Zveřejňování kontaktů zastupitelů na webu obce

Moderátoři: Vedouci organu, asistent strany, Odbor - personalni

Odpovědět
Milan.Chaloupka
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: právník
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 34 poděkování

Zveřejňování kontaktů zastupitelů na webu obce

Příspěvek od Milan.Chaloupka » 07 lis 2019, 00:39

Rád bych se s vámi podělil s problematikou zveřejňování kontaktů na webu obce, tato záležitost se totiž stala kolegovi zastupiteli z Moravy. Požádal mě o radu na toto téma:

Kolega se stal nově zastupitelem a chtěl se stávajícím starostou řešit zveřejnění jeho kontaktních údajů v podobě tel. čísla a mobilního telefonu na webu obce. Ve zkratce - u jména chtěl mít mailovku a tel. číslo. Starosta tuto skutečnost celou dobu odmítá, se slovním odůvodněním, že nebude nikomu dělat reklamu na oficiálním webu obce. Velmi zvláštní přístup, nutno podotknout, že toto neni případ pouze zastupitele piráta, ale i všech ostatních zastupitelů.

Byl jsem tedy požádán o rychlou reakci, jakým způsobem danou situaci rešit. Troufám si tvrdit, že toto neni asi ojedinělý případ, tak by mohl sloužit i ostatním, jakým způsobem by se mohli domáhat toho, aby jejich kontaktní údaje byly zveřejněny na webu jednotlivých obcí. Kolega se mě zároveň ptal, na konkrétní judikaturu. Napsal jsem mu toto:

Konkrétní judikatura na toto neni a ani asi nebude, je totiž nad všechny pochybnosti jasné, že vámi požadované údaje, tak jak to popisuješ, by na webu obce zveřejněny být měly, dokonce si troufám i napsat, že musí!

Současně bychom na tuto problematiku mohlí nahlížet v rovině GDPR, potažmo nově účinného zákona č. 110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů, ale i v rovině tzv. info zákona, tedy zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

V rovině zpracovávání údajů a v rámci metodiky GDPR a zpracování osobních údajů:

Je zcela ve veřejném zájmu ze strany obce, aby zvěřejnila jména a kontaktní údaje svých zastupitelů, do jisté míry by rozhodně něměl být žádný problém, aby byly zveřejněny i vaše fotografie, pokud byste na tom jakkoliv trvali. Je dobré, aby vás občané (voliči) poznali a věděli na koho se obrátit, při potřebě řešení jejich podnětů v rámci chodu obce. Naprosto stejně tomu tak i je v případě zveřejnění fotografií z jednání zastupitelstva atd., jedná se o váš výkon veřejné funkce souhlas ani jakékoliv jiné svolení neni vyžadováno. Takže tady máte právní titul jako vyšitý.

Co se týká infozákona (106/1999 Sb.) , tak § 5 vyloženě v odst. 1 písm. b) říká, že "Každý povinný subjekt musí pro informování veřejnosti ve svém sídle a svých úřadovnách zveřejnit na místě, které je všeobecně přístupné, jakož i umožnit pořízení jejich kopie, tyto informace:
popis své organizační struktury, místo a způsob, jak získat příslušné informace, kde lze podat žádost či stížnost, předložit návrh, podnět či jiné dožádání anebo obdržet rozhodnutí o právech a povinnostech osob"

a jsou to právě občané, kteří mohou, a rozhodně by i měli, žádat informace, které přispějí k větší transparetnosti obce.

Co bych udělal já?

Být vámi, pokusil bych se tuto otázku protlačit na zastupitelstvo nebo radu. Starosta není "žádný" jednatel (obec není fima), musí respektovat radu a zastupitelstvo.

A zároveň bych vyzval občany k podnětu řešení této otázky na zastupitelstvu.

Pokud se vám něco podobného přihodilo, dejte mi info. Takové, nebo podobné, téma by stálo za to aktivně řešit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Chaloupka za příspěvek:
Pavel.Sramek

Jiri.Pek
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: Lean Manager
Dal poděkování: 90 poděkování
Dostal poděkování: 88 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zveřejňování kontaktů zastupitelů na webu obce

Příspěvek od Jiri.Pek » 07 lis 2019, 11:32

U nás byl podobný problém (Vejprnice), vzneseno na zastupitelstvu, občané se postavili za mě a kontakty jsou zveřejněny. Největší dopad mají vždy média - sepsat tiskovou zprávu a rozeslat do médií. Argumentovat okolními obcemi, kde to funguje. Pokud jsou radniční periodika, napsat do nich o tom článek při využití tiskového zákona, podle kterého musí být příspěvek zastupitele otisknut.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Pek za příspěvek:
Petr.Vileta
Jiří Pek :idea:
Pirátský zastupitel Vejprnice
jiri.pek@pirati.cz
tel: 735 890 661

Odpovědět

Zpět na „Kontrola (transparence)“