Stránka 1 z 3

Anketa - prezident

Napsal: 18 čer 2012, 23:42
od Mikulas.Ferjencik
Prosím o inspiraci, ve finále budu odpovídat za sebe, ale určitě minimálně část nápadů využiju.
Dobrý den pane místopředsedo,

V souladu s tím, jak jsme se před chvílí domluvili po telefonu, posílám Vám dotazník do naší ankety "jak by měl vypadat ideální prezident" - jaké by měl mít vlastnosti. Samozřejmě se nemusíte držet těch "kritérií", berte je spíše jako pomocná a můžete to napsat úplně sám podle sebe.

Když se Vám podaří někdy v příštích dnech odpovědět (do čtvrtka), budu moc vděčný. Předem děkuji za pomoc.

Jakub Pokorný

Mladá fronta DNES

- věk (v jakém věkovém rozmezí by měl prezident být, aby nebyl moc mladý ani moc starý - Schwarzenbergovi vytýkají stáří, Dienstbierovi přílišné mládí)?

- pohlaví (lepší muž , nebo žena?)

- měl by být civilní a neformální (může chodit mezi lidi v džínech jako Havel na trutnovský festival?) nebo spíše konzervativní a důstojný jako Klaus?

- může mít i jiné než české občanství? (mají ho jak Švejnar, tak Dienstbier)

- měl by dávat hodně milostí a vyznamenání , nebo naopak?

- měl by být spíše minulostí stranický politik nebo ne?

- má mít VŠ vzdělání (například Němcová by bývala byla středoškolačka)?

- měl by se dělat spíše vzácným (jako to chce Fischer) nebo se vyjadřovat hodně ke společenským tématům?

- měl by být pohledný/á

- Vadí, když má pozitivní vztah k alkoholu?

- líbil by se vám v tomto úřadě více kuřák či nekuřák?

- musí být prezident ženatý/vdaná (když jsme země postavená na křesťanských hodnotách), nebo může být i "prezident single"?

- měl by to být člověk "kterého zná každý"? (v minulosti byli třeba kandidáti jako pan profesor Jan Sokol, kteří měli velký morální kredit, ale všeobecně moc známí nebyli)

- Hraje významnou roli jeho chování? - příklad Paroubek buldozer, Zeman hodně pije alkohol, nebo spíše by měl být nevýrazný jako je třeba Fischer?

- měla by jeho kancelář fungovat jako "druhý ombudsman" - pomáhat lidem a s uplatňováním lidských práv¨

- může být prezident jasně pravicový nebo jasně levicový?



+ samozřejmě napište svoje preference, jaké by měl mít vlastnosti, mimo tyhle kolonky.

Re: Anketa - prezident

Napsal: 18 čer 2012, 23:49
od Martin Broz
Na prvni pohled jsou to bulvarni otazky, navic predem manipulativni. Fakt se do toho hnoje musime zapojovat?

Re: Anketa - prezident

Napsal: 18 čer 2012, 23:58
od Petr.Kopac
Pro Ivana jsem zpracoval tohle (a pozdeji mi to Ivo trochu upravil a zkratil)
http://piratepad.net/anketa-volba-prezidenta
Nabizi moznost odpovedet jak chceme - takze bych se drzel tohohle stanoviska, ktere uz jsme dali do Kulturnich novin ;)
viewtopic.php?f=181&t=11385
Ivan píše:Díky. Odpovídá to našemu konsenzu z RV. Kandidát na prezidenta ná mít kvality. Podsouvání kandidátů stranami je fail a vlastně to je v rozporu z podstatou té přímé volby...

Re: Anketa - prezident

Napsal: 19 čer 2012, 00:28
od Ondrej.Profant
Martin: Obvykle prosazuješ sebeprovokativnější reklamu. Navíc tazatel přímo píše, že můžeme odpovědět po svém.

Tady to máme hotové: http://www.pirati.cz/rp/pid/start

Re: Anketa - prezident

Napsal: 19 čer 2012, 02:16
od Vojtech.Pikal
Za mě: (kdyžtak to přihoďte do onoho padu, nepochopil jsem ty dvě odrážky. A použíjte jako základ k remixu. Názor strany tu reprezentují jiní.)
- věk (v jakém věkovém rozmezí by měl prezident být, aby nebyl moc mladý ani moc starý - Schwarzenbergovi vytýkají stáří, Dienstbierovi přílišné mládí)?
40+ je správná hranice od do Říma. Spíše než o vysoký věk tu jde o zdravotní stav, ten by měl být takový aby prazidentu nebránil ve výkonu funkce a reprezentaci státu.
- pohlaví (lepší muž , nebo žena?)
Není podstatné.
- měl by být civilní a neformální (může chodit mezi lidi v džínech jako Havel na trutnovský festival?) nebo spíše konzervativní a důstojný jako Klaus?
Měl by vědět, co se kdy hodí. Rozhodně by neměl jet na trutnovský festival v obleku.
- může mít i jiné než české občanství? (mají ho jak Švejnar, tak Dienstbier)
Ano.
- měl by dávat hodně milostí a vyznamenání , nebo naopak?
To není tak otázka množství, jako potřeby. Milost (i vyznamenání) je třeba udělit tam, kde běžné postupy či odměny nemohou obsáhnout všechna hlediska
- měl by být spíše minulostí stranický politik nebo ne?
Může být, rozhodně to však není nutností.
- má mít VŠ vzdělání (například Němcová by bývala byla středoškolačka)?
Titul sám o sobě není důkazem moudrosti, vzdělanosti ani přehledu. Zvláště pak každý titul.
- měl by se dělat spíše vzácným (jako to chce Fischer) nebo se vyjadřovat hodně ke společenským tématům?
Nepodstatné. Rozhodně by se neměl schovávat, když je ho třeba.
- měl by být pohledný/á
Zcela nepodstatné
- Vadí, když má pozitivní vztah k alkoholu?
Nikoliv
- líbil by se vám v tomto úřadě více kuřák či nekuřák?
Nepodstatné
- musí být prezident ženatý/vdaná (když jsme země postavená na křesťanských hodnotách), nebo může být i "prezident single"?
Manželský stav není o nějakých křesťanských hodnotách, znamená však i jisté životní zkušenosti a pohledy, které se singlovy nedostanou. Ale není to určitě to nejdůležitější. (A nevím, jestli se k tomu vyjadřovat, vskutku bulvární otázka, rozhodně nic, podle čeho by lidi měli volit.)
- měl by to být člověk "kterého zná každý"? (v minulosti byli třeba kandidáti jako pan profesor Jan Sokol, kteří měli velký morální kredit, ale všeobecně moc známí nebyli)
Pokud jej každý nezná, měl by se lidem během kampaně představit.
- Hraje významnou roli jeho chování? - příklad Paroubek buldozer, Zeman hodně pije alkohol, nebo spíše by měl být nevýrazný jako je třeba Fischer?
Hraje, ale těžko specifikovat, co je vhodné.
- měla by jeho kancelář fungovat jako "druhý ombudsman" - pomáhat lidem a s uplatňováním lidských práv¨
Ano, také.
- může být prezident jasně pravicový nebo jasně levicový?
Proč by nemohl? Hlavně by to neměl být jasný... (vůl, zločinec?)

Re: Anketa - prezident

Napsal: 19 čer 2012, 02:58
od Petr.Vileta
U dvojiho obcanstvi vidim problem v tom, kdyz se toho ciziho po zvoleni do funkce nevzda. Nepredpokladam, ze vypukne valka, ale prece jen je prezident vrchnim velitelem vojsk a ciste teoreticky by mohli Svejnara povolat na cviceni do US Army :D Jake obcanstvi ma SluzebniPivo to nevim.

Mozna by se tam mohlo doplnit
Morální osobnost s úctou k Ústavě a lidským právům, která dobrovolně dodržuje i nepsaná společenská pravidla.
Mam na mysli ty pripady, kdy v Ustave je "prezident jmenuje ..." ale protoze tam neni termin do kdy, tak Klaus nejmenuje a nikdo ho k tomu nedonuti. On nejedna proti textu Ustavy, on jen nedodrzuje zvyklosti.

Re: Anketa - prezident

Napsal: 19 čer 2012, 09:15
od trinitrofenol
- pohlaví (lepší muž , nebo žena?)
nerozhoduje, chybí otázka na sexualní orientaci. homosexualita nám u prezidenta nevadí.

- Hraje významnou roli jeho chování? - příklad Paroubek buldozer, Zeman hodně pije alkohol, nebo spíše by měl být nevýrazný jako je třeba Fischer?
ano, neradi bychom v prezidentské úřadě viděli kariéristu, který ohne hřbet, kdykoliv je to důležité pro něj nebo jeho rodinu. také by si neměl vytírat (zadek) ústavou každý lichý měsíc.

Re: Anketa - prezident

Napsal: 19 čer 2012, 10:12
od Simona.Skorepova
- věk (v jakém věkovém rozmezí by měl prezident být, aby nebyl moc mladý ani moc starý - Schwarzenbergovi vytýkají stáří, Dienstbierovi přílišné mládí)?
duchem mladý

- pohlaví (lepší muž , nebo žena?)
jednoznačně žena, muž už ukázal, co dokázal :D

- měl by být civilní a neformální (může chodit mezi lidi v džínech jako Havel na trutnovský festival?) nebo spíše konzervativní a důstojný jako Klaus?
v džínách na truntnovský i jiný festival, v obleku do Bílého domu - nebo obráceně

- může mít i jiné než české občanství? (mají ho jak Švejnar, tak Dienstbier)
především musí být Pirát

- měl by dávat hodně milostí a vyznamenání , nebo naopak?
s mírou

- měl by být spíše minulostí stranický politik nebo ne?
v žádném případě minulý straník

- má mít VŠ vzdělání (například Němcová by bývala byla středoškolačka)?
není důležité IQ, ale EQ

- měl by se dělat spíše vzácným (jako to chce Fischer) nebo se vyjadřovat hodně ke společenským tématům?
společensky vzácný i vzácně společenský

- měl by být pohledný/á
určitě - národ se na něj/ní bude často koukat :D

- Vadí, když má pozitivní vztah k alkoholu?
vesele přiměřeně

- líbil by se vám v tomto úřadě více kuřák či nekuřák?
souvisí snad kouření cigaret s inteligencí?

- musí být prezident ženatý/vdaná (když jsme země postavená na křesťanských hodnotách), nebo může být i "prezident single"?
oboje má své klady i zápory

- měl by to být člověk "kterého zná každý"? (v minulosti byli třeba kandidáti jako pan profesor Jan Sokol, kteří měli velký morální kredit, ale všeobecně moc známí nebyli)
morální kredit je v dnešní době "súl nad zlato!

- Hraje významnou roli jeho chování? - příklad Paroubek buldozer, Zeman hodně pije alkohol, nebo spíše by měl být nevýrazný jako je třeba Fischer?
v žádném případě - nevýrazný buldozer s pohonem na becherovku

- měla by jeho kancelář fungovat jako "druhý ombudsman" - pomáhat lidem a s uplatňováním lidských práv¨
také

- může být prezident jasně pravicový nebo jasně levicový?
moudrý bez ohledu na pravou či levou orientaci



+ samozřejmě napište svoje preference, jaké by měl mít vlastnosti, mimo tyhle kolonky.[/quote][/quote] - měl by mít rád kopírování a plavbu po moři

Re: Anketa - prezident

Napsal: 19 čer 2012, 16:26
od Petr Stehlik
Na www.prezidyk.cz je pár příkladů podporujících názor, že startovní věk by klidně mohl klesnout až téměř na polovinu současného. Souhlasím s tím. 30 nebo 25, nemám problém.

Re: Anketa - prezident

Napsal: 19 čer 2012, 17:08
od Vojtech.Pikal
Petr Stehlik píše:Na http://www.prezidyk.cz je pár příkladů podporujících názor, že startovní věk by klidně mohl klesnout až téměř na polovinu současného. Souhlasím s tím. 30 nebo 25, nemám problém.
Mě je 25 a problém s tím tedy mám. Nedovedu si představit, že bych já, nebo někdo z mých přátel-vrstevníků zastával vyšší ústavní funkci. Odkazované osoby nejsou příliš přesvědčivé (jistě, jsou to osobnosti, ale jsou to osobnosti vhodné pro ústavní funkci?) a v petici navrhovaná změna ústavy obsahuje několik nesouvysejících změn. Imunita rozhodně není přežitek a slouži k ochraně moci zákonodárné před mocí výkonnou. (oddělení mocí, he)