Zveřejňová záznamu ze zastupitelstva

Moderátoři: asistent strany, Vedouci organu, Odbor - personalni

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub.Dedek
Koordinátor krajského sdružení
Příspěvky: 840
Registrován: 05 led 2017, 10:46
Profese: Student matematiky
Dal poděkování: 1270 poděkování
Dostal poděkování: 1080 poděkování

Zveřejňová záznamu ze zastupitelstva

Příspěvek od Jakub.Dedek » 05 dub 2019, 00:10

Zde posílám přehled pro zveřejňování video a audio záznamů ze zastupitelstva, který přišel v dubnovém Newsletteru od Frank Bolda. Aktualizované manuály k pořizování a zveřejňování záznamů z jednání veřejné správy.
Jedním z užitečných nástrojů, jak šířit informace o dění ve vaší obci, je pořizování záznamů ze zasedání zastupitelstva. Záznamy ocení především lidé, kdo jsou v době zasedání ještě v práci. Právní předpisy dovolují pořizovat ze zasedání záznamy a zveřejňovat je, avšak pro nahrávání platí jistá pravidla, která musí nahrávající dodržet. Zveřejnit záznam může jak samotná obec, tak kdokoli jiný (soukromá osoba, spolek). Nahrávání se řídí pravidly k ochraně osobnosti uvedenými v občanském zákoníku a nařízením GDPR.
Zveřejňování záznamů ze zasedání zastupitelstva
Pořizovat nahrávky např. z veřejného zasedání zastupitelstva nebo ústního jednání ve správním řízení je dovoleno. Nahráváním můžete přispět k transparentnosti výkonu veřejné moci. Musíte přitom však dodržet pravidla plynoucí z práva na ochranu osobnosti a ochrany osobních údajů.
Pořizování nahrávek veřejné správy - obecná pravidla
Setkali jste se s tím, že jste si chtěli pořídit zvukový nebo obrazový záznam ze zasedání zastupitelstva a nebylo vám to umožněno? Byli jste vyzváni pod hrozbou uložení pokuty nahrávání zanechat či dokonce vykázáni z jednací síně? Jak je nahrávání zastupitelstva řešeno z pohledu GDPR? V následujících odstavcích vysvětlíme, proč je nahrávání dovoleno.
Můžete nahrávat zasedání zastupitelstva?
Pokud vás zastupitel obce, úředník, starosta nebo jiná veřejně činná osoba vyzve, abyste ukončili pořizování záznamu veřejného jednání (zasedání zastupitelstva, jednání ve správním řízení apod.), máte několik možností.
Co dělat, když vás vyzvou nahrávání ukončit?
Dříve vládla ideologie, dnes máme naštěstí data.

Odpovědět

Zpět na „Kontrola (transparence)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host