Plány KETSu

Moderátoři: Vedouci organu, asistent strany, Odbor - personalni

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jusuf.Traore
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 8
Registrován: 27 říj 2015, 23:58
Profese: Vedoucí odboru sociálních věcí a školstv
Dal poděkování: 16 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Plány KETSu

Příspěvek od Jusuf.Traore » 06 črc 2019, 14:05

Ahoj,

jelikož se domnívám, že opravdu zase tolik času nemáme, dovolím si navrhnout, zda bychom se nešešli už dříve než v původně smluvené září.

NAVRHOVAL BYCH PÁTEK 26.7. OD 15:00 V ČEPICI A MŮŽEME TO PROTÁHNOUT I JAKO MALOU PRACOVNÍ AFTER PÁRTY 

Nicméně, jelikož už padaly nějaké návrhy, myslím, že je neprve důležité se alespoň trochu zorientovat ve stávajícím systému. Pokusím se definovat základní oblasti pro orientaci pro sociální oblast v JčK. Já se v tom sice motám už 14 let ale pořád je co dohánět… 

1) Krajský úřad
Nejprve bych si asi udělal pořádek v uspořádání odboru sociálních věcí KÚ. Jsou tam různá oddělení, která v podstatě kopírují možnosti kraje. Velice důležité je uvědomit si co je státní správa a co samospráva. Např. OSPOD je čistě státní správa, komunitní plánování samospráva resp. je to zákonná povinnost kraje, ale rozhoduje samospráva..

Stání správu nemá cenu dávat do programu, jelikož s nelze nic udělat z pozice kraje resp. něco jo, ale to je další level.

Zde je uvedeno, co kraj vlastně dělá https://www.kraj-jihocesky.cz/krajsky-u ... osti-kraje

2) sociální služby
Zde http://iregistr.mpsv.cz/socreg/vitejte. ... 99406512_1 jsou uvedeny všechny sociální služby v JčK dle libovolného členění – to je jen pro kontrolu, abychom věděli, co už reálně existuje a co ne…

Alfa a omega celého procesu sociálních služeb je SPRSS střednědobý plán rozvoje sociálních služeb. Jedná se o střednědobý plán na tři roky, jaké služby jsou v kraji potřeba. K tomuto plánu se zhruba 2 roky schází pracovní skupiny, které řeší, co je a co není potřeba. Myslím, že dobré by bylo i zkusit se do plánování zapojit. Je zde 5 skupin dle charakteristiky uživatelů (já jsem ve skupině rodiny). Z každé skupiny vzejde návrh a pak po různých připomínkách a schvalovacích procesech to jde do zastupka, kde už se toho moc neovlivní.
Samotný plán naleznete zde https://socialniportal.kraj-jihocesky.c ... 1_loga.pdf ale je to fakt čteníčko na delší dobu.

SPRSS reflektuje také komunitní plány. Ty si dělá téměř každé ORP a většinou je mají na svých stránkách pod sociálním odborem. Pozor KP obsahují rovněž doprovodné či navazující služby a ty nejsou sociálními službami.

Dle potřeb se pak stanovuje financování soc. služeb. To tedy vychází ze SPRSS, KP a pověření od obcí. Bacha, peníze se nenafukujou čili každá další služba znamená, že jiná dostane méně…


3) dotace
Dotace lze v podstatě rozdělit velmi zjednodušeně na dvě části. Státní – ty kraj pouze přerozděluje a vlastní – zde má vlastní dotační programy a jejich výši i zaměření určuje čistě jen kraj – zde je možnost posílit, ale je potřeba si pořádně prostudovat, co už dělá. Vše najdeš zde https://www.kraj-jihocesky.cz/dotace-fo ... keho-kraje.

4) rodinná politika
Jak jsem už říkal, tak koncepce se připravuje. Pracujeme na ní, ale je to trochu složitější, takže raději vysvětlím osobně.

Tohle asi považuju za základ, se kterým je potřeba se seznámit pro nějaký úvodní vhled do problematiky s tím, že vše má dalších x svých podbodů, ale orientačně bychom v tomto měli mít jasno…

Na základě seznámení se s výše uvedeným si pak můžeme říct, kde nás tedy tlačí bota a co naopak podpořit jako pozitivní a pozitivně o tom i hovořit, což je vždy lepší, než říkat, co je blbě.

Na závěr si dovolím hrubý nástřel toho, jak myslím, že bychom mohli něčeho dosáhnout.

1) pořádně se seznámit s aktuálním stavem
2) vytvořit základní SWOTku
3) Definovat naše priority vycházející ze SWOTky
4) Nalézt vhodná opatření a aktivity pro dané priority. Z těchto opatření a aktivit vybrat „best of“, ve kterých by se snoubila líbivá témata např. familypasy, podpora péče o seniory s tématy, které bychom opravdu chtěli prosadit a budou přijatelné např. podpora flexibilního zaměstnávání, nové dotační programy pro podhodnocené sociální služby.
5) A poslední, co myslim, že nás čeká je převést to do jednoduché a srozumitelné řeči a vyčlenit několik TOP, které můžeme všude psát a opakovat… 

Berte to prosím jen jako názor a nástřel, ale určitě bychom se na nejbližším setkání měli nejprve věnovat naplánování, jak do toho půjdeme…


Mějte se 
Júsuf

Odpovědět

Zpět na „Sociální politika“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host