Diskuse KS o přístupu k větrným elektrárnám

Moderátor: PKS Ústecký kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.

  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.

Uživatelský avatar
Michal.Havranek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2055
Registrován: 21 úno 2012, 19:27
Profese: xxx
Dal poděkování: 1156 poděkování
Dostal poděkování: 2237 poděkování

Diskuse KS o přístupu k větrným elektrárnám

Příspěvek od Michal.Havranek »

7) -Diskuse KS o přístupu k větrným elektrárnám (Radek Holodňák)
Havry - v programu maji pirati vyvazenou energetickou koncepci

Zdeněk Štěpánek navrhuje prohlášení "KS schvaluje deklaraci: KS podporuje schválený politický program Pirátů. Podporujeme energetický mix s přihlédnutím k postupnému útlumu zastaralých technologiích, zejména uhelných elektráren. Piráti podporují ekologické zdroje jako jsou větrné, solární, vodní, biomasové apod., avšak s důrazným přihlédnutím ke vztahu těchto zařízení k životnímu prostředí, k lokaci kde mají tyto elektrárny vzniknout, analýzám EIA apod."

Franta Navrkal a Michal Kettner žádají další debatu na fóru.

Zahajuji tedy debatu.
Uživatelský avatar
Radek.Holodnak
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2640
Registrován: 06 pro 2012, 20:51
Profese: filozofický antropolog
Bydliště: Žatec
Dal poděkování: 1397 poděkování
Dostal poděkování: 2076 poděkování

Re: Diskuse KS o přístupu k větrným elektrárnám

Příspěvek od Radek.Holodnak »

V podstatě souhlasím se Zdeňkovými slovy.

Mě osobně vrtule nevadí, líbí se mi, považuji je dokonce za estetické a jsou pro mě na stjené úrovni s dráty elektrického vedení.

Díky, že jsme se o tom začali bavit. Byl nejvyšší čas, abychom řekli MY SAMI, co si o tom myslíme, ne pán z hor.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuse KS o přístupu k větrným elektrárnám

Příspěvek od Petr.Vileta »

Radek.Holodnak píše:Mě osobně vrtule nevadí, líbí se mi, považuji je dokonce za estetické a jsou pro mě na stjené úrovni s dráty elektrického vedení.
Větrné elektrárny zabíjí ptáky :(
http://g.cz/vetrne-elektrarny-vrazdi-ptaky
http://oze.tzb-info.cz/vetrna-energie/1 ... o-netopyry

a pro a proti je celkem dobře shrnuté zde http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C4%9Btrn ... energetika

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 7013
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10900 poděkování
Dostal poděkování: 11475 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuse KS o přístupu k větrným elektrárnám

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Zcela subjektivní pocit-zkušenost. Na dovolené jsme piknikovali nedaleko větrníku (cca 300m). Když jsem seděl či ležel, cítil jsem vibrace, tedy nejen já. Podobný efekt znám z výrobních hal, kde podlahu rozechvějí obráběcí stroje. Netuším jak daleko se ty vibrace šíří, ale bydlet bych u toho nechtěl, ale možná je to podobné, jako když někdo bydlí blízko železnice.
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
Radek.Holodnak
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2640
Registrován: 06 pro 2012, 20:51
Profese: filozofický antropolog
Bydliště: Žatec
Dal poděkování: 1397 poděkování
Dostal poděkování: 2076 poděkování

Re: Diskuse KS o přístupu k větrným elektrárnám

Příspěvek od Radek.Holodnak »

Letadla taky vraždí ptáky a nezakazujeme kvůli nim letecký provoz.
Kolik živočichů zemře, kolik ekostystémů bylo nenávratně rozbito, kvůli těžbě uhlí nebo ropy?
Takže nějakých pár mrtvých zvířátek...
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: Diskuse KS o přístupu k větrným elektrárnám

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Ivo.Vasicek píše:Zcela subjektivní pocit-zkušenost. Na dovolené jsme piknikovali nedaleko větrníku (cca 300m). Když jsem seděl či ležel, cítil jsem vibrace, tedy nejen já. Podobný efekt znám z výrobních hal, kde podlahu rozechvějí obráběcí stroje. Netuším jak daleko se ty vibrace šíří, ale bydlet bych u toho nechtěl, ale možná je to podobné, jako když někdo bydlí blízko železnice.
Tak malá zemětřesení by VE vyrábět v žádném případě neměly. Jediné mechanické vibrace, které jsou z principu nevyhnutelné, jsou vzduchové vibrace dané aerodynamikou. Přenos vibrací se dá samozřejmě různě omezit atd. IMHO tohle fakt jako argument obecně neobstojí. Při nejhorším by se muselo rozšířit nějaké ochranné pásmo kolem lidských obydlí, kde by se VE nesměly stavět.

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuse KS o přístupu k větrným elektrárnám

Příspěvek od Petr.Vileta »

Radek.Holodnak píše:Letadla taky vraždí ptáky a nezakazujeme kvůli nim letecký provoz.
Kolik živočichů zemře, kolik ekostystémů bylo nenávratně rozbito, kvůli těžbě uhlí nebo ropy?
Takže nějakých pár mrtvých zvířátek...
Byl jsi někdy blízko u nastartovaného letadla? To je pořádný kravál a tak zabitých ptáků je opravdu minimum. Navíc mrtvý pták nedělá letadlu dobře. Ani motorům, ani přednímu sklu.

Ovšem u fufrníku je to mnohem zákeřnější. Žádný moc velký hluk a rychlost na koncích lopatek může být dost velká, takže se ptáci ani netopýři nedokážou vyhnout. Jo a ještě jedna zákeřnost v zimě. Lopatky namrzají a ten led z nich pak odstředivou silou občas odlétá. Může to spolehlivě zabít i člověka.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 7013
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10900 poděkování
Dostal poděkování: 11475 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuse KS o přístupu k větrným elektrárnám

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Frantisek.Navrkal píše:
Ivo.Vasicek píše:Zcela subjektivní pocit-zkušenost. Na dovolené jsme piknikovali nedaleko větrníku (cca 300m). Když jsem seděl či ležel, cítil jsem vibrace, tedy nejen já. Podobný efekt znám z výrobních hal, kde podlahu rozechvějí obráběcí stroje. Netuším jak daleko se ty vibrace šíří, ale bydlet bych u toho nechtěl, ale možná je to podobné, jako když někdo bydlí blízko železnice.
Tak malá zemětřesení by VE vyrábět v žádném případě neměly. Jediné mechanické vibrace, které jsou z principu nevyhnutelné, jsou vzduchové vibrace dané aerodynamikou. Přenos vibrací se dá samozřejmě různě omezit atd. IMHO tohle fakt jako argument obecně neobstojí. Při nejhorším by se muselo rozšířit nějaké ochranné pásmo kolem lidských obydlí, kde by se VE nesměly stavět.
Psal jsem, subjektivní zkušenost dvou lidí ležících-sedících na dece. Každý zdroj energie má své plusy a mínusy. Považuji však za vhodné zohlednit umístění VE. Tedy, že umístění je důležité rozhodovací kriterium, a to samé platí pro solární panely.
Naposledy upravil(a) Ivo.Vasicek dne 29 kvě 2015, 09:07, celkem upraveno 1 x.
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
Michal.Schmidt
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 405
Registrován: 27 říj 2013, 16:38
Profese: Technik
Bydliště: Žatec
Dal poděkování: 461 poděkování
Dostal poděkování: 346 poděkování

Re: Diskuse KS o přístupu k větrným elektrárnám

Příspěvek od Michal.Schmidt »

V chráněné krajinné oblasti podobná monstra nemají co pohledávat! V rámci výstavby konkrétně v Krušných horách bych rozhodnutí o výstavbě ponechal na lidech žijících v bezprostřední blízkosti. Kdo jiný by měl rozhodovat o svém okolí, když ne domorodci? Pokud pojedu na piknik, určitě nebudu sedět na dece blízko vrtulí. Chci klid, a že to vibruje je bez debat. A proto souhlas, že bydlet vedle toho nebude žádný med. Vrtulí se nezbavíme. Jsou mi ovšem sympatičtější, než odpařené mraky čehosi, táhnoucí se od Počerad a Tušimic stovky Km nad horizontem a nikdo netuší, na kterou zahrádku a záhony to spadne. howgh
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuse KS o přístupu k větrným elektrárnám

Příspěvek od Roman.Kucera »

Vodní lelektrárny zabíjí vodní živočichy jak na běžícím páse. Turbo.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Odpovědět

Zpět na „Ústecký kraj“