MPi 3/2021 Změna Jdř - Omezení opětovných kandidatur Rady

Fórum pro práci týmu Mladých Pirátů.

Moderátoři: Odbor - zahranicni, Mladi Pirati

Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Profese: studentka, konzultantka senátorky
Dal poděkování: 626 poděkování
Dostal poděkování: 1356 poděkování
Kontaktovat uživatele:

MPi 3/2021 Změna Jdř - Omezení opětovných kandidatur Rady

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Vážení Mladí Piráti,

Oslovuji vás ve věci omezení opětovných kandidatur. Tento návrh padl na flotile a byl na řádné jednání odročen

Návrh usnesení
Jednací řád Mladých Pirátů se čl.VI se v odst. 2 doplňuje o větu
Počet maximálních opětovných kandidatur na člena rady je 3

Nové znění je:
Rada se skládá z předsedy, místopředsedy a tří dalších členů rady. Funkční období rady je jednoleté. Maximální počet celkem vykonávaných období člena rady je 3.
Alternativní návrh usnesení
Jednací řád Mladých Pirátů se čl.VI se v odst. 2 doplňuje o větu:
Být členem rady je možné maximálně ve dvou po sobě jdoucích obdobích.

Nové znění je:
Rada se skládá z předsedy, místopředsedy a tří dalších členů rady. Funkční období rady je jednoleté. Být členem rady je možné maximálně ve dvou po sobě jdoucích obdobích.
Jednání je také možné ukončit bez přijetí usnesení.

Rozprava bude trvat do 26.2.2021
Hlasování bude probíhat od 1.3.2021 do 3.3.2021

Žádám @Tomas.Guth.Jarkovsky jakožto navrhovatele aby dal úvodní slovo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejdukova za příspěvek:
Josef.Bouse
Ve velení flotily Mladých Pirátů, místopředsedkyně Krajské rozhodčí komise Praha, Členka MRT Lidská práva, Sekretářka týmu Duševní zdraví, Odborná konzultantka pro senátorku Adélu Šípovou, Helios Trustee, předsedající CF a KF Praha, členka AO
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz

Tomas.Guth.Jarkovsky
Předseda místního sdružení
Profese: student IT, asistent poslance
Dal poděkování: 182 poděkování
Dostal poděkování: 615 poděkování

Re: MPi 3/2021 Změna Jdř - Omezení opětovných kandidatur Rady

Příspěvek od Tomas.Guth.Jarkovsky »

Vážení Mladí Piráti,

mé úvodní slovo bude kratké a snadné. Na Flotile 2021 jsme otevřeli otázku omezení opakování funkčních období členů rady, která byla následně v hlasování odsunuta na projednání zde na fóru. Otázka je to jednoduchá, ale přijde mi vhodné upozornit na to, že návrh mluví o počtu kandidatur, nikoli o počtu roků ve funkci, a tedy se tento počet snižuje i při krátkém funkčním období (způsobeném třeba rezignací). Funkční období se v různých systémech omezují různě, například omezením celkového počtu, omezením počtu po sobě jdouchích, nebo také to někde je prostě bez omezení.

Přijde mi v takovémto kontextu vhodné zmínit například praktiku antických Athéňanů, kteří zavedli právní institut ostrakismu, kterýmž na deset let vykázali potenciální kumulátory a diktátory z města. Nepodávám to jako alternativní návrh, ale přišlo mi vhodné tu myšlenku tak nějak do pléna nadhodit. 8-)

Díky za pozornost, a ať vyhraje ten nejlepší (návrh)!
Místopředseda KS Jihočeský kraj
Asistent poslance
Tajemník rezortního podtýmu Lidská práva.
+420 778 111 487
Tomas.Guth.Jarkovsky@pirati.cz

Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 31561 poděkování
Dostal poděkování: 24569 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Ahoj,

omezovat to počtem kandidatur mi nepřijde vhodné. Protože to počítá i neúspěšné kandidatury.

Navíc to může vést k případu, že máme místopředsedu, který kroutí své druhé období v radě, předseda rezignuje a jeho místopředseda se nemůže přihlásit, do dovolby na zbytek období.

Čili limitoval bych spíše přes počet období v radě. Dvě až tři.
Otázkou pro mě je, jestli se bavíme o počtu období za sebou, nebo o počtu období za život(obranu proti postupu ala Putin/Medveděv).

Imho vzhledem k tomu, že by jsem mládežnická organizace, tak by jsme měli se snažit o "vysoký průtok" a umožnění "vzdělávání" členů, tak bych to viděl spíš na počet období za celou dobu. Někdo si to tu může projít a pak už nevidím důvod, aby se třeba za 5 let zase vracel. A dal bych tři období. Pokud ně nějaký plán něco někam dotáhnout, řekl bych, že je to na dva roky a +1 na dotažení nebo přehodnocení.
Návrh: (2) Rada se skládá z předsedy, místopředsedy a tří dalších členů rady. Funkční období rady je jednoleté. Maximální počet celkem vykonávaných období člena rady je 3.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Josef.Bouse
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]

Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Kontaktovat uživatele:

Vojtech.Pikal píše:
20 úno 2021, 23:34
Ahoj,

omezovat to počtem kandidatur mi nepřijde vhodné. Protože to počítá i neúspěšné kandidatury.

Ok, to je spíše otázka slov než alternativního návrh, proto okamžitě zapracuji do původního návrhu.
Ve velení flotily Mladých Pirátů, místopředsedkyně Krajské rozhodčí komise Praha, Členka MRT Lidská práva, Sekretářka týmu Duševní zdraví, Odborná konzultantka pro senátorku Adélu Šípovou, Helios Trustee, předsedající CF a KF Praha, členka AO

Radek.Holodnak
Člen KS Ústecký kraj
Profese: filozofický antropolog
Dal poděkování: 1392 poděkování
Dostal poděkování: 2007 poděkování

Příspěvek od Radek.Holodnak »

Ahoj, přátelé a přitelkyně,

navrhuji alternativní usnesení:

Nové znění je:
Rada se skládá z předsedy, místopředsedy a tří dalších členů rady. Funkční období rady je jednoleté. Být členem rady je možné maximálně ve dvou po sobě jdoucích obdobích.

Odůvodnění:

Nesouhlasím s omezením opakovaných kandidatur v tak radikálně podobě, která je dosud navrhována. Nemyslím si, že je rozumné za každou cenu zakazovat pokračovat ve funkcím těm, kteří se prokážou jako schopní a úspěšní a proto populární. Dostatečnou ochranou proti "vůdcovství" podle mě představuje princip "maximálně dvakrát za sebou". Po dvou volebních obdobích musí přijít prostor pro jiného kandidáta, ale pokud se neprokáže tak dobrý, jako ten předchozí, nevidím důvod, proč členům zakazovat volit si mezi sebou "toho nejlepšího" ("tu nejlepší"). Nakonec si myslím, že je důležité, aby ve vedení byli lidé, kteří jsou nejen schopní, ale také charismatičtí. Nemyslím si pak, že je vhodné tyto lidi jakoby šikanovat tím, že jim znemožníme účastnit se nadále voleb do vrcholných orgánů, protože "jsou tak dobří, že už tam byli mockrát".
Nevidím také smysl v omezování maximálního počtu výkonů mandátu za život, převážně z obdobných důvodů. Je vcelku představitelné, že různí členové můžou MPi "nabízet" velmi odlišné sety skillů když jim je 15 a když jim je 30. Proto mi nepřijde rozumné někomu takovému zakázat kandidovat do rady, protože v ní byl před patnácti lety. Jsem v tomto ohledu pro mnohem liberálnější přístup a pro to, aby měl do voleb přístup co nejširší okruh lidí. Vysloveně ZAKÁZAT někomu NAVŽDY kandidovat do nejvyššího orgánu organizace, to mi přijde velmi nešťastné a nežádoucí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Radek.Holodnak za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Kontaktovat uživatele:

Radek.Holodnak píše:
22 úno 2021, 22:16
Ahoj, přátelé a přitelkyně,

navrhuji alternativní usnesení:

Nové znění je:

Odůvodnění:

Nesouhlasím s omezením opakovaných kandidatur v tak radikálně podobě, která je dosud navrhována. Nemyslím si, že je rozumné za každou cenu zakazovat pokračovat ve funkcím těm, kteří se prokážou jako schopní a úspěšní a proto populární. Dostatečnou ochranou proti "vůdcovství" podle mě představuje princip "maximálně dvakrát za sebou". Po dvou volebních obdobích musí přijít prostor pro jiného kandidáta, ale pokud se neprokáže tak dobrý, jako ten předchozí, nevidím důvod, proč členům zakazovat volit si mezi sebou "toho nejlepšího" ("tu nejlepší"). Nakonec si myslím, že je důležité, aby ve vedení byli lidé, kteří jsou nejen schopní, ale také charismatičtí. Nemyslím si pak, že je vhodné tyto lidi jakoby šikanovat tím, že jim znemožníme účastnit se nadále voleb do vrcholných orgánů, protože "jsou tak dobří, že už tam byli mockrát".
Nevidím také smysl v omezování maximálního počtu výkonů mandátu za život, převážně z obdobných důvodů. Je vcelku představitelné, že různí členové můžou MPi "nabízet" velmi odlišné sety skillů když jim je 15 a když jim je 30. Proto mi nepřijde rozumné někomu takovému zakázat kandidovat do rady, protože v ní byl před patnácti lety. Jsem v tomto ohledu pro mnohem liberálnější přístup a pro to, aby měl do voleb přístup co nejširší okruh lidí. Vysloveně ZAKÁZAT někomu NAVŽDY kandidovat do nejvyššího orgánu organizace, to mi přijde velmi nešťastné a nežádoucí.
Já se omlouvám, ale na radě jsme se pokud vím dohodli, že již nebude možné předkládat alternativní návrhy. Můžeš samozřejmě podat návrh postupu, ale v takovém případě dojde k odložení hlasování.

Vojtech.Pikal
Kontaktovat uživatele:

V tom případě navrhuji otevřít lhůtu na rozmyšlenou.
(Měl jsem za to, že odročení nutně znamená, že to bude s celou rozpravou a s možností alternativních návrhů.)
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]

Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Kontaktovat uživatele:

Je někdo proti tomuto návrhu?

Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Kontaktovat uživatele:

není, prodlužuji rozpravu do 28, a návrh zapracuji
Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejdukova za příspěvek:
Radek.Holodnak

Vojtech.Pikal
Kontaktovat uživatele:

Děkuji.

Za sebe bych chtěl říct, že obě možnosti (max dvě funkce za sebou a max tři období celkem) jsou pro mě přijatelné a dávají mi smysl.

Odpovědět

Zpět na „Mladí Piráti“