Zasedání ZK ÚLK - zápisy

Moderátor: PKS Ústecký kraj

Uživatelský avatar
Katerina.Stojanova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 983
Registrován: 29 říj 2017, 11:54
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 873 poděkování
Dostal poděkování: 2189 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zasedání ZK ÚLK - zápisy

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

ZÁPIS Z ONLINE ZASEDÁNÍ KRAJSKÉHO ZASTUPITELSKÉHO KLUBU

Čas a místo konání:
31. 10. 2020, 19:00 - 20:00, Jitsi

Přítomní:
  • Jiří Baudis
  • Vladimír Vlach
  • Kateřina Stojanová (zapisovatelka)
  • Karel Karika
  • Vít Rous
  • Jan Kranda
Program:
1. Složení výborů a komisí
2. Dozorčí rada Krajské zdravotní, a. s.
3. Volba předsedy zastupitelského klubu

Zápis:
1.
Diskuze nad složením výborů a komisí. P. Schiller zaslal zaktualizovanou tabulku podoby výborů a komisí na další volební období, své nominanty máme předložit do 6. 11. Nebylo oznámeno, předsedové jakých výborů a komisí budou uvolnění, kolika členné orgány budou, ani kdy budou zasedat - tyto otázky zašleme koalici emailem. Byl proveden předběžný výběr ze zájemců, kteří se zapsali do tabulky, poté, co dostaneme odpovědi, budeme dle Povolební strategie předkládat výběr jmen PKS + příslušným KET.

2.
Do 6. 11. mají opoziční subjekty vybrat 2 nominanty do dozorčí rady Krajské zdravotní, a. s. V Povolební strategii jsme se zavázali vyhlásit výběrové řízení, proto budeme žádat o prodloužení termínu. Pokud se nepovede, budeme jednat nad dalšími scénáři.

3.
Přihlášení do volby na předsedu klubu:
Vít Rous
Vladimír Vlach

Hlasujeme jednokolově a jmenovitě formou "pro / proti / zdržuji se"

Výsledky:
Vít Rous: 5 PRO, 0 PROTI, 1 ZDRŽUJI SE
Vladimír Vlach: 4 PRO, 0 PROTI, 2 ZDRŽUJI SE

Na základě výsledků byl předsedou klubu zvolen Vít Rous. V dalších dnech bude navolen zbytek předsednictva.

Kateřina Stojanová
-
Předsedkyně Mladého Pirátstva, místopředsedkyně MS Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje

Uživatelský avatar
Katerina.Stojanova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 983
Registrován: 29 říj 2017, 11:54
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 873 poděkování
Dostal poděkování: 2189 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zasedání ZK ÚLK - zápisy

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

ZÁPIS Z ONLINE ZASEDÁNÍ KRAJSKÉHO ZASTUPITELSKÉHO KLUBU

Čas a místo konání:
13. 11. 2020, 19:00 - 20:30, Jitsi

Přítomní:
  • Jiří Baudis
  • Vladimír Vlach
  • Kateřina Stojanová (zapisovatelka)
  • Vít Rous
  • Karel Karika
  • Jan Kranda
  • František Navrkal (host)
  • Josef Janů (host)
Program:
1. Volba místopředsedkyně klubu
2. Regionální rada soudržnosti Severozápad
3. Program ustanovujícího zastupitelstva
4. Selhávající kapacity testování na území kraje
5. Organizační záležitosti

Zápis:
1.
Přihlášení do volby na místopředsedkyni klubu:
Kateřina Stojanová

Hlasujeme jednokolově a jmenovitě formou "pro / proti / zdržuji se"

Výsledky:
Kateřina Stojanová: 5 PRO, 0 PROTI, 1 ZDRŽUJI SE

Na základě výsledků byla místopředsedkyní klubu zvolena Kateřina Stojanová.

2.
Katka: Pozvala jsem na naše setkání karlovarského Piráta Josefa Janů, aby nám něco řekl k Regionální radě soudržnosti Severozápad, do které máme vyslat jednoho nominanta, Pepa jí teď místopředsedal.
Josef: Regionální rada řeší především ROP a je to spíše orgán kontrolní. O žádné rozdělování dotací v ní již aktuálně nejde, takže se nemusíte bát. Jde čistě o jednotlivé projekty a dohled nad nimi, za rok a půl to končí, pak se to bude předávat ministerstvu. Bylo by dobré, abyste tam někoho měli. Schází se cca 1x za 2 - 3 měsíce. Dostanete předem materiály k nastudování.
Katka: Jaký čas příprava zhruba zabere?
Josef: To záleží, Je dobré říct, že je to funkce zadarmo. Řekl bych, že cca 2 - 3 hodiny.
Vladimír: Jaká je k tomu nejlepší erudice?
Josef: Nejlepší je být právník, ekonom nebo stavař. Ale nebojte se toho, nejhorší, co se může stát, je, že Vás po letech přizvou k soudu k výpovědi. Kdykoliv vám rád pomůžu, budu k dispozici. Orgán má 8 členů, 5 je třeba pro usnášeníschopnost.
Vítek: Právníka tu máme jenom jednoho nebo by mohl Jirka Baudis.
Jirka: Já to přijímám, ale ať v tom nejsem sám, tak by mohla i Katka.
Katka: Já ti to ráda nechám. Je tedy někdo proti Jirkovi? Pokud ne, souhlasil bys Jirko s nominací?
Jirka: Ano.

3.
Katka: Ve vztahu k navrhovanému bodu “Stanovení odměn neuvolněným členům zastupitelstva” se Vás ptám, zda nehlasovat proti kumulaci. Koronavirová krize se promítne i do ekonomické situace, speciálně do rozpočtů kraje. Lze sice kumulovat jen 3 orgány, ale sčítají se nejvyšší odměny.
Vítek: Je to běžná zálěžitost v souladu se zákonem, nevidím za sebe důvod, proč to rozporovat. V návaznosti na to se kumulují maximálně 3 pozice. Za mě osobně s tím nemám problém, dává to zajímavou odměnu a jako OSVČ můžu pustit nějaké věci, které bych jinak musel dělat, abych si vydělal na živobytí.
Katka: Pro OSVČ se počítá s náhrady výdělku ušlého v souvislosti s výkonem funkce.
Vítek: To jo, ale moje hodinová sazba je 600,-/h., 250,-/h., kterou nabízí kraj, je směšná sazba. V minulosti na toto kraj vynakládal beztak jen malé částky.

Katka: Kraj žádá o změnu zřizovací listiny Krajské majetkové, chtějí mezi provozní činnosti doplnit posktování zdravotní péče kvůli Lužické nemocnici. V minulosti jsem toto kritizovala, Krajská majetková nebyla legislativně nastavena pro zřizování nemocnice, argumentovali tím, že jí nejdříve chtějí oddlužit, Krajská zdravotní pod sebou zadlužené zařízení mít nechce. Alespoň to tedy dává naděje, že budou chtít provoz zařízení dál udržet.
Vítek: Doplnění živnostňáku je v tomto případě podle mě legitimní.
Katka: To jo, ale mohli ji rovnou dát pod KZ a toto si odpustit. Chápu argument se zadlužením, ale obojí jsou společnosti kraje.
Jan: Navrhuji se na toto zeptat během diskuze na zastupitelstvu.
Vítek: Jo, je to otázka, která nebyla zodpovězena. P. Schiller si asi myslí, že to byl dobrý krok. Dřív proti tomu brojil.
Katka: Nadnesu to tam, chtěla jsem znát náš postoj.

Vláďa: Procházel jsem si materiály včera, zarazili mě nějaké věci, viz co se týče nákupů notebooků, který kraj nakoupil a školy je nechtějí za daných podmínek. Kraj teď vyhlašuje dotační program pro sociální zařízení na DVB-T2, na což jsme přešli už před rokem, nač dotace až dnes? Zarazilo mě tam několik bodů, budu dál studovat. Usnesení k Trianglu, po půl roce se tam posouvá jeho splnění, které tam leží už 4 roky - proč se to děje?
Vítek: Jo, to mě taky zarazilo, vyznat se v tom zpětně je těžký. Mám jednu technickou poznámku - na Mraku máme složku jako krajští zastupitelé. Kdo do ní má přístup? Celé KF / Piráti?
Vláďa: Já doufám, že jenom krajští zastupitelé, ale chtělo by to kontrolu.
Vítek: Práva jsem nedohledal. Jde mi o to, že nám posílají materiály, z čehož ne všechny jsou veřejné. Původně jsem to chtěl dát na Mrak, ale u neveřejné verze by to mohl být problém.
Katka: Nevím, jestli je šťastné pro ochranu osobních údajů uploadovat na naše platformy. Sice je to dobrá archivace, ale mohl by z toho být problém.
Vítek: Jo, jen jsem chtěl vědět, jak na tom jsme.
Katka: Zeptám se Pandy.
František: Proč to nenahrajete na stranický Nextcloud?
Vítek: Bavíme se o Mraku.
František: Tam práva vidíš.
Vítek: Neviděl jsem to tam vyjmenovaný, možná jsem se špatně díval.
František: Tak to je divné. Nevím, jestli vám to zřizoval TO nebo někdo z vás.
Vítek: Možná jsem byl jen nepozorný, podívám se.
Vláďa: Vidím, kdo má přístup. Může tam Zuzka Petrůvová, Jana Maredová, Vašek Židek. A nějaká skupina, jejíž členy nevidim. Vašek a Jana už by ho ale opravdu mít neměli.
Vítek: To jsem viděl taky, ale nikoho z nás.

4.
František: Zaznamenal jsem, že kraj nezvládá testování. Čekací doby jsou strašně dlouhé. Chtěl jsem se zeptat, jak to budete s vedením kraje řešit.
Katka: Řešila jsem to s Vráťou už 3 dny nazpět. Přemýšlela jsem nad interpelací, ale pravdou je, že starý radní pro zdravotnictví, který to měl na starosti, končí a nevíme, kdo bude nový. Budu to sledovat a pokud se situace nezlepší, budu to řešit na dalším zastupitelstvu.
František: Vy nevíte radního pro zdravotnictví?
Vítek: To má někdo z ANO, je to v koaliční smlouvě. Na krizový štáb chodí akorát p. Schiller, my o tom nic nevíme, Jirkovi Řehákovi chodí akorát nějaké SWOTky. Teď čtu, že radním je Radim Laibl.
Katka: Jo, ten k tomu teď přijde nově, tedy budu řešit další zastupitelstvo.
František: Jenom jsem se chtěl zeptat na bližší info, jestli máte k situaci kraje.
Katka: Řešila jsem teď nákazy u personálu. Vzhledem ke stížnostem personálu KZ jsem je stošestkovala na objem skladových kapacit ochranných pomůcek. Mají jich dost, naštěstí se z první vlny poučili a předzásobili. U testování a KHS je to složité, zvlášť když jsou závislí na MZČR.
František: Exekuci musejí dělat i kraje. Hygiena to má na papíře v kompetenci, ale fyzicky to zajistí, to musí zdravotní zařízení a laboratoře.
Katka: V průběhu to sleduju, pravdou je, že od první vlny se testovací místa na území kraje rozšířila.
Vláďa: V Žatci jsou dlouhé čekačky. V týdnu v místním zpravodaji vyšla zajímavá čísla, kolik lidí otestovali za dobu, kdy je to v provozu. Z toho se dá vypočítat, jak rychle testují.
Katka: MZČR už také leccos zpřístupňuje.
František: Děčínská nemocnice je plná.
Vláďa: V prvních dnech cca 100 testů denně ve dvou hodinách, to není tak zlé. Ale v listopadu za 9 dní 900 testů - zdvojnásobili odběrový hodiny, ale udělají stejný počet testů.
František: Je potřeba novému radnímu janě říct, že to je průser a ať si požádá o pomoc centrální. Říkal jsem ministrovi Blatnýmu, že máme v Letňanech prázdný vojenský lazaret, tak místo toho, kdyby vojáci jeli k nám do kraje a udělali tam dalších pár odběrových míst a sváželi vzorky, bylo by to lepší.
Katka: Je to i o personální situaci. Lékaři a sestry jsou třeba jinde. Není to kvalifikovaná práce, mohli by i medici, ale podíl vysokoškoláků u nás v kraji je nízký.
František: Na to by ti stačila i zdrávka.
Katka: Myslím, že se nabízí i dobrovolníci po proškolení.
František: To je možný udělat, inzeráty a školení a ať je zaplatěj. Stačí pár lidí.
Katka: Budu se tomu věnovat, nemusim čekat na zastupko.

5.
Vítek: Byla nám přidělena kancelář. V pondělí se sejdeme v 9:00 a probereme ještě organizační záležitosti.

Kateřina Stojanová
-
Předsedkyně Mladého Pirátstva, místopředsedkyně MS Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje

Uživatelský avatar
Katerina.Stojanova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 983
Registrován: 29 říj 2017, 11:54
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 873 poděkování
Dostal poděkování: 2189 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zasedání ZK ÚLK - zápisy

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

ZÁPIS Z ONLINE ZASEDÁNÍ KRAJSKÉHO ZASTUPITELSKÉHO KLUBU

Čas a místo konání:
25. 11. 2020, 13:10 - 14:50, Jitsi

Přítomní:
  • Jiří Baudis
  • Vít Rous
  • Kateřina Stojanová (zapisovatelka)
  • Jan Kranda
  • Vladimír Vlach
  • Karel Karika (se zpožděním)
Program:
1. Report předsedy kontrolního výboru
2. Záležitosti na organizační a technický odbor úřadu
3. Organizace klubu
4. Aktuality
5. Karel Karika
6. Různé

Zápis:
1.
Jirka: Převzal jsem kancelář a auto. Zapsal jsem se do registru oznámení o střetu zájmů. Přečetl jsem si JdŘ a část zákona o krajích. Zpracovávám statut kontrolního výboru, který určuje to, jak by měl výbor fungovat a dělám pro něj plán práce. Budu kontaktovat všech 13 členů s tím, aby udali hodinu, kdy se scházet. Domluvil jsem si pár schůzek, mluvil jsem s bývalou předsedkyní výboru pí. Karasovou. Domluvil jsem si schůzku s p. Kulhánkem, p. Skálou a s p. Řehákem a pí. Žákovskou.
Vladimír: Ráno šla tabulka s kompletním obsazením komisí. Máme jí i k výborům?
Katka: Ano, je v zápisu ze zasedání zastupitelstva. Pošlu vám ji na mail.
Jirka: Naposledy jsem si domluvil schůzku s p. Schillerem na příští týden. Včera mě kontaktoval p. Ušák s nějakými otázkami, jde mu o poradenské smlouvy na DPP za předchozí a současný volební období.
Vladimír: Co chce zkontrolovat?
Jirka: Je to věc, kterou chceme reflektovat minimálně po tom, co se dělo v SčK a po tom, co se dělo s poradenskýma smlouvama za právníka pro bývalého náměstka pro dopravu. Neformálně s p. Ušákem komunikujeme. Musíme si předávat informace, budeme ted kontaktovaní. V dohledné době chci žádat o informace o úspěšnosti soudních sporů kraje vůči ostatním subjektům, chci zjistit, jak jsou úspěšné 106, pak se věnovat poradenským smlouvám, zápisům ze školské komise, na které mě upozornil Lukáš Blažej. Chci se ptát na věci, na které nás navedlo Oživení - strojově zpracované smlouvy. Pí. Karasová říkala, že by bylo dobré, abych se podíval na to, jak je to s Datovým centrem, do kterého kraj investoval v Předlicích miliony korun koupí od soukromého subjektu. Co si myslíš, Vládo?
Vláďa: Nevím, 110 mil. je hromada peněz, ale od boku se k tomu nedá říct nic. V Žatci přišla před lety dotace 250 mil. k revitalizaci objektů, prázdných domů. Je otázka, jak takové centrum vypadá, zda něco vynáší, kdo tam provozuje hosting pro někoho, kdo si je tam kupuje, jestli jsou tam data KÚ nebo je to komerční etc. Ale třeba jde jen o jednu místnost, ve které není nic, je to dobré téma, ale je potřeba si k tomu zjistit údaje k dotaci, za jaké peníze to bylo vybudované, atd.
Jirka: Zatím k tomu nemám bližší info. Budu se tomu věnovat.
Vláďa: Příští týden ve čtvrtek máme první schůzku KET IT, třeba o tom někdo něco bude vědět, našel bych si k tomu informace.
Jirka: V momentu, kdy se někdo ze STANu stane předsedou FV, vyžádají si k tomu smlouvy, protože jako kontrolní orgán budou moci.
Vítek: Vyžádat si je mohou už teď.
Jirka: Ale nemusí mu je dát.
Vítek: Ale přes 106 nebo jako zastupiteli.
Jirka: To asi ano. Ještě mě pí. Karasová upozornila na Krajskou majetkovou, není jasné, kolik mají majetku, kolik je ho kraje, podívat se na to nakládání a zda je všechno v pořádku. Kraj prý buduje novou budovu, nemá opodstatnění, kraj má volné prostory. Témat, které nám pustí bývalí opoziční zastupitelé asi bude víc, asi uvidíme ze schůzek.
Vláďa: Nesouhlasím, bývalí opoziční jsou dneska vládnoucí, spíš budou věci “zahrabávat pod koberec”.
Jirka: To už se možná trochu děje, Pí. Karasová byla v pracovní skupině pro nápravu pracovních procesů. Na kraji byl audit objednaný krajem od Deloit a ten nedopadl pro úřad nejveseleji. Ta zpráva se ale tutlá a to tak, že na ní byla podána 106, kraj to odmítl, dostalo se to na MVČR a MVČR natřikrát vyžadoval náležitosti. Kraj odmítá MVČR, což je nepochopitelný, vydat tyhle informace.
Vláďa: Pokud se z veřejných peněz zaplatí audit, pak nevidím důvod, proč by neměl být 106.
Katka: K těmhle případům existuje už celá řada judikatury, jak ze strany NSS tak Ústavního soudu, kteří se shodují na tom, že pokud je něco hrazeno z veřejných peněz, pak má také veřejnost právo na to, vědět, jak se s tímto nakládá.
Vláďa: Tohle je asi stará věc. Víš, kde je to v registru smluv?
Jirka: Nevim, ale dohledám.
Vláďa: Bylo by dobrý vědět, kdo to objednával a kde to asi tak je, aby se k tomu dalo jít.
Katka: To vyčteme z tý 106, která musí být dohledatelná na webu. Soudy konstatovaly, že odpověď nemůže být zamítnuta jenom proto, že byl tázán třeba jen špatný odbor. V takovém případě je prostě KÚ povinen informace poskytnout, otázku prostě předat na příslušný orgán.
Jirka: Dostal jsem podnět na MŠ v Chuděrově a jejímu hospodaření. Je placená i z peněz kraje, měl by bejt podanej podnět na dodržování rozpočtový kázně. Ale kdo by měl ten podnět podat, to nevím
Katka: Můžeš i ty z pozice předsedy KV. Je ale třeba shromáždit informace z rozpočtu kraje, tedy jaké finance a v jakym objemu byly školce poskytnuty, jak a na co s nimi školka hospodařila atp.
Honza: Nejdřív by to měla řešit obec.
Jirka: Zatim nevim, jak se k tomu postaví, ale bylo by vhodný podat podnět.
Vláďa: Nejdřív shromážděme informace.
Jirka: Vyžádám si kontakt na účetní, která je s tím nespokojená, odpovědnost totiž padá i na její hlavu. Zorientuju se v tom. Máte vy něco vůči mě?
Vláďa: Šlo by, že bys nám poskytnul zápisy výborů a komisí z minulého období? Vykopírovat je na Mrak?
Jirka: Udělám to do pátku, bude mi to chvíli trvat.
Vláďa: Za mě v pohodě.
Katka: Mám požádat Andreje Ramašeuskiho o uzavření složky na Mraku jen pro nás?
Vláďa, Jo.
Jirka: Zápisy dám na Mrak.
Vítek: Jaká je tam kapacita?
Katka: Zjistim.
Vítek: Při nejhorším na to můžu poskytnout svůj one-drive, prostoru tam mam dost.

2.
Katka: Byla jsem na organizačním oddělení ověřit zápis z posledního zastupitelstva. Patrně si mysleli, že jsem předsedkyní klubu. Mluvili jsme o mých podnětech k vylepšení audiovizuálního záznamu. Je prostor to řešit, ale primárně na platformě předsedů klubu, budou posílat pozvánky na takový setkání.
Vítek: Zatim mi pozvánka nepřišla.
Katka: Dotazovala jsem se i na to, zda by nám mohly být poskytnuty přístupové karty pro naše konzultanty, ale snaží se udržet počet lidí na úřadě limitovaný, takže chodit můžou, ale jen jako hosté se zastupiteli. Lukáš Blažej mi vnuknul myšlenku najmutí si tajemníka klubu, který by za nás řešil administrativu, v čase se to nakupí a nemuseli bychom to stíhat. Peníze v rozpočtu na další rok bychom mít měli.
Jirka: Já bych občas potřeboval pomoc s investigací. To nemůžu zadat úředníkům. Jestli by i na to byl?
Katka: Jo, byl.
Vítek: Tohle chtěl i Filip Ušák, aby třeba kluby dostávali 3k na tajemníka, ale asi nedopadnou. Vzhledem k uvolněnejm funkcím by asi dávalo smysl spíš něco takovýho než uvolněnej předseda výboru pro národnostní menšiny, nicméně to dává smysl, i kdybychom si to měli platit sami.
Jirka: Když srovnám výdaje na chod volených funkcí oproti předchozímu, tak teda koalice nešetří.
Katka: Můžu si vzít případnej koncept výběrka na starosti. Klub v SčK už ho třeba vypsal, přestože tam jsou ty parametry úměrné tomu, že jsou ve vládnoucí koalici.
Vítek: Nedokážu říct tady teď, ale netuším zatim, jakej objem práce pro tajemníka by měl být. Zatím té práce moc není na organizaci, ale určitě to bude přibývat. Záleží to i na naší aktivitě.
Katka: Nemusíme se rozhodnout dnes, jen vám dávám na vědomí, že tu je ta možnost.
Vítek: Za chvíli budeme moudřejší.
Karel: Za mě stoprocentně, práce bude přibývat strašně moc. Lukáš Blažej byl jako tajemník skvělý.
Katka: Ok, tak se dohodneme začátkem nového roku.
Vláďa: Já jsem pro, abychom někoho takového měli, ale je potřeba si říct, že je potřeba na to mít peníze. Rozpočet se bude hlasovat a v pracovní verzi je navrženo 150k, což na uplacení člověka na půl úvazek nestačí. Měli bychom tam mít peníze na experty, analýzy a další poplatky. Takže je třeba to vyřešit rychleji.
Vítek: Je možný na ten půl úvazek vyčlenit peníze teď a pak to kdyžtak změnit?
Vláďa: Ten rozpočet je sestavený s ohledem na volby do sněmovny a z příjmů nám tam 600 - 700k mělo přepadnout na komunálky.
Vítek: Ptám se na to, zda ten úvazek pak fixně upravovat.
Vláďa: S PKS se o tom pobavíme. Na půl úvazek by třeba odpovídalo 200k.
Jirka: Já na tom nijak nebazíruju, pokud mají Piráti ÚLK důležitější výdaje, ale nemyslím si, že je to blbej nápad.
Vítek: Ještě se zeptám Filipa Ušáka, jestli to vůbec budou navrhovat, ty 3k.
Vláďa: Nebo se zeptej Jirky Řeháka, jestli si myslí, že by to bylo možné.
Katka: Včera jsem byla v naší kanceláři. Díky rekonstrukci vedlejších toalet je tam strašný zápach a nepořádek. Stolní počítač je pokrytý prachem, nemá přístup k internetu. Doufám, že to do příště napraví. Jinak na organizačním jsou moc milí, můžeme se na ně kdykoliv obrátit. Říkali mi, že zápis ze zasedání zveřejňují spolu s audiovizuálním záznamem, protože v zápisu nepíšou celé pasáže těch, kteří vystupují, ale odkazují se právě na ten záznam. Ten ještě sestříhávají. Ptala jsem se, proč rovnou s ním na úřední desce nezveřejňují i sjetinu jmenovitého hlasování jednotlivých zastupitelů. Ideální by bylo, aby bylo dostupné i ve formě otevřených dat, ale je třeba to říct na té schůzce předsedů klubů.
Vláďa: Mně přijde hrozný tištění materiálů. Neni to potřebný. Nedalo by se jim to říct?
Katka: Jakkoliv jsem zastánkyní digitalizace, mně tohle třeba vyhovovalo. Posílají to v needitovatelném formátu, takhle jsem si do toho během zasedání psala poznámky, škrtala a chystala usnesení přímo na papíru. Hlavně pro to asi ani nebude vůle od starších zastupitelů.
Vláďa: Nemyslim si všem, ale aby se to dalo odhlásit alespoň.
Honza: V JdŘ je uvedeno, že tištěný materiály dostane jenom předseda klubu, jinak všichni elektronicky. První zastupko asi byla výjimka, zbytek bude elektronicky.
Katka: Tak uvidíme, to náš problém řeší. Nevím ještě, jak s klíčema ke kanceláři. Včera mi je půjčili, ale asi bychom měli dostat každý svoje.

3.
Katka: Je potřeba vyřešit organizaci klubu, tzn. na jaké platformě a v jakém poměru si budeme rozdělovat tisky. Na Mrak jsem nahrála svoje výpisky z Oživením je tam návrh na jak dlouho a s jakým předstihem se před zastupkem scházet. Musíme si zřídit kalendář a pak třeba Trello, kam budeme zanášet úkoly. Obecně bychom si měli vypsat dlouhodobé úkoly, každý jeden z nás, priority, kterých chceme dosáhnout a na které se soustředit.
Vítek: Co se týče kalendáře, nejjednodušší asi bude zřídit Google kalendář a k tomu Google tabulku, protože je to asi nejlépe dostupné pro všechny a zároveň je to nejjednodušší pro všechny i pro propojení do našich kalendářů. Rozdělení tisků, to už jsme si říkali, že to bude podle agendy toho, co kdo dělá.
Katka: To jo, ale je potřeba vnímat i to, aby to bylo nějak rovnoměrné. Typicky se může stát, že bude zasedání, kde budou 4 body ke zdravotnictví a žádný ke školství a příště zase naopak.
Vítek: Jo, ale to nelze stanovit dopředu.
Vláďa: Stanovovat podle odpovědností, ale aby i to bylo i rovnoměrně.
Katka: Musíme si vytvářet i “ballot paper”. Asi bych si nenutila, abychom v každym jednom bodě hlasovali stejně, v zásadě je jedno, jestli je někdo u něčeho třeba explicitně proti nebo se zdrží, ale nemělo by docházet k tomu, k čemu došlo minule, kdy pro předsedu výboru ŽP z ANO všichni hlasovali proti a jenom jeden z nás byl pro. To vypadá blbě.
Vítek: S tím počítám.
Katka: Taky bychom se měli domluvit, kdo bude fotit hlasovací kampaně, alespoň u témat, která budeme medializovat. Můžeme se střídat nebo tím zaúkolovat jen jednoho.
Vláďa: Mohli bychom používat foťák, co se koupil na kampaň, bude to lepší kvalita.
Katka: Klidně. Kdo pošle žádost o zveřejňování podkladů z rady?
Vítek: Já to sepíšu, ale přemýšlim, jestli to napsat rovnou za předsedy klubů opozice, já se domluvim.
Katka: To se mi moc nechce, aby to zase posílal p. Ušák.
Vítek: To ne, jen se s nima dohodnout, jestli by o to stáli.
Katka: To je mi asi jedno, jestli to chtěj ostatní. My to chceme a to je důležitý.
Jirka: Měl jsem o tom rozhovor s jedním naším fanouškem z Varnsdorfu, který se zabývá informacemi z úřadů. Chválil Liberecký kraj.
Katka: Rada už zasedala a zasedá, takže by bylo dobré stihnout to do konce týdne.
Vítek: P. Schiller říkal, že budou po každém jednání dělat tiskovou konferenci. Ale žádný mediální výstup jsem neviděl.
Vláďa: Předevčírem jsem se díval, zápisy jsem nenašel, ale tiskovka byla po zastupku i radě. To mi přijde nezajímavý, jen si svolají novináře a budou se chlubit rozhodnutími. Za nás to nic neřeší.
Jirka: Rada zasedá dnes.
Katka: Další zastupko by mělo být 16. 12. Říkali mi, že to bude vždy v pondělí, ale zjevně ne.
Karel: To má být zrovna magistrát.
Katka: Tak to aby ses vzdal nějaké funkce, abys to stíhal. Je třeba tedy vyřešit, kdy se před tím sejdeme.
Jirka: Pozeptám se, kdy nám pošlou materiály. Tomu to přizpůsobíme.
Vítek: Vytvořim kalendář.


4.
Vítek: K výborům a komisím ve vlákně na fóru už nic není. Tak nevím smysl, jestli v té diskuzi pokračovat. Uvidíme, jak se to časem vyvine. Výzva směrem k PKS - vyvolat debatu do příštích voleb nad pravidly obsazování.
Katka: Myslíme na to. Pro mě to byla velká zkušenost, prostě jsme se to učili. Už je jasné, že povolební strategie sice upravuje nějaký formality, ale dokonalost toho postupu nestanoví.
Vítek: Snažil jsem se Martinovi Strnadovi vysvětlit zhodnocení výstupů, ale když se na jednu pozici se hlásilo 5 - 10 lidí, tak pak bychom museli zase zdůvodňovat, proč tady toho, protože bychom neměli čas zhodnocovat u jednotlivců přínos - nepřínos. Někteří se cítí dotčení, ale v tabulce nebyli na pozici jenom oni a většinou to bylo tak, že lidé si dali pozici, kterou kdyby nezískali, měli by zájem o jinou. Tak jsem to napsal. Je potřeba si rozmyslet, jak se to bude řešit dál, aby to bylo transparentnější a méně napadnutelné.
Katka: V pondělí představenstvo Krajské zdravotní odvolalo generálního ředitele. Byly obavy, že nebude vyhlášeno výběrko, ale zavázali se k němu v tiskovce. Budeme mít zasedání KET Zdravotnictví i se dvěma lékaři, tak to tam probereme. Chceme s klubem STAN spolupracovat na změně stanov.
Vláďa: Zetek bude v představenstvu a v Žatci bude mít snížený úvazek ředitele nemocnice.
Honza. Požadoval jsem, aby to řekl veřejnosti. Ale kvůli transformaci žatecký nemocnice na akciovku chtějí, aby to dotáhl do konce, bude mít třičtvrtě úvazek.
Katka: Převod na akciovku dává smysl.
Vítek: Není to aktualita, ale v nejbližší době se chci zabývat věcí, nad lomem ČSA Tykačova dcera těží ty bukový porosty. Byla to kauza v úzkém okruhu lidí. KÚ pracuje nad možnym vyhlášení maloplošného chráněnýho území v místě. Trvá jim to dlouho, Chci se dopátrat toho, proč to tak dlouho trvá a co se dá udělat, aby se to zrychlilo.
Jirka: Narážíte na ten samý problém, co Lukáš, s tim samým odborem.
Vítek: Lukáš původně chtěl už na tom úvodním zastupitelstvu dát návrh usnesení, že ten úřad by měl zrychlit, já jsem chtěl nejdřív vědět proč je tam ten zásek, než je naštvu tím, že ně hodím bič.

5.
Katka: Karle, na fóru jsem tě vyzvala k vyjádření nad počtem tvých neuvolněných funkcí. Sice nepanuje shoda na tom, kde je ta hranice, ale na tvym příkladu prostě pozorujeme, že to absolutně nestíháš. Na školení s Oživením, ač jsi to věděl téměř měsíc dopředu, jsi nepřišel vůbec, neomluvil ses, nikomu jsi o sobě nedal vědět. O dnešní schůzi jsi taky nevěděl, přestože jsem to psala na email s týdenním předstihem, přišel jsi opět pozdě a taky ses nikomu neozval. Už opravdu nevím, co s tebou mám dělat.
Karel: Nevím, jak zněla otázka. To bych musel nechat v práci v charitě. To je od rána do večera. Nic jinýho v tom neni, než práce v charitě.
Jirka: Uvažuje se, že bys byl na středu místostarostou. V takovym případě se zbavíš práce v charitě?
Karel: Ano, to je něco jinýho, to je funkce uvolněná.
Katka: Nestíháš to. Příkladem at je to tvoje vyjádření do iDnes, ze kterýho se mi otevírá kudla v kapse dodnes, tím spíš, že nám mediální manažer řekl, že se ti nedá ani dovolat.
Karel: Vráta sháněl akorát klíč.
Vláďa: Ty řikáš, že za všechno může práce v charitě. Jak na ní můžeš svádět to, že si nečteš chat nebo emaily? Teď mluvím o dnešní schůzce, že jsi pak překvapenej, že se něco takovýho vůbec děje.
Karel: Tahle schůzka jo, ten chat to je vždycky tisíc zpráv.
Vláďa: Nemluvím o krajskym chatu, ale o našem zastupitelskym, kde je jich pár, max. pár desítek za den. To je na 5 minut večerního čtení. Šlo to právě i extra emailem, abys na to nezapomněl.
Katka: Přesně, právě proto, abychom nenutili nikoho číst FB chat ka každý jedný události posílám s předstihem email. Odmítám ale ještě každýmu separé posílat SMS, volat mu, posílat mu poštovního holuba. Nemůžu ti věčně stát za zadkem. Co mám dělat víc.
Karel: Já ti rozumim, ale ty to považuješ za stejnou věc. Tohle bylo pochybení. Není problém, abych si sednul v 1 hodinu a přeskládal si ten čas, teď taky tady povídám a přitom pracuju. To dokážu udělat, ale čas si musim nastavit, aby mi to píplo.
Vláďa: Rád bych tady zmínil první den zasedání krajského zastupitelstva, kdy jsme se domluvili, že se sejdeme v čas, ale bylo nás tam zase jen 5, po skončení jsi zase běžel jinam, i když jsme si měli promluvit.
Karel: Přišel jsem pozdě o 3 minuty.
Katka: Ne, Karle, přišel jsi pozdě o čtvrt hodiny.
Karel: Aha, tak to jsem asi někde povídal.
Katka: Ale někam přijít je automatický. O tom se ani nechci bavit. Že mám někde splněnou docházku, to je asi tak desetina veškerý práce, která se od nás očekává.
Karel: Tomu nerozumim.
Vláďa: Hned si odešel, i když jsi měl po zastupku zůstat. Měli jsme si promluvit.
Karel: A někdo říkal, že máme zůstat?
Katka: Říkali jsme si to všichni.
Karel: Na zastupku?
Katka: Ano, na zastupitelstvu.
Karel: Tak to jsem nevnímal.
Vláďa: Ano, na zastupku, odešel jsi.
Vítek: To je nikam nevedoucí debata. Mnohem důležitější je si říct, hlavně ze strany Karla, aby zaznělo, co bude dělat s tím, když objektivně uvidíme, že věci nestíháš. Pro mě je nová informace, že bys měl být ještě místostarosta. Pokud je to tak, je otázka, zda nezvážit, co všechno k tomu místostarostování bys měl dělat a kde bys měl působit. To je hlavně na tobě, my nemáme páky na to, a ani bych to nechtěl, abychom to museli formálně řešit a odněkud tě vyhazovat. To je věc, kterou si osobně nedokážu představit, že jí řeším. Apeluju na tebe, aby sis ujasnul, co všechno ještě můžeš a nemůžeš stíhat.
Karel: Souhlasim
Katka: Výborně, a jakej je teda výstup?
Karel: To nevim.
Katka: Karle, osobně jsem byla účastna schůze MS ÚnL, kde jsi explicitně řekl, a je to i v zápise, že se k 23. 11. zamyslíš nad tím, jakých funkcí se vzdáš. Dnes je 25. 11., takže tu ted uved z jakých funkcí rezignuješ.
Karel: Výbor kontrolní na obvodě a komise sociální na magoši.
Katka: Sociální komise na magistrátu byla zrušena. Tu z vlastní vůle nepouštíš.
Karel: Ted jsem tam dvě noci dělal projekty, byla zrušená, ale pořád funguje. Zrušená byla jenom výplata.
Katka: Aha, já myslela, že se zrušuje jako orgán.
Karel: Oni to zrušili jako orgán jenom proto, aby nemuseli vyplácet odměny. Požádal jsem všechny členy, aby zůstali a pracovali dál, protože nemá kdo vyhodnocovat projekty pro Zdravé město 21 - sportovní a kulturní akce. To všechno posuzuje sociální komise. Když nebude, bylo by to jenom na vůli rady, jak by se rozhodla. Všichni členové zůstali, jenom Baldýn řekl, že to bez peněz dělat nebude. Všichni pracují dál, předminulý týden jsme měli schůzi

6.
Jirka: Za mě mám poznamenaný úkoly, čekejte odpověď. Zápisy z výborů nakopíruju na Mrak do pátku.

Kateřina Stojanová
-
Předsedkyně Mladého Pirátstva, místopředsedkyně MS Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje

Uživatelský avatar
Katerina.Stojanova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 983
Registrován: 29 říj 2017, 11:54
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 873 poděkování
Dostal poděkování: 2189 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zasedání ZK ÚLK - zápisy

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

ZÁPIS Z ONLINE ZASEDÁNÍ KRAJSKÉHO ZASTUPITELSKÉHO KLUBU

Čas a místo konání:
6. 12. 2020, 20:00 - 21:30, Jitsi

Přítomní:
  • Vít Rous | předseda zastupitelského klubu
  • Jan Kranda | krajský zastupitel
  • Jiří Baudis | krajský zastupitel
  • Kateřina Stojanová | krajská zastupitelka
  • Vladimír Vlach | krajský zastupitel
  • Karel Karika | krajský zastupitel
  • Vratislav Filípek | zapisovatel
Program:
1. Report předsedy kontrolního výboru
2. Výstupy z Rady
3. Rozdělení tisku
4. Různé

Zápis:
20:01
Kateřina Stojanová | Tak asi můžem začít.
Vladimír Vlach | Neslyším tě moc dobře. Připojení není úplně optimální. Chtěl bych zkusit jiné Jitsi nebo Webex, je mi to jedno.
Kateřina Stojanová | Založím normální Jitsi a pošlu sem odkaz.
<přešli jsme na jitsi na serveru meet.jit.si>
Kateřina Stojanová | Můžem to vykopnout, Vítku?
Vít Rous | Já myslel, že nám Jirka chtěl něco říct.
Kateřina Stojanová | Začneme sestavovat program

1. REPORT PŘEDSEDY KONTROLNÍHO VÝBORU

Jiří Baudis | Nevím, jak je to dlouho, co jsme se neslyšeli, asi 10 dní, co proběhlo… chtěl bych začít nejdřív s dotazy, v neděli bude příští krajská schůze, měli bychom sis připravit pravidelný bod informací z kraje, jak to dělá Franta Navrkal.
Přímo info z úřadu, za týden a půl jsem se sešel s několika lidmi, např. hejtman, to proběhlo v pohodě, doptával jsem se ho, jestli nám bude blokovat nějaké kontroly, on říkal, že se snaží být transparentní, a že by neměl být problém. Schiller se hodně opíral do Balcarové, probíral se tam
Kateřina Stojanová | Kdo se tam opíral do Balcarový?
Vladimír Vlach | Schiller
Vít Rous | Oni jsou spolu ve výboru pro ŽP.
Jiří Baudis | Schillerovi se zdá nekompetentní, dál jsem to nerozvíjel. Pak jsem mluvil s Řehákem o tématech kulturního KETu - Terezín, herci v době COVIDu, výběrka - kukaččí vejce v institucích, bylo příslíbeno, že budou udělána nová výběrová řízení s tím, že se budou moci přihlásit všichni, i ti problémoví lidé, kteří tam teď jsou. Co se týče Terezína, tak tam se obrousily nějaké hrany a funguje to. Sešel jsem se s Kulhánkem, ten nadával na kadaňské a na to, že nadávají oblíbenému starostovi, co je tam 15 let.
Pak jsem mluvil s Mejstříkovou o brownfieldech, s Žákovskou - menšiny, (...) a stavil se za mnou Ušák, ten už myslí na volby a nevím, co si o nich mám myslet.
Vít Rous | Asi neni nutný si myslet nic, to je boj STANu, ne náš
Jiří Baudis | Žákovská rozjela Tomkovou, Ušák opačnou stranu, byla to zajímavá slpeť animozit, každý si myslí o někom něco, atd, atd.
Co se týče práce KV, tak jsem ho kontaktoval a bude se řešit plán práce, když bude něco třeba zkontrolovat, říkal hejtman, že se to kontrolovat bude.
Kateřina Stojanová | Co se týče reportu KZK, tak jsem to chtěla nechat Vítkovi, aby to nabídl a byl to jeho bod, zároveň bych tedy dala prezentaci, editovatelný formát přes google, a každý by si tam mohl udělat svůj slide.
Vít Rous | Otázka je, co tam prezentovat, kolik toho tam bude.
Jiří Baudis | Máme tam nějaká kritická křídla, udělat to musíme
Vít Rous | Já mám výbor pro živ. prostř., nevím, co máte vy, asi nebude od věci udělat ten google formát
Jiří Baudis | Ty výbory postupně nabíhají, řeší se styční důstojníci, atd. Už vás někam pozvali?
Vladimír Vlach | Finanční výbor ano
Kateřina Stojanová | Mě zatím ne
Vít Rous | Já mám osmého živ. prostř., den před zastupitelstvem je zemědělství a 16. je zastupitelstvo. Leo Steiner tam dával nějaké otázky, možná bude 17. 12. ohledně Komise pro transformaci krajiny a návrhy na termín konání, 17. 12. je jeden ten návrh.
Jan Kranda | Já mám osmého vzdělávání, myslím, že komise se ještě pozdrží
Jiří Baudis | Ano, není neobvyklé, že se komise schází až v lednu, i když jsou navoleny v říjnu.
Kateřina Stojanová | Přejděme k dalšímu bodu

2. VÝSTUPY Z RADY

Kateřina Stojanová | Máme formulářovou appku (formulare.kr-ustecky.cz) s materiály z rady 25. listopadu, chtělo by to je projíždět detailně - do příště, a abychom si tohleto rozdělovali. Možná bychom si měli říct, že když tam bude na Radě agenda v působnosti mého zájmu, komise nebo tak, a já jsem tady narazila na dva body, které mi přijdou kritické.
Usnesli se na redakční radě krajských listů, to má za úkol informovat o kraji, je to samozřejmě na úrovni nějakých těch radničních listů v městech. My bychom měli apelovat na to, abychom tam v té redakční radě byli. Jakákoliv opozice tam chybí, je tam Schiller, ale většinou jsou tam PRisti, placení lidé přímo z Úřadu. Ušák říká, že je tento formát strašně důležitý, ale neměla by z toho být hlásná trouba nebo bulvár.
Já jsem to nikdy neměla v ruce, ale teď bych se na to chtěla zaměřit. Ušák by chtěl, aby to kraj významně finančně podporoval. To jsem mu řekla, že je kritické, musí tam být kontrolní mechanismus, což je složité. Možná by bylo fajn, kdyby si v listech platili prostor lokální podnikatelé, což by přispělo na náklady a oni by se promovali.
Opozice tam ale samozřejmě měla mít zastoupení. Ušák nabídl, že pošle hejtmanovi mail, já jsem řekla, že by bylo lepší, kdyby takový dopis vznikl na půdorysu celé opozice. Co si o tom myslíte?
Vít Rous | To určitě nebude na škodu. Ale já se na to dívám a vidím, že je tam Schiller, zdá se mi, že to bude chtít vyloženě řídit, zdá se mi, že je autoritativní, je to v duchu Babišovo - aby se takzvaně omezila “žvanírna”. I když si myslím, že přes něj moc naše návrhy neprojdou, měli bychom to tlačit a třeba medializovat.
Kateřina Stojanová | Složení lidí v té radě je hodně závislé na vůli hejtmana, má tam hodně prostoru, není to upravené právně.
Karel Karika | My bychom tam měli mít nějaký garantovaný vyvážený prostor pro opozici, opozice napíše článek a oni to musí bez úprav otisknout.
Kateřina Stojanová | Dobře, tak já to s Ušákem domluvím.
Mimochodem, o volbách bude ještě legrace, protože Ušák už si vzal do hlavy různá témata.
2. Zpět ke kritickým bodům Rady - tedy bod Uhelná rada, transformace energetiky na území kraje. Tam byli odvoláni lidé. Schválili tam členy, a to jsou obchodní společnosti, lobbisti a znečišťovatelé spojení s uhelnou elektronikou - ČEZ, UNITED ENERGY, UNIPETROL, atd., není tam žádný nezisk, jedna fakulta ŽP UJEP, pak krajský ICUK, ale žádný aktivista, ekologové, atp.
Byli odvoláni členové rady, a byly tam dodány nějaké společnosti. Je otázka, jestli se tam teď navolí přímo fyzičtí členové a tyto společnosti teď pouze ukazují, kdo tam bude mít zastoupení.
Oni budou předkládat KZ specifikace rozpočtového provizoria a navíc budou chtít miliardový úvěr od české spořitelny. Vláďa je ve finančním výboru a možná to chce interpelace.
Vladimír Vlach | Proklikávám teď ty materiály, ve středu je finanční výbor, je tu ten návrh rozp. provizoria, nevím, jestli je v materiálech do zastupka.
Jiří Baudis | Iniciativně jsem si myslel, že to vezmu, ale jestli to chceš, tak to vezmi
Vladimír Vlach | 9.12. je finanční výbor, materiál se ale bude podle toho, co je tu psáno, bude ten samý den ráno schvalovat na Radě - 9. 12., a předloží se dodatečně. To je fakt “super”.
Jiří Baudis | No ale takhle to přece nefunguje
Vladimír Vlach | Já ti říkám, co tu mám napsáno v materiálech, že to bude dodatečně.
Jiří Baudis | Tak to je hustý
Vít Rous | Schiller klidně půjde na sílu, komise jsou podle něj na nic a žvanírny, vidíš, jakým stylem to začíná. Si to rozhodnou, a tak to bude.
Jiří Baudis | Co je tam za jiné body?
Vladimír Vlach | Schválení statutu fin. výboru, plán práce na pololetí, rozpočtové opatření č. 16. ZÚK zvýšení o 17 mil poplatky za znečišťování ovzduší, o 8 milionů…
Kateřina Stojanová | To tam taky bylo...
Vladimír Vlach | ...odvody a přesun….
Kateřina Stojanová | Co s těmi body je potřeba - je jedno, kdo to bude dělat z nás, ale neměli bychom to nechat být.
Vladimír Vlach | ...koronavirus, rozpočtová opatření, co jsem zmiňoval na začátku…
Vít Rous | Ty materiály z té rady bychom tedy asi ukončili. Je tu ještě ta uhelná komise. Tam chtěl Globočník nebo Hausenblas. Když si Schiller uvědomil, že uhelná komise existuje, narval se tam sám osobně se svou náhradnicí Mejstříkovou, která bude dělat, co Schiller chce, a nějaká další paní, o které nic nevím. Prvním výstupem je, že zvedl ruku pro rok 2038 jako rok odstoupení od uhlí. To se odehrálo v pátek, nevím, jak to medializovat. Chtělo by to ukázat, kdo tam byl předtím, a kdo je tam teď. Komise byla odvolána celá, byl tam Ušák, Lenc, zástupce palivového kombinátu. Já se na to ještě podívám trošku víc.
Kateřina Stojanová | Uhelná komise mi trošku je a neni jedno, je to orgán při vládě ČR, neni jedno, kdo je tam za ÚsK, ten tam nominuje jména, ale funguje to při vládě. Já se víc zajímám o tu krajskou platformu, to je naše krajská záležitost, já bych to mediálně rozmazávala, ale každýmu mediálnímu rozmáznutí musí předcházet naše snaha o nápravu v reálném čase, kdy se to děje, i když neni dobrý to rozmazávat třeba měsíc po akci.
Zastupko a interpelace - je to pozdě, ale přece, nebo udělat písemnou interpelaci. Co Vráťa?
Vratislav Filípek | Jel bych všechny roviny, samozřejmě. Později je horší než dřív, ale lidi se o tom dozvídají právě od nás nebo z mediálních výstupů, nesedí na dokumentech a o tom, kdy to začnou řešit, rozhoduje, kdo to první rozmázne, tak to buďme my.
Kateřina Stojanová | Dobře. Vítku, mrkneš na to?
Vít Rous | Podívám se na to, na to, kdo tam byl, kdo tam je teď...
Kateřina Stojanová | Dobře. Ale k tomu ještě musím říct, že to, co tam bylo předtím, zas tak důležité není, nedá se to porovnovnávat, já tam taky v minulém období nebyla.
Vít Rous | No třeba je to teď ještě horší, než to bylo předtím. Podívám se, za koho byl Hausenblas, atd.
Kateřina Stojanová | Dobře. Jak si rozdělíme ty tisky? Dle příslušnosti k gesci, komisi, výboru?
Vít Rous | To dává smysl, to je prvotní klíč, který by měl být, abys se člověk věnoval zejména tomu svému. Pak přemýšlím, jestli udělat tabulku, abychom si tam dali něco jako, co nám připadá důležité k řešení, tam zapsat, kdo by to tedy měl řešit. Ty rady jsou samozřejmě o dost častěji než zast.
Kateřina Stojanová | Rada bývá jednou týdně, takže každý týden na to sedneme.
Vít Rous | Teď mi přišel na mysl tajemník klubu, který by tohle dělal a měl by povědomí o tom, co má každý z nás za gesci, a přiděloval, to je proces, k tomu se dopracujem, zatím to budu asi já….
Jiří Baudis | Ještě koukám na intervaly rady, vypadá to spíš na 1x za 14 dní.
Vít Rous | A máš ty kapacity na sledování rady?
Jiří Baudis | Já četl na Zulipu screen, z něj vyplývalo, že se tam ten týpek jednání rady přímo účastní…
Kateřina Stojanová | To bude asi výjimka, zatím bych to brala tak, že si každý sleduje to své, protože Jirka toho taky nemá málo.
Vít Rous | Dobře, musíme se navzájem informovat a ozvat se, jako to teď udělala Katka.
Jiří Baudis | Těch materiálů je tam opravdu dost, teď jsem si stáhl ten .zip file.
Vít Rous | Asi ani nejde o to, abychom to četli vše. Chce to projít a říct si, co je tam potenciálně kontroverzního.
Jiří Baudis | Dám si po schůzích nějaký čas, abych se na to mrknul.
Vít Rous | Zatím to pojedeme na více frontách a uvidíme, jak si to sedne, nebo ne.
Vladimír Vlach | Měli bychom si to nějak rozdělit, aby jeden neměl vše a jeden skoro nic, chce to, aby to jeden vždy zběžně prolétl a pak to rozhodil těm, kterým to patří, na klíči územním a gesčním - aby řekl myslím si, že tyhle body by měl dělat ten, tyhle ten, atd.
Vít Rous | ano, něco takového se nabízí, nechtěl jsem to autoritativně řešit.
Vladimír Vlach | Mimochodem, co je to Inovační centrum Ústeckého kraje, z. s.?
Kateřina Stojanová | <popis ICUK>, podle mě je problém v tom, že je to instituce, kterou kraj potřebuje, aby byl i mozkovna a nejen montovna, ale nedělá toho moc.
Vladimír Vlach | Členský příspěvek milion korun. Paráda.
Kateřina Stojanová | se s tím váže nějaký pronájem kanceláří, atd…
Vít Rous | On s tím nějak kooperoval Hausenblas, ne?
Jiří Baudis | Tady by měl asi promluvit Karel, který zná Martina Matu, podnikatele.
Karel Karika | To je ředitel Městských služeb a ředitelem ICUK, ale už nepodniká.
Jiří Baudis | Nesouhlasím, v registru je.
Karel Karika | No a Mata nabízel, že udělá nějaké školení nebo debatu, kam by se ICUK a kraj měl posouvat.
Kateřina Stojanová | aha, a jak to my víme?
Karel Karika | On to ještě oficiálně nevyhlásil a je otázka, jestli mu to nezatrhne Schiller.
Kateřina Stojanová | jdeme na další bod?
Vít Rous | Ještě bych se pobavil o tom, komu dáme přístup k naší tabulce rozdělení tisků, např. je tam Petr Rýsler, který se tázal na Terezín, atd.
Kateřina Stojanová | No mám trochu obavu z bezbřehé diskuze, že se bude chtít vyjadřovat pokaždé 13 lidí a všechna diskuze se hrozně zdrží…
Vít Rous | Je nás 10 a od těch ostatních bod neočekávám, ale je to taková technická otázka.
Kateřina Stojanová | Dokumenty jsou anonymizovaně přístupné veřejnosti. A zodpovědnost za to, jak se k těm dokumentům postavíme, neseme my. Já jsem pro to mít nějaké konzultanty, ale nevím, jestli by to měl být každý jeden tisk v naší působnosti.
Vít Rous | Jo jo, jenom mě zajímalo, jak se k tomu postavíme. Jednak jde o zapojení těch lidí a jednak je to o tom, aby to mohli řešit na svém výboru, abychom to nemuseli řešit my jen v KZK.
Kateřina Stojanová | Jo to jo. O tom, kdo bude projíždět jaký tisk, si rozdělujeme dál podle agendy, a budeme se o tom dál bavit s lidmi, o nichž si myslíme, že mají co k tomu říct.
Jiří Baudis | ICUK je ještě zmíněn v bodu 10.30 asistenční vouchery Ústeckého kraje.

3. ROZDĚLENÍ TISKŮ

Vít Rous | Máte teď před sebou link na tabulku, tam jsou body, co by kdo měl, mohl řešit, a podíváme se na to, kdo tam toho moc nemá, a zbývající body, kde nikdo není naklikaný a moc toho tam nemá, tak se nakliká a zbylé se pak udají.
Nemá smysl, aby každý procházel vše, nemohli bychom tomu věnovat takovou pozornost, takžže stačí jednou, dvěma větami, abychom my si to všichni mohli projít a vidět, proč tam kdo dal PRO, PROTI nebo ZDRŽENÍ, atd.
Kateřina Stojanová | Zdá se mi to ok, my bychom si měli dát vědět pár dní před zastupkem, jaké k tomu tedy zaujmeme stanoviska podle toho, co nám ten “zpravodaj” řekl.
Vít Rous | Jo a když tu jsme, tak je tu bod 10.3 ASISTENČNÍ VOUCHERY Ústeckého kraje.
Kateřina Stojanová | Co to je? Já si to vezmu. To bude nějaká šílenost.
Jiří Baudis | Jsou to různé poukázky, konzultace…
Kateřina Stojanová | Už jen důvod předložení: “poskytnutí/neposkytnutí dotací”.
Vít Rous | Pak je tu pár bodů, 15, 16, 17. Bod 17, Iva Dvořáková, je výbor pro živ. prostředí. To jsem si procházel a víceméně pak to nějak doplním, nevím, co řeší Zalabáková a Hrabáč v SMTDS, tak buď to projde výborem, nebo se to dozvíme až pak, co to je.
Vladimír Vlach | Zalabáková je z ANO, bývalá učitelka v Kadani.
Vít Rous | V garáži jsem ji potkal, vystupovala z Audiny.
Vladimír Vlach | Má spory s Kulhánkem.
Vít Rous | Tak je to gesce Sportu, mládeže a výchovy, Hrabáč je tam tedy kvůli dopravě. Měl by být před zastupkem výbor vzdělávání?
Jan Kranda | Ano, osmého.
Kateřina Stojanová | Jedinej můj výbor snad nebude… smutník.
Vít Rous | Pak tu mám pro Karla Vyhodnocení činnosti výboru pro soc. věci, bezp. a soc. vyl. lokality, bereš to? Zvládneš to? Máš čas?
Karel Karika | Už jsem se všude dopsal. On tam šéfuje Kulhánek.
Jiří Baudis | Ono je to jen přijetí usnesení, ale Kulhánek není šéf, je tam Karasová.
Kateřina Stojanová | Kulhánek je náměstek.
Vladimír Vlach | 21. 1.: program obnovy venkova, ale nic tam k tomu není. Jak to?
Vít Rous | Ano, někde ještě nic není, tohle bude ve výboru pro zemědělství. Asi to bude v tomto týdnu.
Jiří Baudis | Podle mě počítali s tím, že předloží na výboru jeden den materiál a hned ho nechají schválit a ponesou to na zastupko. 27. byl poslední den, kdy jsem tam mohl doplnit bod o svém výboru, takže tak, a 2. byla možnost doplnění, nemyslím si, že každý měl možnost to udělat.
Vladimír Vlach | A kdy bude ten materiál hotový, to mě zajímá. Mohl by ses prosím poptat? Je jich tam víc. Je nějaký plán, tradice nebo něco, že ty materiály, které chybí, jestli tušíme, kdy budou?
Karel Karika | Budou na stůl.
Jiří Baudis | Já se ti zeptám.
Vít Rous | Díval jsem se do mailu a materiál na výbor pro zemědělství jsem dostal před třemi dny. Není to nic zvláštního nebo kontroverzního, není tam ani výbor, nic.
Vladimír Vlach | Ale chcem si rozdělit věci, některé nemůžeme, protože nejsou napsané, o to jediné mi jde, jestli to někdo zjistí.
Jiří Baudis | Já se ti zeptám.
Kateřina Stojanová | Máme ještě něco?
Vladimír Vlach | Všude je někdo napsaný, tam, kde to je napsané, ale nejsou rozklikávací, tak to necháme, až to bude.
Vít Rous | Já jenom se teď snažím v mailu najít na zastupko mail, a nejsem si ani jist, jestli šel mail s materiály na zastupitelstvo, a nemůžu to najít.
Kateřina Stojanová | Den to byl 4. 12. , Jelínek Jan.
Vít Rous | Najdu Jelínka.
Jiří Baudis | Jo von to tam píše: dodatečně budou doplněny materiály.
Vít Rous | Jo vidiš, a něco je bez materiálu. Bez podkladů. Tak asi vyřešeno.
Jiří Baudis | Ale není tam kdy to bude.
Vít Rous | Otázka je, jestli se to dozvíme.
Kateřina Stojanová | Musej tejden před zastupkem. Chca nechca musej dát.
Jiří Baudis | Tak schválně!

4. RŮZNÉ

Kateřina Stojanová | Já mám informaci od K. Žákovské, že bude Karel místostarosta v Ústí, jak se to projeví na tom, co dál? Ptám se na to proto, že 16. 12. má být zastupitelstvo v Ústí, ale i na kraji.
Karel Karika | Kraj je od 9:00 a malý je od 15:30. Ještě není jisté, jestli budu místostarosta.
Vít Rous | Je tam rozpočet, to se protáhne.
Kateřina Stojanová | Pokud to do 15:30 nestihnem, odcházíš z Kraj. zast.?
Karel Karika | Ano.
Kateřina Stojanová | My si musíme dát pozor na to, aby tam nebyly kritické body, kde by mohlo být rozhodnuto o jeden jediný hlas, protože pak se všichni dívají, kdo chyběl, obzvlášť, když to bude rozpočtová věc.
Karel Karika | To bychom řešili vypárováním, že by Karolína odešla taky.
Kateřina Stojanová | Když budeš zvolen, odejdeš z KZ?
Karel Karika | To ano, pustil bych tam Lukáše, a nechal bych si ty menšiny a sociální věci.
Kateřina Stojanová | Je potřeba to udělat kdyžtak co nejdřív, Lukáš je kdyžtak připraven nastoupit. Aby to mělo kontiunitu.
Karel Karika | Co nejdřív to uděláme, na další zastupitelstvo už, jestli to zítra “dopadne”, můžu rezignovat.
Kateřina Stojanová | A na začátku jsem se ptala na Zulip a už mám 12 FB chatů. Chtěla bych opustit Messenger chat KZK Pir. a jít na Zulip. Vy byste tam mohli třeba zůstat. Nevadí?
Vladimír Vlach | Je blbý, když tam jeden nebude a ostatní jo.
<z proběhlé ankety vyplývá, že všchni můžou a chtějí být na Zulipu, chatovací skupina na MSG bude opuštěna>



Jiří Baudis | Ještě mě neoslovili z ROP SZ a nevím, jestli to mám řešit.
Kateřina Stojanová | Reg Rada Soudržnosti?
Vladimír Vlach | Bych se obrátil na toho Piráta z KVK.
Kateřina Stojanová | Pepa Janů…
Jiří Baudis | OK, zeptám se všech
Kateřina Stojanová | Jmenován tam jsi, tak to všude uváděj.
Jiří Baudis | Oni mi tam musí založit příslušnost, ok.



Kateřina Stojanová | Mrkněte na tu evidenci příjmů, co jsem dávala na FB skupiny Piráti UsK, z kraje jsme tam 3 - Já, Lukáš a Hanka Vodrážková, bude skvělé, když tam budeme všichni. Dostávala jsem tipy, jak fungoval praž. mag. klub, když tam byl Michálek s Ferjenčíkem, kteří dávali ifno na GitHub., v závěru bychom se měli pobavit, kdy si dáme tu schůzi bezprostředně před tím zastupkem.
Kdy by to tedy bylo nejlepší? Příští týden o víkendu?
Vladimír Vlach | Já mám v kalendáři, že to máme 14. 12. ve 20:00.
Kateřina Stojanová | Ok, to jsem přehlédla. Dobře!


Jan Kranda | Já mám problém zítra od 17.00 s oživením, mám už prezenční výuku. Budu tam napůl, jen poslouchat.
Kateřina Stojanová | Díky a díky za připomenutí, zítra je kulatý stůl Oživení, já budu dělat výpisky na Mrak, ani to nemusíš mít při výuce zaplý, jestli nechceš.
Jan Kranda | Si vypnu kameru a můžu poslouchat, bude to na té stejné adrese Zoomu?
Kateřina Stojanová | To Oživení se platí, tam nám na Piro visí faktura, ta by měla do 14. být splatná. Rozhodně nebudem ve schodku nebo na nule, finanční položku to nezruinovalo. https://piroplaceni.pirati.cz/rozpocet/polozka/1162/
Kdo by chtěl expertízy, profi právníky, tak z této položky na to můžeme používat prostředky, bude tam asi 31k. Just for your information.

Kateřina Stojanová
-
Předsedkyně Mladého Pirátstva, místopředsedkyně MS Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje

Jiri.Baudis
Příspěvky: 279
Registrován: 18 črc 2018, 07:53
Profese: Ekonom
Dal poděkování: 383 poděkování
Dostal poděkování: 340 poděkování

Re: Zasedání ZK ÚLK - zápisy

Příspěvek od Jiri.Baudis »

Zastupitelský krajský pirátský klub 13. 01. 2021
Přítomni: Vít Rous, Vladimír Vlach, Kateřina Stojanová, Jan Kranda, Lukáš Ryšavý, Jiří Baudis, Vratislav Filípek
Zapsal: Jiří Baudis

Program:
Korupce školení
Report KV
Report z výborů a komisí
Zapojení lidí, kteří jsou nominován
Rada - tisky
Rozpočet
Naplánování příští schůzky klubu

1) Školení na korupci, bližší info L. Blažej - předběžný termín 27. 1. 2021
Školení oživení pro KV – návrh udělat to školení pro celou skupinu pirátských členů a předsedů KV

2) Report předsedy KV – Činnosti, schůzky, oslovení občany, občanského sektoru, oslovení organizací z nezisku, formát práce a setkávání….

3) Report z výborů a komisí
Komise pro sport a volný čas (J. Kranda) –
snížení min. částky na dotaci snížena z 30 k na 10 k a max. 50 k – Hodnocení dle bodového systému, minimální spoluúčast 30 proc.
Letní olympiáda zrušena

Výbor pro výchovu a vzdělávání (J. Kranda) –
a) změny v rejstříku škol a školních zařízení – zřízení či zrušení nových oborů
b) Návrh na snížení administrativní zátěže – při soutěžení je nutné žádat kraj, to samé při přijímání darů – chtějí to poupravit, aby bylo z části v kompetenci ředitele
c) Dotaz na vykazování volnočasových kroužků jednotlivých příspěvkovek – často Potěmkinovi vesnice – duplicitní čerpání prostředků a machinace s veřejnými prostředky např. některé regionální DDM

Komise investic a majetku (V. Vlach) – dříve dvě komise
a) Materiály – záměry prodeje, darování, věcná břemena, atd. – celkem 101 bodů
b) Převody majetku – Školy, pole, stavební pozemky
c) Žatecko bod pravděpodobně do zastupitelstva – doporučení ke schválení odpuštění platby za pronájem pozemku pod solární elektrárnou – zaplatili o 7 dní později penále 45K
d) V trianglu je pozemek ministerstva obrany určený původně pro církev, schvalovalo se, že kraj nevyužije předkupního práva

Dopravní komise (J. Baudis)
a) V podstatě se nejedná o komisi, která by měla dlouhodobě v gesci koncepci či strategii plánování dopravní infrastruktury
b) VRTka, dopravní obslužnost

Komise pro vědu a výzkum
Teprve proběhne - Setkávání se do budoucna, zástupci chtěli online setkání

Výbor pro kulturu a památkovou péči (L. Ryšavý)
a) Seznámení, plán práce, statut – bude probíhat jednou měsíčně
b) Seznámení s dotačními tituly v oblasti kultury – 2 jdou na kulturu a 1 na památky – většina zdrojů směřuje do krajských PO, případně městských PO, alokování zdrojů má v čase sestupný charakter, i na základě COVID, markantní snížení prostředků do kultury - Byla kritizována hodnotící kritéria v dotačních programech, podoba hodnotících komisí bude diskutována
c) Budou výjezdy členů v rámci kulturní problematiky
d) Požadavek na získání prezentace k rozdělování prostředků z dotačních fondů pro oblast kultury – zeptat se p. Schreibera
e) Dotační program „Rodinné stříbro“
f) Příslib projednávání i našich témat
g) Téma akvizic – předseda Skála chce objíždět PO v kultuře – nabídl součinnnost ostatním členům
h) Vyjádření našeho budoucího koaličního partnera – rozpočet do kultury – škrtat se bude masivně, jde proti tomu, co prezentuje současná koalice, jde zejména o investice na památky a sakrální stavby – chtějí předložit k tomuto pozměňovací návrh

Výbor ŽP (V. Rous)
Většinou žádosti o odložení čerpání dotací, vzhledem k situaci s COVIDem

Výbor pro zemědělství (V. Rous)
a) Stále není jasné, co bude spadat pod zemědělství a co pod ŽP
b) Možnost využití regionálních potravin a využití POčkama

4) Zapojení do aktivit klubu nezastupitele nominované do komisí a výborů
Jan Kunc – finanční výbor – bohužel nedostal info dříve – doptat se na možnost zastupování při nemožnosti účasti
Návrh na možnost písemných reportů těchto lidí (raději než společné konference)
Návrh na přesunutí na Zulip a vytvořit jeden kanál, který by se věnoval všem výborům a komisím. Následně by donutit zástupce, aby reportovali přímo tam, a příslušný člen klubu pro danou gesci by se pak spojil s daným reprezentantem (proběhli různé návrhy a diskuze)

5) Rada
Rada 9. 12.
bod 17.2. - vyřešeno jiným způsobem skrze KV
bod 3.4. – sledovat zda-li se jednalo pouze o záštitu, nebo i příspěvek
Rada 16. 12.
Bod 3.4. – Lounská galerie a personální obsazení
Bod 9.5. – OOP u doplatku na bydlení v lokalitách s výskytem sociálně patologických jevů
Bod 15.1. – výstavba hal u Modlan, rada dala opět nesouhlas, tzn. Nemá smysl medializovat
Bod 15.18 – EIA, pouze upozornění že zde musí proběhnout
Dorozdělení nerozdělených bodů z rad mezi zastupitele
Lukáš nemá ještě přístupy, doporučeno kontaktovat p. Jelínka – odbor informatiky a organizačních věcí

6) Rozpočet
Rozdělení jednotlivých bodů v rámci zaslaného rozpočtu.
Poukázání na rozklikávací rozpočet na stránkách kraje.

7) Audit, dáme si schůzku s panem Janem Štefanem, co to tlačil na Zástupko. Výsledkem by mělo být jak dále postupovat.

8) Naplánování příští schůzky klubu
Příští schůzka proběhne v neděli 17. 1. 2021 k rozdělení materiálů na následující zastupitelstvo.
anon298
Příspěvky: 213
Registrován: 07 úno 2016, 21:20
Dal poděkování: 136 poděkování
Dostal poděkování: 740 poděkování

Re: Zasedání ZK ÚLK - zápisy

Příspěvek od anon298 »

Zastupitelský krajský pirátský klub 14. 12. 2020
Přítomni: Vít Rous, Vladimír Vlach, Kateřina Stojanová, Jan Kranda, Jiří Baudis, Vratislav Filípek
Nepřítomen: Karel Karika.

Zapsal dle záznamu: Vratislav Filípek

Vítek: Projednáme si námitky k zápisu?
Vláďa: Můžeme.
Nikdo nevidí námitky.
Vít Rous: Takže není důvod tam nic řešit.

Kontrola plnění usnesení
Vít Rous: Tam se táhnou věci z minulé vlády, nic mě tam nezaujalo.

Blok 1 - 8: Pravidelné body, žádná kontroverze, až na jmenování Adama Vojtěcha do představenstva Krajské Zdravotní.

9. Blok Ing. Jana Schillera, hejtmana Ústeckého kraje – Ostatní
Vláďa: Termín se prodlužuje o rok, ale není vůbec jasné, jestli to stačí. Zakládá zřejmě Rowan Legal s IBM pro Daimler AG, Dodatek smlouvy s http://datacentretriangle.com/, původní smlouva, nákresy, specifikace, vizualizace, Mapa Triangle.
Ta žádost uvádí posun rozhodnutí na 2023, MPO povoluje max 31.12.2021
Navrhuju volné hlasování.

9.2. Výkon členských práv – Inovační centrum Ústeckého kraje, z. s.
Schválení zálohy na členský příspěvek ICUK (kvůli provizoriu nelze poskytnou celý)
Přestěhování ICUK a asistenční vouchery Ústeckého kraje
Vítek: Procházel jsem si stránky a inovační centrum se chlubí firmami, koho vychovali, atd. Zatím tam nevidím nic, co by tam pořádně vyrostlo v tom inkubátoru. V Jihomoravském vyrostl třeba Kiwi nebo Webnode.
Jirka: Ono to v tom našem prostředí je svízelné.
10.1. Žádosti o změny v uzavřených smlouvách o poskytnutí dotace z Fondu Ústeckého kraje

Honza: Dotace pro obce,... - Hlinná, Brodec - Komunikace, Cyklostezka - Česká Kamenice, Farní charita Litoměřice. Máme problém s Revolution train, nemyslíme si, že je to efektivní, vůbec to třeba nezohledňuje alkohol. Chtělo by to je už neoslovovat. Chtělo by to se zdržet. Ale mohli bychom hlasovat o každém bodu zvlášť, je to seřazené tak nějak divně.
Vítek: To se dá navrhnout, říct, že RT je špatně. Tak nějak to říct demonstrativně.
Honza: Je tu návrh na usnesení - uzavření dodatku. Můžem to navrhnout - hlasovat o každém zvlášť. Asi to neprojde, ale můžem to zkusit. Neprojde-li to, tak se zdržíme.
Vítek: Neprojde to. Ale je to správná věc, co děláme.
Vláďa: Aspoň se na to upozorní.
Vítek: Přesně tak. Tak Jirka?
Jirka: Jsou tu 3 obce a jedna charita z Litoměřic, které si daly žádosti na dotace. Jsou to akce okolo 100 000, tady bych byl pro. Mám ale trochu střet zájmů, to musím zahlásit. První starosta je můj bejvalej kolega z práce.
Honza: Nahlaš to a nebude myslím problém hlasovat.
Vítek: Nevím, jak jste si byli blízcí.
Jirka: Moc ne. Já se ale stejně zdržím. Jsou tam nějaké stánky a tak. Je tam i jeden projekt na pomezí krajů - Kamenice a Šenov, i druhá strana něco dává.
Vítek: Pomoc těm obcím má smysl. Hlasujme pro.
Jirka: Lidsky pro, osobně se zdržím.
Honza: To nemusíš, nahlaš ten “poměr” a je to.

Asistenční vouchery Ústeckého kraje
Katka: Hlasuju pro zdržení se, ale kdo dá pro, asi neudělá fatální chybu.
Vítek: Já na to koukam. Ten první projekt je teda uplně “úžasnej”.
Katka: On je tam třeba i UJEP. Jsou tam i záležitosti studijního charakteru. V té druhé tabulce jsou i s. r. očka. Oni to posoudili čistě podle toho, jestli to splnilo vypsané podmínky. Program byl schválen zastupitelstvem v minulém fčním období, a musí to bejt v souladu s podmínkami EU.
Vítek: Asi volné hlasování. Za sebe se zdržím, nemám moc způsob voucherů rád. Komu co přijde smysluplné, nechť se rozhodne dle sebe.
Katka: Navrhla jsem zdržení, ale jak řikam, je to volné.
Vítek: Blok 11 můžem přeskočit. Všichni tam máme pro. A já ani nemam čas to studovat.
Katka: Já si odběhnu, za chvilku jsem tady.
Jirka: tak jsem tam asi já - 13.1. Vzdání se schválených dotací v rámci Programu na záchranu a obnovu kulturních památek Ústeckého kraje od Obce Bělušice a Velemín a Římskokatolické farnosti - děkanství Úštěk
nejsou to závratné sumy kolem 100k, tam se vrací dotace, které se nestihnou čerpat. Prostředky se převedou do budoucna do toho samého fondu.
Honza: 13.2. Změny zřizovacích listin příspěvkových organizací Ústeckého kraje – oblast školství a kultury a památkové péče, to je jen převedení nemovitosti ze střední školy na muzeum v Chomutově, to je formální.
Vítek: Katko, už jsi tu?
Katka: Jsem tu.
Vítek: Stačí krátce...
Katka: 14.1. Dotační program „Podpora zvýšení komfortu pacientů při poskytování akutní lůžkové péče na území Ústeckého kraje – 2019“ – schválení dodatku ke smlouvě.
Rozhodne se o poskytnutí dotace pro zlepšení akutní lůžkové péče v Rumburku, jde o komunikátory pacient - sestra, atd, smlouva byla uzavřena na ...teď mi vypadlo slovo. Jo, bylo to uzavřeno s údajema, kdy patřila nemocnice městu. Tak se jen změní slova, jakože vlastník už je kraj.
To je tohle.
Vláďa: Já bych se teda zeptal, tam se operuje s Kraj. majetkovou, nebo je tam prostě, že vlastník je ÚsK?
Katka: Tak Kraj. maj. patří kraji.
Vláďa: No já se ptám, jestli to bude Kraj. maj. a pak Kraj. zdrav., jako jestli se to pak bude zas přepisovat.
Katka: No, to se tam neřeší. Tam jde o to, že vlastník je kraj.
To je o dostupnosti té krajské zdravotní služby. Tam jde o dotace a přímé smlouvy s pohotovostí a provozovatelem té lékařské služby. Tam se zapojila skoro všechna města, krom ÚNL, LTV a TPL, Teplice neposlaly žádné stanovisko, ale snad se očekává, že to nakonec odklepnou. Litvínov jede v jiném modelu a odkazoval se tam na financování. Tomu to nevyhovuje z hlediska financí. A ÚNL poslalo dopis, že se prostě nezapojí. Já jsem poprosila Lukáše Blažeje, aby se zeptal, proč jim to jako nevyhovuje, ale nemám zatím od Lukáše jedinou informaci. Dneska večer budu volat Lukášovi, co se teda stalo a jakej je tam problém. Ústecký kraj s obcemi zkrátka dělá a podepisuje smlouvy. Ta města pak mají zajištěnou lékařskou pohotovostní službu pro děti, dorost a mládež. To se zajišťuje pak i se zubní, těch je hrozně málo, takže spádovky jsou velký.
Jinak nou problema.

Vítek: Nikdo k tomu? Nic.

Pak je tam bod 16. To mě fascinuje. Doprava, významná položka, nemá žádné materiály. Neni k tomu prostě nic.
Blok 16 taky bez podkladu, ale nic proti, formální záležitosti to jsou. Vše na Výboru prošlo a není tam nic zásadně problémového, kromě toho, že na ochranu přírody a biodiverzitu jde dotace 1 mil. Kč a pro včelaře jde 2 mil. Kč - zdůvodněno tak, že jsou rádi, že vůbec vybojovali něco, ale to se nastavilo nějak podle minula - rád bych k tomu krátce promluvil, protože mi to nepřijde jako zrovna dobré nastavení priorit. Akorát pan Drozd z Klášterce tam má nějaké problémy s vodovodem a kanalizací. Četli jste mail?
Katka: Já to četla, ale vůbec tomu nerozumím.

Vítek: Jde o vodovody a kanalizace, z mého projektantského názoru nevidím důvod, proč by se tohleto mělo měnit, ve výboru jsme se shodli, že to takhle necháme. Akorát taková zajímavost, z 15 lidí jsme k těm bodům mluvili 4, nebo nás mluvilo 5, a ostatní jen zvedali ruce. Minulé období to prý byla pouze hlasovací mašinerie. A vůbec se tam nic neřešilo. TAk doufám, že to teď nebude vypadat stejně. Bližší informace kdyžtak, kdyby vás tyhle technické věci ještě víc zajímaly, tak se ozvěte.
Co tam dál se hodlám zeptat, tak je Univerzita 1 000 000 Kč a pro včelaře 2 000 000.
Vláďa: Mně se ptal Jindra Pávek, jestli se někde na tom vašem výboru řešej příspěvky hospodaření v lese a zemědělství.
Vítek: Michal Kučera řikal, že máme hlasovat radši pro dotace, jak jsou teď, protože v půvoním návrhu je vyškrtli uplně všechny. Uhájíme to, co je.

Jirka: Bod 17. To vás moc nepotěší, je to brutál. Navýší se rozpočet o hodně moc. Navýšení o 25 mio - různé odbory, různá agenda KU, přijetí uvěru je odůvodněno výpadkem příjmů recentní změna v legislativě + covid recese + případně investičníma a neinvestičníma....k zajištění schodku rozpočtu. Tam doporučuju zdržení. Dál samozřejmě Rozpočtové provizorium na 1.Q.

Vláďa: My jsme to probírali na výboru. To jsou ty slavné prostředky, které stát ukrad.
Kraj to zaplatil té firmě a byli jsme domluveni, že stát to vrací kraji, kraj si to zaúčtuje do položky, z níž to odešlo, to je formální věc. To jako PRO.

Jirka: To je v 18.1
Vláďa: Jo.
Jirka: Následuje slavný úvěr. Budu citovat: Tak to nevidim. Ale zkrátka a dobře, čeká se recese a pokryje to schodek - jak investičních, tak neinvestičních věcí. Jako tomu nemám co říct, no.
Vláďa: No na výběru tam prý jsou neinvestiční věci, které by tam vůbec být neměly. A neví se, na co to půjde, protože je nějaký indikativní seznam projektů, který se bude pravděpodobně měnit a v tuhle chvíli se neví, na co to půjde.
Jirka: Lítá tam ta miliarda 600, na případné pokrytí schodků COVID krize, no.
Vítek: Ať se nemotáme do kolečka. Máme hlasovat pro, nebo proti? A vy, Jirko, Vláďo, budete se na něco ptát? Chcete to nějak medializovat?
Jirka: Nevidím tu odůvodnění konkrétní, oni jen říkají, že budou výpadky. Růžička to udělal bod po bodu každý číslíčko, myslim si, že on to v tý hlavě má, ten Růžička, proč jako to je, ale neni to dostatečně vysvětlený. Já bych se zdržel.
Vláďa: To, že chce kraj úvěr, odhlasovalo minulé zastupitelstvo. Tohle je o tom, odkud ten úvěr přjimeme. V tuto chvíli nevíme, na co se to použije. Nevidim jediný důvod, proč hlasovat pro. Měli bychom se zdržet, nebo hlasovat proti.
Jirka: Je to velice obecné, samé “zajištění pokrytí výpadků”.
Katka: Nejsme si jisti, zdržela bych se.
Vláďa: To je to, jak Ušák psal, že se statečně s Pirátem zdržel.
Katka: Nepsal proti?
Vláďa: Myslim, že se zdržel, ale to je jedno. Přijetí vysoutěženého úvěru - my se zdrželi, myslím.
Vítek: Zdržení nebo proti.
Vláďa: Když bude diskuze, budu se ptát, co má být obsahem, kdy a kde se to použije. Jinak zdržet, protože oni řeknou něco obecného. Ale to se uvidí.
Jirka: Podle mě Růžička myslí a plánuje, že tim pokryje nedostatek příjmů.
Vláďa: Znova, neřikaj nic konkrétního. Asi chtěj pokrýt investice.
Jirka: No, ha - ha - ha.
Vítek: Píšu proti.
Vláďa: Jo, a já se budu ptát.
Jirka: Rozpočtové provizorium. To je nemožnost investičních akcí krom naplánovaných, atd.
Vláďa: Provizorim, předpokládá se, že na měsíc. Je to technická věc. Buďme pro.

18.4. Opatření vyvolaná epidemií koronaviru v ekonomické oblasti - odvod z fondů investic příspěvkových organizací Ústeckého kraje II.

18.5. Rozpočtová opatření Ústeckého kraje č. 17/2020/ZÚK
Jirka pro navýšení o 150 mio - různé odbory, různá agenda KU.
Vláďa: Jsou tam faktury z jiných krajů za dopravní obslužnost. 150 milionů. Vráťa píše v chatu LOL Tvl. No, ano. Všichni se hrozně divili taky.
Katka: Tak přijdou exekutoři na zastupko a Baudisovi oblepěj kancl žlutejma samolepkama.
Vláďa: My to četli 3x. Mluvilo se o tom. Pochopil jsem to až po důkladném zkoumání.
Jirka: Přejdem na další.

19. Blok Mgr. Bc. Tomáše Riegera, člena Rady Ústeckého kraje - MAJ - je tam asi 8 položek. Kojenecký ústav v Teplicích v pořádku.
Vítek: Jo kojeňák? Vím, že tu byl.
Jirka: Je to docela velkej barák, oni to chtějí prodat za 4,6 mio. Pak je tam docela velkej pozemek v Kadani, kde se kraj zbavuje předkupního práva. Původně tam měla být výstavba komunikace. Zkoušel jsem to přes Kadaň, zatím nevím.
Co se týče toho kojeňáku, přijde mi to jako adekvátní cena. Pokud bude info od Kadaňských třeba do středy, tak bychom to mohli změnit.
Vítek: V chatu ten kojeňák. Je to po nějakym uhlobaronovi.
Jirka: Jo, je to pěkný. Tak Káťo, 4,7 mio.
Katka: To jako studentka mám samozřejmě 3x.

Jirka: Prodej je formou veřejné dražby.
Vítek: Vláďo?
Vláďa: Jo, já se teď musel zorientovat.

19.2. Změna zřizovací listiny příspěvkové organizace zřizované Ústeckým krajem v oblasti majetkové a změna pravidel
Kraj má asi čtvery pravidla - pro školy, firmy, další něco a “pro ostatní”, dle toho, co to je, tak jsou tam limity a pravidla hospodaření.
Kdo si chce ty pravidla přečíst, tak je to příloha č. 2.
Oni to zdůvodňují tak, že jsou tam v té Luž. nemocnici nějaká pravidla, ty jsou nevyhovující. A chtějí tam nějaká specifická pravidla.
Po souhlasu uvolněné náměstka jsou tam větší limity na investice, můžou tam schvalovat 4x tolik, co jiní ředitelé - potřebují to mít takto nastavené. To je potenciální problém. Chci slyšet názor na tu věc od vás, proto jsem tam ani nedal návrh na hlasování. Je tam na straně 3 odstavec 10 - ředitel je oprávněn rozhodovat o nákupu do milionu, pak do 4 se souhlasem uvolněného předsedy investičního výboru. A pak do 6 milionů, jsou-li tam stavební práce. To je základem té věci - navyšují se limity peněz, které může ředitel sám rozhodnout. Nevím, jestli tam vidíte problém, já ano.
Vítek: Já tam nevidím hlavně důvody.
Vláďa: No píšou velmi obecně, že stanovené limity jsou nedostačující.
Vítek: Já to nechápu…
Vláďa: Potřebujou víc.
Vítek: To jako jo, to samozřejmě chápu, ale nechápu tu potřebu.
Vláďa: Počkej, počkej. 10.1, 10.2 by mělo zůstat…
(odmlka)
Spodní limity…
(odmlka)
2 až 5, jeden až 2, 2 až 5, to céčko se nemění a déčko je 2 se mění na 5.

(předčítání podkladů)

Vítek: Chtějí to z toho důvodu, že doteď to stačilo a teď do toho šoupli nemocnici, která má asi jiný typ hospodaření.
Vláďa: Proč to sakra dáváte do majetkové a ne rovnou do zdravotní. Pak se musí měnit pravidla.
Katka: No to jako já řikala furt, že jo. Ale to je jejich věčnej argument, že Kraj. zdrav. nechce zadlužené zařízení.

Další bod 20. Blok Mgr. Bc. Tomáše Riegera, člena Rady Ústeckého kraje - INV
Vláďa: Jde tady třeba o Tuchořice. Kousek od Žatce. Tam chtějí 1 barák postavit a 1 opravit. Je to z EUpeněz, chtějí to tzv. de-institucionalizovat. Výsledná kapacita, na rozdíl od současného stavu 37 chovanců, tam chtějí dát 34 lidí. Tedy za 150 mio se sníží kapacita. Je to na etapy, 1. jedna budova už byla zbořena, 2. a teď chtějí tam postavit jiný barák. Pak se tam dramaticky zvyšují ceny. Jirko, můžeš zjistit, jak se měnil projekt, proč tam jsou tak velká navýšení? Projednali to na staré radě 27. 10. a mně nedává moc smysl, proč se to tak změnilo.
Jirka: Zítra se zkusím zeptat Riegera. Vypadá to brutal. Souhlas.
Vítek: Ty ses koukal na tu říjnovou radu?
Vláďa: Jo, ale nejsou tam nějaké podrobnější informace.

(hledání v dokumentech)

Vláďa: Bod 13.4, DBZ Tuchořice.
Vítek: Jo. Já jenom jako k tomu mam tu věc, že inv. záměr jako ještě neni projekt, tzn. není tam položkový rozpočet. Je to baj voko odhad, kolik by to mohlo stát na základě nějakého zastavěného prostoru. To nic nemění na tom, že změna až takhle veliká…
Vláďa: Barák za víc než 100 mio pro 16 lidí.
Jirka: Navíc nemáš jistotu, že ve 3. etapě nebudou chtít ten druhej barák zas zvednout o X mio.
Vláďa: Přesně. Až dojde řada na to, může přijít další brutální navýšení.
V té říjnové Radě jsou přílohy…
Vítek: Ty jsou trapný, tam nic neni…
Vláďa: Je tam, že si s Bubeníčkem píše někdo z ministerstva. (cituje) ‘Pokud nesouhlasíte s navrženou nabídnutou částkou, bude projekt vyřazen ze seznamu náhradních projektů.’
To vypadá, že je to tak nějak “pod čarou”
Katka: Nějak v těch přílohách nic moc nevidim.
Vítek: Zas mi chybí zdůvodnění prostě.
Katka: Nejen. Jako proč tam třeba nedaj nějakou fotodokumentaci.
Vítek: Projektovou.
Katka: Něco takového.
Honza: To mi chybí u víc materiálů.
Jirka: Je tam “zpracovává se”.
Vítek: Ale měli by mít studii záměru, z toho vychází odhad ceny.
Jirka: Jo, souhlas.
Vítek: Neni tam zdůvodnění. Kdyby to bylo 10 mio. Je to 100.
Vláďa: Ze 60 na 110.
Vítek: Takže jsme proti, když to nebude zdůvodněné?
Vláďa: Navrhuju si říct ve středu ráno.
Katka: Navrhuju, že před samotným hlasováním u bodů, co nám nejsou jasné, bych se přihlásila a zdůvodnila, proč třeba nehlasujem pro. Ne jako že “hurá, jsme opozice”, nebo že chcem něco zaříznout.
(všeobecný souhlas)
Vítek: Poslední věc - Karel nedorazil a nedorazí asi, tak je tam program obnovy venkova.

21. Blok Ing. Michala Kučery, člena Rady Ústecko kraje - ZEM a RV
Vítek: Nevidím v tom problém. Pokud k tomu něco nemáte, tak jsme zakončili tabulku a řekli bychom si nějakou rekapitulaci, kdo co hodlá o čem mluvit.
Katko, ty budeš mluvit o mediální radě, předpokládám.
Katka: Zatím se mi ozvaly dva kluby, které by to podpořily.
Vláďa: Občas bychom měli i vytahovat věci, které se řešily. Můžu se zeptat Schillera, kdy chce skončit jako poslanec.
Vítek: To asi nebude nutné. Řekl, že do konce roku.
Honza: Já slyšel, že chce udělat ještě nějakej zákon.
Vítek: Kvůli tomu asi do konce roku.
Vláďa: Tak se ho zeptam, neútočně, jestli to platí.
Vítek: Jo jo.
Katka: K těmto věcem, k nimž se vracet. Prý se zase zamýšlejí na nekumulaci odměn. Že prý si to minule neměli čas rozmyslet, ale že teď už čas měli. Takže - asi by vypadalo divně, kdybych zase já navrhovala to samé, tak jestli to nechce nabídnout někdo z vás.
anon298
Příspěvky: 213
Registrován: 07 úno 2016, 21:20
Dal poděkování: 136 poděkování
Dostal poděkování: 740 poděkování

Re: Zasedání ZK ÚLK - zápisy

Příspěvek od anon298 »

Zastupitelský krajský pirátský klub 23. 1. 2021
Přítomni: Vít Rous, Vladimír Vlach, Lukáš Ryšavý, Kateřina Stojanová, Jan Kranda, Jiří Baudis, Vratislav Filípek

Stěžejní dokument: https://www.kr-ustecky.cz/assets/File.a ... ty=1752103

Zápis

Výbory a komise

Smart region a majetkový
Vláďa: Řešilo se Portabo a další věci. Mě zarazilo datové centrum. Získali jsme novou přísp. org. Datové Centrum ÚsK, ta asi sídlí v tom novém objektu, a vypadá to jako prázdná organizace, investice jsou škrtlé na nulu na rok 2021, je tam 3M 800k, to mi pro přísp. org, která nic nedělá, přijde dost. Tady se to zdůvodňuje běžným provozem budovy. Nevím, je tam asi 200k vybavení zastup. prostor a obnova IT techniky. Sledujme, kdo bude mít novej notebook.
Mimochodem, tohle zastupitelstvo mělo být od 14, protože schválení rozpočtu mělo být jediným bodem.
Vláďa: Řešili jsme dopravu, konkrétně třeba dotační pasti, 20 až 30 Kč/km. Přidáno dostali na nákup soli - 15 mio. Růžička se chválil, že poprvé v historii se dělal rozpočet po malých položkách, paní Outlá se ptala na JTF, to asi spadne do příštího roku.
Jsou tam trochu organizační problémy.

Regionální rozvoj
Lukáš: tam oproti 2020 jsme na 135 %, a to z důvodů prostředků na programy a pojekty v rámci fondu rozvoje ÚsK.
Vítek: Zarazilo mě, proč aktualizace územního rozvoje je 600k, knížka s krátkým textem, žádná projektová dokumentace.

Vzdělávání
Honza: Já tu mám akorát postěžování si na to, že se mi nelíbí 10 milionů licence Microsoftu, nepřímé náklady se snižují. Transfery: oproti roku 2020 asi 15 % navíc, to je o navýšení platů, ta 4 % do tarifů zaměstnanců škol, resp. pedagogických pracovníků.
Nelíbí se mi 10 mio na licence MS, ale spousta škol využívá Teamsy. Ačkoliv jsem propagátor open source, tak jako to víceméně chápu. Náklady jsou o 2-10 menší. 15 % navíc jsou u transferů na příjmové straně oproti roku 2020.

Kultura a památková péče
Je tam v podstatě nic. Běžné výdaje jsou v podstatě příjmy a výdaje, běžné výdaje jsou trochu navýšeny, nepřímé výdaje jsou seškrtány.

Kontrolní výbor
Jirka: V pátek mi rezignoval jeden člen za Spojence, to jsem byl překvapenej.
V rozpočtu je minus 350 mio na dopravu a nejsou tam tržby, které bude kraj doplácet. Pak tam zůstává SUSka. To bude mnohem víc, než si myslí Komínek.
Smlouvy jsou většinou na rok - a to jako dodatky.
To, co se může udělat, jsou mimořádné spoje, nárazové - jarmarky atd.

Rozpočet a body
Vítek: Rozpočet je dělanej tak, že vzali 2020 * 0,9, počítá se s nějakými penězi, které přijdou - není to dogma, bude se to měnit, mají přijít kompenzace krajům, ještě neví, na co se budou používat, nejdřív to musej rozdělit na věci, které jsou mandatorní, a na ten zbytek.
Objevil se spor, byl tam Leo Steiner, byl tam Schiller, řešila se i ve Fotovoltaika.

Jirka: Myslím, že výpadek bude větší, než říká Komínek, až 350 M, zasmluvnění je taky jasný. Dá se ušetřit (ne tolik) na mimořádných spojích
Vítek: Ještě přijdou kompenzace, neví se, kam se to dá, něco je mandatorní na sociální věci a opravy, atd. Ještě se neví, kolik čeho bude.

Vítek: Rozpočet na dopravu by měl být na zastupku jako první.
Je tam bod 18.
Vláďa: Rozpočet je decimetr tlustej štos papíru
Vítek: Začneme Rozpočtem a přílohama?
Honza: Asi bych tím začal.
Vítek: Škrtá se, platíme asociaci krajů 900k ročně (14*900k ročně) - viděl jsem výroční zprávu Asoc. Krajů.
Lukáš: pak tam byl odbor ekonomický, kde je to proti 2020 na 127 % a je to z důvodu, že se zvyšuje zákl. kapitál kraj. zdrav o 119 700 000, ty byly čerpány úvěrem, je to z důvodu odkupu nemocnice v Litoměřicích.

Jirka: SUSka - 5.3.5
Pak běžné položky, některé položky se nepočítají, pak jsou tam standardní věci, jako je plavba 5 milionů - tedy dotuje se plavba na Labi.
Vláďa: Dál je tady akce za 55 milionů. Je to parkoviště v Triangle - 170 kamionů, každých 90 metrů automatické toalety. 1,5 mio je provoz za rok. Náklady by prý měly být hrazeny z poplatků na parkování. To teda nevim a nevěřim tomu.
Vítek: Jako v Doveru.
Jirka: Já ti dam Dover. Mluvíme o Triangle? Jestli se tam dováží tolik zboží, tak dejme tomu…
Vláďa: Fabriky, které jedou, to zabírají z 90 %. Nexen je největší. + 338 % celkově v rozpočtu Triangle, z větší části příjmy z prodeje pozemků. Stávající dráha pro letadla se rozšíří 900*90m se udělá odstavné park pro kamiony, to je za 55M na 170 kamionů a to se bude projektovat příští rok. Provoz přijde na 1,5M na rok.

Pak je tam 15M odstranění podzemních objektů, pak je tam 55M na to vlastní parkoviště a pár stovek tisíc.
Jirka: Je po tom poptávka? Důležitý je, jestli jsou po cestě šlapky.
Vláďa: Ty jsou kolem Dubí, na kraji Teplic, ne?
Katka: Ty máš nějakej přehled.
Vláďa: No já tam jezdim za Vítkem :D … nevšim jsem si, že by někde byly spousty kamionů zaparkované, že se nemůžou někam dostat. Nikde žádnej kamion neni, nechápu, k čemu to tam budou dělat. Já se na to zeptám.

Vítek: Zeptej, posunem se dál.

Honza: Odbor strategie, přípravy a realizace projektů - vše seškrtané na cca 50 % oproti 2020, -3,5M na soc. oblast (z toho -3M na protidrogovou politiku - tj. -75%), Dále -22,5M na Program obnovy venkova (tj. -88%).

Odbor investiční – akce kryté úvěrem 2017 - 2022
Vláďa: Investiční akce kryté úvěrem, to jsou věci ze starého úvěru, k tomu asi nic světoborného nemám.
Jirka: Fond investic a oprav Ústeckého kraje, Oproti roku 2020 pouze 54,13 procent prostředků.
Vítek: Pak je tam ten Deloitte Audit, říkali, že je to ten nejhorší audit, kterej kdo kdy viděl.
Jirka: Audit jsem četl, vidím tam plno problémů, které na úřadu přetrvávají. Podle mě, řekl bych, že ten audit dopadl ještě docela dobře. Nemyslim si, že by byl za každou cenu špatnej, jak to popisuje Zemaník nebo Kulhánek.

06. Blok Ing. Jana Schillera, hejtmana Ústeckého kraje

Vítek: Bod 6, Vláďa. Je tam ještě něco, co chceš sdělit?

Vláďa: Když si přečtete přílohy, tak nejsou moc zajímavý, já tam napsal nějaké poznámky, např o těch hasičích. U toho prvního nechápu prodloužení zrovna o 17 měsíců.
Třeba se můžem dohadovat, co je obsahem projektu “Hasiči 2019”. To je totiž vše, co tam o něm je - ten název. To se schválilo v roce 2019, teď se jen prodlužují termíny. Nevím, jestli se na to doptávat. Jako… já budu v návrhové komisi, i tak se můžu ptát, nebo ne?

* kývání hlavami *

Vítek: Tak, pak tu nejsou podklady, takže bod 10 a vouchery.

10. Blok Ing. Lubomíry Mejstříkové, 1. náměstkyně hejtmana - SPRP

Jirka: Jo vouchery, finanční alokace programu 7 500 tis. Kč, financování programu v rámci realizace projektu „Podpora a rozvoj inovačního prostředí v Ústeckém kraji II”, Operační program výzkum, vývoj, vzdělávání, Dotace OPVVV (EU): 85%. Vlastní zdroje: 15% vlastní prostředky z rozpočtu Fondu rozvoje Ústeckého kraje.- jedná se o odsouhlasení přidělení prostředků na základě žádostí o poskytnutí dotace, odsouhlaseno 2019, hodnoceno 2019, vyčerpáno prostředků 1 309 tis. Kč, bohužel v příloze neni úplně popsána metodologie hodnocení, úspěšnost poskytnutí dotace, lze posuzovat z materiálu pouze podle názvu, původně jsme měli navrženo zdržet se, ale mě se celkem podpora malejch firem takovýmto způsobem zamlouvá. My jsme se předtím zdrželi, teď je to tu zas.

Katka: No navrhovala jsem předtim zdržet se, protože v těch projektech nebylo zdůvodněný, proč A jo a B ne. Takže jako já jsem to neuměla posoudit, protože nevíme, proč něco jo a něco ne, nebyly tam žádné nástroje na to.
Jirka: Tady nástroje popsané jsou, ale ne to samotné hodnocení, já vidim body na základě kritérií, ale neni tu popsáno konkrétní hodnocení, jestli ta města nebo ty firmy podle toho hodnocení na to mají nárok.
Mně se ale ten nápad voucherů líbí. Vyčerpají 1 300 000. Pak tam bude bod, kde se nemůžou už firmy přihlásit víckrát, takže je to trochu volnější. Navrhuju hlasování volné, já bych totiž byl spíš pro.
Dál tu máme Dotační program „Podpora a stabilizace mladých vědeckých pracovníků Ústeckého kraje“, tedy podpora postgraduálních studentů, a to bych byl tedy pro.
10. 3 je aktualizace těch podmínek, úprava podmínek pro hodnocení žádostí o poskytnutí dotace na asistenční vouchery, např. že to je průběžné, podání projektového záměru, možnost podání maximálně jedné žádosti… je to o projektovém záměru, byl bych pro.
10. 4, tady jde o to, že tam mění formulace v podmínkách - zásadách pro poskytnutí dotací, zrušení horního limitu.
No a 10. 5 Je o posunutí termínů čerpání na některé sportovní akce - Evropský pohár žen v házené a krizové byty v Ústí nad Labem s městem, pak tam jsou krizové byty - po termínu a nedá se to řešit, úřady fungují v nějakém nouzovém režimu.
Vítek: Katko, vidíš tam problém v 11?
Katka: Dotační program „Podpora sociálních služeb v rámci projektu POSOSUK 3“ – vyrovnávací platba pro rok 2021, Některým sociálním službám byla poskytnuta nižší dotační částka, než o kterou si žádaly (a to třeba i o výši přesahující 1 mio) - budu se ptát, zda je to dané škrty nebo čím. A v bodě
11.2., Podpora sociálních služeb v Ústeckém kraji 2021 - jde jen o přerozdělení dotačních prostředků, které na podporu soc. služeb získal kraj z MPSV. 4 ze žádajících subjektů nesplnily podmínky pro udělení a to což je dáno především tím, že jim byl udělen titul z jiného projektu) a 11. 3, tam jde jenom o takovej krásnej projekt - dotace neziskovky na obědy, ta jen předkládá, kolik komu dali... program

12.1. Projekt „Domov "Bez zámků" Tuchořice - Výstavba nového objektu​“ v rámci Integrovaného regionálního operačního programu
Lukáš: Podstatný je 12.1 - Domov bez zámků. Já jsem na to koukal, nějak mi neni jasný, co se tam má zlepšit pro ty klienty. Ty postižené osoby tam. To vypadá, že je to pro zaměstnance. Dle výročky má 90% klientů nadstandartní vybavení, moc nenacházím, jak tenhle projekt stav zlepší.
Jirka: By to měla být deinstitucionalizace, asi nesmyslný projekt, už jsme řešili minule, původně asi myslím 80 mega, pro mě deinst. je, že by mohli jít pryč, to se tu nepraktikuje, jejich obhajoba je, že tam jdou prachy z EU a bude zhodnocení majetku, za mě průšvih, původně nepočítali s nějakými standardy, projekt byl postaven humpolácky. Za mě to nesplňuje to, co původně projekt chtěl, a mohlo by to dopadnout i tak, že tam EU ty peníze nedá, až tam přijde audit.
Lukáš: To mě právě zarazilo no.
Jirka: Původní objekt, co byl v roce 2010 rekonstruován, byl zbourán, jim teď nezbejvá, než žádat další peníze.
Vláďa: Chce to zjistit, který podobný zařízení v kraji jsou, a jestli tam šly nějaké podobné peníze. Protože se mi zdá, že jsou tam vazby a že tam jdou podezřele vysoké investice.

13. Blok Mgr. Jiřího Řeháka, náměstka hejtmana Ústeckého kraje - KP
13.1. Program na záchranu a obnovu kulturních památek Ústeckého kraje pro rok 2020 – dodatky ke smlouvám
Změna data realizace projektů. Nebylo možné zadat realizační práce zhotoviteli kvůli COVID.

14. Blok Ing. Radima Laibla, člena Rady Ústeckého kraje - ZD
14.1. Krajská zdravotní, a.s. – aktuální informace
Katka: Žádné usnesení, dál.

15.1. Změna závazných ukazatelů příspěvkových organizací v rámci přenesené působnosti – oblast školství
Honza: ZÚK bere na vědomí. Jen tam mají číslo staré vyhlášky o kraj. normativech,
Ale je uvedeno 495/2005 Sb., v platném znění. Od 1.1. 2019 platí Vyhláška č. 310/2018 Sb.
Takže to je platné znění vyhlášky původní.
Je to formální, jsme pro.

15.2. Podpora hokeje a fotbalu – žádosti o změny v uzavřených smlouvách o poskytnutí dotace Honza: Tady rozhodně zdržení, jsou tam žádosti na změny rozpočtových položek - budu chtít slyšet pořádné zdůvodnění. Když to odůvodní, tak pro.

17.1.-13 Fond vodního hospodářství a životního prostředí ÚK – změna smluvního ujednání
Vítek: Vše na Výboru prošlo a není tam nic zásadně problémového, kromě toho, že na ochranu přírody a biodiverzitu jde dotace 1 mil. Kč a pro včelaře jde 2 mil. Kč - zdůvodněno tak, že jsou rádi, že vůbec vybojovali něco, ale to se nastavilo nějak podle minula - rád bych k tomu krátce promluvil, protože mi to nepřijde jako zrovna dobré nastavení priorit. Proč ne něco jiného? Budem navěky dotovat včelaře? Jako nic proti, ale tohle je gesto, ostatní si taky zaslouží nějaké zhodnocení.

Vítek: Bod 18 přeskočíme. To je rozpočet.
Katko?

19. Blok Mgr. Bc. Tomáše Riegera, člena Rady Ústeckého kraje - MAJ
Katka: Jirko? Kraj vykoupil nějaké parcely pro stavbu cyklostezky Ploučnice a žádá, aby jejich správcem mohla být na to zřízená Krajská majetková, to jako je původní účel té organizace, ne správa nemocnic, žejo… takže jako formální pro.
Jirka: Tady je to divný, protože tu neni dlouhodobá koncepce dopravy. Jedni řikaj, že to má moje komise, někdo jinej řiká, že to je komise Petra Rýslera. Chtěl bych navrhnout, bude-li ještě řešen audit, tak já navrhnu kontrolu těch smluv s těmi externími právníky.

Vítek: Vracím se k bodu 18, to je Rozpočet. Prošli jsme to, něco jsme označili za problematické, teď mi jde o to se dohodnout, jak se bude hlasovat, já jsem asi pro zdržení. Schiller hlasoval ve Sněmovně blbě. Přijde mi nemístné podpořit pak tenhle rozpočet. Bejt pro by asi vypadalo dobře, ale to nemůžem. Za mě buď zdržení, nebo proti. Tak diskutujme.
Jirka: Je vidět, že si s tim Růžička dal záležet. My bychom asi byli sociálnější, já bych nepodpořil rozpočet. Zdržení je adekvátní, ale úplně bych to neházel do kytek.
Katka: Hele, a budem kritický k formě? Je to hnusně zpracovaný. To je jako šťastnej způsob, jak zveřejňovat data?
Vítek: Tos narazila na bod rozklikávacího rozpočtu. Oni krátěj peníze na IT odbor docela dost, to by mi asi přišlo dobrý zmínit, krátí se a pak to takhle vypadá. Dost směšný styl.

(diskuze o tom, kdy se kdo sejde a jak pojedou na zastupitelstvo)
anon298
Příspěvky: 213
Registrován: 07 úno 2016, 21:20
Dal poděkování: 136 poděkování
Dostal poděkování: 740 poděkování

Re: Zasedání ZK ÚLK - zápisy

Příspěvek od anon298 »

Zastupitelský krajský pirátský klub 12. 2. 2021
Přítomni: Vít Rous, Vladimír Vlach, Lukáš Ryšavý, Kateřina Stojanová, Jan Kranda, Jiří Baudis, Vratislav Filípek (zapistovatel)

Zápis:

Výbory a komise

Dopravní komise
Jiří Baudis: V úterý byla Dopravní komise, byla tam dlouhá prezentace od pánů z Dopravního odboru Dopravní společnosti Ústeckého kraje, řešili jsme dopravní obslužnost, zejména, jak to bude poté s těmi výpadky příjmů na konci roku v souvislosti se snižováním četnosti těch spojů a to v tuto chvíli není jednoznačné. Oni si myslí, že bude o 10% méně prostředků a 20% méně spojů, ale nemají to 100% odhadnuté. Byla to dlouhá prezentace, ale nic zásadního tam nebylo. Představovali tam to, kolik se proinvestuje v rámci dopravní obslužnosti. Ta průměrná částka třeba za ujetý kilometr v rámci té Dopravní společnosti byla 42Kč (řekl km), což jsem já minulý rok prezentoval jinak, ale je to ta nejvyšší zasmluvněná částka. Byly tam informace ohledně DÚK appky, což je aplikace, která by měla platit napříč celým Ústeckým krajem, vyjma měst na jihu - Žatec a Kadaň a ještě jedno město, kteří se do toho nezapojily, protože mají starost o výpadky. Ostatní města celkem přistoupila.

Zemědělský výbor | Komise pro transformaci
Vít Rous: My jsme taky nic na Zemědělském výboru důležitého neprobírali, ani na Komisi pro transformaci.

Finanční výbor
Vladimír Vlach: Takže Finanční výbor v pondělí. Nejzajímavější bylo, že jsme se tam sešli ve 13 hodin v těsném počtu usnášeníschopných a další dva přišli až o hodiny později jako bývá výbor pravidelně. Všechny body byly ,,Finanční výbor bere na vědomí". Všechno bylo čistě formální. Jeden z bodů máme na programu k pondělnímu zastupitelstvu. Ve čtvrtek byla Investiční a majetková komise. Tam se projednávalo mimo jiné i to, co jsem říkal na tom našem minulém setkání. Také jsem se dozvěděl, že dodání materiálů 3 dny před setkáním se změní a bude to 10 dní, zatím plané sliby. Také jsem se ptal, zda bychom mohli dostat k těm majetkům seznamy investic a částek, kolik do toho v těch uplynulých letech šlo peněz. Pro to jsem zvedl ruku jen já, většina se zdržela nebo byla proti, protože by to odboru přineslo práci, to neprošlo. Ty odhady budeme dostávat snad od příště. Prezentovali nám tam nějaké projekty (rekonstrukce škol, stavby tělocvičen atd.).

Vítek Rous: Nebylo to nic důležitého), nemám k tomu nic dalšího co říct.
Vítek Rous: Tak jdeme na tu tabulku. Jste tam všichni?

BODY ZASTUPITELSTVA

Vítek Rous: Já začnu. Procházel jsem zprávu o činnosti. Většina těch bodů jsou opakující a tady jsem si jen do poznámek dal tři věci. Že nějaké usnesení o Dotačním programu pro zvýšení ochrany veřejného prostranství a objektů veřejné správy, škol a školských zařízení jako měkkých cílů, což nevím, co si pod tím mám představit a trklo mě to. Tak kdyby si to chtěl někdo vzít na starost.
Jan Kranda: Já se na to ještě během dneška podívám.

Vít Rous: Pak tam vidím “zrušení rozpočtové kázně” a kraj se proti tomu nějak brání. Také nevím přesně, o co jde. Jinak většina bodů je "beru na vědomí" nebo něco, co jsme už řešili.
To jest
Usnesení č. 007/5R/2021
4.1 Dotační program pro zvýšení ochrany veřejných prostranství a objektů (akcí) veřejné správy, škol a školských zařízení jako měkkých cílů - 2021
8.4 Uhelné regiony – Fond pro spravedlivou transformaci
Rada Ústeckého kraje po projednání bere na vědomí
souhrnnou informaci k Fondu pro spravedlivou transformaci a Statut a Jednací řád
Transformační platformy dle příloh č. 1 a č. 2 tohoto materiálu
Usnesení č. 025/5R/2021
10.4 Podání žaloby v případě porušení rozpočtové kázně Ústeckého kraje jako příjemce
dotace projektu „SPŠ strojní a elektrotechnická, Ústí n. L., Revitalizace areálu školy 4. –
6. etapa + CEDOP“, registrační číslo CZ.1.09/1.3.00/18.00384.
Lukáš Ryšavý: Tak v té zprávě o řediteli je to zase bod, kdy zastupitelstvo bere na vědomí zprávu o činnosti Krajského úřadu, v rámci které jsou tedy předkládané nějaké souhrnné informace o současném vztahu té průmyslové zóny Triangle. Když jsme si to projížděl, tak jsem se zaměřil na x věcí s tím, že ta zpráva té průmyslové zóny je nějakým způsobem s těmi jednotlivými obcemi koriguje, aby byly v souladu územní plány. A našl jsem tam x věcí, které mi nedávají smysl. Třeba u jedné obce Žiželice jsou nesmyslně soláry na zemědělské půdě. Přitom, když jsem se díval do katalogu, tak to jsou 1 a 2, to v tom územním plánu Žiželic žádným způsobem neregulují, mají to tam jako fotovoltaiku a pak naopak proti tomu
v té části, kde jsou ty průmyslové haly, tak tam ty soláry striktně regulují, že mohou být jen na střechách, i když tam žádné nejsou. Pak bych chtěl ještě s tebou Vláďo řešit to parkoviště a odpočívadlo...
Vítek Rous: Tomu bych se také rád věnoval ještě na konci.
Lukáš Ryšavý: Pak jsem se tě ještě chtěl zeptat, Honzo, jestli jste neřešili ve školství, kdy tam jsou v rámci shrnutí nějaké plánované služby nebo investice, kde jsou právě ty informace k odpočívadlu a k rozvojovým projektům na podporu technického vzdělávání,co by tam mělo být. Řešili jste to nějak?
Jan Kranda: Ne, nic takového jsem neřešili.
Lukáš Ryšavý: Plánuje se v budoucnu kvůli tomu Triangle City další věci jako zásilkovna, balíkovna, obchod s potravinami atd. I ty územní plány umožňují vystavovat budovy pro bydlení, pokud je to pro ty zaměstnance, takže na základě těchto plánovaných akcí jsem pochopil, že se to tam má rozrůstat. Pročítal jsem si, že ta zóna má nějakých 364 ha, kdy 27 ha jsou z toho rezervované a 63 ha jsou volně nabízené, kdy ta správa hledá investory. Když se tam ohání formulacemi, že se ta zóna má rozrůstat s principy udržitelného rozvoje, tak jestli by nestálo za to, když už korigují územní plány, buď se vydat do budoucna cestou hybridů, aby tam byly přísnější regulace, kdy, co jsem tak pochopil, tak jsou tam nějaké plochy, které až se naplní ta zóna Trianglu, tak by se měl rozrůstat do okolí a zase ubírat z toho Zemědělského půdního fondu. Že by asi Kraj vytvořil regulační plán a dělal třeba zelené střechy, tak to je asi sci fi, ale možná to tam zmínit?
<Jiří Baudis neveřejně>
Katka Stojanová: Jedná se o jmenování do funkce přísedících krajského soudu, protože těm předchozím uběhlo 4 leté funkční období. Takže si tam vedou lidi. Já jsem tam dala PRO, protože ta předsedkyně soudu říkala, že se osvědčili, že na ty jednání chodili, že jsou spolehliví. Když ta soudkyně, která je za ně zodpovědná, říká, že jsou v pohodě, tak nevidím důvod dávat PROTI.

Vítek Rous: Vláďo, máš k dalšímu bodu něco?
Vláďa Vlach: To je čistě formální věc. Přestal platit nějaký zákon a je potřeba jej aktualizovat.
Vítek Rous: Katko, bod 11.1?
Katka Stojanová: Toje dotační program, který byl schválený už v rámci rozpočtu. Jde jen o to, že kraj poskytne ze svého rozpočtu 500 tisíc na podporu dobrovolnických organizací, které získaly akreditaci u Ministerstva vnitra. Tím, že mi to schválíme, tak jsou tam teď vypsané nějaké podmínky a oni se pak budou moci hlásit během března, dubna. Aby se to rozdělilo spravedlivě, tak každá bude moci dostat jen 100 tisíc. To znamená, že se nestane, že by si jedno dobrovolnické centrum vzalo celých 500 tisíc.
Lukáš Ryšavý: Můj je taky formální bod. Jedná se o poskytnutí neinvestiční dotace 4 agenturám destinačním, kdy na půl roku je to na nějakých 50% a jsou to vesměs pro pózu, jsou to platy zaměstnanců, pronájem prostor, potom nějaké propagační funkce a pro pořádání akcí pro turisty. Nebylo to specifikované, zda se ta propagace dělí na online. Historicky to byly nějaké brožury, tak nevím, to by mi přišlo zybtečné. A také nevím, cos těmi akcemi, jestli to reflektuje tu současnou situaci.
Vítek Rous: Tak zase Katka má body.
Katka Stojanová: To je dotační program, se kterým také počítal rozpočet, který jsme schvalovali v lednu. Tam je nějaký budget ve výši 4 miliónů a ten bude rozdělen na podporu programu pro handicapované, pak pro osoby závislé na drogách nebo toxikovaných a potom pro hospice a centra paliativní péče. To je důležité, protože ty hospice minimálně v českém prostředí nemají přímého zřizovatele z řad státní nebo veřejné správy, většinou jsou to církve nebo nějaké nezisky. Jsou závislé na těch pojišťovnách, které platí ty zákroky, které tam provádějí. Kraj jim právě přispívá skrze tyto programy, protože chce na svém území mít tato zařízení. Takže za mě je to velmi vděčná věc. Jako další bod je další dotační program, který je tady vyhlašovaný asi 5 let a to je také čistě formální věc. Je to bod o poskytovatelích lékařské péče. Samozřejmě je to všchno zátež pro rozpočet, ale není to nic, s čím by ten rozpočet nepočítal.
Jan Kranda: Tak, co se týká toho bodu 15.1, odůvodnil jsem to tam, je to zase vyčleněno už v rozpočtu těch 5 miliónů. Jedná se vlastně o dotační program pro organizace pro vrcholové sportovní organizace, které mají ty akademie pro mládež, pro kolektivní sporty atd. To další je podobné, akorát se to jmenuje Sport 21 a je to pro menší kluby a menší organizace. Nevyplnil jsem PRO, byť jsem proto, abychom dali PRO, ale je tam problém, kdy oproti minulému roku, kdy bylo vyčleněno 8 miliónů, tak letos jsou tam pouze 2. Ale bohužel to jsou ty škrty v tom rozpočtu. Na té komisi jsme schválili alespoň tu minimální výši, která původně byla 30 tisíc, tak teď jsme schválili alespoň výši 10 tisíc. Tady se jedná o soustředění, o akce pro kluby. I na komisi, co jsme měli 2. 2., tak tam jsme si odhlasovali usnesení, že doporučujeme Radě, aby veškeré finance vrácené z dotačních programů sportu z roku 2020 a neuskutečněné olympiády, na kterou bylo vyčleněno 3 milióny, šly do dotačních programů pro oblast sportu pro rok 2021. Bude záležet na Radě.
Jiří Baudis: Nevidím u svých bodů problém. Je to čistě formální záležitost.
Vítek Rous: Já tu mám také dva víceméně formální body, které jsou identické. Je to o tom, že ty obce dostaly přidělenou nějakou dotaci v určité výši, která se normálně vypočítává z procentuálních rozpočtových nákladů, to se tam trochu změnilo.
Vláďa Vlach. To je jen, že se dává na vědomí, že se zpětně udělí vyjímka z rozpočtového provizoria kvůli tomu, že se začleňuje rumburská nemocnice a z toho provizoria se může čerpat 90% toho, co bylo vloni a samozřejmě rumburská nemocnice ještě vloni začleněná nebyla, čili by nic nedostala. Rada jim udělila výjimku a už jim byly peníze vyplacené a zastupitelstvo to dostalo jen na vědomí.
Katka Stojanová: Já jsem dnes projížděla materiály z uplynulých Rad a v té jedné je zveřejněn dopis od představenstva Krajské zdravotní.
Vítek Rous: K tomu jsem se ještě chtěl dostat.
Jiří Baudis: V mém bodu se jedná o výčet školských zařízení, které jsou financovány z úvěru Kraje - v Teplicích Střední škola stavební, Podkrušnohorské gymnázium Most, atd. Jedná se víceméně o renovace, vybavení učeben. ty práce jsou tam podle mě potřeba. Další bod jsem zase já, jedná se o 9km úsek mezi Českou Lípou a Českou Kamenicí, tady je důležité, že 85% jde z EU a 5% z rozpočtu státu a zybtek z Kraje, takže tady si myslím, že by se to proinvestovat mělo.
Jan Kranda: Tady se jedná o ty mostky z jedné skupiny, tam je od roku 2014 jedna dotace, oni to vyčerpali do 2019, tam je přibližně 5 mio.

> Volná diskuze o dalších tématech, např. nových lidech v Nalodění a ICUKu.
Jirka: Náš kancl už nesmrdí!
> O tom, kdy se sejdou a o tom, jak si mají užít víkend.
Odpovědět

Zpět na „Zastupitelstvo - Ústecký kraj“