Elektronické volby

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
torrespondent
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 360
Registrován: 05 črc 2016, 16:42
Profese: např. právník, grafik, student práva
Dal poděkování: 278 poděkování
Dostal poděkování: 647 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od torrespondent »

Petr.Vileta píše:Tao - je vesmírná síla tj. individuální přirozenost.
omg. fakt ultratroll nebo neschopnej.
TAO https://www.schneier.com/blog/archives/ ... n_int.html
Stroje byly jen priklad stareho keyloggeru. https://web.archive.org/web/*/http://ww ... _Enemy.pdf
novejsi SURLYSPAWN, napajeny mikrovlnami, stal $30 v r. 2009 http://resources.infosecinstitute.com/n ... e-devices/
nebo DROPMIRE, nasazeny na kryptofaxech EU https://www.theguardian.com/world/2013/ ... ean-allies
atd
Tito uživatelé poděkovali autorovi torrespondent za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Petr.Vileta »

Roman.Kucera píše:
Petr.Vileta píše:Jak jistě víš, Google už dávno upravuje pořadí nalezených informací podle toho, jak se při hledání chováš.
Tos nemohl říct dřív? Tak proto!!! Asi si při hledání přestanu sahat do rozkroku... :D
Klidně můžeš, ale ne moc dozadu, to pak najdeš ...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
V__
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Petr.Vileta »

torrespondent píše:
Petr.Vileta píše:Tao - je vesmírná síla tj. individuální přirozenost.
omg. fakt ultratroll nebo neschopnej.
TAO https://www.schneier.com/blog/archives/ ... n_int.html
Stroje byly jen priklad stareho keyloggeru. https://web.archive.org/web/*/http://ww ... _Enemy.pdf
novejsi SURLYSPAWN, napajeny mikrovlnami, stal $30 v r. 2009 http://resources.infosecinstitute.com/n ... e-devices/
nebo DROPMIRE, nasazeny na kryptofaxech EU https://www.theguardian.com/world/2013/ ... ean-allies
atd
Bez urážky, ale na tohle mají Němci jedno výstižné slovo - fachidiot. Do češtiny se to většinou překládá jako "profesní slepota". Zkoušel jsem znovu zadat do Google
TAO
co je TAO
význam TAO
zkratka TAO
what is TAO
TAO abbreviation

a dokonce jsem to zkoušel přes proxy server, v anonymním okně, s potlačením cookies i javascriptu, aby mě to nepřihlásilo. Slovní spojení "Tailored Access Operations" vidím poprvé v životě a navíc jsem si slovo tailored musel najít ve slovníku, prostě nepotřebuji, tudíž neznám. ;)

Platí zásada, že když komunikuješ s někým mimo svůj obor a zkratka není všeobecně známá, tak nikdy žádnou zkratku nepoužívej. A když to z lenosti, nebo kvůli zkrácení textu už uděláš, vždy k tomu doplň odkaz, kde lze najít vysvětlení. Jinak bude neustále docházet k nejasnostem a nedorozuměním.

Pokud jde o údajný backdoor v discích Seagate a WD, tak budu také "paranoidní" a budu poukazovat na fakta, že
1) informaci zveřejnil Kaspersky Lab, což je firma založená Rusem a se sídlem v Moskvě.
2) nepotvrdil to nikdo další, ačkoliv binárku pro update firmwaru lze od obou firem volně stáhnout a následně zkoumat.
3) Psal o tom hlavně Der Spiegel, což je asi stejné, jako když to u nás vyjde v Blesku.

Pokud jde o ty faxy a další zařízení, tak šlo o přístroje pro utajenou státní komunikaci z cizího území, tam se takové úpravy vyplatí dělat. Platí to špionáž a dá se tím něco získat. Ale pro tisíce volebních terminálů nebo dokonce soukromých počítačů, tabletů a mobilů to prostě nemá cenu, protože to by nezaplatila ani vláda USA. On ten kapitalismus totiž v tomhle ohledu funguje. "Chcete tam backdoor? Tak jo, za kolik?" A také v různých zemích by se používal různý volební SW a zemička typu ČR by byla zajímavá snad jen pro toho Putina, ale ten zná levnější cestu. Pár flašek vodky na Hrad vyjde levněji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 4):
Radek.Strouhal, Vit.Jurasek, Vojtech.Pikal, V__
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Zahraniční odbor
Příspěvky: 3342
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9333 poděkování
Dostal poděkování: 6540 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Marek.Necada »

Petr.Vileta píše:3) Psal o tom hlavně Der Spiegel, což je asi stejné, jako když to u nás vyjde v Blesku.
Ty máš dost...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 4):
Janka.Michailidu, torrespondent, Roman.Kucera, Ondrej.Profant
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Petr.Vileta »

Marek.Necada píše:
Petr.Vileta píše:3) Psal o tom hlavně Der Spiegel, což je asi stejné, jako když to u nás vyjde v Blesku.
Ty máš dost...
Eh, pardon, spletl jsem si to s Bildem. :roll:
Für mich das ist ganz egal.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
V__
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
torrespondent
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 360
Registrován: 05 črc 2016, 16:42
Profese: např. právník, grafik, student práva
Dal poděkování: 278 poděkování
Dostal poděkování: 647 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od torrespondent »

Petr.Vileta píše:what is TAO
Vis, takhle se muzes ptat lidi, ale (zatim) ne stroju. Maximalne dostanes odkaz na nejaky dementni popis na quora.com, kde maji landing pages pro lidi, kteri jako ty nechapou, ze vyhledavaji retezec. tip: TAO hack, TAO spying vraceji spravne vysledky
Platí zásada, že když komunikuješ s někým mimo svůj obor a zkratka není všeobecně známá, tak nikdy žádnou zkratku nepoužívej.
Nestezuj si, nikdo te nenuti tady spamovat, jedine co dovedes.
Ale pro tisíce volebních terminálů nebo dokonce soukromých počítačů, tabletů a mobilů to prostě nemá cenu, protože to by nezaplatila ani vláda USA. On ten kapitalismus totiž v tomhle ohledu funguje.

Presne tohle se do roku 2013 rikalo o sledovani internetu... prilis drahe, slozite, ilegalni, prilis mnoho dat, siroka koordinace vlad by se provalila, atd. Historie stoji na strane neduverivych skeptiku, se s tim smir. Malware bezne postihuje stovky milionu zarizeni, nemluve o neznamych 0day, a ty pises o tisicich?
Bez urážky, ale na tohle mají Němci jedno výstižné slovo - fachidiot.
V pohode, opravar elektrosrotu mne nemuze urazit. Uz mas hotovou tu filologickou stat o tom, ze retoromanstina je jen dialekt? :) ps tva nemcina stoji za hovno :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi torrespondent za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Petr.Vileta »

torrespondent píše:
Petr.Vileta píše:what is TAO
Vis, takhle se muzes ptat lidi, ale (zatim) ne stroju. Maximalne dostanes odkaz na nejaky dementni popis na quora.com, kde maji landing pages pro lidi, kteri jako ty nechapou, ze vyhledavaji retezec. tip: TAO hack, TAO spying vraceji spravne vysledky
Tvoje původní věta zněla
Odhad ceny máš taky nadhodnocený, TAO nestojí zas tolik, pokud stačí replikovat jeden model štěnice (splněno pro případ volebního terminálu).
Fakt mi vysvětli, jak z toho mám poznat, že TAO má mít něco společného s hackingem? Klidně to mohlo znít
Odhad ceny máš taky nadhodnocený, čínská výroba nestojí zas tolik, pokud stačí replikovat jeden model štěnice (splněno pro případ volebního terminálu).
Určitě neznám všechny zkratky ani v češtině, natož pak v angličtině a ještě v oboru, o který se nijak nezajímám. Nebo ty víš, co znamená KOPIS, DUR, SNB, PPP, SPP ? OFFTOPIChttps://www.zkratky.cz/SF%C2%AEP/10607
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
V__
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2749
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12367 poděkování
Dostal poděkování: 5854 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Jen si tu něco odložím:

https://rychlofky.wordpress.com/2017/09 ... i-analyza/

Německý software pro volby je nebezpečný, tvrdí analýza
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 3):
torrespondent, Jiri.Ulip, Ondrej.Profant
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Petr.Vileta »

Pavel.Moravec píše:Jen si tu něco odložím:

https://rychlofky.wordpress.com/2017/09 ... i-analyza/

Německý software pro volby je nebezpečný, tvrdí analýza
Tak generovat secret_key ze stringu, kde napíšu pár bajtů ručně a pak to copy&paste udělám trochu delší, to bych snad nedokázal ani já. A nebo je to nějaké demo, určené ke zveřejnění a skutečný kód bude jiný. Ale nevím, německy neumím a prý google translator stejně překládá němčina -> angličtina ->čeština.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
V__
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28464 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Martin.Kucera »

Vzhledem k podpoře e-voleb v členské anketě pro volební kalkulačku to tentokrát zkusím vzít z trochu jiné strany. Rozepíšu zde kroky papírových voleb, co zajišťují a jaké problémy by to znamenalo v e-volbách. Přičemž u e-voleb musíme předpokládat, že nelze věřit ani použitému HW, ani SW.
Napřed tedy průběh papírových voleb.

1) Občan přijde do volební místnosti, předloží OP.
Ověření, že jde o oprávněného voliče.

2) Pokud je ve svém okrsku, komise si ho odškrtne, pokud není, vezme mu navíc voličský průkaz.
Zajištění, že volič může hlasovat jen jednou.

3) Volič jde za plentu, vloží do obálky lístek.
Odevzdání hlasu.

4) Obálku hodí do urny.
Anonymizace hlasu.

5) Po skončení hlasování komise vysype urnu a zpracuje hlasy za okrsek.
Určení dílčích výsledků.
Záruka, že do nich nikdo nevpašoval mrtvé hlasy.


6) Komise předá výsledky za okrsek do přebíracího místa.
Zadání hlasů do systému.

7) ČSÚ zveřejní výsledky na webu, komise ověří zda sedí výsledky za její okrsek.
Kontrola správnosti dílčích výsledků v systému.
Kdokoli může ověřit, zda sedí celkové součty.

Body 3 a 4 jsou zároveň obrana proti kupčení s hlasy, protože kupec si nemá jak ověřit, že volič hlasoval podle jeho přání.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 5):
Marek.Necada, Vojtech.Pikal, Roman.Kucera, Pavel.Moravec, V__
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Odpovědět

Zpět na „Demokracie“