Rozhovor pro e-knihy

Mediální odbor působí v oblasti komunikace mezi stranou a veřejností, resp. sdělovacími prostředky; mediální odbor vydává tiskové zprávy a stanoviska strany, monitoruje média, propaguje akce strany atd.

Moderátor: Odbor - medialni

Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozhovor pro e-knihy

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Pujčení vs. kupě - možná to jde rozlišit. Rozdíl bych viděl jednoduchý: při koupi budu mít přístup někam, kde mi nakladatel zajistí knihu, bude jí tam popř. aktualizovat etc. V případě pujčení prostě dostanu jednorázový link. Dlouhodobě to v praxi bude fungovat jako při fyzických obdobách. Málokdo je tak systematický a dělá si tak dobré zálohy, že by byl ten e-book později schopný najít, čili krom pár puntíčkářů to bude odpovídat. Ti puntíčkáři by si u fyzické knihy asi stejně dělali výpisky a skenovali ji - rozhodně nebudou ekonomickým problémem. Průměrnou životnost takto vypůjčené knihy bych viděl 3-5 roky (shodnou se zařízením).

Stejně jako u pc her. Dneska už si malokdo pirátěné hry ukládá - raději za ně zaplatí pár korun na Steamu/Desuře a nemusí nic řešit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvek:
Roman.Kucera

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
Pavel.Cisar
Člen KS Praha
Příspěvky: 215
Registrován: 02 úno 2012, 02:14
Profese: IT specialista
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 828 poděkování
Dostal poděkování: 491 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozhovor pro e-knihy

Příspěvek od Pavel.Cisar »

Ondrej Profant píše:Pujčení vs. kupě - možná to jde rozlišit. Rozdíl bych viděl jednoduchý: při koupi budu mít přístup někam, kde mi nakladatel zajistí knihu, bude jí tam popř. aktualizovat etc. V případě pujčení prostě dostanu jednorázový link. Dlouhodobě to v praxi bude fungovat jako při fyzických obdobách. Málokdo je tak systematický a dělá si tak dobré zálohy, že by byl ten e-book později schopný najít, čili krom pár puntíčkářů to bude odpovídat. Ti puntíčkáři by si u fyzické knihy asi stejně dělali výpisky a skenovali ji - rozhodně nebudou ekonomickým problémem. Průměrnou životnost takto vypůjčené knihy bych viděl 3-5 roky (shodnou se zařízením).
Tohle ale bohužel problém nijak neřeší, jen ho barví narůžovo aby vydavatelům nepřipadal jako to, čím je (ale tak blbí oni zase nejsou aby to uspělo).
Ondrej Profant píše:Stejně jako u pc her. Dneska už si malokdo pirátěné hry ukládá - raději za ně zaplatí pár korun na Steamu/Desuře a nemusí nic řešit.
No, a státní knihovna je právě takový Steam :mrgreen: Když se to vezme kolem a kolem, tak by státní knihovna mohla být jednotným centrálním portálem pro všechny eKnihy (stejně už provozují registr a sbírají povinné výtisky, připlácnout k tomu ten eBook je "drobnost"). Jednotný poplatek 20 Kč za stažení knihy, polovina na provoz, polovina autorovi & vydavateli (nebo 1:3). Všichni by jednoduše "chodili" do knihovny, protože tam by bylo všechno, pořád a za "hubičku", a knižní warez by jednou pro vždy zmizel z povrchu zemského :mrgreen: Tedy časem, až by vznikla celoplanetární knihovna a nebylo by nutné ještě "řešit" publikace vydané v cizině.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Cisar za příspěvek:
Ondrej.Profant
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozhovor pro e-knihy

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Jo já souhlasím. Mě jen šlo o to, že asi jde oddělit i různé druhy prodeje. Prostě jeden, kde se nakladatel nestará a zákazník možná koupí zas a druhý, který je seriozní a dlouhodobý.

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28465 poděkování

Re: Rozhovor pro e-knihy

Příspěvek od Martin.Kucera »

pcisar píše:Problém je, že výpůjčky eKnih jsou ptákovina na entou. V podstatě neexistuje způsob jak zajistit že po přečtení už eKnihu nemám (tak jako u tištěné když ji vrátím). Proto výpůjčka == koupě.
AFAIIK nejake systemy na pujcovani eknih existujou (pouzivaji se u doborne literatury, detaily bych muse dohledat).
Samozrejme je v takovem pripade potreba pouzit nejakou formu DRM, ale tady to smysl dava a neni duvod protestovat.
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
pavel.k
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 145
Registrován: 09 zář 2011, 23:22
Profese: student matematiky
Dal poděkování: 216 poděkování
Dostal poděkování: 152 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozhovor pro e-knihy

Příspěvek od pavel.k »

Martin Kucera píše:
pcisar píše:Problém je, že výpůjčky eKnih jsou ptákovina na entou. V podstatě neexistuje způsob jak zajistit že po přečtení už eKnihu nemám (tak jako u tištěné když ji vrátím). Proto výpůjčka == koupě.
AFAIIK nejake systemy na pujcovani eknih existujou (pouzivaji se u doborne literatury, detaily bych muse dohledat).
Samozrejme je v takovem pripade potreba pouzit nejakou formu DRM, ale tady to smysl dava a neni duvod protestovat.
Jenomze kazdy system DRM se da prolomit, tedy pokud by to melo byt ucinne, muselo by se lidem zakazat to prolamovat. Ale to proste z principu nejde, i kdyz se o to vsichni dost snazili. Podle me jedine, k cemu DRM ochrana vede, ze ji nekdo prolomi a tim spis to nahraje nekde na warez, aby ostatnim usetril tu praci.
Uživatelský avatar
next_ghost
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3239
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1433 poděkování
Dostal poděkování: 5131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozhovor pro e-knihy

Příspěvek od next_ghost »

pavel.k píše:Jenomze kazdy system DRM se da prolomit, tedy pokud by to melo byt ucinne, muselo by se lidem zakazat to prolamovat. Ale to proste z principu nejde, i kdyz se o to vsichni dost snazili. Podle me jedine, k cemu DRM ochrana vede, ze ji nekdo prolomi a tim spis to nahraje nekde na warez, aby ostatnim usetril tu praci.
Přesně tak.
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28465 poděkování

Re: Rozhovor pro e-knihy

Příspěvek od Martin.Kucera »

pavel.k píše:Jenomze kazdy system DRM se da prolomit, tedy pokud by to melo byt ucinne, muselo by se lidem zakazat to prolamovat. Ale to proste z principu nejde, i kdyz se o to vsichni dost snazili. Podle me jedine, k cemu DRM ochrana vede, ze ji nekdo prolomi a tim spis to nahraje nekde na warez, aby ostatnim usetril tu praci.
Jenže na tom, zda bude knihovnické DRM prolomeno, zas až tolik nezáleží. Ty knížky se dostanou na warez nezávisle (protože pokud budou i v prodeji - a nenapadá mě, proč by nebyly - tak je na warez vždycky nějaký kupec hodí). Tj. kdo si nebude chtít platit ani knihovní paušál, ten se k těm knihám dostane tak jako tak přes warez. Kdo si knihovní paušál bude chtít platit, ten nebude mít důvod DRM prolamovat.
Cili to knihovni DRM by melo vyznam spis psychologicky, jako pripominatko "kdyz si neprodlouzis predplatne, ztratis pristup ke kniham z knihovny".

Ale kdyz nad tim tak uvazuju, tak tu jsou nasledujici fakta:
- kdo si chce precist knizku jednou a neplatit, tak si ji sezene na warezu, nebo pujci od kamarada, nebo v knihovne jako papirovou
- kdo chce mit ebook a neplatit, sezene si ho na warezu tak jako tak
- pokud budou v knihovne knizky bez DRM, tak problem "nekdo si zaplati clenstvi na rok, nastahuje par tisic knizek a ma do konce zivota o cetbu postarano" ma stejne pro dotycneho stahovace to uskali, ze se uz v knihovne nedostane k novinkam (nemaje predplatne), navic by se dal osetrit limitovanim poctu stazenych knizek za tyden ci mesic
- na namitku "proc by si nekdo kupoval ebook za stovku, kdyz ho muze mit z e-knihovny za plusminus dvacku" se da odpovedet, ze kdyz nebude chtit zaplatit tu stovku, tak si ho sezene na warezu zadarmo, misto aby zaplatil aspon dvacku
Takze ani knihovni DRM neni ve skutecnosti nutne, akorat to chce jeste radikalnejsi zmenu v uvazovani nez pri upousteni od DRM u prodavanych e-knih.

Pricemz ke kupovani e-knih by mohla byt jeste jedna motivace (krom te moralni) - prodavane e-knihy by musely mit nejaou pridanou hodnotu oproti tem knihovnim. Treba ilustrace (pokud by se to vyplatilo), nebo uzivatelovo ex-libris (navrhoval nedavno nekdo na Nyxu), verim ze by se dalo vymyslet leccos.
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2247 poděkování

Re: Rozhovor pro e-knihy

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

Článek k tématu - rozhovor se spisovatelkou: http://www.lupa.cz/clanky/rozhovor-s-pe ... llnerovou/

Petra Neomillnerová má svůj styl psaní, ale její knihy jsou opravdu hodně čtené. Sama píše na plný úvazek (to dělá málokdo) a na fantasy má i hodně vydaných výtisků. Píše žánr, který se mi líbí (ač jsou i autoři, kteří se mi líbí víc). Z mého sobeckého pohledu budu ráda, když bude psát dál a já budu mít co číst :-). Ale samozřejmě budu ráda, když to bude pro mě co nejlevnější :-).
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28465 poděkování

Re: Rozhovor pro e-knihy

Příspěvek od Martin.Kucera »

Vida, v Nemecku uz to zkousej
http://www.teleread.com/paul-biba/new-e ... n-germany/
Akorat ty limity jsou nesmyslne nizke (moct si mesicne pujcit jen dve nove knihy, to postaci leda podprumernemu ctenari) a omezeni na iOS taky nic moc.
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Zamčeno

Zpět na „Mediální odbor“