RV 55/2016 Záměr vytvoření sítě krajských koordinátorů

Republikovému výboru je svěřena moc zákonodárná. Republikový výbor schvaluje stranické předpisy, programové dokumenty a kandidátní listiny.

Moderátoři: Republikovy vybor, Jednatele

Pravidla fóra
Do fóra mohou psát členové skupin Republikový výbor, Vedoucí orgánů, Garanti a Účastníci. Do skupiny Účastníci se přidává na základě oprávněné žádosti v podatelně RV nebo jednateli, eventuálně předsedajícímu. Jednáním předsedají Jednatelé eventuálně Předsedající.
Do fóra hlasování píšou jen členové republikového výboru a předsedající.
Zamčeno
Josef.Janu
Krajský zastupitel
Profese: stavař projektant
Dal poděkování: 201 poděkování
Dostal poděkování: 521 poděkování
Kontaktovat uživatele:

RV 55/2016 Záměr vytvoření sítě krajských koordinátorů

Příspěvek od Josef.Janu »

Josef.Janů píše:Zahajuji jednání o záměru vytvoření sítě krajských koordinátorů

Návrhem usnesení je tento návrh Republikového předsednictva:
Návrh usnesení RV píše: Republikový výbor souhlasí se záměrem vytvoření sítě krajských koordinátorů (limity uvedeny).
Důvodem pro zahájení jednání je https://redmine.pirati.cz/issues/4140#change-11279
Znění: https://github.com/pirati-cz/KlubPraha/ ... sneseni.md

Jiné návrhy usnesení nelze podávat. Ve věci nejsou jiné návrhy usnesení.

Jednat budeme na Internetu v referendu. Od teď do zahájení hlasování běží doba na rozmyšlenou.

Rozhodující hlasování se bude konat na Internetu od 5. 11. 2016 16:00 do 9. 11. 2016 16:00. Mezi jednotlivá kola hlasování se tato doba rozloží rovným dílem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Janu za příspěvky (celkem 2):
Alexandr.Mansurov, Jan.Lipavsky

Jakub.Michalek
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec
Dal poděkování: 5072 poděkování
Dostal poděkování: 18606 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 55/2016 Záměr vytvoření sítě krajských koordinátorů

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Za republikové předsednictvo bych rád jako předkladatel uvedl, že rychlé vytvoření sítě je nezbytný předpoklad pro dobré fungování krajů, propojení s centrem a rychlý start volební kampaně, který je zase třeba k úspěchu v Parlamentních volbách. Pokud návrh schválíte, tak já na oplátku slibuji, že do Vánoc budeme mít zaškolené a fungující koordinátory ve všech krajích. Jestli chceme uspět, musíme změnit mentalitu a nedopustit průtahy.
Součástí strategie pro volby do Parlamentu je udělat spolehlivou síť placených krajských koordinátorů (kostru organizace). Koordinátoři budou odpovědní příslušnému krajskému předsednictvu. Vedle toho je v příslušné oblasti bude metodicky vést celostátní vedení, za celostátní vedení budou odpovídat personálnímu odboru. Odměňováni budou na návrh krajského předsednictva z celostátního rozpočtu (odměny bude mít centrálně na starosti personální odbor), přičemž část nákladů půjde z příslušného krajského sdružení a část bude dotace z celostátního rozpočtu. Konkrétní podíly stanoví republikový výbor při schvalování rozpočtu na příští rok - dosud je nelze stanovit, protože nemáme odhad výsledků hospodaření, podle nichž je třeba stanovit takový podíl jednotlivých krajských sdružení, aby byla částka pro daný kraj únosná. Odměňování bude pravidelně zúčtováno napříč celou organizací jako sdílená služba (viz návrh organizačního řádu), díky čemuž bude tato administrativa na úrovni strany a nebudou ji muset řešit krajská sdružení.

Snažně prosím, abyste návrh schválili již teď, protože koordinátory ve všech krajích skutečně potřebujeme a potřebujeme je zaškolit ještě tento rok. Myslím si, že je samozřejmé, že krajské sdružení má ze svého rozpočtu přispívat na svého koordinátora (překvapujeme mě, že to vůbec někdo zpochybňuje). Všechny ostatní připomínky jsme zapracovali.

Všichni víme, jak dlouho trvá, když se noví placení lidí zaškolují a navazují kontakty, ale Pirátská strana potřebuje mít už na začátku příštího roku akceschopnou kostru ve všech krajích, naši konkurenti se zatím připravují podstatně flexibilněji. Pokud dojde ke zdržení tohoto klíčového záměru, nemohu zaručit, že se nepromítne i do dalších záměrů a celostátní kampaně.
Nakonec bych rád zdůraznil, že idea záměru byla bez námitek přijata na zasedání republikového výboru v Praze, podle toho jsem návrh zpracoval i dal jsem ho na fórum k připomínkování a rozeslal jsem ho před drahnou dobou všem členům republikového výboru, takže každý měl možnost se s návrhem seznámit (zpracování bylo celkem náročné, vzhledem k tomu, že jde o kostru organizace). Za obdržené připomínky děkuji. Co se týče konkrétní výše dotace centra na koordinátory, tak upozorňuji, že to není předmětem tohoto jednání (bude později s rozpočtem), ale teď potřebujeme rychle schválit záměr, abychom mohli vyhlásit a provést výběrová řízení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvek:
Jan.Lipavsky
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!

Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2160 poděkování
Dostal poděkování: 25765 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera »

No, tak ještě jednou:
Když budou krajům vnuceni placení koordinátoři a zároveň jim bude uloženo přispívat na ně z krajských rozpočtů, může to dopadnout dvěma způsoby:
1) O příslušnou částku adekvátně účelově (tj. nepůjde to čerpat na nic jiného) navýšíte krajské rozpočty - pak to bude ovšem prakticky totéž jako kdyby se to platilo celé centrálně, jen s tím bude víc administrativy.
2) Rozpočty krajům nenavýšíte, čili jim je vlastně snížíte (o částku kterou budou muset dát na koordinátora) a tím riskujete ochromení jiných jejich již naplánovaných činností (protože na ně nebudou mít prostředky).

K tomu ještě pár dalších poznámek:
Celým takto postaveným záměrem dáváte lidem v krajích najevo "jste neschopní a proto si budete ze svého rozpočtu přispívat na placeného člověka, který se postará o to, abyste činnosti, které děláte pro Piráty zdarma, dělali lépe" (nebo to na mě tak působí, rád se nechám vyvést z omylu). Navíc ten záměr předpokládá, že všechny kraje jsou natolik nefungující, že potřebují minimálně půlúvazkového koordinátora (anebo jsem ten text špatně pochopil a když prostě tolik práce potřeba nebude, tak může dotyčný v některém měsíci dostat míň?) V tomto ohledu se přikláním k názoru Vaška Fořtíka, že platby by měly být úkolové, nikoli za vykázané hodiny (kdo je bude kontrolovat a kolik času tím stráví? zda byl úkol splněn je vidět podstatně snadněji než posuzovat, nakolik vykázané hodiny odpovídají realitě).

Další věc je, že předpokládaný roční výdaj 2 miliony či více (a vůbec celou tuhle změnu koncepce) považuji za natolik významný, že by se slušelo nechat to posoudit celostátnímu fóru. Ostatně bez aktivních členů podílejících se na proběhlých kampaních bychom ty peníze vůbec neměli, že? A tvrzení, že CF není kompetentní se k tak zásadnímu záměru vyjádřit, považuji za pohrdání členskou základnou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Rostislav.Reha
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Jakub.Michalek
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec
Dal poděkování: 5072 poděkování
Dostal poděkování: 18606 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Celým takto postaveným záměrem dáváte lidem v krajích najevo "jste neschopní a proto si budete ze svého rozpočtu přispívat na placeného člověka, který se postará o to, abyste činnosti, které děláte pro Piráty zdarma, dělali lépe" (nebo to na mě tak působí, rád se nechám vyvést z omylu).
Kraje dostanou na část financování dotaci, část zaplatí ze svého OFFTOPICKdo je Česká pirátská strana, aby říkala svým sdružením, co mají dělat pro parlamentní volby?, ale jejich činnost to rozhodně neochromí, ba právě naopak. Tvoje výroky o ochromení činnosti, neschopnosti a pohrdání jsou zavádějící. Dobrovolníků si velmi vážíme, ale o dobrovolníky se musí starat někdo spolehlivý, jinak dobrovolník rychle pozbude motivace, když se nikdo měsíc neozve. A jak bys hodnotil ty práci dobrovolníků v administrativním odboru? Celostranicky je fakt, že ztrácíme dobrovolníky, protože s nimi neumíme pracovat, a to by mělo být impulsem pro změnu.
Navíc ten záměr předpokládá, že všechny kraje jsou natolik nefungující, že potřebují minimálně půlúvazkového koordinátora (anebo jsem ten text špatně pochopil a když prostě tolik práce potřeba nebude, tak může dotyčný v některém měsíci dostat míň?)
Doba, kdy jsme krmili pudla, teď skončila a je třeba se připravit na parlamentní volby. Ty jsou zdaleka nejdůležitější aktivitou, která rozhodne o budoucnosti Pirátů v Česku. Fakt je ten, že čistě dobrovolnické politické strany nikdy na světě ještě neuspěly a i na Islandu mají kostru lidí placených (na počet obyvatel podstatně větší počet, než máme my) a i my placené lidi potřebujeme. Byla by podle mého názoru sebevražda nechat 10 milionů na kampaň a kvůli ušetření 2 milionů nemít ve volbách spolehlivou síť lidí. Ostatně i Rick Falkvinge píše o tom, že vedle hejna musí mít organizace spolehlivou kostru.

Pokud jde o otázku, tak smlouva je napsána standardně podle podmínek pro placené úkoly schválených republikovým výborem, takže méně odpracovaných hodin znamená menší odměna.
Další věc je, že předpokládaný roční výdaj 2 miliony či více (a vůbec celou tuhle změnu koncepce) považuji za natolik významný, že by se slušelo nechat to posoudit celostátnímu fóru. Ostatně bez aktivních členů podílejících se na proběhlých kampaních bychom ty peníze vůbec neměli, že? A tvrzení, že CF není kompetentní se k tak zásadnímu záměru vyjádřit, považuji za pohrdání členskou základnou.
Republikový výbor v minulosti schvalovat mnohem větší rozhodnutí, např. poslední mnohamilionový rozpočet a podle stanov má veškerou pravomoc schválit i tento záměr. To je ostatně i ten důvod, proč si lidi volí republikový výbor, aby pro ně makal, když je potřeba vyhrát volby, nikoliv aby na ně všechno lifroval zpátky. Pokud by členové s rozhodnutím nesouhlasili, mohou iniciovat mimořádný přezkum, o čemž ovšem pochybuji, protože většinová vůle profesionalizovat stranu už tu je nějakou dobu.

Republikový výbor má na starosti i schvalování rozpočtového výhledu, takže to je přesně jeho působnost, tyto významné výdaje zhodnotit. Jsem přesvědčen, že i členská základna by záměr schválila, ale zabralo by to o dva týdny déle a tento luxus prostě nemáme. Jasně, můžete republikové předsednictvo přehlasovat, ale poškodí to stranu jako celek a naše vina to pak nebude, jestli nám ve volbách bude pár desetin chybět. Mějte prosím na paměti, že tohle už není hra na písku, ale že je potřeba rozhodovat a je potřeba rozhodovat hned, jinak se nám celý plán sesype.
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!

Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Profese: informatik
Dal poděkování: 6222 poděkování
Dostal poděkování: 6793 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Aha, takze my ted taky budeme ridit stranu jako firmu? Kdyz se to jinym tak osvedcilo...
Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
Junior clen KK.

Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2160 poděkování
Dostal poděkování: 25765 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera »

Jakub.Michalek píše:Kraje dostanou na část financování dotaci, část zaplatí ze svého, ale jejich činnost to rozhodně neochromí, ba právě naopak. Tvoje výroky o ochromení činnosti, neschopnosti a pohrdání jsou zavádějící.
Jednoduchý příklad (čísla jen tak nadhazuju):
- Kraj na základě toho, co bylo v minulých letech přislíbeno, očekává že na 2017 bude mít v rozpočtu minimálně 120 tisíc Kč, a proto si už teď předběžně naplánoval činnosti za cca 80 tisíc Kč.
- Teď ovšem přijde rozkaz shora, že ze svého rozpočtu bude muset přispět 40 tisíc ročně na koordinátora (cca 3500 měsíčně z 9000+, tedy předpokládám na koordinátora "velkorysé" dotace 60 % z centra).
- To znamená, že buď mu nezbude nic na další, ještě nenaplánované činnosti, nebo bude muset zkrouhnout ty naplánované.
Tomu já říkám ochromení, jak ty? A rozhodně to není zlepšení.
Jakub.Michalek píše:Dobrovolníků si velmi vážíme, ale o dobrovolníky se musí starat někdo spolehlivý, jinak dobrovolník rychle pozbude motivace, když se nikdo měsíc neozve. A jak bys hodnotil ty práci dobrovolníků v administrativním odboru? Celostranicky je fakt, že ztrácíme dobrovolníky, protože s nimi neumíme pracovat, a to by mělo být impulsem pro změnu.
AO je špatný příklad, neb se povětšinou jedná o práci monotematickou a nudnou, navíc komplikovanou našimi příšernými nástroji (wiki je za trest).
Obecně jsem dlouhodobě toho názoru, že placené síly potřebujeme především na činnosti, kde musíme dodržovat zvnějšku tj. zpravidla státem) dané lhůty.
BTW, ani to, že je člověk placený, nezaručí spolehlivost, o tom jsem se již mnohokrát přesvědčil.
Jakub.Michalek píše:Byla by podle mého názoru sebevražda nechat 10 milionů na kampaň a kvůli ušetření 2 milionů nemít ve volbách spolehlivou síť lidí.
Netvrdím že se ty 2 miliony mají ušetřit, mám ale vážné pochybnosti o jejich účelném vynaložení tak jak je záměr nastaven. (Což znamená, že nad ním visí nejen hrozba mimořádného přezkumu, ale i hrozba rozhodčího řízení, pokud skutečně dojde k nehospodárnému vynakládání.)
Jakub.Michalek píše:Pokud jde o otázku, tak smlouva je napsána standardně podle podmínek pro placené úkoly schválených republikovým výborem, takže méně odpracovaných hodin znamená menší odměna.
Někde jinde bylo psáno, že výběrko je na rozsah min. 20 hodin týdně. Chci tedy mít jistotu, že když pro koordinátora nebude v nějakém měsíci tolik práce aby to zabralo 80 hodin, tak nebude moct prohlásit "není můj problém že pro mě nemáte práci, koukejte navalit peníze za půlúvazek".
Jakub.Michalek píše:Republikový výbor v minulosti schvalovat mnohem větší rozhodnutí, např. poslední mnohamilionový rozpočet a podle stanov má veškerou pravomoc schválit i tento záměr.
Rozdělení prostředků organizačním složkám není totéž co schvalování konkrétního záměru. Jaké několikamilionové konkrétní záměry RV v minulosti schvaloval?
Ano, pravomoc na to má, to nikdo nezpochybňuje. Ale přístup "my máme právo to udělat a nezajímá nás co si o tom mylsí členové" je cesta do pekel.
Jakub.Michalek píše:Pokud by členové s rozhodnutím nesouhlasili, mohou iniciovat mimořádný přezkum, o čemž ovšem pochybuji, protože většinová vůle profesionalizovat stranu už tu je nějakou dobu.
Vůle profesionalizovat je jedna věc, konkrétní provedení druhá. Členové mohou souhlasit s profesionalizací a nemusejí souhlasit s provedením. Takže si to zkrátka ověříme.
Jakub.Michalek píše:Jsem přesvědčen, že i členská základna by záměr schválila, ale zabralo by to o dva týdny déle a tento luxus prostě nemáme. Jasně, můžete republikové předsednictvo přehlasovat, ale poškodí to stranu jako celek a naše vina to pak nebude, jestli nám ve volbách bude pár desetin chybět. Mějte prosím na paměti, že tohle už není hra na písku, ale že je potřeba rozhodovat a je potřeba rozhodovat hned, jinak se nám celý plán sesype.
Pokud to skončí mimořádným přezkumem, tak to zabere o měsíc déle, ne o dva týdny. Sorry, ale jak začneme vytvářet precedenty typu "strašně to spěchá, tak nad tím moc nepřemýšlejte a schvalte to" (viz ten šibeniční harmonogram k tomuto záměru - pouhé 4 dny na připomínkování je výsměch), skončíme špatně.

A ještě k:
Jakub.Michalek píše:Pokud návrh schválíte, tak já na oplátku slibuji, že do Vánoc budeme mít zaškolené a fungující koordinátory ve všech krajích.
Neslibuj, co nedokážeš splnit. Zaškolení jedné asistentky pro administrativu zabralo měsíc. Ty slibuješ zaškolení čtrnácti (nebo minimálně sedmi, takže v průměru deseti) koordinátorů během tří týdnů. Kdo to školení bude provádět, ty osobně?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Rostislav.Reha
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Zamčeno

Zpět na „Republikový výbor“