Import USB flash pamětí
Napsal: 02 lis 2011, 22:43
Právě jsem dohodl s Piráty ve Švýcarsku, že koupíme 70 USB flash pamětí, které nepotřebují za částku, která nebude přesahovat 5000 Kč (tj. 71 Kč za jednu flashku). Je to na akci proti OSA.
Flash paměti vypadají takto: http://forum.piratenpartei.ch/viewtopic ... 722#p24722
Níže je text dopisu
Flash paměti vypadají takto: http://forum.piratenpartei.ch/viewtopic ... 722#p24722
Níže je text dopisu
odesílatel Jakub Michálek jakub.michalek@pirati.cz prostřednictvím domény gmail.com
komu vorstand@piratenpartei.ch
datum 2. listopadu 2011 22:21
předmět Import of USB sticks
posíláno přes gmail.com
skrýt podrobnosti 22:21 (Před 20 min.)
Dear Swiss Pirates!
The Czech Pirates would like to buy the 90 or so red USB sticks that
the Pirate Party of Switzerland owns. Our goal is to exploit the
decision of the Court of the European Union that said that one does
not need to pay the "copying levy" on USB sticks if they are imported
for the use of companies. Yet the Czech collecting society keeps
taking the money from all sticks regardles of the use!
The Czech Pirate Party intends to import the sticks, report this to
the collecting society and refuse to pay the levy. Then we will have a
press conference and give the USB sticks to the media companies for
their corporate use. In this way we want to force the importers to
refuse to pay part of the levy and the collecting society will not
have less money to use against the Pirates.
Our budget for this activity is 241 CHF and we heard you have no use
for the sticks, so we suggest they be used for this purpose.
Yours,
Jakub Michálek
Head of administrative department
Interim deputy of the media department
Czech Pirate Party