Nápad na projekt: www.piratskatv.cz
Napsal: 17 led 2012, 10:36
Přátelé,
Pojal jsem nápad naštvat ČTÚ a RRTV. Pirátská TV nespočívá ve vytváření nějakého videoobsahu, ale je to IPTV. Zdarma přijímatelné české kanály z DVB-T a DVB-S převedeme na IPTV a pustíme všem.
Dnes "online TV" nabízí několik značně pochybných webů, namátkou:
http://www.zapni.tv (ten jedinej asi funguje)
http://www.tvzdarma.cz/
http://www.free-internet-tv.cz/
http://www.tvlink.cz/
Některé odkazují jen na online streamy přímo od jednotlivých TV ale to není to pravé ořechové. Na zapni.tv jsem si pustil Prima COOL, což musí být někde chytnuté z DVB-T/S/C a překódované do nižšího datového toku.
Tyhle weby ale mají několik společných probémů:
-vpodstatě nefungují
-mění přenášená data (překódování na nižší bitrate)
-vydělávají na komerční reklamě
Můj pirátský názor říká, že pokud můžu streamy nachytat z DVB, tak je taky můžu pustit do sítě aby si je lidé chytaly ze sítě namísto z antény. Přeci nelze lidem nařizovat, jakým způsobem budou přijímat zcela identická data.
Aby to nebylo trestné na první paragraf, musí to zachovat několik parametrů:
-nesmí se zasahovat do přenášených dat (čili žádná konverze, jen DVB->Ethernet)
-nesmí to být komerční (žádná reklama)
Problém, na který můžeme narazit je oblastní omezení vysílacích práv. Když české TV koupí film, mohou ho vysílat jen na území ČR. Což se na internetu dost špatně omezuje. Jedině asi "čestným prohlášením" uživatele, že se nachází na území ČR.
Představuji si to jako poměrně jednoduchý web, kde bude cca 10 až 15 velkých ikon českých televizí a budou to odkazy na streamy ze streamovacího serveru. Stream bude v MPEG-2 v nezměněné kvalitě. Cca 4~5Mbit na kanál.
Výhody projektu: Nevýhody: V současné době mám k dispozici dvě vyjádření (od RRTV a právní rozbor) na téma šíření FTA programů přes IPTV uvnitř komunitních síťí a obě se shodují že je to košer, pokud to nebude přístupné třetí osobě a bude to v nezměněné kvalitě. Jelikož nemám svolení, nemůžu to zatím blíže specifikovat. Komunitní síť sice nejsme, ale chceme přece vyšlapávat nové cestičky a nabízet pokrok v mezích zákona.
Pište prosím co si o tom myslíte.
Pojal jsem nápad naštvat ČTÚ a RRTV. Pirátská TV nespočívá ve vytváření nějakého videoobsahu, ale je to IPTV. Zdarma přijímatelné české kanály z DVB-T a DVB-S převedeme na IPTV a pustíme všem.
Dnes "online TV" nabízí několik značně pochybných webů, namátkou:
http://www.zapni.tv (ten jedinej asi funguje)
http://www.tvzdarma.cz/
http://www.free-internet-tv.cz/
http://www.tvlink.cz/
Některé odkazují jen na online streamy přímo od jednotlivých TV ale to není to pravé ořechové. Na zapni.tv jsem si pustil Prima COOL, což musí být někde chytnuté z DVB-T/S/C a překódované do nižšího datového toku.
Tyhle weby ale mají několik společných probémů:
-vpodstatě nefungují
-mění přenášená data (překódování na nižší bitrate)
-vydělávají na komerční reklamě
Můj pirátský názor říká, že pokud můžu streamy nachytat z DVB, tak je taky můžu pustit do sítě aby si je lidé chytaly ze sítě namísto z antény. Přeci nelze lidem nařizovat, jakým způsobem budou přijímat zcela identická data.
Aby to nebylo trestné na první paragraf, musí to zachovat několik parametrů:
-nesmí se zasahovat do přenášených dat (čili žádná konverze, jen DVB->Ethernet)
-nesmí to být komerční (žádná reklama)
Problém, na který můžeme narazit je oblastní omezení vysílacích práv. Když české TV koupí film, mohou ho vysílat jen na území ČR. Což se na internetu dost špatně omezuje. Jedině asi "čestným prohlášením" uživatele, že se nachází na území ČR.
Představuji si to jako poměrně jednoduchý web, kde bude cca 10 až 15 velkých ikon českých televizí a budou to odkazy na streamy ze streamovacího serveru. Stream bude v MPEG-2 v nezměněné kvalitě. Cca 4~5Mbit na kanál.
Výhody projektu: Nevýhody: V současné době mám k dispozici dvě vyjádření (od RRTV a právní rozbor) na téma šíření FTA programů přes IPTV uvnitř komunitních síťí a obě se shodují že je to košer, pokud to nebude přístupné třetí osobě a bude to v nezměněné kvalitě. Jelikož nemám svolení, nemůžu to zatím blíže specifikovat. Komunitní síť sice nejsme, ale chceme přece vyšlapávat nové cestičky a nabízet pokrok v mezích zákona.
Pište prosím co si o tom myslíte.