Microsoft a státní správa

Fórum pro diskusi a připomínkování připravovaných předpisů a jiných legislativních návrhů.

Moderátor: @Senat

Pravidla fóra
Fórum slouží pro diskuzi, připomínkování a přípravu předpisů vnějšího světa(zákonů, vyhlášek, evropské legislativy, mezinárodních smluv) - vnitrostranické předpisy diskutujeme zde
  • Do fóra vkládejte návrhy předpisů označené jejich názvem případně návrhy na změnu předpisů.
  • Do prvního příspěvku v tématu vložte odkaz na plný text návrhu.
[iwiki]/zakony/start[/iwiki]
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2328
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Kohoutovice
Dal poděkování: 9271 poděkování
Dostal poděkování: 4515 poděkování

Re: Microsoft a státní správa

Příspěvek od Pavel.Moravec » 02 lis 2017, 09:10

t13ru píše:Prolém je spíš v tom, že Microsoft je nejrozšířenější uživatelský OS a skutečnosti, že běžní uživatelé mají s přechodem na Linux velký problém. Další problémem jsou potom ICT odbory nejen na ministerstvech X let pracují s Microsoftem, když dostanou na výběr mezi Linuxem a Microsoftem po čem asi sáhnou? Tohle téma by to chtělo uchopit z jiné strany ideálně rozebrat ty smlouvy a zjistit jestli a jak moc jsou výhodné v porovnání s alternativami. Řada zakázek se odpíchla od používání Windows ve státní správě a drtivá většina aplikací a informačních portálů veřejné správy je proto optimalizovaná pro Windows. Tudíž nebude snadné a popravdě ani levné Windows v současné situaci nahradit, protože to co se ušetří na licencích bude nutné vynaložit na úpravy a vývoj nového SW.

ps.
Nejsem si stoprocentně jistý, že je reálné naučit úředníky používat linux, jejich administrátory Linux spravovat.
Mícháte tady 2 věci (píšu to trochu zjednodušeně): klientskou část (kde uživatelé zvyklí (nadávat) na Windows na svém PC můžou mít problémy přejít někam jinam. A serverovou část, kde běží databáze se kterými ti úředníci za PC komunikují. Zde vyměnit Windows za Linux(*) by mělo být jednodušší. Resp. nezávislé na klientech. Jenže jestliže si státní správa zvolí na serverech (nebo na klientech) že bude používat proprietární SW komunikující jen přes proprietary protokol ("dokumenty obíhající úřady budou ve Wordu, ne v ODT nebo jiném -fujky- otevřeném formátu"), pak si tím vynucuje že všichni musí mít daný SW, jak klienti tak i server. To je ten vendor lock in..

(*) (situace není tak binární a jednoduchá jak píšu výše, fakt jde o zjednodušení / spíš jen o vysvětlení uživateli t13ru)

IMHO ono by bohatě stačilo si tvrdě vynucovat otevřené formáty pro jakékoliv řešení (pro komunikaci, ukládání a zálohování dat atd.). Tím se narovná konkurenční prostředí a na trh SW pro státní správu se otevře pro (teoreticky) kohokoliv. Kdo nemusí být závislý na jednom konkrétním dodavateli který si může diktovat co se mu zlíbí. Klidně ať pak vyhrává Microsoft (nebo Oracle nebo IBM), když to bude ve fér otevřené soutěži kde stát nediktuje podmínky stylem "může to být jakýkoliv textový editor, pokud se jmenuje Word". Protože bude tlačen na cenu, kvalitu a inovaci prostřednictvím konkurence která zde nyní není..
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 6):
Marek.Necada, Vit.Jurasek, Michael.xChaos.Polak, jachymb, Josef.Kadlecek, Jiri.Ulip
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

jachymb
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 83
Registrován: 08 čer 2009, 20:21
Profese: programátor
Dal poděkování: 64 poděkování
Dostal poděkování: 79 poděkování

Re: Microsoft a státní správa

Příspěvek od jachymb » 02 lis 2017, 11:23

Souhlasím: ve státní správě zcela vymýtit proprietární datové formáty a protokoly. V druhé fázi pak zákonem zajistit, aby stát měl vždy k dispozici sestavitelné zdrojové kódy pro veškerý software, který používá, což je další důležitá ochrana před vendor lock-in. V nulté fázi by se jako kompromis dalo uvažovat aby k formátům byla alespoň podrobná technická dokumentace i když budou proprietární, ale to je nedostatečné řešení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jachymb za příspěvky (celkem 3):
Vit.Jurasek, Michael.xChaos.Polak, Josef.Kadlecek

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 18486
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 23277 poděkování
Dostal poděkování: 16583 poděkování

Re: Microsoft a státní správa

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 02 lis 2017, 15:58

(Podej si seriál do PARo)
člen RV, AO, ZO, FO a PO a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb|blog Tel: 776635258 Mumble status

Uživatelský avatar
Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3164
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 1961 poděkování
Dostal poděkování: 4962 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Microsoft a státní správa

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 02 lis 2017, 17:27

Myslím, že bychom se měli poučit s debaklu v Mnichově, kde byl Linux (navíc v nějakém state-of-art stadiu vývoje jednoho konkrétního desktopového projektu) vnucen na pracovní stanice úředníkům jako desktop. Toto není řešení. Desktop má svojí vlastní logiku, spousta se toho dnes navíc děje na tabletech a mobilech a celá decentralizovaná PC kultura (v podstatě manufaktura na papírové dokumenty, maximálně v elektronické podobě, ale bez širších sémantických vazeb...) bude nejspíš nahrazena něčím (šíleným) co vzejde z dnešního Internetu.

V současnosti bych kladl důraz na open source a free software u serverových řešení - zejména tam, kde stát jejich vývoj platí.

Co se desktopu týče, význam by mělo hlavně zrovnoprávnění (tzn. asi Mac OS, Windows a Linux na jedné úrovni), s tím, že případné úspory (nebo naopak náklady), které vzniknou nasazením toho kterého řešení (či jeho zpřístupněním jako alternativy) by si ty úřady a státní musely umět zdůvodnit. Důležitá je kompatibilita... když budou používány otevřené standardy, tak si každý může na desktop nasadit v podstatě to, co si dokáže zdůvodnit (a ovšem taky zaplatit související správu IT).

(Význam "ekosystému" různých systémů místo "monokultury" se také může projevit v okamžiku nějakého virového či hackerského útoku, kdy to nikdy nepostihne všechny pracoviště současně, při větší diverzitě...)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvky (celkem 4):
jachymb, Pavel.Moravec, Josef.Kadlecek, Jiri.Ulip
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak | http://twitter.com/PiratiBrevnov | @xchaos@mastodon.social
člen MS Praha 6 | BTC https://blockchain.info/address/19rriLx ... CYNYwjLvxq | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

t13ru
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Microsoft a státní správa

Příspěvek od t13ru » 02 lis 2017, 20:14

Josef.Kadlecek píše:
A jéje! Tak při reakci na takovéto předpotopní názory už zas začínám vidět rudě! :evil:
Snůška blábolů.
Jde o to, že se nám tu Micro$oft rozlezl jak metastázy rakoviny. A když už je společnost touhle rakovinou prorostlá a farmaceuti nemají nic jiného než trojlístek "kuchat - ozařovat - yperit do žíly" tak je těžko z organizmu odstraňovat Micro$oft.

Stačí se posadit k linuxový mašině a normálně dál pracovat. Možná bych to přirovnal k něčemu jako přesednout z Transita do GMC nebo tak něco.
Běžný uživatel má velký problém si najít tu správnou kancelář a židli! Stačí osvětu o čem Linux je (chtěl jsem asi před somi lety pro ČT točit seriál "Volně dýchej s OpenSource", je scénář, tým, akorát ČT nic takového samozřejmě nechce!!!) a pak to přijde samo.

A propos - neměli by Piráti na osvětu okolo Linuxu - tedy na prohloubení svobody v naší společnosti - dát nějaký bakšiš? Třeba bych mohl oprášit projekt toho seriálu do ČT...
1) Pokud skutečně máte dojem, že je ze možné v krátké době nahradit byť pouze OS pracovních stanic, pak je vidět, že o tom skutečně nic nevíte.
Např. software602, který je používán k vyplňování elektronických dotazníků ve verzi pro linux neexistuje.
2) Když vyměníte OS za Linux musíte vyměnit i endpoint protection. Veřejná správa musí dostát všem požadavkům zák. č. 181/2014 o kybernetické bezpečnosti...
3) Viděl jste někde v poslední době přebytek administrátorů, kteří zároveň ovládají Linux a hrnou se do státního sektoru? Když mohou brát v soukromé sféře o desítky tisíc měsíčně více?
4) S osvětou příliš daleko neprorazíte, lidé vám sice přijdou na školení vyplní testík, ale dál budou fungovat jak jsou zvyklí. Docela dobře je tenhle fakt vidět právě na kybernetické bezpečnosti.
5) Samo ve veřejném sektoru nepřijde opravdu vůbec nic. Pokud vůbec něco přijde pak po legislativních změnách, u nichž řada subjektů bude vyčkávat jestli Vaše konkrétní změna a vy přežijete alespoň rok.

Sečteno a podtrženo vaše naivní reakce znamená, že nemáte přehled o výchozí situaci a ani dopadech Vámi navrhované změny.

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 1202
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1109 poděkování
Dostal poděkování: 1129 poděkování

Re: Microsoft a státní správa

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 02 lis 2017, 21:09

To zrovna nebyla odpověď na to, co jsem psal, ale neva.
-------------
Bylo třeba bezčasí (no, nebylo, ale to je fuk). Pak byla válka a po ní komunistický puč (tedy Gates podvodem získal gigantický kšeft pro IBM). Pak vládl komouš, terorem (Micro$oft DOSem). Nadšeně se kolektivizovalo, kradl se sw, šmelilo se jak o život, kdo si dovolil špitnout, byl sejmut. Dlouho předlouho vládl (komouš, M$, to je fuk), pak si v osmašedesátym nasadil "lidskou" tvář (Widlows) a vládl dál.
No a pak přišel čas, Havel se stal presidentem (Linux ovládl téměř veškeré servery na planetě) a i když je tu pár voličů komunistů (uživatelů Widlows) a 1500000 voličů estébáků/Widlows (ANO), nikdo si nedovede představit, že se vracíme zpátky do totality/Widlows.
Vileťáku, sakra, kde jsi? To mi ani trošku nepomůžeš?
Klotový rukávy si nemaj co poroučet, co budou používat. Ať se prosadí kvalita&cena. A řádně se poučme z lobyistických/korupčních svinstev, které způsobily fiasko Linuxu v Mnichově.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvek:
Josef.Spak
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

jachymb
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 83
Registrován: 08 čer 2009, 20:21
Profese: programátor
Dal poděkování: 64 poděkování
Dostal poděkování: 79 poděkování

Re: Microsoft a státní správa

Příspěvek od jachymb » 06 lis 2017, 11:17

t13ru píše:
1) Pokud skutečně máte dojem, že je ze možné v krátké době nahradit byť pouze OS pracovních stanic, pak je vidět, že o tom skutečně nic nevíte.
Např. software602, který je používán k vyplňování elektronických dotazníků ve verzi pro linux neexistuje.
Našel jsem si, že software602 je nějaká firma, ne přímo software. Řekněme, že zákon vyžaduje open source řešení. Ve chvíli, kdy by firma software602 nechtěla portovat svoje zdrojáky na linux sama, mohly by být předány jiné firmě. Jak prosté. Problém, který popisujete mi přijde přesně jako případ vendor lock-inu, tedy problém který by Piráty navrhované řešení nikoliv způsobilo, ale naopak vyřešilo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jachymb za příspěvek:
Josef.Kadlecek

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 1202
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1109 poděkování
Dostal poděkování: 1129 poděkování

Re: Microsoft a státní správa

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 09 lis 2017, 09:07

Vždycky, když vidím post nějakého widlowsofila, tak mám před očima $$$, mnoho $.
Kup & táhni plus Kup or táhni. Krabice bez podpory.
Prachy vládnou. OFFTOPICOdstupující ministr financí Pilný taky nacpal widlows do většiny velkých podniků a zadní vrátka tohoto uzamčeného operačního systému mu zcela nepochybně umožňují mít informace

Jó a ještě k tomu, že úředník plesá nad intuitivností widlows a lká nad složitostí a zmateností Linuxu.
Bodejť ne, když tu máme softwarové patenty a už třeba jen "kliknutí" se nemůže jmenovat kliknutí a navíc se do toho zmatku zatáhne "poklepání", obé pojmenování patentováno. A tak je skoro se vším...
Fenomén Linux& GPL/GNU nemá prachy na to, aby si něco nechal patentovat; navíc je to IMHO v příkrém rozporu s jeho filosofií.
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 1202
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1109 poděkování
Dostal poděkování: 1129 poděkování

Re: Microsoft a státní správa

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 12 lis 2017, 10:20

A ňák nevim, ale se svým pohledem ňák u Pirátů nejsem sám:
vstupy-a-vystupy-f570/evidence-lobbisti ... ml#p527121
Asi by si to zdejší pirátští lobbyisti Micro$oftu měli s naším poslancem ujasnit postoje...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvek:
Marek.Necada
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Janek.Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3065
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3687 poděkování
Dostal poděkování: 4031 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Microsoft a státní správa

Příspěvek od Janek.Wagner » 27 lis 2017, 23:23

t13ru píše:Prolém je spíš v tom, že Microsoft je nejrozšířenější uživatelský OS a skutečnosti
Nejpoužívanější OS je Android, tedy de facto distribuce Linuxu ;-) A v procesorech Intel je zadrátovanej MINIX...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvek:
Pavel.Moravec

Odpovědět

Zpět na „Připravované předpisy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů