Autorská práva

Pravidla fóra
  • V tomto fóru odpovídají členové Pirátů na vaše dotazy k platnému autorskému zákonu a také k naší politice v oblasti kopírování.
  • Před položením dotazu zkuste najít odpověď v seznamu Často kladených otázek

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :weep: :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :fet:

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Autorská práva

Re: Autorská práva

od Jana.Syrovatkova » 16 říj 2013, 23:11

Roman Kucera píše:1. Hudebník nezasupovaný OSOU, popřípadě amatérský hudebník vydělávající si na koncertech, nehraný rádii v objemu, který stojí za řeč.
Finanční ztráta nulová, snížení byrokradcie, ušetření času.
Zde hrubě nesouhlasím. V dotazu bylo zmíněno i rádio a že se za to platí.

Tedy - zisky jasné.

Nyní to funguje tak, že soukromé rádio, které se domluví samo se všemi hranými autory, že za to tito autoři po nikom nebudou chtít žádný honorář, zaplatí OSA + Intergramu "pouze" 15.000 měsíčně. Když se s autory nedomluví, zaplatí ještě víc. To je tedy cca 500 Kč/den, který takové rádio musí zaplatit. Takže není divu, že si za to nechá zaplatit od těch hudebníků, jejichž "autorský svaz" to rádio takto vysává. A hudebník pokud toho nemá opravdu hodně, nevyplatí se mu smlouva s OSOu a tudíž se holt jen podílí na tom, že někdo samozvaný na něj ze zákona vybírá. Těch 15.000, co platí rádio OSE + Intergramu by mohlo platit kapelám.

Podobnou kapitolou jsou kulturní domy - zpravidla mají opět paušální smlouvu s OSA a moc dále neřeší, zda OSA kapelu vůbec zastupuje či nikoli. Tzn. kulturák vybere vstupné, platí uvaděčky, zvukaře, techniku, elektřinu - a platí také poplatek OSA a tudíž už se mu nechce platit kapele. Opět - místo poplatku OSE by to mohlo jít přímo kapele.

Vůbec co se týče hudebníků, tak mi přijde, že tam je program velmi propracovaný a skupina 1 na tom jen vydělá, část skupiny 2 ("skupina hraná v rádii a zde zastupovaná OSOu ze zákona, ale bez smlouvy s OSOu") na tom taky může jen vydělat. A koneckonců ti, které OSA zastupuje a kteří o to opravdu stojí, ti přijdou jen a pouze o peníze, které jim nepatří (tzn. o ty, které jsou vybrány za jiné hudebníky).

Re: Autorská práva

od Roman.Kucera » 16 říj 2013, 22:38

Naopak ty možnosti se rozšiřují. Každý amatér se může zaregistrovat a dostávat ty podíly ze stáhnuté hudby. Sám jsem to nezkoušel, takže nevím, jak to konkrétně funguje. My hrajem za cesťáky a chlast :-)

edit.
Neska ráno jsem objevil tohle:
http://www.youtube.com/watch?v=qAdAPOR8MQc
Netušil jsem, že se dá takle dokonale vyseparovat nástroj. Celý den si s tím hraju, fakt dokonalý :-)

Re: Autorská práva

od h3nZZ » 16 říj 2013, 18:43

Děkuji za odpověď, zatím jsem případ č. 1, takže ten dopad bude minimální :)

Re: Autorská práva

od Roman.Kucera » 16 říj 2013, 14:45

Ahoj. Jsem taky hudebník.
Dopad by to mělo podle toho, do jaké skupiny patřite.
1. Hudebník nezasupovaný OSOU, popřípadě amatérský hudebník vydělávající si na koncertech, nehraný rádii v objemu, který stojí za řeč.
Finanční ztráta nulová, snížení byrokradcie, ušetření času.

2. Hudebník, hraný rádii, zastupovaný OSOu.
Snížení až zrušení příjmu z OSY, (kolik to dělá, víte nejlíp) příjem realizovaný přímo od rádií přes automatické vyhodnocování plejlistů, příjem pomocí dobrovolných mikroplateb od stahovačů, popřípadě podíl z velkých úložišť, která nabízejí placený obsah (převážně za paušál) - tímto směrem se to již ubírá a bude ubírat stále víc.

3. Člen OSY
Ztráta zaměstnání, prvního pilíře a všech sociálních jistot. Rekvalifikace na horníka.
Pokud (nedej bože!) patříte do třetí skupiny, ještě je tu šance vyplývající z Pirátského programu. Všeobecný základní příjem :-)

Autorská práva

od h3nZZ » 16 říj 2013, 13:51

Dobrý den,

delší dobu zvažuji, že dám hlas Vaši straně v nadcházejících volbách. Jste jedna z mála posledních stran, které věřím čisté úmysly a většina bodů Vašeho programu se mi velice zamlouvá. Mám však jednu nejasnost a to ohledně autorských práv a poplatků OSA. Jakožto hudebníka by mě zajímalo, jaký dopad by na nás mělo prosazení Vašeho programu v oblasti umění, hudby a autorských práv, obzvláště v dnešní době, kdy se neprodávají nosiče a i poměrně populární uskupení mají problém se hudbou živit. Hudebníci tak často musí skloubit hudbu s dalším zaměstnáním, aby měli co do úst. A to je samozřejmě problém, protože se pak ani jednomu nemohou věnovat naplno. Jedinou schůdnou cestou tak dnes zůstává youtube a zveřejnění klipů s vloženou reklamou, či podpis s velkým labelem, který ale muzikanty stejně většinou "oškube". Z koncertů si dnes vydělá jen málokdo a rádia, místo aby platila muzikantům za přehrávání jejich hudby, nechávají si platit nehorázné sumy od muzikantů, kteří si přejí být slyšet v éteru.

Děkuji,
J.M.

Nahoru