Ukončení členství - Vojtěch Vopařil [UKONČENO]

Moderátoři: PKS Stredocesky kraj, PMS Beroun

Vojtech.Voparil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: programátor
Dal poděkování: 205 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování

Ukončení členství - Vojtěch Vopařil [UKONČENO]

Příspěvek od Vojtech.Voparil »

Ahoj,

tl;dr: Ukončil jsem členství ve straně, protože hodně zeZeleněla, a s tím se bohužel neztotožňuji.

přidávám vyjádření k ukončení svého členství ve straně. Ač stále vidím mnoho pozitivního, co Piráti přináší, bohužel nadále nemohu být někým, kdo by se celkově za současné směřování strany mohl podepsat a přesvědčovat o tom své okolí. Když jsem se v roce 2010 stal příznivcem a poté v roce 2013 členem, viděl jsem za pirátskou nálepkou liberální stranu, která chce podporovat individualitu a svobodu jednotlivců a zároveň chránit právo na soukromí, která chce vyvíjet společnost za pomoci vzdělávání lidí reálnými poznatky, bojovat proti praktikám monopolů a oligopolů, a co se týče státu, ten přivést do digitální doby a co nejvíce otevřít lidem. Stačí se podívat na tehdejší programy, co v nich bylo.
Na můj vkus jsem vstupoval do strany až příliš alternativní, ale neměl jsem s tím problém. Navíc jsem očekával, že se strana časem určitým způsobem změní. To se opravdu stalo, bohužel rozhodně ne však tak, jak by mi bylo po chuti. Bohužel se u Pirátů čím dál víc objevují tendence a směřování, které vykazuje Strana zelených, což je strana ke které jsem nikdy neměl kladný vztah. Ač s tématy obecně se většinou dá souhlasit, problém je způsob, jakým k nim přistupuje, který bych obecně nazval jako diktatura progresivismu.
Je například správné, že Piráti podporují alternativní druhy dopravy. Dát lidem svobodu volby, to je to, čím je liberalismus, čím by měli být Piráti. Má to ovšem svá ale. Když se dnes ovšem podívám na situaci v Praze, která podporuje cyklistiku, případně i chodce, výrazně na úkor automobilové dopravy, aniž by byly vztaty v úvahu objemy jednotlivých druhů dopravy v místě a jaké následky to bude mít pro situaci v dopravě celkově, pak nemohu vidět toto jednání jako liberální, ale právě jako onen zelený progresivismus. Ale jasně, my máme starostku za ODS, a tzv. zklidňování dopravy tu probíhá taky, je to obecný trend.
Otevřenost k menšinám je též dobře, a že např. Piráti aktivně podporují tzv. manželství pro všechny plně kvituji. Na druhou stranu, vzhledem k dění na západě, kde je jedinec, který by se zdráhal nazvat svazek homosexuálů manželským pomalu vyloučen ze společnosti, se mi nelíbí hyperkorektivismus, který ve straně sílí. Jestliže tak snadno došlo k přejmenování Mladých Pirátů na Mladé Pirátstvo, mohu se obávat, že budeme brzy chtít poučovat novináře, aby nepoužívali pojem divák, ale neutrální obecenstvo, jak to dělají Zelení. Zmínil jsem jeden příklad, ale nějak mám bohužel takový pocit obecně, byť teď nedodám další podklady.
Zmíněné dva příklady jsou ovšem relativně drobné detaily, tím zásadním je pro mě něco jiného. Něco, co bude mít obrovský dopad na další vývoj České republiky. A tím je klimatická politika. Jsem přesvědčen, že Česká republika je z hlediska hospodářské úrovně na straně jedné a strukturou průmyslu na straně druhé, zemí, na kterou, respektive lépe řečeno, na jejíž občany dopadne domluvený Green Deal velmi silně, v negativním slova smyslu. Ekologie je správná věc, ale tohle je spíše šílenství. Stačí když slyším Mikuláše Peksu a je mi jasné, že pokud by u vlády v ČR byli jemu podobní, byla by to pro mnoho lidí finanční katastrofa. Ačkoli musím podotknout, že jsem toto tušil chování tušil (ono u většiny stran jsou zvolení zástupci do EP značně progresivističtější) a do EP jsem volil jinou stranu, zatímco u čelných parlamentních kandidátů mám ještě důvěru v jistou uměřenost. I ta je však bohužel z mého pohledu v tomto případě velmi špatná, takže ačkoli jsem připraven ještě PirSTAN svým hlasem podpořit, bude to navzdory tomuto postoji, a tento důvod stál i za tím, že jsem se kampaně dále osobně neúčastnil.
Ať dopadnou volby jakkoli, bude bohužel český občan v budoucnu platit, ať už to budou ANO způsobené dluhy nebo důsledky mnohými Piráty opěvovaného Green Dealu. A to jsou tu ještě lidé, kteří bydlí na starších sídlištích a parkují na ulici, a těm stále ještě nikdo neřekl, jak budou moci svá draze pořízená elektroauta dobíjet. Nejen v této věci je potřeba více pragmatismu a méně ideologie.
Budu tedy držet palce, ať Piráti zelenou vlnu zvládnou a nenechají se jí strhnout do hlubin, kde již čeká křižník Zelených. Na tuto výpravu už ovšem musíte sami, já zůstávám na pevnině.

Hodně štěstí v další plavbě
Vojtěch Vopařil

Vpřed Piráte, vpřed, zkus neminout střed.
Plachty musíš plně napnout, kormidlo si silně chňapnout.
Sněmovna je velmi blízko, odpor k tobě hodně nízko.
Ještě trochu vydej snahy a překročíš chtěné prahy. - Mission complete!
Milan.Rydrych
Profese: Nemocniční lékárník
Dal poděkování: 34 poděkování
Dostal poděkování: 46 poděkování

Re: Ukončení členství - Vojtěch Vopařil

Příspěvek od Milan.Rydrych »

Tvoje důvody z velké části chápu, i tak mě tvůj odchod mrzí. Na akcích v Berouně jsi samozřejmě pořád vítaný. : )

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Dal poděkování: 29594 poděkování
Dostal poděkování: 24787 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta »

Milan.Rydrych píše: 03 říj 2021, 23:12

Tvoje důvody z velké části chápu, i tak mě tvůj odchod mrzí. Na akcích v Berouně jsi samozřejmě pořád vítaný. : )

Na otvírání nové cyklostezky ho ale asi raději ani nezvi. :)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Vojtech.Voparil
Profese: programátor
Dal poděkování: 205 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování

Příspěvek od Vojtech.Voparil »

Milan.Rydrych: Díky.
Petr.Vileta: Proč? Já nemám nic proti cyklostezkám jako takovým, naopak. Jen nemám rád kroky, které mají negativní dopad na plynulost a rychlost dopravy. ;-)

Vpřed Piráte, vpřed, zkus neminout střed.
Plachty musíš plně napnout, kormidlo si silně chňapnout.
Sněmovna je velmi blízko, odpor k tobě hodně nízko.
Ještě trochu vydej snahy a překročíš chtěné prahy. - Mission complete!
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Dal poděkování: 29594 poděkování
Dostal poděkování: 24787 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta »

Vojtech.Voparil píše: 04 říj 2021, 09:46

Milan.Rydrych: Díky.
Petr.Vileta: Proč? Já nemám nic proti cyklostezkám jako takovým, naopak. Jen nemám rád kroky, které mají negativní dopad na plynulost a rychlost dopravy. ;-)

To byl vtip. :D Ale některé cyklostezky jsou budovány pouze proto, že je na ně dotace státu nebo EU, ale kdyby si to obec měla financovat z vlastního, tak by to nepostavili ani za dalších 50 let. A některé jsou budovány pouze nakreslením čar a instalací dopravní značky. Já si pořídil elektrickou koloběžku OFFTOPICprotože jsem líný chodit a také už mi to činí potíže, ale jet s 10 palcovými plastovými kolečky po zámkové dlažbě je možná dobré na vytřásání potratů, ale rozhodně to není pohodlná jízda na koloběžce nebo inline bruslích. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Roman.Kucera
Člen KS Praha
Profese: IT
Dal poděkování: 9804 poděkování
Dostal poděkování: 18100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman.Kucera »

A zas je nás, pravých Pirátů, ve straně o jednoho méně.
BTW kdo řekne těm Pirátům v zahraničí, že už například nemáme co pohledávat v Pipině? Oni snad ještě mají ty původní ideály, ne? Kdo to řekne Falkvingovi?

Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Profese: zvuk, IT, auta, všehochuť
Dal poděkování: 2222 poděkování
Dostal poděkování: 1354 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.dj-bobr.Ulehla »

Vojto, sice tě neznám osobně (resp. pravděpodobně jo, ale jen od vidění a ne jménem), ale tvůj text ve mně velmi hluboce zarezonoval. Vlastně jsi úplně přesně shrnul ten důvod, proč se o víkendu v mé obálce neoctne pirátský lístek..
Toto tvé rozhodnutí činíš zjevně s nejlepším vědomím a svědomím a po pečlivém zvážení všech aspektů, tak .. hodně štěstí v životě :) přeje jeden dávný exPirát.

Bývalý Pirát, úzce spjatý s tradičními dávnými pirátskými hodnotami
2016/2017 flipped to XSFP MBTI co se na vojně naučíš, za to tě v civilu zavřou
porcelánové zařízení, spojující výhody umyvadla a klosetové mísy, se jmenuje umyvadlo (citace, třetí komentář)

Martin.Martin
Krajské předsednictvo
Profese: stavební tech, ISP tech, audio inženýr
Dal poděkování: 3097 poděkování
Dostal poděkování: 769 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Martin »

Njn, škoda že jsi třeba někdy nevyužil možnost s Peksou pokecat.. btw stále ještě tu je..

“Once men turned their thinking over to machines in the hope that this would set them free. But that only permitted other men with machines to enslave them.” ― Frank Herbert, Dune
https://lide.pirati.cz/osoba/505/

Podporuji myšlenky transcendencepirátů.biz web | forum | zulip

Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7596 poděkování
Dostal poděkování: 11220 poděkování

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

No, to je mi líto, že vidíš takto - ale můžeš mě i tagnout, cítíš-li potřebu mě jmenovat.

Faktem je, že Pařížskou klimatickou smlouvu ČR podepsala a ratifikovala ještě v minulém volebním období české parlamentu (tj. bez vlivu Pirátů). A my jsme se k jejímu dodržení přihlásili sami, parlamentním programem z roku 2017 (a posléze evropským programem z roku 2019). Zcela upřímně - ani já jsem neočekával, když jsem v roce 2013 vstupoval, že mojí politickou agendou bude řešit její dodržování - zajímala mě zahraniční politika a svobodný software. Ale doba se mění a klima se mění, a co snad vypadalo v roce 2013 jako nepochopitelný progresivismus, nám v rámci demokratického hlasování prochází do programu. Otázka tedy není příliš "jestli", ale spíše "jak". Já jsem velmi otevřen debatě o konkrétních cestách, které vedou k řešení, ale úpřímně nevím, jak bychom problém řešili, pokud bychom i náznak řešení prohlásili za nebezpečný hyperkorektivismus.

Ještě poznámka pro Roje - zkus podebatovat s reálnými lidmi, kteří se v rámci té PPI vyskytují. Zjistíš, že jim v mnoha ohledech připadáme konzervativní a opatrničtí.

Každopádně Ti, @Vojtech.Voparil děkuju za spolupráci a doufám, že budeme mít ještě někdy možnost probrat to naživo.

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Michael.Polak
Člen KS Praha
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Dal poděkování: 2860 poděkování
Dostal poděkování: 6597 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.Polak »

Myslím si, že Piráti zelenou agendu např. na poli alternativní mobility podle mě nepodporují ani zdaleka tolik, kolik jim to podsouvají prakticky všichni ostatní, včetně Andreje Babiše.

Ano, mezi většinou voličů to populární není. Ale existuje ne-zcela bezvýznamná menšina, pro kterou je to důležité a jejich hlas podle mě nereprezentuje nikdo.

Ano, samozřejmě, stejně jako se Základním Příjmem a řadou dalších agend s tím nejde v zemi typu ČR vyhrát volby. Zelení jsou zde extra nenávidění, protože se navíc ke všemu ještě snaží být "levicoví", což je v téhle zemi nepopulární.

Piráti si kromě core-agendy svobody internetu a technologií skrz omezení copyrightu a patentů bohužel nabrali několik nesouvisejících témat, které jsme se léta snažili skloubit, ale postupně je házíme přes palubu:

• přímá demokracie. Od počátků, kdy jsme měli v programu fakt nesmysly (přímá volba ředitele České Televize z roku 2009 je můj osobní favorit) jsme se přes referenda dostali až k faktickému odmítání referend Ivanem v předvolebních debatách
  • základní příjem, aneb vize minimálního sociálního státu bez zbytečné byrokracie. Levice ho nazývá chudinskou dávkou, realistické křídlo ve straně se od něj snaží zcela distancovat (článek Jakuba Michálka před volbami)
  • ochrana soukromí. Akorát místo o šifrování disku to po čase začalo být o utajení informace, zda je někdo očkován. Ve volbách to dopadlo jak dopadlo (a je naše chyba, chyba CF, že jsme si toho nevšimli dříve)
  • podpora open source softwareových řešení ve veřejné správě. On málokdo ví, co to znamená, tak to v programu zůstává. Ovšem ti, kteří vědí co to znamená, ve volbách propadli.
  • legalizace měkkých drog, zejména konopí. Tohle v programu bylo, jako dejme-tomu "svoboda léčby", celou dobu, od roku 2009. Ovšem nebylo to tématem volebm v roce 2021...

Jinak tu máme další témata, která jsme se na Piráty pokusili nabalit:

• Manželství pro všechny nebylo tématem těchto voleb. Já to říkal, ale byl jsem umlčen
  • Světle-zelené ekotechnologické nápady jsou v tomhle seznamu až na posledním místě (především, nikdy se core-agendou nestaly... to je tak možná moje agenda a já ani letos nekandidoval, abych to ostatním nekazil). Je to ovšem agenda, která nám byla úspěšně podsunuta Babišem, ačkoliv v programu není (větší podporu elektromobilty než my má v programu i vítězné Spolu!!! to jsem na ně fakt zvědav...)
  • k ochraně klimatu se hlásíme podle mě ve velmi obecné rovině, na kandidátce jsme neměli nikoho, pro koho by to bylo zásadní téma

V zásadě velkou část témat, kterou nám Babiš v kampani podsouval, v programu ani nemáme. Např. k otázce migrace jsme zaujali naprosto většinové konformní stanovisko už v roce 2015, když to bylo aktuální... ale stále si (i díky Babišovi a SPD) všichni myslí opak.

Co se týče zelených prvků programu, tak jich tam extra moc nad rámec standardu není (samozřejmě, ochrana vody, půdy, ,apod. ale to chce naprosto každá strana, otázka je, která pak pro to skutečně něco udělá...). Pochopitelně si myslím, že většina Pirátů tam zelené prvky chce - ale ne v NIMBY podobě, což bohužel každé aktivistické straně hrozí (problém ale je, že vlastně politika je souboj samých NIMBY hnutí, protože každý chce bydlet někde, kde je klid a čisto a otravovat hlukem a emisemi a parkováním svého auta pokud možno někde jinde...)

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Odpovědět

Zpět na „Beroun“