bez Pirátské identity (jen zadají mail a naklikají si oblasti zájmu).
Pokud máš Pirátskou identitu, přihlas se a nastavíš si to v Já Pirát.
Ahá, ono je to schovaný pod "Moje zájmy a dovednosti" :fet:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Josef.Spak
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 1106
Registrován: 24 zář 2017, 23:50
Profese: Programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 1833 poděkování
Dostal poděkování: 1111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návody k systémům

Příspěvek od Josef.Spak »

Sona.Agnes.Nemeckova píše: 02 úno 2020, 23:01A upřímně, možná by se to fakt chtělo zamyslet nad stylem komunikace s lidmi. Doporučuji supervizi.
No, když čtu jak si tu leckdo leccos ventiluje, ehm, možná těch lidí je víc :)
Například, někdo mi tvrdil, že jsem prý byl někdy nepříjemný do telefonu, ale hrozně těžko se s tím pracuje, pokud se nedozvím konkrétní případ.

Ohledně toho konkrétního případu o kterém jsi psala, možná to jde opravit jinak. Chyba možná není v člověku, ale v procesu. U každé podatelny by mohla být pravidelná kontrola:

Zda je/byla první odpověď k podání v dostatečném čase, alespoň s prosbou o doplnění informací, datem kdy lze očekávat další odpověď, resp. úkon v té věci.
Zda v průběhu řešení není podání po termínu,
Zda má vůbec podání zadaný termín kdy lze očekávat posun
Zda je podatel informován o průběhu řešení (např alespoň jednou měsíčně).

No a tahle kontrola kvality vypadá jako úkol, který se dá dělat dobrovolnicky... nehlaste se všichni :)
Je to úkol, při jehož plnění si můžete vybrat, jestli dostanete facku z jedné nebo z druhé strany, a v nejlepším případě se o něm nikdo nedozví. Takže to vypadá spíš jako úkol pro robota.
Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování

Re: Návody k systémům

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Milus.Kotisova píše: 02 úno 2020, 17:00
Jarmil píše: 01 úno 2020, 10:11
Sona.Agnes.Nemeckova píše: 31 led 2020, 17:08 To je další problém - jak zjistit kdo je v čem kompetentní to řešit? Upřímně mi na tuhle otázku umí málokdo odpovědět...
Soňo, přečti si https://swarmwise.pirati.cz/ , to je dobrý začátek k pochopení, jak to tady funguje.

Stručně: Kompetentní jsi ty :)

Hledej si informace, piš lidem, ptej se tak dlouho, až zjistíš co kdo má na starost, vymámíš z nich informace, dáš do kupy úpravu návodu a publikuješ ji. Nebo ještě lépe: zkus sama ovládání daného systému metodou pokus omyl a popiš, co ses naučila. Přeber iniciativu a zodpovědnost za kompletní a aktuální wiki, případně zorganizuj ta školení, budeme ti moc vděční - bez ironie.
Jasně, Jarmile, ale jsou základní věci, které by měli být od začátku přístupné: INFORMACE, KDO JE ZA CO ZODPOVĚDNÝ. Je zbytečné a neefektivní, aby každý jednotlivě dohledával tento typ informací pořád dokola, protože to nemáme pořešeno.
Kdo je za co zodpovědný lze dohledat snadno - je to napsáno ve Stanovách a Organizačním řádu. Co tam není explicitně definováno jako něčí úkol, za to mají zodpovědnost všichni členové CF. Včetně návodů. A je na nás, abychom převzali zodpovědnost a aktivně přiložili ruku k dílu. Nikdo to za nás neudělá.

Chybí ti návod? Najdi v okolí Piráta, který s tím systémem umí a dejte ten návod společně dohromady. Nebo koukněte na existující návod a upravte co je zastaralé. Nejste si jisti? Prostě to vykopněte a požádejte další členy o korekci či pomoc. Členové z MSK takhle vytvořili návod na Zulip. A nikoho se nemuseli ptát, jestli můžou.

Stranu si budujeme odspodu my, členové. Je bláhové domnívat se, že ji za nás bude budovat předsednictvo nebo vedoucí odborů. Mají svoje úkoly a zodpovědnosti, ale drtivá většina práce a zodpovědnosti je na nás všech. Každá konstruktivní pomoc a iniciativa se počítá.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvek:
Karel.Nejedlik

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Agnes.Nemeckova
Člen KS Praha
Příspěvky: 149
Registrován: 22 úno 2019, 09:55
Profese: Poradce pro rodiče, manažer v NNO
Bydliště: Praha 17
Dal poděkování: 49 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování

Re: Návody k systémům

Příspěvek od Agnes.Nemeckova »

Jarmil píše: 03 úno 2020, 08:55 Jeden konkrétní příklad: Nalodění mám na starost já; mám to v podpisu, mých příspěvků v tomto vlákně jste si zjevně všimli. Přesto mne o požadavku na úpravu, který tady diskutujete, upozornil až hádejte kdo: Martin Kučera. Nikdo jiný z diskutujících se neobtěžoval. Pokud chcete, aby se informační toky zlepšily, začněte u sebe.

(Což je mimochodem jeden z důvodů, proč je Martin nakonec v RP: že udělá ten jeden drobný krok navíc, aby se věci staly, místo aby brečel, že někdo jiný má "povinnost" )

No a abyste si udělali představu o návodech třeba u Nalodění: dostal jsem ten projekt na starost před pár měsíci; dělám na něm zadarmo, 8 hodin týdně max, z toho polovinu zabere komunikace po 7 různých kanálech. Dvě a půl stránky požadavků, za každý zpracovaný přibude tak jeden a půl nového. Jasně, klidně můžu místo programování psát návod, ale tímpádem jiné věci budou muset počkat. Je to o prioritách, je to o tom, že vám sice každý ochotně řekne, co by "se" mělo stát, ale zatím nikdo nenapsal "člověče, už tu diskuzi sleduji nějakou dobu, já vám místo keců s těmi návody pomůžu".
Hele ja chápu tvou ukřivděnost. Chápu, že se tě to dotklo. Chces detailní výčet čemu já věnují kolik hodin týdně zadarmo?

Já prostě neumím navrhovat řešení. Neumím a nebudu protože tomu nerozumím.

Já po tobě taky nechci aby si navrhoval změny zákonů a řešil díry v problematice ochrany práv dětí v sociální a zdravotní oblasti.

Pro mě je, ale v mé práci tohle něco co mě zdržuje. Ok budu několik hodin nebo dní věnovat tomu, abych se naučila zjednodušovat vaše procesy a postupy a naučila se " vaší práci" a moje práce holt musí počkat, protože vy tu vaši nezvladate. To je přece na hlavu.

Ano Martin ti jako jediný napsal co a jak udělat, není to třeba proto, že prostě my ostatní nevíme co a jak zjednodušovat a co jde a co nejde?

Mě tohle kopání do všech okolo přijde dost smutný.

Ágnes Němečková
MS Praha 6
Členka RT sociál a RT zdravotnictví, týmu SPOD

„Kdo jde pořád rovně, daleko nedojde.“ — Antoine de Saint-Exupéry, kniha Malý princ

Uživatelský avatar
Jarmil.Halamicek
Člen KS Praha
Příspěvky: 506
Registrován: 18 kvě 2018, 10:24
Profese: programátor
Dal poděkování: 365 poděkování
Dostal poděkování: 2336 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návody k systémům

Příspěvek od Jarmil.Halamicek »

Sona.Agnes.Nemeckova píše: 03 úno 2020, 11:19
Soňo, vkládáš mi do úst něco co jsem neřekl (že máš navrhovat řešení, že máš zjednodušovat procesy TO, že mi Martin napsal jak mám věci dělat atd) a pak mě za to biješ. To je argumentační faul.

Promiň, na téhle úrovni se s tebou hádat nebudu.

Autor pirátských Odměn a projektu GreenOrDie. Člen Technického odboru. Jarmil.com


Face your fears, live your dreams.

Uživatelský avatar
Milus.Kotisova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 566
Registrován: 22 kvě 2014, 15:52
Profese: překladatelka, lektorka, publicistka
Dal poděkování: 733 poděkování
Dostal poděkování: 838 poděkování

Re: Návody k systémům

Příspěvek od Milus.Kotisova »

Jan.Bednarik píše: 03 úno 2020, 10:13
Stranu si budujeme odspodu my, členové. Je bláhové domnívat se, že ji za nás bude budovat předsednictvo nebo vedoucí odborů. Mají svoje úkoly a zodpovědnosti, ale drtivá většina práce a zodpovědnosti je na nás všech. Každá konstruktivní pomoc a iniciativa se počítá.
Nemusíme si vysvětlovat základní principy spolupráce a iniciativy zdola. Osobně nepatřím mezi pasivní lidi ani náhodou.

V jistých případech ale platí něco jiného. Jako holé minimum:
TO něco vyrobí a musí být určena jedna osoba, která odpovídá za další vývoj a úpravy (Ty myslíš, že na všechny je odpovědný vedoucí TO?).
Pak tu aplikaci, systém někomu předá a ten odpovídá za obsah a aktualizaci. Také musí být konkrétně určena odpovědnost.

Konkrétní příklad:
Teď si prosím přečti tohle moje podání v redminu, kde jsem potřebovala řešit konkrétní věc - a řekni mi, jestli tedy TO ví, kdo je odpovědný za Nalodění (na straně TO a na straně "klienta" nebo jak to říct)? Jak bys prosím postupoval v této věci? Jak mám být jako členka iniciativní podle Tvých představ? Díky moc za cennou radu.
https://redmine.pirati.cz/issues/26242

Myslíš, že je praktické, aby různí lidé zdola neustále dokola objevovali, kdo je za co odpovědný? Místo aby to bylo od začátku zveřejněné a aktualizované? (A ještě poslouchali peskování a poučování o tom, že na někoho "vyjíždějí" a co všechno máme chápat, když přitom nepadne konkrétní užitečná odpověď na tutéž otázku?)

Problém s iniciativou zdola v těchto podobných případech je ten, že pak nikdo nebude vědět, kde co vzniká a je, komu se mají změny hlásit, kdo je bude aktualizovat. Kdo je za to zodpovědný symbolicky a komu se takové změny hlásí... (a kdo dokáže pak zodpovědět jiným členům, v jakém je to stavu, kdo naposledy aktualizoval, jak postupovat v poptávaném případě - na první dobrou, nebo třeba do dvou odpovědí.. Co myslíš? Nebylo by to lepší, mnohem, mnohem efektivnější?).
"Jednej, jako by svobodný a plný rozvoj kteréhokoli člověka závisel na tvém jednání." (Agnes Hellerová)

* * *
milus.kotisova@volny.cz, 773 219 196
zakladatelka, ex-1. kurátorka Pirátské putovní univerzity
nových 5 kurátorů viz web PPU
* * *
O PPU: https://otazky.github.io/ (dočasné umístění webu)
Akce PPU: viewtopic.php?f=75&t=48598
FB skupina: https://www.facebook.com/groups/Piratsk ... Univerzita
Uživatelský avatar
Ladislav.Dvorak
Místní předsednictvo
Příspěvky: 457
Registrován: 08 led 2018, 11:07
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 1079 poděkování
Dostal poděkování: 979 poděkování

Re: Návody k systémům

Příspěvek od Ladislav.Dvorak »

Tak jo, trochu konstruktivně.....

Začněme tvořit návody třeba zde https://codimd.pirati.cz/DC3RnBVFQJyBeRiuJf6QAw

Každý ať napíše co mu chybí, v čem se nevyzná, případně když něco umí ať napíše návod. Klidně svými slovy, klidně jen část... postupně to dáme dohromady a učešeme do finální podoby.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ladislav.Dvorak za příspěvky (celkem 8):
Simona.Mikusova, Jan.Bednarik, Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, Milus.Kotisova, Andrej.Ramaseuski, Josef.Spak, Vit.Fux
MS P4 | ladislav.dvorak@pirati.cz | mobil: 72I 72I 2O2
Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování

Re: Návody k systémům

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Milus.Kotisova píše: 03 úno 2020, 12:36
Jan.Bednarik píše: 03 úno 2020, 10:13
Stranu si budujeme odspodu my, členové. Je bláhové domnívat se, že ji za nás bude budovat předsednictvo nebo vedoucí odborů. Mají svoje úkoly a zodpovědnosti, ale drtivá většina práce a zodpovědnosti je na nás všech. Každá konstruktivní pomoc a iniciativa se počítá.
Nemusíme si vysvětlovat základní principy spolupráce a iniciativy zdola. Osobně nepatřím mezi pasivní lidi ani náhodou.

V jistých případech ale platí něco jiného. Jako holé minimum:
TO něco vyrobí a musí být určena jedna osoba, která odpovídá za další vývoj a úpravy (Ty myslíš, že na všechny je odpovědný vedoucí TO?).
Pak tu aplikaci, systém někomu předá a ten odpovídá za obsah a aktualizaci. Také musí být konkrétně určena odpovědnost.
TO nic nevyrábí, TO ty systémy provozuje. Nalodění, stejně jako další systémy, vyrábějí primárně dobrovolníci. A když je třeba další vývoj a úpravy, tak to většinou stojí a padá na dobrovolnících. A někdy ani ti lidi, co to prvně vytvořili, nemají čas nebo chuť se tomu už věnovat. A je třeba najít někoho jiného, kdo se vyzná v určitých technologiích, a mohl by nějaké potřebné úpravy udělat. Odpovědnost padá na vedoucího TO, který ty úkoly a dobrovolníky musí nějak zkoordinovat. Ale není to superman, aby dokázal všechno zařídit nebo udělat sám.

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2453
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3178 poděkování
Dostal poděkování: 3499 poděkování

Re: Návody k systémům

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Ladislav.Dvorak píše: 03 úno 2020, 12:48 Tak jo, trochu konstruktivně.....

Začněme tvořit návody třeba zde https://codimd.pirati.cz/DC3RnBVFQJyBeRiuJf6QAw

Každý ať napíše co mu chybí, v čem se nevyzná, případně když něco umí ať napíše návod. Klidně svými slovy, klidně jen část... postupně to dáme dohromady a učešeme do finální podoby.
wow, tak tohle ještě neznám, je k tomu nějaký návod? :)

Já bych spíš začal vůbec seznamem systémů a přehled toho, co existuje a co je potřeba. Tohle od spodu neuděláš, resp. to nedává asi moc smysl.
Kromě návodů k systémů bych to spojil i s návody obecnými, průvodci atd.
Rád bych pomohl, ale nevím jak.
Jan.Bednarik píše: 03 úno 2020, 14:49 TO nic nevyrábí, TO ty systémy provozuje. Nalodění, stejně jako další systémy, vyrábějí primárně dobrovolníci. A když je třeba další vývoj a úpravy, tak to většinou stojí a padá na dobrovolnících. A někdy ani ti lidi, co to prvně vytvořili, nemají čas nebo chuť se tomu už věnovat. A je třeba najít někoho jiného, kdo se vyzná v určitých technologiích, a mohl by nějaké potřebné úpravy udělat. Odpovědnost padá na vedoucího TO, který ty úkoly a dobrovolníky musí nějak zkoordinovat. Ale není to superman, aby dokázal všechno zařídit nebo udělat sám.
Chápu, co tím myslíš. Možná je chyba v tom ajťáckém vnímání světa. Pro uživatele není produkt systém, ale něco kompletnějšího., co může reálně používat, a to obsahuje i ten návod. Jinak samozřejmě vím, že dělání dokumentace je pro vývojáře asi ta nejméně oblíbená činnost. Taky to nemusí dělat ten vývojář, ale někdo jiný.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvek:
Milus.Kotisova

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Odpovědět

Zpět na „Technický odbor“