Slovo kapitána

Moderátoři: Krajští zastupitelé, Komunální zastupitelé

Michal.Tresl
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 49
Registrován: 07 kvě 2018, 11:17
Profese: Kovář
Dal poděkování: 10 poděkování
Dostal poděkování: 82 poděkování

Slovo kapitána

Příspěvek od Michal.Tresl »

Vážení čtenáři, dovolte mi několik slov úvodem, abych Vám mohl představit naše ideje, program a cestu, na kterou chceme jako piráti vyplout.

Ke konkrétním věcem se dostaneme později, nejdříve bych Vám rád přiblížil své názory, postoje a zájmy a také bych se rád trochu představil. O komunální politiku jsem se začal zajímat už v dětství, když jsem se dozvěděl, že můj praděda byl v Černošicích starostou. Jmenoval se Karel Vošalík a byl ve funkci v období první republiky a významnou měrou se zasloužil o rozvoj našeho města. Vybudoval mokropeskou základní školu, postavil první asfaltovou silnici a mimo jiné věnoval pozemky na mokropeský hřbitov. Z vyprávění vím, že jeho zájem o město byl upřímný a pramenil z dávné historie naší rodiny v Černošicích. Tento hluboký zájem o rozvoj prosperitu Černošic, našeho domova, jsem zdědil také.

Kromě historického pohledu mám k Černošicím silnou vazbu i na základě vlastních zkušeností. Prožil jsem zde krásné dětství. Navázal jsem zde řadu úžasných přátelství. Do Černošic jezdilo spoustu lidí i ze širokého okolí, Prahy a údolí Berounky. Naším nejoblíbenějším místem na setkávání byl mimo jiné i skatepark. Nemohu opomenout naše sousedy, kteří pro mě vždy byli a jsou v mnohém inspirací a učiteli.

Až do osmnácti let vše vypadalo velice krásně. Samozřejmě jsme řešili řadu všedních problémů dětského a pubertálního života, ale problém šel většinou vždy sfouknout jako plamínek svíčky. První skutečné problémy přišly až měsíc před mými osmnáctinami. Tehdy naší rodinu zasáhla první velká tragédie. A jak už to v životě bývá, začaly se nabalovat další a další problémy a výzvy. Bylo to dlouhé, složité, velmi temné a těžké období. Období, které většina lidí řeší v dosti pozdějším věku, než v osmnácti. Zvládli jsme to. Nezanevřel jsem na dění ve světě i ve městě. Naopak mi mé zkušenosti nakonec daly více síly v mém úsilí pokračovat.

Velký zájem o společenské dění kolem ve mě také probudili naši učitelé z místní základní školy i lidé v mém okolí. Začal jsem si vyhledávat informace a vzdělávání se pro mě nakonec stalo hobby. V době internetu není nic jednoduššího, než vzdělávání. Stačí si zadat do vyhledávače téma, které člověka zajímá a mnohdy nalezne celou řadu přednášek, esejí a článků k dané problematice. Překvapuje mě, jak málo lidí tyto možnosti využívá. Pravda, Černošická společnost je v tomto pokrokovější, ale zkuste se někdy zeptat lidí ve vašem okolí a možná vás trošku vyděsí, kolik z nich začalo a skončilo své sebevzdělání pouze na wikipedii. Málokdo se dostane dále.

Tímto bych rád odbočil k pirátům, abychom se trochu posunuli v tématu. Piráti byli první, kdo upozorňovali na výhody i nebezpečí abstraktního světa internetu. Ani po devíti letech pirátů a více než dvou desetiletích internetu jako takového, není většinová společnost schopna internet efektivně využívat. Slovo efektivně je klíčové, protože trávit hodiny „sjížděním“ videí o zvířatech či lidské hlouposti opravdu efektivní využití času není. Člověk nemusí trávit na internetu mnoho hodin, aby se dostal ke skutečně důležitým informacím pro jeho vlastní rozvoj. Mnohdy stačí jen pár minut.

Mrhání času není jediná negativní vlastnost lidí na internetu. Mimo jiné jsou zde i mnohé hrozby, zejména ze strany falešných a poplašných zpráv od nejrůznějších skupin lidí. Jedná se o nejrůznější druhy manipulace. Pozitivní i negativní, zleva či zprava, ze spodu či ze shora. Problém však je, že lidé stále nemají dostatečně vyvinuté kritické myšlení, aby tuto manipulaci rozpoznali. Dnešní způsoby manipulace jsou navíc neuvěřitelně sofistikované. Mnohdy se zakládají na rozsáhlých sociologických studiích, která o vás získávají data z vaší přímé činnosti a pohybu na internetu. Tyto data naprosto bez skrupulí sbírá google, facebook a další sítě, bez kterých už pohyb na internetu není možný. Tyto firmy pak s vašimi daty obchodují a každý člověk se tak stává jakýmsi produktem.

Říkáte si, že se vás to netýká, protože na internetu nejste vůbec, nebo jen málo? Pravda je ovšem jiná. Pokud jste v kontaktu s uživateli internetu, tak i vy máte na síti svého avatara, který o vás shromažďuje dostupné informace a s těmi pak tyto firmy nakládají jako s obchodní komoditou. Jak je to možné? Každý uživatel internetu musí dát souhlas k přístupu k osobním údajům. Pro usnadnění a lepší poskytování služeb a synchronizaci osobní elektroniky dává většina lidí k dispozici i svoje kontakty. Ať už to lidé dělají vědomě či nevědomě, google i fb tím získává mimo jiné i přístup ke zprávám a výpisům hovorů. Tím vzniká avatar každého z nás, ať už internet používáme nebo ne. Nejvíce se o tomto problému začalo mluvit po kauze Cambridge Analytica a jak se zdá, je to jen špička ledovce.

Co s tím dále? Ani piráti a ani já nechceme rušit google, facebook a ani nechceme zakázat internet jako celek. To je nesmysl a bylo by to extrémně kontraproduktivní. Řešení je jinde. Internet je stejný nástroj jako třeba kladivo, jen poněkud složitější. Když je s ním zacházeno s rozumem, tak s ním lze vykonat mnoho dobrého. V rukou nezodpovědné osoby je z něj velice nebezpečný nástroj.

Jako piráti chceme v tomto směru šířit osvětu. Ukazovat lidem, jak k internetu přistupovat a snažit se jim vysvětlit, že se z něj může stát i něco víc, než jen zdroj laciné zábavy. Kdo ví, třeba se jednou naše děti budou divit, jak mohl někdo trávit na internetu hodiny sledováním videí o hloupostech jiných lidí, jako dnešní děti nechápou, jak někdo mohl sbírat například céčka. Pokrok se nedá zastavit.

Internet však není ani zdaleka jediné pirátské téma. Pirátská strana obsahuje témata napříč společností, od sociálních témat, ekologií, technologii a inovací, dopravy, rozvoj občanské společnosti až po podporu podnikání. Osobně jsem velmi rád, že mohu být členem a součástí této svěží strany. Strany bez korupční minulosti a bez pokrytecké přetvářky skrývající se za blíže nespecifikované ideály. Strany s vizí. Budeme rádi, když nás ve volbách podpoříte.

Držíme kurz.

https://piraticernosice.cz/clanky/slovo-kapitana/
Odpovědět

Zpět na „Zastupitelstvo - Černošice“