Odesláno
- věk (v jakém věkovém rozmezí by měl prezident být, aby nebyl moc mladý ani moc starý - Schwarzenbergovi vytýkají stáří, Dienstbierovi přílišné mládí)?
Z hlediska reprezentace státu by bylo dobré, aby prezident i po pěti letech úřadování udržel moč. Jinak 40 let určitě není přílišné mládí, tam spíše záleží na tom, co člověk za těch 40 let stihl.
- pohlaví (lepší muž , nebo žena?)
Uvítal bych na hradě méně narcismu, než kolik ho předvádí současný prezident. Jestli by k tomu přispěla volba ženy, tak jsem pro.
- měl by být civilní a neformální (může chodit mezi lidi v džínech jako Havel na trutnovský festival?) nebo spíše konzervativní a důstojný jako Klaus?
Mně osobně je bližší neformální styl, ale když je to potřeba, tak si kvádro vezmu. Od prezidenta očekávám to samé.
- může mít i jiné než české občanství? (mají ho jak Švejnar, tak Dienstbier)
Ano, pokud v zemi druhého občanství nepůsobí v politické funkci.
- měl by dávat hodně milostí a vyznamenání, nebo naopak?
Pokud je nebude dávat spřízněným podnikatelům, je mi to jedno.
- měl by být spíše minulostí stranický politik nebo ne?
U kandidátů bych ocenil, pokud by pro nominaci skutečně sebrali potřebné podpisy. To že si parlamentní strany ponechaly právo na nominaci kandidátů považuji za chybu. Jinak mi záleží spíše na tom, co kandidát v životě dělal a i mezi stranickými politiky se najdou světlé výjimky.
- má mít VŠ vzdělání (například Němcová by bývala byla středoškolačka)?
Bytové semináře za minulého režimu považuji za hodnotnější vzdělání než řadu současných vysokých škol. Nedělal bych z titulů vědu.
- měl by se dělat spíše vzácným (jako to chce Fischer) nebo se vyjadřovat hodně ke společenským tématům?
Hlavně by měl mít co říct. Pan Fischer působí dojmem, že jeho hlavní cíl je neříct nic, aby náhodou někoho nepopudil. Oproti tomu toho současný prezident sice komentuje hodně, ale hlavu a patu to mívá málokdy.
- měl by být pohledný/á
Nemám televizi, takže mi je to jedno.
- Vadí, když má pozitivní vztah k alkoholu?
Dokud kvůli němu nemusí letadla kroužit nad letištěm jako před lety s ruským prezidentem Jelcinem, tak ne.
- líbil by se vám v tomto úřadě více kuřák či nekuřák?
Dal bych přednost kandidátovi, který se konopí nebojí.
- musí být prezident ženatý/vdaná (když jsme země postavená na křesťanských hodnotách), nebo může být i "prezident single"?
Lepší být single, než podvádět manželku.
- měl by to být člověk "kterého zná každý"? (v minulosti byli třeba kandidáti jako pan profesor Jan Sokol, kteří měli velký morální kredit, ale všeobecně moc známí nebyli)
Doufám, že prezidentské volby nebudou jen přehlídka vysloužilých celebrit.
- Hraje významnou roli jeho chování? - příklad Paroubek buldozer, Zeman hodně pije alkohol, nebo spíše by měl být nevýrazný jako je třeba Fischer?
Nevýrazný buldozer s pohonem na becherovku bych rozhodně nevolil.
- měla by jeho kancelář fungovat jako "druhý ombudsman" - pomáhat lidem a s uplatňováním lidských práv¨
Určitě ano.
- může být prezident jasně pravicový nebo jasně levicový?
Prezident by se měl hlavně jasně postavit proti korupci a narušování demokracie nekalými mocenskými vazbami. Politická orientace v takovém případě není důležitá.
+ samozřejmě napište svoje preference, jaké by měl mít vlastnosti, mimo tyhle kolonky.
Měl by umět udělat si ze sebe legraci
Měl by otevřeně říkat pravdu
Neměl by zavírat oči před korupcí
Neměl by mít papalášské manýry