čro boj proti kouření, 20.5.

Mediální odbor působí v oblasti komunikace mezi stranou a veřejností, resp. sdělovacími prostředky; mediální odbor vydává tiskové zprávy a stanoviska strany, monitoruje média, propaguje akce strany atd.

Moderátor: Mediální odbor

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: čro boj proti kouření, 20.5.

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Adam.Zabransky píše:To stanovisko je takové... no, raději ke konkrétním bodům:
Programový bod má být kompromisní. Tedy i doprovodná stanoviska by měla být kompromisní. To jaksi apriori předpokládá, že se to nebude líbit skoro nikomu.
Adam.Zabransky píše: Pirátský způsob spočívá primárně v rovině informovanosti o negativních účincích kouření a podpoře pozitivních preventivních aktivit, jako je například sport.

:D to jsem se zasmál, to jako vychází z jakých dat, že sport funguje jako preventivní aktivita proti kouření?
Tož kdybysme se u toho nezasmáli, tak by nás to snad ani nebavilo.
Náhodou tu zrovna nějakou studii v tomhle smyslu mám
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4882812/
Ale pokud to mělo vyloženě trhat bránice, tak tu část "jako je například sport" můžeme dát pryč
Adam.Zabransky píše: V jiných zemích nevedly zákazy kouření v pohostinství k poklesu počtu kuřáků a není důvod, proč by tomu mělo být v ČR jinak.

Jestli někdo říká, že chce zakázat kouření proto, aby poklesl počet kuřáků, tak je to hloupý argument, ale snad se nemusíme vyjadřovat ke všem hloupým argumentům.
Mě přijde že je to poměrně častý argument. Minimálně je to rozšířená představa, kterou jsem trpěl původně i já. A kdyby to byla pravda, tak bych zastával úplně opačný názor.
Adam.Zabransky píše: Vzhledem k tomu, že jediným reálně smysluplným důvodem k omezení kouření v provozovnách soukromého podnikání je ochrana zdraví zaměstnanců


Tady si asi někdo plete spojení "reálně smysluplný důvod" se spojením "pro mě přijatelný důvod". Důvod "nechci, abych pasivně kouřil a zhoršoval tak své zdraví, když jdu s kamarády do restaurace/hospody" je přeci smysluplný. To, že se ti nelíbí, je věc jiná.
Ten kdo nechce pasivně kouřit, tak nechť nechodí do hospod kde se kouří. Zkus si představit na dveřích takové hospody cedulku "Nekuřáci nelezte sem, já vás tu nechci. S pozdravem Váš hospodský", protože přesně to ti pan hospodský sděluje umístěním popelníků na stole. Pořád máš ještě nutnou potřebu tam vejít?

A ještě jedna věc: nesmiřitelný boj proti pasivnímu kouření nejde logicky dohromady s výjimkou pro ty vodní dýmky. Ty jsou škodlivé i při pasivním kouření úplně stejně, možná ještě trochu víc.
http://www.kurakova-plice.cz/koureni_ci ... nismu.html
Adam.Zabransky píše: Piráti nevidí skutečnost, že si jednotlivec ničí kouřením své zdraví, jako důvod k plošnému zákazu kouření v restauracích. Fakt, že tak v mnoha případech dochází k vyšším nákladům společnosti na zdravotní péči, nemůže být použit jako legitimní argument.

Opět - tohle je hloupý argument, ale snad se nemusíme vyjadřovat ke všem hloupým argumentům, ne?
Ale opět jde o běžný argument. Například Válková ho v tom rádiu zmiňovala hned v úvodu.
Adam.Zabransky píše: Tato výjimka je nepochybně vhodná, protože vodní dýmky v čajovnách nepředstavují vstupní bránu mladých lidí ke kouření cigaret, na což by se měla prevence v této oblasti primárně zaměřovat.

Prosím neoperovat s pojmem "vstupní brána k XXX", na to jsme my všichni, kdo prosazují legalizaci marihuany, alergičtí.
Nechápu. Marihuana přece není vstupní branou k čemukoliv. No možná tak k hašiši :-)
Adam.Zabransky píše:estli vážně chceme k tomu vydávat stanovisko, což bych nedělal, protože nám to podle mě nic nepřinese a navíc na tom ve straně není shoda, tak se prosím vypořádejme s druhým hlavním argumentem pro zákaz kouření v restauracích (kromě ochrany zdraví zaměstnanců): ochrana zdraví osob, které se jdou do hospody najíst. Protože jestli někdo chce zákaz kouření v restauracích zavést (jako že je to podle průzkumů většina populace), tak je to právě z tohoto důvodu. Nevypořádat se s tímto argumentem v tak dlouhém stanovisku je naprosto absurdní.
Je fajn že nechceš jít do konfliktního tématu, ale já bych oc rád věděl co mám říkat za Piráty až půjdu zase někam něco říkat. A nerad bych se pak dozvěděl že to byl jen můj osobní názor. Kromě toho mám za to, že Pirátům jen prospěje si vyjasnit tyhle paradigmata rok před volbami. Jinak si je budete vyjasňovat až po volbách a dopadnete jako Zelení.

Argument, že zákaz kouření v restauracích většina populace stojí za to si rozebrat. Tady je ten průzkum
https://fsv.cuni.cz/FSVTEMP-1734-versio ... _koure.pdf na který se všichni odvolávají.
Těch 78% pro zákaz kouření je ve skutečnosti 78% lidí, kterým vadí kouření v restauracích a chtěli by jej zakázat. Vládní návrh je ale pro zákaz i v barech a kavárnách. U barů a kaváren to ale vycházelo jinak a to konkrétně to vadí 62%. Chápu že 62% je stále většina, ale je otázka, jestli je to většina vašich současných a potencionálních voličů. A za druhé je otázka, jestli by společenskou poptávku neuspokojily prostě jen ty oddělené kuřárny bez obsluhy. Za třetí ten vládní návrh se nevztahuje na zahrádky, což znamená že se stanou posledními útočišti kuřáků a že tam už si teda asi nikdy nesednu, což mi celkem vadí.

Nevím jinak jak úplně by se v tom stanovisku mělo řešit co chcete většina společnosti. Podstatné je snad to co chtějí Piráti.
EDIT: a koukám že tady jste už zjišťovali co chtějí piráti
clenske-ankety-f637/postoj-k-zakazu-koureni-t24961.html
no tak to nevypadá úplně na shodu s většinou populace
Naposledy upravil(a) Zdenek.Hrib dne 20 říj 2016, 22:28, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Roman.Kucera
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: čro boj proti kouření, 20.5.

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Martin.Kucera píše:Základní kostra k těm kuřárnám je tady, přičemž analogicky k lahvovému a točenému pivu lze operovat i s doneseným jídlem (a to včetně jídla teplého dodaného prostřednictvím nějaké roznáškové služby) a koupí teplého jídla na místě.
Je zjevné, že jediný problém v bodě 4) je ta ochrana zdraví zaměstnanců, což lze snadno řešit navrženým způsobem neobsluhovaných kuřáckých prostor (tedy že kuřák si pro ten talíř či půllitr bude muset dojít do vedlejší místnosti).
V tom vlákně ještě jedna myšlenka která mě zaujala:
Ale pro Piráty bych, vzhledem k jejich programu o drogách, uvažoval obšírněji o regulaci veřejných míst kde se smí úžívat drogy.

Tedy jak zákonem zařídit, aby mohly později, po legalizaci konopí, vznikat kluby kde se legálně kouří tráva. Jinde kouřit tabák. Jinde legálně užívat alkoholu.

Produkty z kouření obtěžují nekuřáky, o tom imho není pochyb. Jenže stejně tak chování opilců obtěžuje střízlivé.......kde najít kompromis, aby se jeden mohl ztřískat, zhulit, ožrat, smrdět cigárama a přesto zůstat přijatelným pro střízlivé okolí?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5550
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22510 poděkování
Dostal poděkování: 4541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: čro boj proti kouření, 20.5.

Příspěvek od Robert.Magni »

Ještě k tomu ,,výzkumu,,
Příprava výstupů dle přání klienta - statistické analýzy, komplexní zpracování dat
Takže zadáte,co chcete dokázat a oni to pro vás dokážou :D Vybrat těch 1009 správných respondentů byla určitě dřina :D :D :D :D
Proto ty výsledky neodpovídají realitě

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: čro boj proti kouření, 20.5.

Příspěvek od Roman.Kucera »

Zdeňku, ten sport bych tam nechal a celkem jsem s tvou prací spokojen :-)
Adam všechno bere svým osobním hlediscem, kouří vodnici, nekouří cigarety a rád by to promítl do postoje strany. Toho si nevšímej :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
Robert.Magni
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: čro boj proti kouření, 20.5.

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Ale ja taky kourim vodnici a nekourim cigarety a taky jsem to promitl do toho stanoviska :lol:

A to nemluvim o tom ze jeden mych blizkych kamosu provozuje cajovnu. :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
next_ghost
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3239
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1433 poděkování
Dostal poděkování: 5131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: čro boj proti kouření, 20.5.

Příspěvek od next_ghost »

Zdenek.Hrib píše:A za druhé je otázka, jestli by společenskou poptávku neuspokojily prostě jen ty oddělené kuřárny bez obsluhy.
Za mě jo, ale jenom pod podmínkou, že se to rozdělení na kuřáckou a nekuřáckou část nejpozději do dvou let od začátku platnosti zákona musí zkolaudovat. Takže ne jako teď, kdy je v hromadě restaurací jedna velká místnost rozdělená na kuřáckou a "nekuřáckou" část jenom cedulkou na zdi. Pokud to do dvou let nestihnou zkolaudovat, tak až do úspěšné kolaudace budou muset přejít na čistě nekuřácký provoz.
Tito uživatelé poděkovali autorovi next_ghost za příspěvky (celkem 2):
Ondra.kl, Robert.Magni

Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.

Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: čro boj proti kouření, 20.5.

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

next_ghost píše:
Zdenek.Hrib píše:A za druhé je otázka, jestli by společenskou poptávku neuspokojily prostě jen ty oddělené kuřárny bez obsluhy.
Za mě jo, ale jenom pod podmínkou, že se to rozdělení na kuřáckou a nekuřáckou část nejpozději do dvou let od začátku platnosti zákona musí zkolaudovat. Takže ne jako teď, kdy je v hromadě restaurací jedna velká místnost rozdělená na kuřáckou a "nekuřáckou" část jenom cedulkou na zdi. Pokud to do dvou let nestihnou zkolaudovat, tak až do úspěšné kolaudace budou muset přejít na čistě nekuřácký provoz.
aktuální znění požadavků na stavebně oddělený prostor vyhrazený ke kouření ve vládním návrhu je tento. je otázka jestli to není dostatečné a je skutečně nutné to řešit dopředu se stavebním úřadem.
problém je teď vlastně jenom ten, že tenhle stavebně oddělený prostor může být na letišti a v psychiatrické léčebně, ale nemůže být v hospodě a v místě kde se koná taneční zábava
takže vládní argument "stavebně oddělené prostory nebudou reálně v praxi fungovat" je vlastně zjevně nesmyslný

§ 10
Stavebně oddělený prostor vyhrazený ke kouření

Pokud vlastník prostoru uvedeného v § 8 odst. 1 písm. a), provozovatel mezinárodního letiště nebo poskytovatel zdravotních služeb zřídí stavebně oddělený prostor vyhrazený ke kouření, je povinen
a) zajistit, aby tento prostor byl prostorově uzavřenou částí stavby, vymezenou podlahou, stropem nebo konstrukcí krovu a pevnými stěnami s uzavíratelnými stavebními výplněmi, jako jsou okna a dveře, která neslouží jako průchod do vnitřních prostor, kde je kouření tímto zákonem zakázáno, a kterou lze v přítomnosti osob, které kouří, vhodnými a dostatečnými prostředky větrat do prostor mimo stavbu a ve které lze zajistit v přítomnosti těchto osob uzavření stavebních výplní tak, aby nedocházelo k pronikání kouře do vnitřních prostor, kde je kouření tímto zákonem zakázáno,
b) označit tento prostoru vstupu zjevně viditelnou grafickou značkou „Kouření povoleno“; grafická podoba značky je uvedena v příloze k tomuto zákonu,
c) označit tento prostor u vstupu zjevně viditelným textem zákazu vstupu osobám mladším 18 let; text zákazu vstupu těchto osob musí být pořízen v českém jazyce černými tiskacími písmeny na bílém podkladě o velikosti písmen nejméně 5 cm,
d) zajistit, aby se v tomto prostoru nezdržovala osoba mladší 18 let; za tímto účelem je oprávněn osobu mladší 18 let vyzvat k opuštění tohoto prostoru; tato osoba je povinna výzvy uposlechnout,
e) zajistit, aby se v tomto prostoru nezdržoval zaměstnanec při výkonu své práce v době, kdy se v něm kouří.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5550
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22510 poděkování
Dostal poděkování: 4541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: čro boj proti kouření, 20.5.

Příspěvek od Robert.Magni »

Pivo je lék,tudíž hospodský poskytuje zdravotní služby. :twisted: a je vymalováno :D

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: čro boj proti kouření, 20.5.

Příspěvek od Ondra.kl »

Robert.Magni píše:Pivo je lék,tudíž hospodský poskytuje zdravotní služby. :twisted: a je vymalováno :D
Pochybuji že by jakýkoli hostinský chtěl podrobit zákonu o zdravotních službách ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: čro boj proti kouření, 20.5.

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Robert.Magni píše:Pivo je lék,tudíž hospodský poskytuje zdravotní služby. :twisted: a je vymalováno :D
bohužel ta vyjímka pro zdravotnická zařízení platí podle zákona jen na "uzavřeném psychiatrickém oddělení nebo v jiném zařízení pro léčbu závislostí"
no ale, když o tom tak přemýšlím, možná by některá hospoda se mohla prohlásit za tento typ zařízení s alternativními léčebnými metodami :twisted: ... ale samozřejmě ta administrativa by se asi nevyplatila
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvek:
Robert.Magni
Odpovědět

Zpět na „Mediální odbor“