Cestovní ruch v Praze, první výkop k diskuzní platformě

Moderátoři: asistent strany, Vedouci organu, Odbor - personalni

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ondrej.Chrast
Člen KS Praha
Příspěvky: 173
Registrován: 04 led 2018, 17:38
Profese: projektový manažer
Bydliště: Praha 6, Bubeneč
Dal poděkování: 327 poděkování
Dostal poděkování: 232 poděkování

Cestovní ruch v Praze, první výkop k diskuzní platformě

Příspěvek od Ondrej.Chrast » 24 srp 2019, 12:01

Zřízení skupiny pro cestovní ruch v Praze.

:idea: :arrow: Na posledním pražském KET pro kulturu jsme se jeho účastníci dohodli, že částečně vyčleníme skupinu pro cestovní ruch v Praze. Zatím jsem se ujal tohoto prvního výkopu zde na fóru, a po dohodě s členem PKS @Michal.Zachar prosím také Předsednictvo krajského sdružení, aby zvážilo její formalizaci. Zde na fóru je zřízeno již od nepaměti toto fórum, tak ho pojďme využít.

:arrow: Cílem skupiny by mělo být diskutovat problémy, navrhovat stanoviska a působit jako podpora našim zástupcům na MHMP pro téma celkového „nakládání“ s cestovním ruchem (a vše co s ním souvisí) v Praze. Téma je to průřezové zasahuje už nejenom do kultury, ale také do dalších oblastí jako je doprava, životní prostředí apod.

Takové malé úvodní slovo:

v současné době ve světových metropolích typu Benátek, Paříže či Barcelony probíhá široké celospolečenská diskuze ohledně tzv. „overtourismu“ – tedy fenoménu, kdy cestovní ruch překročil únosné meze a stává se přítěží, nikoliv přínosem. Turismus se stal globálním ekonomickým hybatelem, s bohatnutím celé společnosti roste i počet turistů a tím i ekologická, ale i společenská, zátěž míst, které patří k nejvyhledávanějším na světě, tam patří např. i Praha.
Namátkou několik problémů, které se v Praze v souvislosti s turismem řeší:
1. Praha 1 trpí každodenním a každonočním náporem turistů a prakticky se vylidňuje od původních obyvatel. Airbnb ovládlo ohromné množství bytů a celých domů, život v ulicích, které se stali doslova skanzenem, řídí pouze zájmy obchodníků.
2. Chystá se další plavební komora na Vltavě, která se odůvodňuje, mj. potřebou vozit po Vltavě více turistů… naši zástupci na Praze 1, Praze 5 i na MHMP již se proti ní silně ohradili memorandem, osud je stále nejistý.
3. Chystá se rozšiřování Letiště, resp. druhá paralelní dráha, odůvodnění je opět potřeba přepravit více osob, tedy i turistů..

Na základě VŘ jsem se já stal zástupce Pirátské strany v dozorčí radě nově zřízené pražské akciové společnosti Prague city tourism, a.s., která má za cíl Prahu propagovat a ovlivňuje tak tím skladbu i počet potencionálních turistů, kteří do Prahy přijíždějí. Názory této skupiny budou pro mě zásadní a důležité pro mé působení tam.

Máte-li zájem toto téma v rámci pražských pirátů řešit, hlašte se a budeme se pravidelně scházet a diskutovat.

Díky

P.S Pro statistiky uvádím odkazy ČSU na tvrdá data ohledně Cestovního ruchu v ČR

https://www.czso.cz/csu/czso/satelitni_ ... niho_ruchu

a v samotné Praze:
https://www.czso.cz/csu/xa/cestovni_ruch-xa
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Chrast za příspěvek:
Michal.Zachar
mail: ondrej.chrast@pirati.cz; tel: 606 914 916
Předseda Zastupitelského klubu Piráti Praha 6
Lídr kandidátky pro komunální volby 2018 na Praze 6

Odpovědět

Zpět na „Cestovní ruch“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host