poplatky za svoz odpadu

Moderátoři: Vedoucí centrálních orgánů, Republikové předsednictvo - asistenti, Krajske expertni tymy - vedouci

Uživatelský avatar
Martin.Smida
Republikový výbor
Příspěvky: 4042
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2916 poděkování
Dostal poděkování: 5340 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: poplatky za svoz odpadu

Příspěvek od Martin.Smida »

kdo chce, hleda zpusoby. kdo nechce, hleda důvody
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34638
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31593 poděkování
Dostal poděkování: 25701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: poplatky za svoz odpadu

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martin.Smida píše: 19 zář 2019, 10:31 kdo chce, hleda zpusoby. kdo nechce, hleda důvody
Bohužel v drtivé většině neobčanédané obce naleznou způsob, jak se zbavit svého odpadu a nic za to neplatit. :weep:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Nela.Melicharova
Příznivec Pirátů – Olomoucký kraj
Příspěvky: 268
Registrován: 25 led 2018, 00:00
Profese: Junior project manager a živnostník
Dal poděkování: 539 poděkování
Dostal poděkování: 345 poděkování

Re: poplatky za svoz odpadu

Příspěvek od Nela.Melicharova »

Karlova Studánka, obec s 200 obyvateli - 300 Kč / rok

Více info: https://www.kstudanka.cz/assets/File.as ... menty=3457

Poplatek je povinna uhradit fyzická osoba:
1. s trvalým pobytem v Karlově Studánce
2. cizinec, kterému byl povolen trvalý pobyt nebo přechodný pobyt na dobu delší než
90 dnů a je hlášen v Karlově Studánce - povinnost přihlásit se k místnímu poplatku
osobně na OÚ Karlova Studánka
3. cizinec, který pobývá na území Karlova Studánka přechodně po dobu delší 3 měsíců
- povinnost přihlásit se k místnímu poplatku osobně na OÚ Karlova Studánka
4. cizinec, kterému byla udělena mezinárodní ochrana podle zákona upravujícího azyl
nebo dočasná ochrana podle zákona upravujícího dočasnou ochranu cizinců a
pobývá na území Karlova Studánka - povinnost přihlásit se k místnímu poplatku
osobně na OÚ Karlova Studánka
5. mající ve vlastnictví stavbu určenou k individuální rekreaci (pokud již nehradí
poplatek dle bodu 1-4), byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu
žádna fyzická osoba, a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu -
povinnost přihlásit se k místnímu poplatku osobně na OÚ Karlova Studánka.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Nela.Melicharova za příspěvek:
Petr.Vileta
Jan.Rakovsky
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 58
Registrován: 13 čer 2018, 14:57
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování

Re: poplatky za svoz odpadu

Příspěvek od Jan.Rakovsky »

Martin.Smida píše: 17 zář 2019, 08:36
Jan.Prokop píše: 17 zář 2019, 06:51
Martin.Smida píše: 16 zář 2019, 20:25 Vytrvale navrhujeme změnu systému tak, aby se platilo podle množství odpadu, např. podle počtu vyvezených popelnic, nebo styl "Náklo" s čárovými kódy.
Ono je to dvousečný, když jsem bydlel v Klánovicích, tak to tam tak bylo, ale hromada lidí u rodinných domů si zaplatila akorát poloviční popelnici a pak se toho zbavovali jinak - do cizích popelnic (my jsme u bytovky museli dát zámek jinak byla plná hned po vyvezení) a bohužel i do lesa. Pak se přešlo na platby za osobu a byl klid.
To byl i důvod, proč se od lístkového systému, který platil v devadesátých letech, ustoupilo. Jenže tehdy jsme neměli v obci hustou síť barevných kontejnerů a lidi byli prostě ještě nasátý komunismem a totalitou. Věřím, že teď jsme dál. A k barevnému kontejneru je to často blíž, než k sousedově popelnici. ostatně v naší ulici mám popelnici na ulici vpodstatě jen já a mám ji vytrvale prázdnou. Vykoulím ji na chodník tak jednou za tři svozy. A takových lidí je tam víc. Proto bych považoval za spravedlivé, že kdo třídí a komunální odpad prakticky neprodukuje, ten by platil míň, než ten, kdo netřídí a naplní za 14 dní tři popelnice směsného odpadu, který by šel vytřídit.
V jedné z variant máme i hybridní systém, kdy se část platí paušálem a část dle produkce odpadu. Dělali jsme v minulém volebním období i dotazník a dvě třetiny respondentů si přály platit podle množství odpadu. Výsledek však nebyl většinou v zastupitelstvu reflektován. .-(
Uuufff... já nejen myslím, ale i vím, že právě tento systém v našich zeměpisných šířkách vede jen ke vzniku černých skládek a tedy k dalším obrovským nákladům za jejich likvidaci. V CZ podmínkách se přemýšlí úplně jinak, vůbec nejsme dál, možná v tom jak "kličkovat" v pravidlech. Ano, na vesnicích jsou barevné kontejnery, ale s tříděním už je to podstatně horší. Věta "A k barevnému kontejneru je to často blíž, než k sousedově popelnici." je vyloženě komická. Navíc odpad se nepředává svozové firmě mnohdy úplně adresně, není znám jeho původce (ve městech), radikálně lepší je to na vesnicích nebo v MČ s rodinnými domky. I já ve městě bojuju s tím, že mi popelnice v bytovkách plní firmy a cizí lidi.... a rozhodně se nejedná o jednotlivce.
Leta vedu ve všech bytech kampaň za třídění odpadu do společných kontejnererů, vytvářím ideální podmínky a přesto to má nemalé procento lidí "na háku"...a to byl jediný cíl - odebrat 1 ze 2 směsných kontejnerů.
Dotazník je kravina - předem je totiž jasné, jaký bude výsledek. Každý pisatel chce platit míň, ale už zapomíná na širší souvislosti, které jsou sakra široké.
I mě je sympatická myšlenka "neprodukuju-neplatím", ale takto to v praxi nefunguje. Uznávám, může existovat nějaká minikomunita, kde to asi jde. Osobně jsem se už navozil z lesa, pole, cest a silnic odpadu... a všude se platilo za "definovanou" popelnici. I v rodině bojujeme s tím, že se odpad uložený mimo popelnici v pytli se prostě neodváží, protože je zaplacená popelnice na určitý objem a časový interval. Znám lidi z vesnice co vozí odpad i do města!!! do práce!!! do malých košů na zastávkách - je jim úplně putna kde a jak se ho zbaví. Běžné je vozit biodpad a stavební odpad do lesa - to je národní sport.
Jako recept, který se poměrně osvědčil proti skládkám na menších obcích (a který také neladí do myšlenky neprodukuju-neplatím) je hustá síť barevných kontejnerů doplňovaná o každotýdenní letní možnost v sobotu vyhodit větší odpad do extra velkých kontejnerů. Skládek razantně sice ubylo, ale systém je nákladný a zneužívaný.
Četl jsem o nějakých severských projektech, kde lokální teplárny spalovaly odpad, který byl při svozu vážený... takže opačně: čím více odpadu dodáš spalovně, tím méně platíš za teplo/teplou vodu. Což by bylo super, když se povede prosadit zařízení na energetické využití odpadů v Přerově a tu sladit s třídírnami odpadů. (V ČR by ale v plastu nejspíš končilo i kamení, pro správnou gramáž.) Přesto myslím, že na této bázi by se dalo něco motivačního vymyslet, hlavně v rámci ITI.
Všechno je to velmi složitá otázka vyžadující celospolečenskou diskuzi, důkladnou analýzu, zkušennosti z více obcí a států, synchronizovat komunální odpad s odpadem z firem...a v neposlední řadě i úpravy zákonů (skládkování bylo zrovna prodlouženo, dohledatelnost původce, institut přechodného pobytu).... a hlavně to nejtěžší - osvětu a změnu myšlení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Rakovsky za příspěvek:
David.Novak
Odpovědět

Zpět na „Životní prostředí a zemědělství“