[oznámení] pro členy PO

Personální odbor má na starosti zapojování dobrovolníků do činností strany, zejména práci s nováčky a dobrovolníky a koordinaci úkolů.

Moderátor: Personální odbor - celý

Zamčeno
Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1985
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1715 poděkování
Dostal poděkování: 3357 poděkování
Kontaktovat uživatele:

[oznámení] pro členy PO

Příspěvek od Tomas.Klapka »

SZ členům PO
Tomas Klapka píše:Ahoy Piráti z Personálního odboru,

byla mi CFkem svěřena důvěra zastupovat členy ve věcech personálních a tak vás všechny tímto zdravím, jako nový vedoucí PO.

Chtěl bych rovnou poděkovat všem, co se do teď na PO nějak podíleli a jakkoliv se do činnosti zapojili. Je potřeba toho sice ještě hodně udělat, ale bez vaší hotové práce by to bylo mnohem náročnější. Takže díky ;) Pokusím se na všechno co nejlépe navázat.

Kdo mě nezná a neví, s čím jsem tuto důvěru získal, pak si pročtěte vlákno s rozpravou, kde jsem uvedl svou kandidátskou řeč a odpovídal na dotazy: celostatni-forum-f477/cf-29-2013-volba- ... ml#p263562
Tady jen explicitně napíšu, že jsem otevřený názorům a vůbec mi nevadí kritika, naopak. Potřebuji ke svému rozhodování co nejvíce informací, stejně jako by to tak měl mít každý Pirát. Takže si sdělujme cokoliv nás napadne, i když to třeba ani nebude mít hlavu a patu. I na první pohled blbej nápad se může zremixovat nebo sloužit jako inspirace k něčemu lepšímu. Mám takových nápadů hafo :D

Když mi bylo řečeno, že do toho mám jít, musel jsem si dát den na rozmyšlenou, protože jsem o činnosti PO věděl jen to, že existují nějací průvodci nováčků a pak jsem na FB zaregistroval statistiky o počtech voličů.
Přečetl jsem si statut a zjistil jsem, že PO nefunguje jak má, a k tomu jsem si uvědomil, že pokud má strana dobře fungovat a růst, tak je pro ní PO jeden z nejdůležitějších odborů. Bohužel to, že jsem PO do nedávna přehlížel je špatně. PO za celou svou dobu existence tuto důležitost nedokázal ostatním vyjevit. A to je především náš úkol - uvědomit ostatní, že naše činnost je pro všechny důležitá.

K tomu bude potřeba PO rozfungovat tak, že si ve straně nikdo nebude moci stěžovat, že nejsou lidi nebo že neví, jak se zapojit, a nebo že něčemu ve straně nerozumí a nikdo se mu ohledně toho nevěnuje. Jakmile pak PO nebude moci řádně fungovat, musí všichni pocítit, že jim něco důležitého chybí!

Upozorňuji na to, že si nikdo z PO v žádném případě nesmí stěžovat na to, že nemáme lidi, protože shánění lidí je úkol PO, a tak si tím stěžujeme jen sami na sebe. Když nedokáže PO motivovat lidi ke své vlastní činnosti, nemůže motivovat lidi vůbec k ničemu!

Motivovat v dobrovolnické organizaci není dvakrát jednoduché, ale je to náš nejdůležitější úkol ze všech. Zamyslete se, proč jste se přidali k Pirátům, a co vás přimělo k tomu něco dělat. U mě a u mnoha dalších tou motivací bylo, a stále je, změnit svět k lepšímu, a věřil jsem, že u Pirátů to má smysl. Musíme tedy z Pirátů udělat značku, která bude znamenat “změnu k lepšímu”, které má smysl věnovat svou energii, a pod kterou má smysl něco dělat.

Piráti by měli fungovat jako platforma pro aktivisty a dobrovolníky, kteří chtějí vyvíjet činnost, která je v souladu s našimi cíli a programem. A PO by k tomu mělo poskytovat co nejlepší support: komunikaci, koordinaci, informování, zaškolování a vzdělávání.

Pro úplnost, aby se na to nezapomnělo, tu vypíši, co má vlastně PO statutem dáno.
Tedy PO musí pro:
orgány strany a vedoucí projektů - spravovat seznam dobrovolníků a shánět dobrovolníky na jejich činnost,
dobrovolníky - hledat možnosti jejich zapojení do činností strany nebo poskytnutí podpory pro iniciování vlastní činnosti,
stranu a pro sebe - získávat zpětnou vazbu (i od nečinných nebo odcházejících členů),
všechny - spravovat projektový atlas (seznam dlouhodobých úkolů a projektů) a vzdělávat (průvodci, školitelé, kurzy, workshopy...).
Tak a teď se dostanu k tomu, co od vás budu do začátku očekávat :)


1. Odpovědi

Než budeme koordinovat stranu, musíme zkoordinovat nejprve sebe.

Potřeboval bych proto od vás od každého, abyste mi napsali: co vás motivuje dělat pro Piráty? Proč jste v PO? Co jste v PO dělali a děláte? Co všechno můžete PO nabídnout? Co byste v PO chtěli dělat? Co byste v činnosti PO změnili? Máte nějaký nápad, kterým bychom se mohli zabývat? Kolik času a energie můžete činnosti v PO věnovat? A poslední dotaz: Zda jste již četli Swarmwise (alespoň tu česky přeloženou část)?

A klidně se ptejte i mě na něco, co vás zajímá.

Kdo nebude reagovat, bude považován za mrtvého člena skupiny, takže bude pravděpodobně vyřazen z PO, ale nebude problém se znovu připojit, pokud budete mít později zájem.


2. Přečtení Swarmwise

Důvěru členů jsem si získal i s tím, že se PO bude inspirovat ze Swarmwise a že je potřeba s tím stranu seznámit. Má-li PO stranu s něčím seznámit, pak se s tím nejprve musí seznámit sám.

Piráti vytváří takzvané hejno. To nevytváříme protože bychom chtěli, ale protože spolu komunikujeme a domlouváme se přes internet. Možnost se takto synchronizovat přirozeně vytváří úplně jiný charakter organizace než jsme zvyklí. Swarmwise je pak jedním z mála materiálů, který se tímto typem organizací vůbec nějak zabývá.

Swarmwise není žádná Bible nebo nějaký soubor dogmat. Je to pohled zakladatele pirátského hnutí na to, jak by podle něj mělo pirátské hnutí fungovat, a Rick Falkvinge sám knihu nazývá manuálem. Ať už vás věci v manuálu zaujmou nebo ne, je ten obsah důležitý pro úplné pochopení pirátství, naší historie a charakteru hnutí, a i pro pochopení toho, o co se budu v PO snažit a jakým způsobem.

Prozatím bude stačit, když si přečtete alespoň ty 4 přeložené kapitoly; z toho už se dá vycházet:
http://cs.falkvinge.net/2013/02/14/swar ... ola-prvni/

V záloze mám i další materiály, které se zabývají dynamickými organizacemi jako jsme my, takže se nebojte, že bychom se zasekli jen na Swarmwise :)


3. Čas

A to ideálně alespoň jednou týdně na hodinovou mumble schůzku a čas jednou denně zkontrolovat si SZ, případně i podfórum PO. Pokud to nemáte možnost stíhat, tak se nic neděje, ale dejte mi to vědět (viz dotaz v předchozím bodu).

První mumble schůzka bude podle Doodle http://doodle.com/rai46wp8k67c2myx

Já můžu každopádně až v 20.00 hod.


4. Slušné, konstruktivní a pozitivní vystupování (nejen na fóru)

Člen PO není obyčejný člen strany nebo obyčejný uživatel fóra. PO je first line support strany. Kdo chce dělat pro PO, musí jít ostatním příkladem a nesmí sklouzávat k osobním sporům a ke kritice, která nenabízí východisko. PO má vzdělávat a to nelze, pokud členové PO samotní nedodržují to, co se ostatním snaží předat.

Pokud narazíte na fóru na prohřešky jiného člena PO, který si to třeba ani neuvědomuje, oznamte mu třeba přes SZ, které jeho jednání podle vás nebylo vhodné, aby to viník podle svých vlastních možností napravil. To platí i pro mne. Nebojte se mě upozorňovat na chyby v komunikaci. Musíme se učit. Prozatím sami navzájem, než to budeme moci učit ostatní.

Doporučuji také všem členům PO, kteří nemají preferovanou jinou výchozí skupinu, aby si nastavili výchozí skupinu Personální odbor. Získáte tím barevné uživatelské jméno a každý hned uvidí, že jste z PO. Když se budete chovat slušně, budete děkovat, podporovat ostatní a budete pozitivní, získá si odbor větší respekt a kdokoliv od nás bude vítaný ve všech diskuzích a budou nám všichni vycházet vstříc.

Nosit barvu PO není povinnost (žádné mé doporučení neberte jako povinnost).


Je důležité, aby se nezasekávala komunikace, takže kdyby něco nešlo, nebo někdo něco nevěděl, něco potřeboval, tak napište na fórum, do SZ, jabber tomas@klapka.cz nebo na facebooku a nebo volejte/sms na +420 724 60 80 11.

Pracuji od 9.00 do 17.00 hod. a jsem v tuto dobu často k zastižení na netu (všude kromě Mumble) nebo na telefonu. Do 20. hod. pak mám vždy rodinné záležitosti a pak je to na okolnostech. Většinou mám pak ještě čas od 22. hod. až od půlnoci a jsem zvyklý ponocovat.
Takže čas nemám víceméně jen od 17.00 hod. do 20. - 24. hod. včetně víkendů, pokud není jiná domluva.

Takže vzhůru do bitvy :)

Tomáš Klapka
vedoucí PO
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvky (celkem 8):
ItoldYouSo7227, Jiri.Kaderavek, trinitrofenol, Dalibor.Zahora, Filip.Krska, Helena.Jarolimkova, Ivan.Sirko, Lenka.Kozlova

You'll be redlacep!

Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1985
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1715 poděkování
Dostal poděkování: 3357 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [oznámení] pro členy PO

Příspěvek od Tomas.Klapka »

SZ členům PO, PKS a krajským zástupcům PO:
Tomas Klapka píše:Ahoj,

jsem si přes svátky odpočinul a teď dávám dohromady krajské zastoupení PO, tak oslovuji PO, PKS a dosavadní krajské zástupce PO a potřebuji zjistit, zda je obsazení aktuální.

V každém kraji potřebujeme jednoho nebo i lépe více zástupců, kteří by pomáhali vykonávat činnost PO ve svém kraji.

Činnosti POKS:
  • nováčci
    • komunikovat se zájemcem o členství v krajském vlákně "Zájemci o členství"
    • zprostředkovat přidělení průvodce nováčka
  • dobrovolníci
    • zjistit motivaci, vzdělání, schopnosti a možnosti dobrovolníků
    • evidovat seznam krajských dobrovolníků a informací o nich (jednotný systém pro evidenci zatím není, pracuji na dočasném náhradním řešení)
    • koordinovat pomocí evidence dobrovolníky v kraji
  • komunikace s PO
    • reagovat na SZ
    • sledovat, co se děje v podfóru PO
    • alespoň jednou do měsíce se účastnit pondělních mumble schůzí, abychom měli odezvu o tom, jak to funguje, a mohli si vyměňovat zkušenosti
Je důležité dbát na ochranu osobních údajů.

Seznam činností není vyčerpávající. Je potřeba lidí, kteří v práci PO vidí důležitou činnost. Někdo, kdo si uvědomuje, že správně začlenění nováčků, osobní rozvoj členů a koordinace lidí jsou pro stranu zcela zásadní. Měl by to být spíše pozitivně působící člověk, který nemá problém komunikovat s lidmi a má spíše cílové chování než individuální nebo vztahové (OFFTOPICZa individuální (separate) se považuje chování, při kterém se člověk snaží zůstat 'objektivní' a 'věcný', hájí své vlastní myšlenky a hledá logické mezery v argumentech protivníka. Vztahové (connected) chování je empatičtější přístup, který připouští subjektivní postoje, snaží se naslouchat a klást otázky ve snaze porozumět názoru druhého. Cílové (constructed) chování vzniká tehdy, když člověk vnímá obě tyto možnosti přístupu a je schopen si jednu z nich vybrat jako vhodnou pro danou situaci).

Každý zástupce PO by se měl přidat do skupiny Odbor - personální, aby když se posílají hromadné SZ PO, aby o nic nepřišli :)
A taky bude pravděpodobně omezen přístup k evidenci na základě členství ve skupině PO, takže to bude i nutnost.

Prvním naším větším krokem bude dát dokupy seznam našich dobrovolníků.

Momentálně mám informace o zastoupení takovéto: http://www.pirati.cz/po/kompetence#kraj ... toupeni_po

Chtěl bych tedy poprosit dosavadní zástupce a PKS, aby potvrdili, připadně stanovili nové krajské zástupce PO, na které bych se mohl obracet s PO agendou.

Díky ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvky (celkem 2):
Ivan.Sirko, Pavel.Moravec

You'll be redlacep!

Tobias.Esner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7802
Registrován: 22 čer 2013, 12:03
Dal poděkování: 5022 poděkování
Dostal poděkování: 3823 poděkování

Re: [oznámení] pro členy PO

Příspěvek od Tobias.Esner »

Toto vlákno je velmi účinné a opět se začne využívat,poprosil bych tedy, aby pokud možno zatím všechna PKS a PMS toto vlákno sledovali, minimálně do doby, než budou krajští zástupci PO. Děkuji za součinnost

Také bych rád požádal, aby jste zde nediskutovali a k diskuzi využili patřičná vlákna. Děkuji ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tobias.Esner za příspěvek:
Petr.Bajgar
Uživatelský avatar
Jakub.Nepejchal
Člen KS Praha
Příspěvky: 1360
Registrován: 26 bře 2014, 14:12
Profese: Vedoucí sociální služby
Bydliště: Praha-Petrovice
Dal poděkování: 2426 poděkování
Dostal poděkování: 1729 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [oznámení] pro členy PO

Příspěvek od Jakub.Nepejchal »

Jakožto nově zvolený vedoucí bych rád využil toto vlákno a napsal sem pár svých myšlenek, které ohledně PO mám.du
Děkuji za důvěru a doufám, že ji nezradím.
Pokud má PO dobře fungovat musíme se všichni více zapojit. To aby se členové dobře zapojovali nakládám na svá bedra a budu se snažit o nejvíce distribuovat úkoly a organizovat naši činnost.
Jediná věc, kterou po vás budu vyžadovat, je korektní vystupování. To je jeden z důvodů, proč nechci do PO přijmout Krtka, ačkoliv si zažádal. PO má podle mne být šiřitel dobré nálady a spíš vnitrostranický tmel a myslím, že tahle Lukáš nedokáže. Pokud prokáže změny ve svém vystupování vůči ostatním členům, budu o tom uvažovat.
Další věc: Aktivitě se meze nekladou, prosím, nečekejte na schválení a čiňte. Je lepší udělat něco a pak to měnit než stále být na zelené louce.
Chci se pravidelně scházet na mumble a jednou za čas (cca čtvrtletně) se setkat fyzicky.
Čeká nás hodně práce a proto je důležité, abychom neroztříštili své síly tak, že každý bude dělat vše a vlastně nic pořádně, proto bych chtěl aby vznikly nějaké "pracovní skupiny", které si vezmou na starosti konkrétní oblasti činnosti PO.
Tak to bychom měli nějaké obecné vize a teď konkrétní úkoly do dohledné doby.
  • Zautomatizovat a uvést v život evidenci členů.
  • (Pro mě) získat přehled o členech
  • Mediální školení čelních kandidátů do krajů (hlavně tam kde máme velké šance)
  • Začít používat Redmine k úkolům a organizaci činnosti (tohle už dobře rozjel Mikuláš)
Děkuji za pozornost, nejsem moc psavec, tak už se nemusíte bát dalších výlevů :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Nepejchal za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Frantisek.Kopriva, Alexandr.Mansurov, Olga.Richterova

Člen KS Praha
=== Kontakt: ===OFFTOPIC* E-mail: jakub.nepejchal@pirati.cz
* Telefon: 6O8428O8O

Uživatelský avatar
Jakub.Nepejchal
Člen KS Praha
Příspěvky: 1360
Registrován: 26 bře 2014, 14:12
Profese: Vedoucí sociální služby
Bydliště: Praha-Petrovice
Dal poděkování: 2426 poděkování
Dostal poděkování: 1729 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [oznámení] pro členy PO

Příspěvek od Jakub.Nepejchal »

Oznámení moderátora:
Následná diskuze byla přesunuta do personalni-odbor-f451/oddeleno-z-oznameni-t33775.html

Člen KS Praha
=== Kontakt: ===OFFTOPIC* E-mail: jakub.nepejchal@pirati.cz
* Telefon: 6O8428O8O

Zamčeno

Zpět na „Personální odbor“