Napsali o nás

Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. Dodržujte prosím jeho pravidla.
Do vnitrostranické diskuse se mohou naši příznivci zapojit, pokud vstoupí do příslušné skupiny registrovaní příznivci.

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :weep: :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :fet:

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Napsali o nás

Re: Napsali o nás

od Michael.xChaos.Polak » 18 úno 2020, 21:30

Heh, čekal bych se že se o nápadu Víta Šimrala dočtu nejdřív na fóru, spíš než na Lupě :-) Fakt by mi zajímalo, na jaké dráze si tu družici (nejspíš cubesat) vlastně představuje...
https://www.lupa.cz/aktuality/praha-by- ... 20-milionu

Re: Napsali o nás

od Dalibor.Zahora » 18 úno 2020, 20:39

Vlnu kritiky vyvolalo rozhodnutí brněnských radních vyřadit z ankety o pojmenování zrestaurované historické lodě Dallas, která bude opět brázdit vlny Brněnské přehrady, její původní název

Dopravní podnik uspořádal počátkem roku o jméně historické lodi na Facebooku anketu. Zúčastnilo se jí 1200 lidí, z nich 68 procent bylo pro návrat k názvu Moskva. Náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný (Piráti) k tomu bez dalších podrobností uvedl, že město připravuje anketu a lidé budou moci vybrat pro loď název Morava, nebo Bratislava. Obojí považují odborníci za nesmyslné. Moskva ve hře není.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vy ... o-40313370

Re: Napsali o nás

od Frantisek.Hagara » 18 úno 2020, 12:45

iHned.cz 18. 2. 2020: Kritizovaný kandidát do Senátu Tožička ustál hlasování Pirátů. Části strany vadily jeho levicové názory
https://domaci.ihned.cz/c1-66722820-pir ... -nestahnou

Re: Napsali o nás

od Frantisek.Hagara » 16 úno 2020, 19:09

Kdo chce zničit Pirátku Richterovou (Respekt 7/2020 z 10. 2. 2020, odemčený článek) - https://www.respekt.cz/tydenik/2020/7/k ... k82w4mtql9

Re: Napsali o nás

od Ladislav.Dvorak » 14 úno 2020, 10:54

Tožička: Pravicová politika stojí za utrpením desetitisíců lidí. Je to zločin
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tozi ... ocin-89146

Re: Napsali o nás

od Dalibor.Zahora » 13 úno 2020, 18:59

Starostové a Piráti na sněmovní půdě sondují, jestli by si mohli být prospěšní, nebo jestli naopak nechce jeden druhého „požrat“.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/za-k ... lanky-home

Re: Napsali o nás

od Josef.Kadlecek » 13 úno 2020, 08:13

https://www.irozhlas.cz/komentare/komen ... 121817_aur
Včerejší debata v Událostech, komentářích s p. Baštou ukázala své (českou předpřipos_anost). Pro Rusko je to info pod rozlišovací schopnost...

OFFTOPICDalší událost dne pak to pravé upatlané čecháčkovství - poslat si vládní speciál do Číny pod rouškou "pomoci boje proti koronaviru" pro lék na své bolavé nohy.
Jak že se ten lék tradiční čínské medicíny jmenuje? Á - "Pevnost palácového pilíře"! A dělá se IMHO ze šupin luskouna...
Zdeňku, drž se! Tvou chladnou argumentací jsi morální vítěz proti uprděným čecháčkovským vlezdoprd_lkům. Ale bacha na pelmeně :lol:

Re: Napsali o nás

od Dalibor.Zahora » 13 úno 2020, 06:13

13 Feb 2020 Lidové noviny Jan Macháček

Tisíc a jeden kapitalismus

Na světě existuje nespočet „kapitalismů“, ale ani jeden z nich není spravedlivý

Je to těžké, budeme mít vždy nerovnováhy, systém rodí vítěze a poražené, veselé i zklamané, střídá se poptávka po větší solidaritě i svobodě

Kandidát Pirátů na senátora Tomáš Tožička si dovolil na internetu napsat, že kapitalismus je zločinný systém a že byl úhrnem vražednější než Stalinova říše. Nastalo zděšení.

Tožička Netožička, Piráti Nepiráti, ono to ale zajímavé téma je. Západní mainstream dnes říká, že kapitalismus je skoro totéž jako kolonialismus a ten se zase moc neliší od fašismu. Můžeme se chytat za hlavu, kam že ten Západ dospěl, ale tak to dnes prostě je.

Ve Francii nebo v Německu je použití tohoto slova (neřkuli chvála kapitalismu) něco nemyslitelného. A i takový Boris Johnson bude raději mluvit o svobodném trhu.

Vražedné systémy

Držme se rozumu a odhlédněme od toho, co se kde zrovna nosí. Začněme diskusí na téma, kdo zabil více lidí, jestli kapitalismus, nebo komunismus. Vlastnictví výrobních prostředků a bank přece samo o sobě lidi nezabíjí. Jde o to, jestli existuje nebo se drží právní stát, nezávislé soudy, liberální ústavní systém, pluralitní média apod. To všechno může a nemusí existovat v kapitalismu i v socialismu. Lidi vraždí diktatura či ideologie, tomu ale může posluhovat socialismus i kapitalismus, jsou to termíny, které se týkají spíše uspořádání ekonomiky, vlastnických poměrů a financí, nikoli právního státu.

Pak je inspirativní otázka, jestli máme kapitalismus třeba tady u nás v České republice. Soudě podle velikosti státu, výše daní, pojistného a přerozdělování jsme normální sociálně-tržní ekonomikou západoevropského typu, tedy žádným syrovým kapitalismem. Míra příjmových a majetkových rozdílů je u nás mírná, i když statistiky nepoznají nakradené peníze z 90. let. Počet lidí v mnohonásobných exekucích, neúměrná moc a vliv exekutorských megapodniků a desetitisíce lidí odsouzených k práci načerno – to ale zase připomíná dickensovský kapitalismus.

Naše historie už ale zažila bankovní socialismus 90. let (nezprivatizované banky, privatizace zisků, socializace ztrát, tržní prostředí bez bankrotu) a správně se konstatuje, že v této zemi zavedl kapitalismus až premiér Miloš Zeman skrze privatizaci bank. Evropská komise teprve pak odsouhlasila, že jsme tzv. tržní ekonomikou.

Jak vypadá „ten pravý“?

A co v Číně? Mají tam dnes kapitalismus, komunismus, nebo socialismus? Vládne tam komunistická strana, ale přerozdělování činí asi tak jen 15 procent HDP. Důchody? Sociální pojištění? Nenechte se vysmát. Kapitalismus tam mají především a tvrdě dickensovský. Socialismus v Číně neznají, pokud tedy pomineme vlastnictví výrobních prostředků, které je tzv. smíšené. Dolarových milionářů mají v Číně jako much. Milton Friedman se domníval, že kapitalismus nemůže existovat bez svobodného ekonomického tisku, což se zdá být logické, v Číně ale bez toho existuje už tři dekády a hospodářství tam pořád roste.

Mají kapitalismus ve Skandinávii? To je zajímavá otázka. Mají tam vysoké daně a silný sociální stát, ale firmy jsou plně soukromé, pracovní disciplína vysoká, trh práce pružný. Skandinávské firmy pravidelně vyhrávají různé indexy toho, kde se líbí podnikatelům a kapitálu. Tamější socialismus se tedy kapitalistům velmi zamlouvá.

Mají kapitalismus v Rusku? Jako leckde jinde na východě to stát bere tak, že kapitalistům jejich majetek pouze zapůjčil, dokud budou poslušní. Takže to kapitalismus také úplně není.

A jak je to s kapitalismem a fašismem? Korporativistický stát, tj. silná spolupráce privátního sektoru, stran, odborů a státu, může být podhoubím pro fašismus či nacionální autoritářství, ale také nemusí (dnešní Rakousko či Jižní Korea).

Vítězové a poražení

Tožička viní kapitalismus z hříchů kolonialismu. Někdy a někde kolonialismus zrod kapitalismu doprovázel, jindy zase nikoli. Francouzský ekonom Thomas Piketty srovnává dnešní ekonomiky na východě EU s koloniemi (odliv dividend na Západ). Zajímavé. V koloniích ale nebyla demokracie, kterou dnes u nás bezpochyby máme, ale dosazená administrativa.

Je taky jasné, že kapitalismu bylo, je a bude spoustu druhů. Anglosaský je dynamický a rychle přelévá prostředky tam, kde se v tu chvíli lépe zhodnotí. Přináší více inovací, vytváří však větší nerovnováhy a bubliny. Kapitalismus německého typu je těžkopádný, ale stabilnější.

Říká se, že když se ti nelíbí něčí zisky, kup si jeho akcie. To se dnes v západním světě masivně děje. Do akcií investují i penzijní fondy, kterým svěřují úspory stamiliony lidí. Leckdo se domnívá, že veřejně obchodovatelné akcie představují specifický druh vlastnictví. Nejsou soukromé, státní už vůbec ne, ale hýbají globálním trhem.

Jednou za delší dobu (1873, 1929, 2008) zrodí kapitalismus velkou krizi ve svém finančním srdci. Následnou stabilizaci mohou elity zvládnout (post 2008) nebo zkazit (30. léta). Je to těžké, budeme mít vždy nerovnováhy, systém rodí vítěze a poražené, veselé i zklamané, střídá se poptávka po větší solidaritě i svobodě. Jistě vím jen to, že v KLDR bych žít nechtěl. Ale o každé větě tohoto textu lze celé dny diskutovat. A může to být velmi zábavné.

Re: Napsali o nás

od Jan.Lipavsky » 11 úno 2020, 18:35

Prague to risk Russian wrath by naming square after Boris Nemtsov

Rebranding area in front of Russi7an embassy after Putin critic has ‘huge symbolic value’
https://amp.theguardian.com/world/2020/ ... is-nemtsov

Re: Napsali o nás

od Michal Hruban » 09 úno 2020, 19:09

Čeští Piráti nechtějí říct, kolik činí platy a odměny asistentů jejich tří pirátských europoslanců. Údajně jde o ochranu soukromí, proto nám prý nemohou sdělit, jak je nakládáno s veřejnými penězi. … Žijeme snad ve státě, kde máme právo znát plat a odměny ředitelky mateřské školky v třítisícové obci, ale odměny z Europarlamentu nikoliv?
https://www.reflex.cz/clanek/komentare/ ... -vino.html

Nahoru