Rozhovor pro e-knihy
Moderátor: Odbor - medialni
Pravidla fóra
- Ondrej.Profant
- Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
- Příspěvky: 7898
- Registrován: 22 dub 2009, 23:55
- Profese: Poslanec
- Bydliště: Praha 8
- Dal poděkování: 14563 poděkování
- Dostal poděkování: 8177 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Rozhovor pro e-knihy
Pujčení vs. kupě - možná to jde rozlišit. Rozdíl bych viděl jednoduchý: při koupi budu mít přístup někam, kde mi nakladatel zajistí knihu, bude jí tam popř. aktualizovat etc. V případě pujčení prostě dostanu jednorázový link. Dlouhodobě to v praxi bude fungovat jako při fyzických obdobách. Málokdo je tak systematický a dělá si tak dobré zálohy, že by byl ten e-book později schopný najít, čili krom pár puntíčkářů to bude odpovídat. Ti puntíčkáři by si u fyzické knihy asi stejně dělali výpisky a skenovali ji - rozhodně nebudou ekonomickým problémem. Průměrnou životnost takto vypůjčené knihy bych viděl 3-5 roky (shodnou se zařízením).
Stejně jako u pc her. Dneska už si malokdo pirátěné hry ukládá - raději za ně zaplatí pár korun na Steamu/Desuře a nemusí nic řešit.
Stejně jako u pc her. Dneska už si malokdo pirátěné hry ukládá - raději za ně zaplatí pár korun na Steamu/Desuře a nemusí nic řešit.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvek:
- Roman.Kucera
profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj
- Pavel.Cisar
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 215
- Registrován: 02 úno 2012, 02:14
- Profese: IT specialista
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 828 poděkování
- Dostal poděkování: 491 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Rozhovor pro e-knihy
Tohle ale bohužel problém nijak neřeší, jen ho barví narůžovo aby vydavatelům nepřipadal jako to, čím je (ale tak blbí oni zase nejsou aby to uspělo).Ondrej Profant píše:Pujčení vs. kupě - možná to jde rozlišit. Rozdíl bych viděl jednoduchý: při koupi budu mít přístup někam, kde mi nakladatel zajistí knihu, bude jí tam popř. aktualizovat etc. V případě pujčení prostě dostanu jednorázový link. Dlouhodobě to v praxi bude fungovat jako při fyzických obdobách. Málokdo je tak systematický a dělá si tak dobré zálohy, že by byl ten e-book později schopný najít, čili krom pár puntíčkářů to bude odpovídat. Ti puntíčkáři by si u fyzické knihy asi stejně dělali výpisky a skenovali ji - rozhodně nebudou ekonomickým problémem. Průměrnou životnost takto vypůjčené knihy bych viděl 3-5 roky (shodnou se zařízením).
No, a státní knihovna je právě takový SteamOndrej Profant píše:Stejně jako u pc her. Dneska už si malokdo pirátěné hry ukládá - raději za ně zaplatí pár korun na Steamu/Desuře a nemusí nic řešit.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Cisar za příspěvek:
- Ondrej.Profant
- Ondrej.Profant
- Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
- Příspěvky: 7898
- Registrován: 22 dub 2009, 23:55
- Profese: Poslanec
- Bydliště: Praha 8
- Dal poděkování: 14563 poděkování
- Dostal poděkování: 8177 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Rozhovor pro e-knihy
Jo já souhlasím. Mě jen šlo o to, že asi jde oddělit i různé druhy prodeje. Prostě jeden, kde se nakladatel nestará a zákazník možná koupí zas a druhý, který je seriozní a dlouhodobý.
profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj
- Martin.Kucera
- Republikové předsednictvo
- Příspěvky: 15976
- Registrován: 23 dub 2009, 16:41
- Profese: nakladatel
- Dal poděkování: 2162 poděkování
- Dostal poděkování: 28465 poděkování
Re: Rozhovor pro e-knihy
AFAIIK nejake systemy na pujcovani eknih existujou (pouzivaji se u doborne literatury, detaily bych muse dohledat).pcisar píše:Problém je, že výpůjčky eKnih jsou ptákovina na entou. V podstatě neexistuje způsob jak zajistit že po přečtení už eKnihu nemám (tak jako u tištěné když ji vrátím). Proto výpůjčka == koupě.
Samozrejme je v takovem pripade potreba pouzit nejakou formu DRM, ale tady to smysl dava a neni duvod protestovat.
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně.
-- Lucie Spáčilová
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně.
-
pavel.k
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 145
- Registrován: 09 zář 2011, 23:22
- Profese: student matematiky
- Dal poděkování: 216 poděkování
- Dostal poděkování: 152 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Rozhovor pro e-knihy
Jenomze kazdy system DRM se da prolomit, tedy pokud by to melo byt ucinne, muselo by se lidem zakazat to prolamovat. Ale to proste z principu nejde, i kdyz se o to vsichni dost snazili. Podle me jedine, k cemu DRM ochrana vede, ze ji nekdo prolomi a tim spis to nahraje nekde na warez, aby ostatnim usetril tu praci.Martin Kucera píše:AFAIIK nejake systemy na pujcovani eknih existujou (pouzivaji se u doborne literatury, detaily bych muse dohledat).pcisar píše:Problém je, že výpůjčky eKnih jsou ptákovina na entou. V podstatě neexistuje způsob jak zajistit že po přečtení už eKnihu nemám (tak jako u tištěné když ji vrátím). Proto výpůjčka == koupě.
Samozrejme je v takovem pripade potreba pouzit nejakou formu DRM, ale tady to smysl dava a neni duvod protestovat.
- next_ghost
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 3239
- Registrován: 21 dub 2009, 18:03
- Profese: programátor
- Dal poděkování: 1433 poděkování
- Dostal poděkování: 5131 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Rozhovor pro e-knihy
Přesně tak.pavel.k píše:Jenomze kazdy system DRM se da prolomit, tedy pokud by to melo byt ucinne, muselo by se lidem zakazat to prolamovat. Ale to proste z principu nejde, i kdyz se o to vsichni dost snazili. Podle me jedine, k cemu DRM ochrana vede, ze ji nekdo prolomi a tim spis to nahraje nekde na warez, aby ostatnim usetril tu praci.
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
- Martin.Kucera
- Republikové předsednictvo
- Příspěvky: 15976
- Registrován: 23 dub 2009, 16:41
- Profese: nakladatel
- Dal poděkování: 2162 poděkování
- Dostal poděkování: 28465 poděkování
Re: Rozhovor pro e-knihy
Jenže na tom, zda bude knihovnické DRM prolomeno, zas až tolik nezáleží. Ty knížky se dostanou na warez nezávisle (protože pokud budou i v prodeji - a nenapadá mě, proč by nebyly - tak je na warez vždycky nějaký kupec hodí). Tj. kdo si nebude chtít platit ani knihovní paušál, ten se k těm knihám dostane tak jako tak přes warez. Kdo si knihovní paušál bude chtít platit, ten nebude mít důvod DRM prolamovat.pavel.k píše:Jenomze kazdy system DRM se da prolomit, tedy pokud by to melo byt ucinne, muselo by se lidem zakazat to prolamovat. Ale to proste z principu nejde, i kdyz se o to vsichni dost snazili. Podle me jedine, k cemu DRM ochrana vede, ze ji nekdo prolomi a tim spis to nahraje nekde na warez, aby ostatnim usetril tu praci.
Cili to knihovni DRM by melo vyznam spis psychologicky, jako pripominatko "kdyz si neprodlouzis predplatne, ztratis pristup ke kniham z knihovny".
Ale kdyz nad tim tak uvazuju, tak tu jsou nasledujici fakta:
- kdo si chce precist knizku jednou a neplatit, tak si ji sezene na warezu, nebo pujci od kamarada, nebo v knihovne jako papirovou
- kdo chce mit ebook a neplatit, sezene si ho na warezu tak jako tak
- pokud budou v knihovne knizky bez DRM, tak problem "nekdo si zaplati clenstvi na rok, nastahuje par tisic knizek a ma do konce zivota o cetbu postarano" ma stejne pro dotycneho stahovace to uskali, ze se uz v knihovne nedostane k novinkam (nemaje predplatne), navic by se dal osetrit limitovanim poctu stazenych knizek za tyden ci mesic
- na namitku "proc by si nekdo kupoval ebook za stovku, kdyz ho muze mit z e-knihovny za plusminus dvacku" se da odpovedet, ze kdyz nebude chtit zaplatit tu stovku, tak si ho sezene na warezu zadarmo, misto aby zaplatil aspon dvacku
Takze ani knihovni DRM neni ve skutecnosti nutne, akorat to chce jeste radikalnejsi zmenu v uvazovani nez pri upousteni od DRM u prodavanych e-knih.
Pricemz ke kupovani e-knih by mohla byt jeste jedna motivace (krom te moralni) - prodavane e-knihy by musely mit nejaou pridanou hodnotu oproti tem knihovnim. Treba ilustrace (pokud by se to vyplatilo), nebo uzivatelovo ex-libris (navrhoval nedavno nekdo na Nyxu), verim ze by se dalo vymyslet leccos.
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně.
-- Lucie Spáčilová
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně.
-
Jana.Syrovatkova
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 2827
- Registrován: 04 zář 2009, 14:34
- Profese: finanční specialista
- Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
- Dal poděkování: 567 poděkování
- Dostal poděkování: 2247 poděkování
Re: Rozhovor pro e-knihy
Článek k tématu - rozhovor se spisovatelkou: http://www.lupa.cz/clanky/rozhovor-s-pe ... llnerovou/
Petra Neomillnerová má svůj styl psaní, ale její knihy jsou opravdu hodně čtené. Sama píše na plný úvazek (to dělá málokdo) a na fantasy má i hodně vydaných výtisků. Píše žánr, který se mi líbí (ač jsou i autoři, kteří se mi líbí víc). Z mého sobeckého pohledu budu ráda, když bude psát dál a já budu mít co číst
. Ale samozřejmě budu ráda, když to bude pro mě co nejlevnější
.
Petra Neomillnerová má svůj styl psaní, ale její knihy jsou opravdu hodně čtené. Sama píše na plný úvazek (to dělá málokdo) a na fantasy má i hodně vydaných výtisků. Píše žánr, který se mi líbí (ač jsou i autoři, kteří se mi líbí víc). Z mého sobeckého pohledu budu ráda, když bude psát dál a já budu mít co číst
- Martin.Kucera
- Republikové předsednictvo
- Příspěvky: 15976
- Registrován: 23 dub 2009, 16:41
- Profese: nakladatel
- Dal poděkování: 2162 poděkování
- Dostal poděkování: 28465 poděkování
Re: Rozhovor pro e-knihy
Vida, v Nemecku uz to zkousej
http://www.teleread.com/paul-biba/new-e ... n-germany/
Akorat ty limity jsou nesmyslne nizke (moct si mesicne pujcit jen dve nove knihy, to postaci leda podprumernemu ctenari) a omezeni na iOS taky nic moc.
http://www.teleread.com/paul-biba/new-e ... n-germany/
Akorat ty limity jsou nesmyslne nizke (moct si mesicne pujcit jen dve nove knihy, to postaci leda podprumernemu ctenari) a omezeni na iOS taky nic moc.
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně.
-- Lucie Spáčilová
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně.