Konec svobodného internetu v EU?

Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. Dodržujte prosím jeho pravidla.
Do vnitrostranické diskuse se mohou naši příznivci zapojit, pokud vstoupí do příslušné skupiny registrovaní příznivci.

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :weep: :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :fet:

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Konec svobodného internetu v EU?

Re: Konec svobodného internetu v EU?

od Lukas.Dolezal » 05 říj 2019, 18:37

V Česku začíná boj o podobu autorského práva. Jednání bude dlouhé a plné lobbingu

Autor: Lukáš Hendrych | EURACTIV.cz

4. 10. 2019

V České republice se začíná pracovat na podobě kontroverzní novely autorského zákona. Jedná se o povinnou transpozici nedávno přijaté evropské směrnice o autorském právu, která v posledních letech budila v celé Evropě značné emoce.

A vše nasvědčuje tomu, že vyhrocená bude i debata na národní úrovni, zejména pak v parlamentu.

„V České republice na rozdíl od většiny zemí EU je situace ještě vyhrocenější, protože zde odpůrci směrnice mají svoji vlivnou politickou platformu v podobě České pirátské strany,“ připomněl šéf Unie vydavatelů Václav Mach.

„Velký střet o implementaci lze proto čekat hlavně na parlamentní půdě,“ dodal.

Piráti chtějí být při vytváření novely skutečně aktivní. Třeba pirátský poslanec Ondřej Profant již interpeloval ministra kultury i předsedu vlády s dotazem, proč se ČR nepřipojila k polské žalobě na směrnici podanou k Soudnímu dvoru EU.


Polská žaloba ale směřuje pouze na ustanovení o povinnosti platforem bránit šíření nelegálního obsahu, tedy na tzv. upload filtry, a ne proti směrnici jako celku.

„Poslanec Ondřej Profant se bude zasazovat o to, aby dopad směrnice byl co nejmenší. Dle prohlášení ministra kultury je možné směrnici naimplementovat bez použití robotických filtrů, a tudíž budeme trvat na tom, aby pan ministr své slovo dodržel,“ uvedl místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja (Piráti/Greens-EFA).

Vedle toho má být prioritou Pirátů mimo jiné i to, aby směrnice zasáhla co nejméně českých firem a nenarušila prostředí start-upů. Zaměřit se chtějí i na zaručení práva vytvářet parodie a memy.

„Očekáváme, že proti nám budou stát zejména zástupci velkých nahrávacích a mediálních společností, které se budou snažit naopak o co nejpřísnější implementaci směrnice,“ dodal Kolaja.

Dlouhé vyjednávání

Střet zájmových skupin začíná právě v těchto dnech. Během října totiž ministerstvo kultury spouští konzultace se zástupci dotčených subjektů.

Ty budou mít jak písemnou, tak ústní podobu. Všechny písemné příspěvky do konzultací budou zveřejněny na webových stránkách ministerstva, a to v sekci Autorské právo – Příprava novely autorského zákona.

První ústní konzultace jsou pak naplánovány v závislosti na různých částech směrnice během listopadu a prosince.

„Výstupy z konzultací budou podkladem pro vyhodnocení dopadů možných alternativ a pro formulování návrhů právní úpravy. Ministerstvo kultury bude vhodný způsob implementace směrnice konzultovat se všemi zájmovými skupinami, které o konzultaci projevily zájem,“ prohlásili zástupci ministerstva.

V rámci těchto konzultačních skupin se očekávají první sváry mezi zainteresovanými skupinami. Finální návrh novely autorského zákona by měl být vládě předložen do září příštího roku. Následně, pokud jej vláda schválí, poputuje do parlamentu. A tam začne další boj v podobě schvalování zákona.

Ministerstvo kultury pro účely konzultací rozdělilo směrnici na devět oblastí a vyzvalo zájmové skupiny, aby se samy rozhodly, ke kterým částem se budou chtít vyjadřovat a navrhovat pozměňovací návrhy.

Na základě konzultací pak ministerstvo vytvoří tzv. Zprávu RIA, tedy hodnocení dopadů novely. Část této zprávy, konkrétně analýza k čl. 3, 4 a 17 směrnice, zpracuje nezávislá konzultační společnost EEIT.

„Uvedené kroky se týkají především úvodní části směrnice, zejména článků 3. a 4, které stanoví výjimky z autorskoprávní ochrany pro vytěžování textů a dat, vzdělávací účely apod.,“ upřesnil Václav Mach.

Boj lobbistů

Unie vydavatelů je logicky jedním z podporovatelů směrnice a v rámci „lobbistického boje“ tak bude stát proti Pirátům.

„Směrnici považujeme jednoznačně za pozitivní krok, protože vytváří právní podmínky, aby vydavatelé mohli bez zpochybnění požadovat od digitálních platforem platby za to, že tyto používají ve svých službách obsah vytvořený vydavateli a získávají jeho prostřednictvím ohromné příjmy,“ připomněl Mach.

Tyto prostředky, které vydavatelé od platforem získají, podle něj jednoznačně podpoří kvalitní a profesionální žurnalistiku, která je „nástrojem pro potírání dezinformací, které se efektivně šíří právě díky digitálním platformám“.

„Případná snaha platforem se těmto důsledkům přijetí a implementace směrnice vyhnout pak v plném světle prokáže škodlivé dopady jejich tržní dominance,“ dodal.

České prostředí má přitom podle něj vedle Pirátské strany ještě další specifikum, a to znatelný tržní podíl společnosti Seznam.cz. „Ta představuje alternativní digitální platformu pro oblast vyhledávání a provozuje agregaci cizího obsahu, ale zároveň je také tvůrcem vlastního obsahu, takže stojí na obou stranách,“ zdůraznil Mach.

Zástupci Seznam.cz se ale pasují spíše do role kritiků směrnice.

„Společnost Seznam.cz dlouhodobě varuje před některými aspekty směrnice, kritizujeme zejména zvolený přístup a také značnou neurčitost některých pojmů,“ uvedla specialistka pro kontakt se státní správou ze Seznamu Věra Průchová.

Firma podle ní v současné době rozhodně nevidí prostor pro jakékoli změny nad rámec směrnice, zároveň ale připouští, že až „čas a podoby národních implementací v celé EU ukáží, zda jsou nějaké změny potřeba“.

Opačnou pozici zastává Ochranný svaz autorský (OSA). „Směrnici jsme od počátku podporovali a v jejím stávajícím znění ji vítáme, ačkoliv uznáváme, že některá ustanovení bude muset vyložit až soudní praxe,“ uvedla mluvčí OSA Kateřina Růžičková.

Nejdůležitější podle ní je, že směrnice zdůrazňuje větší komunikaci a spolupráci mezi uživateli a nositeli práv.

„V mediálním průmyslu tak věříme ve vyrovnání postavení tvůrců obsahu a jeho uživatelů,“ dodala.

První problémy hlásí Francie

Podle Marcela Kolaji z Pirátů by ale jedinou smysluplnou změnou bylo zrušení celé směrnice.

„Nepomůže opravdu ničemu. Mediální průmysl až na velké vydavatelské domy jí bude trpět. Malí vydavatelé nedostanou ani korunu a jejich práce, informace, které ve společenském zájmu získávají a zpracovávají, se nedostanou k veřejnosti. To samozřejmě posílí pozici dezinformátorů a demagogů,“ upozornil.


První problémy způsobila transpozice směrnice ve Francii. Společnost Google zde na přijetí zákona o právech vydavatelů reagovala tím, že odmítá vydavatelským domům ve Francii platit poplatky za užívání úryvků z textu, s čímž však tamní zákon počítá.

Google se tak rozhodl, že úryvky a náhledy zpráv přestane zobrazovat. Uživatel by tak viděl pouze titulek bez úryvku či náhledové fotografie, pokud si vydavatel dané zprávy výslovně nebude přát opak a nebude chtít od Googlu poplatek.

Takové chování jedni vidí jako zneužívání dominantní pozice Google, druzí pak jako nevyhnutelný důsledek evropské směrnice, kdy uživatel kvalitní obsah ve vyhledávači neuvidí a mediální domy tak o své čtenáře naopak přijdou.

Unie vydavatelů je zastáncem prvního přístupu, Piráti druhého.


„Sama směrnice nestačí na to, aby vyřešila všechny problémy. Jako příklad lze uvést aktuální reakci společnosti Google. Proto považujeme za potřebné, aby orgány EU prosazovaly snížení dominance digitálních platforem a zajištění spravedlivé hospodářské soutěže, což zlepší situaci,“ uzavřel Mach.

Zdroj: https://euractiv.cz/section/all/news/v- ... -lobbingu/

Re: Konec svobodného internetu v EU?

od Dalibor.Zahora » 24 zář 2019, 06:58

24 Sep 2019 Hospodářské noviny Katerina.frouzova@economia.cz

Babiš podpořil přísnější internet
Kateřina Frouzová

Zrušení evropské směrnice o autorském právu na internetu, které u Soudního dvora EU žádá Polsko, odmítlo Česko podpořit. Premiér Andrej Babiš (ANO) to napsal v dopise určeném pirátům, ti ho vyzvali, aby se k polské žalobě připojil. Spor se vede o článek 17, který mění posuzování odpovědnosti za zveřejnění nelegálního obsahu. Směrnici teď mají do svých zákonů evropské státy zavést do dvou let.

Sporný článek vyvolal v řadě zemí protesty, petici evropským lídrům podepsalo přes pět milionů lidí. Ti se obávají, že nařízení omezí svobodu slova, včetně třeba šíření parodických videí, fotografií či hudby.

Celá směrnice má posílit postavení tvůrců, jako jsou hudebníci, herci nebo novináři, vůči internetovým gigantům typu Google či Facebook. „Text je výsledkem složitého kompromisu, na jehož vzniku se v rámci jednání Česko po celou dobu aktivně podílelo,“uvedl v dopise pirátům Babiš.

K jeho názoru se přiklání i česká internetová jednička, společnost Seznam. Ke směrnici má sice výhrady, očekává ale, že její přijetí bude užitečné. „Jsme jedním z nejvýznamnějšíchčeskýchvydavatelů, jejichž obsah si směrnice vzala za cíl chránit,“uvedla mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová.

Piráti upozorňují na to, že nový předpis zavádí přímou odpovědnost internetových služeb za veškerý obsah nahraný uživateli. Aby se tyto firmy vyhnuly pokutám za nelegální obsah, musely by zavést automatické filtry, které budou příspěvky při nahrávání na síť kontrolovat. Dosud za šíření nelegálního obsahu hrozil postih tomu, kdo jej na internet nahrál.

Poslanec pirátů Ondřej Profant říká, že filtry představují jedinou možnost, jak novou povinnost splnit. Typickým příkladem kopírovaného autorského díla může být podle něj pasáž z filmu Pád třetí říše, kterou internetoví tvůrci opakovaně doplňují titulky tak, aby se v něm postava Adolfa Hitlera ironicky vyjadřovala k aktuálnímu dění v Česku.

„Počítač však nedokáže rozlišit, že jde o vtip, a zakáže ho. Ubude tak internetových memů, vtipů, kdy použijete část filmu, která je sice autorsky chráněná, ale dotyční s její pomocí nešíří film, ale humor,“uvádí Profant. Česko se podle něj mělo k žalobě připojit.

Termín přihlášení k žalobě vypršel včera a Babiš dospěl k názoru, že česká vláda zůstane stranou. Podle něj dohodnutá pravidla splňují plán ochránit autory a současně nepoškozovat spotřebitele, tedy uživatele internetu. „Jsem si vědom, že s tímto kompromisem není žádná ze zúčastněných stran zcela spokojena, ale přizpůsobení autorského práva prostředí stále významnějšího a rostoucího jednotného digitálního trhu bylo nezbytné,“napsal premiér.

Re: Konec svobodného internetu v EU?

od Dalibor.Zahora » 09 zář 2019, 12:40

10:45 – Spor o směrnici EU o autorském právu
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vse- ... zari-78562

Piráti nesouhlasí se směrnicí Evropské unie o autorském právu. Jde o sporný článek 17. Chtějí, aby se Česká republika připojila k Polsku. To kvůli směrnici podalo žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. Vyzývají premiéra a ministry, aby je podpořili. Premiér Babiš by se k žalobě podle mluvčího ANO Vladimíra Vořechovského měl vyjádřit příští týden.

Re: Konec svobodného internetu v EU?

od KOHANXXX » 08 zář 2019, 20:50

Sleduji Brexit a Trumpa. Podle toho co jsem viděl hodně lidí na západě komunikuje na sociálních sítích. Viděl jsem pár zpráv na těchto sítích, kde byla část vysílání CNN (BBC). Byla to krátká zpráva vytržená z kontextu pod ní byl dlouhý komentář, který úplně překroutil to co bylo v té reportáži. Myslel jsem si tedy, že ta Evropská směrnice by umožnila odstraňovat takové zprávy.

Re: Konec svobodného internetu v EU?

od Michal.Lupecka » 07 zář 2019, 20:41

KOHANXXX píše:
07 zář 2019, 07:53
Chápu, že jsou lidi proti této směrnici. Pravděpodobně, proti každé směrnici, kterou EU schválí, se vznesou nějaký námitky. Vidí Piráti nějaké pozitiva na této směrnici a dala by se zdokonalit? Z mého úhlu pohledu, může tato směrnice pomoci v boji proti FAKE-NEWS. Sice tím potlačí svobody na internetu, ale dá zemím nástroj jak proti nim bojovat.
A potlačí Fake News ? Protože tam nic v tom smyslu nevidím. Rozhodně to není záměr žádné z těch směrnic, a fakt tam nevidím nic podle čeho bych usuzoval, že může sloužit v boji proti Fake News. Obecně bude těžší provozovat jakýkoliv web, ale to platí pro všechny ne jen ty fake news weby.

Možná tedy tak přeneseně. Něco jako kdybychom chtěli snížit nehodovost řidičů kamionů tím, že snížíme všechny limity přikázaných rychlostí na všech silnicích. Nehodovost kamionů se tím asi sníží, ale omezí to všechny bez rozdílu.

Re: Konec svobodného internetu v EU?

od David.Wagner » 07 zář 2019, 17:40

KOHANXXX píše:
07 zář 2019, 07:53
Chápu, že jsou lidi proti této směrnici. Pravděpodobně, proti každé směrnici, kterou EU schválí, se vznesou nějaký námitky. Vidí Piráti nějaké pozitiva na této směrnici a dala by se zdokonalit? Z mého úhlu pohledu, může tato směrnice pomoci v boji proti FAKE-NEWS. Sice tím potlačí svobody na internetu, ale dá zemím nástroj jak proti nim bojovat.
Ve skutečnosti je většina článků mimo (v původním číslování) 11 a 13 (a trochu 4) vlastně docela v pořádku, no. A naopak dopady směrnie fake news jenom podpoří - fake news si na sebe nepotřebují z principu vydělat, takže po zavedení daných principů si vykousnou větší kus toho prostoru.

Re: Konec svobodného internetu v EU?

od KOHANXXX » 07 zář 2019, 07:53

Chápu, že jsou lidi proti této směrnici. Pravděpodobně, proti každé směrnici, kterou EU schválí, se vznesou nějaký námitky. Vidí Piráti nějaké pozitiva na této směrnici a dala by se zdokonalit? Z mého úhlu pohledu, může tato směrnice pomoci v boji proti FAKE-NEWS. Sice tím potlačí svobody na internetu, ale dá zemím nástroj jak proti nim bojovat.

Re: Konec svobodného internetu v EU?

od Dalibor.Zahora » 06 zář 2019, 13:35

Směrnice o autorském právu je protiústavní, měl by ji řešit soud, tvrdí Piráti a žádají Babiše o podporu
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/smer ... poru-78489

Piráti: Směrnice o copyrightu je protiústavní. Piráti apelují na premiéra, aby se ČR připojila k polské žalobě k Soudnímu dvoru EU
https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/co ... alobe.html

Re: Konec svobodného internetu v EU?

od Ales.Jakl » 31 črc 2019, 17:26

Gwen,Alex...:A co s tím průserem kolem cenzorského paragrafu v našem trestním zákoníku? Tedy co bude s LEX Wedos? :lol:
Na to jste se viditelne zcela vysrali :fet:
OFFTOPICDeep multiblack is coming back?

Re: Konec svobodného internetu v EU?

od Michal.Lupecka » 31 črc 2019, 17:21

gwen píše:
31 črc 2019, 15:13
Janka.Michailidu píše:
31 črc 2019, 15:08
takže požadavek jsou bezchybní nadlidi (tzn. nesplnitelná premisa), nebo politici, kteří jsou schopní uznat svoji chybu a snažit se o nápravu? :fet:
Piráti se jako nadlidi rádi sami tváří. :mrgreen: Zejména při kritice chyb druhých, to je hned spousta řečí o neschopnosti těch druhých :fet: Ale běda, jak za neschopného označíte nějakého Piráta :lol:
Tenhle průser má samostatné téma zde -> viewtopic.php?f=353&t=46215 . Asi by nemělo smysl to navazovat na toto vlákno které se týká něčeho jiného a vzniklo před rokem.
Jako jasné, podle mě největší průšvih, co jsme kdy jako strana udělali a to včetně té komunikace poté, která byla fakt zoufalá (myslím napříč různými jinými kanály a sociálními sítěmi, ne tady na fóru).

Nahoru