Stránka 1 z 4

Politické spektrum 16.10.2012 - co jako politika

Napsal: 10 říj 2012, 13:33
od Ivan.Bartos
V úterý jdu do Spektra.
Bude to po volbách, takže luxus. Strategii probereme v sobotu pod vlivem na parníku i v závislosti na výsledku voleb.
Michálka v druhém kole tam tlačit nemá smysl, protože předpokládám, že to odvisílájí koncem měsíce.

Dle nešikovného poslání emailů víme, že pozváni jsou:
MartinRejman@seznam.cz" <MartinRejman@seznam.cz>,
"ivan.bartos@pirati.cz" <ivan.bartos@pirati.cz>,
"eva.kubatova@zeleni.cz" <eva.kubatova@zeleni.cz>
Dobrý den, po maratonu předvolebních pořadů obnovujeme vysílání klasického Politického spektra, jako diskusního pořadu České televize pro nesněmovní politické strany. Díl, který se natáčí na Kavčích horách v budově zpravodajství v úterý 16.10. od 13:30 bude na téma: Současná politická situace. Rádi bychom přivítali zástupce Vaší politické strany. Dejte mi, prosím, co nejdříve vědět, zda se bude moci někdo zúčastnit. Výběr hosta ponecháváme na Vás. Hosté by měli být v úterý ve 13:00 na recepci zpravodajství /zadní budova na KH/. Předpokládám, že v pátek nejpozději v pondělí bych jim poslal okruhy k diskusi. Děkuji. Zdraví Aleš Poledne, dramaturg Politického spektra

PhDr. Aleš V. Poledne

Re: Politické spektrum 16.10.2012 - co jako politika

Napsal: 10 říj 2012, 13:54
od Martin.Kucera
K tematu Soucasna politicka situace by urcite nebylo od veci nadhodit tam nejake myslenky ohledne:
- zmen volebniho systemu (zruseni petiprocentni klauzule, zajisteni srovnatelne vahy hlasu v ruznych krajich,...)
- regulace volebnich kampani (aby slo o soutez ideji a programu, nikoli penez)

Re: Politické spektrum 16.10.2012 - co jako politika

Napsal: 10 říj 2012, 22:50
od Mikulas.Ferjencik
Už jsi jim odpověděl? Kdybychom uspěli v některém kraji, možná by tam měl jít lídr.

Re: Politické spektrum 16.10.2012 - co jako politika

Napsal: 10 říj 2012, 23:13
od Ivan.Bartos
Ok. Změnit to můžeme i v neděli. I když nevím. Naopak zhodnocení voleb jako celku apod. Nechci si to uzurpovat. Tuto možnnost prostě zvážíme až po.

Re: Politické spektrum 16.10.2012 - co jako politika

Napsal: 12 říj 2012, 02:33
od Petr.Vileta
Ať už do TV půjde kdokoliv, napadl mě jeden komický prvek, který by se tam dal snad použít.

Jak nás teď žaluje Lego, tak v komentářích pod jedním článkem jsem zaznamenal otázku, zda se politik musí zeptat výrobce obleku, kravaty a bot, zda v tom smí vystupovat v televizi. Tak že by se v tom pořadu o tom mohla hodit zmínka, něco jako:
Těsně před volbami nám soud předběžným opatřením uložil stáhnout náš volební klip. Je prý tam postavička firmy LEGO a ta si nepřeje, aby její jméno bylo spojováno s jakoukoliv politickou kampaní. Takže jsem poslal maily výrobcům mých džín a košile, zda jim nevadí, že v jejich výrobku budu vystupovat v televizi jako politik. Kdyby mi to někdo z nich zakázal, možná bych musel přijít ve spodním prádle, nebo dokonce nahý.

Re: Politické spektrum 16.10.2012 - co jako politika

Napsal: 15 říj 2012, 10:44
od Ivan.Bartos
1) Jak hodnotíte celkový výsledek krajských a senátních voleb, co ukázaly z hlediska současného stavu naší politické scény?

2) Jak se díváte na poslední politický vývoj – nejistá vláda, nejednotná koalice, prezidentovy zásahy, korupční aféry

3) Byly by řešením předčasné volby?

4) Má nějaké východisko současná prohlubující se nedůvěra občanů k vládnoucím politikům a politice vůbec?

5) Jaké šance podle Vás mají nesněmovní politické subjekty?

Moderuje Vladimír Kučera

Re: Politické spektrum 16.10.2012 - co jako politika

Napsal: 15 říj 2012, 11:41
od Martin.Kucera
4) Má nějaké východisko současná prohlubující se nedůvěra občanů k vládnoucím politikům a politice vůbec?

Větší kontrola občanů nad politiky (a úředníky) a větší zapojení občanů do rozhodování. Obojí je v dnešní době díky moderním technologiím mnohem snazší a účinnější než dřív.
5) Jaké šance podle Vás mají nesněmovní politické subjekty?

Šanci budou mít slušnou (viz rostoucí nechuť občanů volit sněmovní strany), je ovšem potřeba zlikvidovat překážky, které tyto strany nastavily, aby ztížily vstup do politiky novým subjektům. Tedy snížit či zrušit 5% hranici, dále omezit financování stran ze státního rozpočtu a zároveň zpřístnit podmínky pro předvolební propagaci (žádné billboardy, stejný prostor ve veřejnoprávních médiích), tak aby soutěž politických stran, zakotvená v Ústavě, byla soupeřením programů a idejí, nikoli peněz.

Re: Politické spektrum 16.10.2012 - co jako politika

Napsal: 15 říj 2012, 11:54
od Petr.Kopac
Ivan Bartos píše:1) Jak hodnotíte celkový výsledek krajských a senátních voleb, co ukázaly z hlediska současného stavu naší politické scény?
2) Jak se díváte na poslední politický vývoj – nejistá vláda, nejednotná koalice, prezidentovy zásahy, korupční aféry
3) Byly by řešením předčasné volby?
4) Má nějaké východisko současná prohlubující se nedůvěra občanů k vládnoucím politikům a politice vůbec?
5) Jaké šance podle Vás mají nesněmovní politické subjekty?
ad 1: pro nás úspěch (důvod: víc hlasů, 2,75x lepší výsledek). Celkově jde vidět, že lidé dávají protestní hlasy čím dál tím víc a bohužel komunistům.
ad 2: nic zvláštního tady u nás. To samo o sobě mě štve a spolu se mnou spoustu lidí. Je potřeba vrátit lidem důvěru v demokracii a se současnými parlamentními stranami to asi nepůjde.
ad 3: teď těžko, nejprve je třeba dostatek lidí přesvědčit, aby k volbách chodili a aby volili strany, které si stojí za svými ideály a ne "menší zlo".
ad 4: jedině dělat politiku srdcem a né miliony a zákulisními dohodami. Tou cestou jsme se vydali my a osvědčuje se nám.
ad 5: Jde o to, co nabízejí. Jestli jenom plané sliby volající z drahých billboardů - obdobně jako parlamentní strany - nebo uskutečnitelný moderní program. Dle výsledků voleb to můžete posoudit sami (viz Suverenita, DSSS, LEV21)

Re: Politické spektrum 16.10.2012 - co jako politika

Napsal: 15 říj 2012, 12:55
od Roman.Kucera
Martin Kucera píše:omezit financování stran ze státního rozpočtu
bych vypustil, protože alternativou je zvýšit financování od bohatých sponsorů. Jinaxouhlas, ale Ivan by určitě měl vysvětlit na příkladu Berlínských sloupů, jak to jde férově děalt.
Vůbec - ono by stálo za to nadhodit téma "privatisace a komercionalisace veřejného prostoru"

Re: Politické spektrum 16.10.2012 - co jako politika

Napsal: 15 říj 2012, 13:04
od Martin.Kucera
Roman Kucera píše:
Martin Kucera píše:omezit financování stran ze státního rozpočtu
bych vypustil, protože alternativou je zvýšit financování od bohatých sponsorů.
Ne tak docela, proto jsem to psal v provazanosti se zprisnenim podminek pro reklamni kampan. Kdyz nebude strana lit mnoho desitek milionu do billboardu a placenych vylepovych ploch, nepotrebuje dostavat mnoho desitek milionu z rozpoctu.