Nové datacentrum SPOJE.NET mi vytápí byt

Technický odbor působí v oblasti správy, údržby a vývoje technických systémů strany a jejích technických zařízení a poskytuje servis ostatním orgánům strany.

Moderátor: Technický odbor

Odpovědět
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nové datacentrum SPOJE.NET mi vytápí byt

Příspěvek od Michael.Polak »

Ahoj,
možná jste si všimli, že posledních pár měsíců nikdo omylem nezakopl o server improvizovaně umístěný na podlaze kuchyňky bývalé provozovny Arachne Labs/SPOJE.NET. Je to proto, že původní pirátský server (tam, kde běží web pirati.cz, ale ne tohle fórum) byl přemístěn do nového datacentra, jehož odpadní teplo je jen tak mimochodem (a bez jakýcholiv grantů, dotací, apod.) využíváno pro ohřev vody v obytném domě. Prvním připojeným bytem je můj byt. Tímto bych se současně pokusil o zorganizování exkurze pro kohokoliv, koho to zajímá (je to na bázi tepelného čerpadla - ovšem využitého způsobem, který se nachází mimo současná dotační schémata).

Pořád si říkám, že funkčnost tohohle systému využití odpadního tepla nějak neumím prodat. Význam má zejména využití odpadního tepla datacenter pro multifunkční nebo obytné domy - vytápění kanceláří dává smysl jen v zimě, zatímco teplou vodu domácnosti spotřebovávají po celý rok (a v létě se lidé někdy i častěji sprchují...)

Každopádně, původní pirátský server se tedy nenachází v jen tak ledasjakém hangárovém datacentru, ale zkouší úplně nový obchodní model (a co takhle teprve využití odpadního tepla vzniklého těžbou kryptoměn? teda spíše těch budoucích sofistikovanějších - Bitcoin nevyhnutelně směřuje k nějakému tomu termojadernému výbuchu, co se odpadního tepla týče...). Takže doufám, že až se konečně zainvestuje přestava původního serveru do rackového formátu, že dokáží SPOJE.NET vyhrát v nějakém případném výběrovém řízení...

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Odpovědět

Zpět na „Technický odbor“