Restart

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
David.Michal
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Profese: free
Dal poděkování: 685 poděkování
Dostal poděkování: 1543 poděkování

Re: Restart

Příspěvek od David.Michal » 02 čer 2014, 10:46

Problem s hledáním a formulací ideových pilířů probíhá na celém světe, protože pirátské hnutí vzniklo předevšim jako hnutí protestní na omezeni a zákaz svobodného sdílení (The Pirate Bay),
No ale právě proto si myslím, že je třeba kontaktovat všechny pirátské strany po světě a uspořádat online fórum pro nalezení ideologických pilířů.

Dle mého je fakt předčasné to řešit jen na zdejším písečku. Byť to může být podnětné si o ideologii Pirátů pokecat, bez zapojení dalších zemí to nemá smysl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Michal za příspěvek:
Mikulas.Peksa

Tomas.Klapka
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1707 poděkování
Dostal poděkování: 3283 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas.Klapka » 02 čer 2014, 11:13

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvky (celkem 3):
David.Michal, Vojtech.Pikal, Frantisek.Navrkal
datový mirror pirátských systémů (pirati.info)

mail/jabber (tomas@klapka.cz) OFFTOPICnebo mě kontaktujte přes Signal (72460801jedna)

Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 6922 poděkování
Dostal poděkování: 8987 poděkování

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 02 čer 2014, 12:41

dvdmchl píše:
Problem s hledáním a formulací ideových pilířů probíhá na celém světe, protože pirátské hnutí vzniklo předevšim jako hnutí protestní na omezeni a zákaz svobodného sdílení (The Pirate Bay),
No ale právě proto si myslím, že je třeba kontaktovat všechny pirátské strany po světě a uspořádat online fórum pro nalezení ideologických pilířů.

Dle mého je fakt předčasné to řešit jen na zdejším písečku. Byť to může být podnětné si o ideologii Pirátů pokecat, bez zapojení dalších zemí to nemá smysl.
Ono to do jisté míry běží decentralizovaně, v tom smyslu, že Piráti v různých zemích dělají z diskusí stejné nebo podobné závěry. Ty ideologické pilře (minimálně tedy v Evropě) vznikají samy od sebe, ne proto, že bychom se "dohodli", ale protože jsme si podobní a řešíme podobné problémy.

Jinak ale s tebou souhlasím, nosím už nějakou dobu v hlavě podobnou myšlenku, protože takový on-line nástroj by spoustu věcí zjednodušil. Stávající situace, kdy každá strana má nějaké "styčné důstojníky" není úplně dobrá. Jednak proto, že "styční důstojníci" nemusí mít ve svých stranách vliv potřebný pro řešení těch problémů, druhak proto, že to fakticky členskou základnu omezuje v rozhodování. A to je u Pirátů problém, protože narozdíl od ODSáků a podobných existencí, u nás slovo vůdce (ať už hodného nebo zlého) není zákonem, takže pokud si to členská základna nedohodne nějak na přímo, ta společná politika je vždy jen minimum možného.

Do značné míry je to otázka technologického řešení, protože IMO to zcela zjevně nemůže fungovat na principu phpBB fóra. Musíme si nějak efektivně umět poradit s jazykovou různorodostí, musí být možno rychle nacházet řešení a použitá platforma musí být decentralizovaná (mám představu, že by to primárně jednotlivé pirátské strany používaly pro vlastní potřeby, ale bylo by to snadno propojitelné...).

Každopádně je to programátorský a organizační oříšek. Zatím jsem ve fázi "předběžného rešeršování a rozmýšlení možných řešení čistě ze soukromého zájmu :)" a kvůli spoustě dalších věcí tomu věnuju tak 1 den za půl roku. Ale kdybys měl zájem pokecat si, jak na to, jsem k dispozici. Dokud se nedá dohromady parta motivovaných lidí, nezrychlí se to.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 4):
Filip.Krska, David.Michal, Dalibor.Zahora, YjM
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

Tomas.Klapka
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1707 poděkování
Dostal poděkování: 3283 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas.Klapka » 02 čer 2014, 13:52

@Mikuláš Peksa: Graph API!
datový mirror pirátských systémů (pirati.info)

mail/jabber (tomas@klapka.cz) OFFTOPICnebo mě kontaktujte přes Signal (72460801jedna)

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22174 poděkování
Dostal poděkování: 19043 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 02 čer 2014, 16:28

Tomas Klapka píše:@Mikuláš Peksa: Graph API!
42 :D

A kdy už konečně bude k praktickému vyzkoušení alespoň nějaký základ s omezeným počtem funkcí? Nebo se čeká na Godota? :)
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 6922 poděkování
Dostal poděkování: 8987 poděkování

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 02 čer 2014, 17:17

Tomas Klapka píše:@Mikuláš Peksa: Graph API!
Hmmm, já o ní vím zhruba tolik, co je v tomhle grafu
OFFTOPICObrázek

Cool myšlenka, doufám, že jí dotáhnete do konce, ale není mi jasné, jak dořešit technicky to propojení na ostatní Pirátské strany....jestli tomu správně rozumím, Graph API umožňuje centralizovaně (pomocí jednoho serveru) administrovat jednu Pirátskou stranu. Ale neřeší problém, že potřebujeme decentralizovaný systém serverů, který umožňuje vyjednávat/hlasovat uživatelům různých Pirátských serverů, které si spolu vyměňují pouze omezené množství údajů (protože nikdo rozumný nepustí adresy a další citlivá data do zahraničí). Celá ta věc navíc musí mít nějaké featury podporující tekutou demokracii...

Nebo to chápu špatně? Já nejsem ajťák :)

EDIT: graf schován do OT
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

next_ghost
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 1417 poděkování
Dostal poděkování: 4990 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od next_ghost » 02 čer 2014, 18:26

Sice jsem to chtěl říct až po komunálních volbách, abych zbytečně neubíral síly z předvolební kampaně, ale už nějakou dobu přemýšlím o decentralizovaném systému, který by nahradil tradiční vědecké žurnály. Tedy vědec vhodí návrh článku, pár náhodně vybraných kolegů udělá anonymní peer-review (volitelně se článek může opakovaně vylepšovat s několika cykly peer-review), pak se hotový článek zveřejní a z kombinace citací a veřejného hodnocení se spočítá impakt faktor (v závislosti na impakt faktoru hodnotitelů a citujících článků).

Ten samý systém by se dal použít i na mezinárodní přípravu pirátské ideologie. Peer-review vynecháme, protože nemá smysl, a budeme počítat váhu dokumentů jen podle hodnocení a počtu překladů (citací). Každá Pirátská strana si zprovozní vlastní server, kam budou mít přístup jen její členové, servery se propojí do jedné velké sítě a budou si navzájem vyměňovat metadata o programových dokumentech, ze kterých se počítá hodnocení. Pro ověření autorství každého dokumentu se bude používat PGP (každý server bude exportovat veřejné klíče svých uživatelů a všechny dokumenty a hodnocení budou podepsané pomocí PGP).

Všechny návrhy programových dokumentů se tak automaticky setřídí podle všeobecné mezinárodní shody na jejich obsahu vyjádřené impakt faktorem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi next_ghost za příspěvky (celkem 7):
Filip.Krska, Marek.Necada, Frantisek.Navrkal, Ondrej.Profant, Jiri.Ulip, Alexandr.Mansurov, YjM
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)

Libor.Spacek
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Profese: Vysokoškolský učitel
Dal poděkování: 2636 poděkování
Dostal poděkování: 4209 poděkování

Příspěvek od Libor.Spacek » 02 čer 2014, 21:15

Dobrý, ale ti na to peer-review nejsou vybíráni náhodně, ale jsou to povětšině ti dva-tři další lidi ve světě kteří tomu možná rozumí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvky (celkem 2):
Marek.Necada, Petr.Kopac
Senilní dědouch a troll.

next_ghost
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 1417 poděkování
Dostal poděkování: 4990 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od next_ghost » 02 čer 2014, 21:50

Libor Spacek píše:Dobrý, ale ti na to peer-review nejsou vybíráni náhodně, ale jsou to povětšině ti dva-tři další lidi ve světě kteří tomu možná rozumí.
Já vím. Systém by náhodně vybíral z malé skupiny lidí, do které zařadí autory citované v recenzovaném článku (a možná ještě jednu nebo dvě úrovně nepřímých citací) a autory článků s podobnými klíčovými slovy a vysokým impakt faktorem. Samozřejmě pokud systém omylem vybere někoho, kdo tomu článku vůbec nebude rozumět, tak dotyčný bude moct recenzování odmítnout a systém vybere někoho dalšího. Pokud vím, tak anonymita recenzentů je pro peer-review celkem důležitá a počítačový systém proto nemůže recenzenty vybírat úplně deterministicky, jinak by si autor článku mohl jednoduše sám spočítat, koho mu systém vybral.
Tito uživatelé poděkovali autorovi next_ghost za příspěvek:
Ondrej.Profant
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)

Josef.Ulehla
Člen KS Karlovarský kraj
Profese: :eseforP
Dal poděkování: 2885 poděkování
Dostal poděkování: 1018 poděkování

Podstata pirátství, připojit, zapojit, spojit, pít vodu a ve

Příspěvek od Josef.Ulehla » 03 čer 2014, 06:20

Václav Fořtík ( viewtopic.php?p=318616 ) odstartoval nějakou rozpravu, kde je taky řeč o cílech a podstatě pirátví.

Pro mě je jedním z cílů, a považuju ho za součást podstaty pirátsví:

Připojit, zapojit, spojit. Umožnit celkem komukoliv a čemukoliv, aby se připojilo. Aby se připojilo k síti síti, k podstatné rozpravě, k smysluplnosti. Umožnit a zvát, aby se nejen připojilo jako třeba trpný divák, ale aby se i zapojil. A v této možnosti pak podporovat, aby se různí kdokoliv a různá cokoliv, mohla i spojovat k ztvárňování a uskutečňová cílů, k příjemné, veselé, smysluplné a všelijak jinak ořechové součinnosti.

Co se týče vnitřního uspořádní Pirátský stran, jsem hodně pro zásadu:

Kázat vodu, pít vodu. Nebo-li, aby vnější cíle, abyly uplatňovány i dovnitř. Pirátská strana by měla být zářným vzorem poměrů, které jsou jejím politickým cílem.

Tyhla dva cíle, tyhle dvě podstaty, tyhle dvě zásady se mi docela samovolně propojují do cíle, podstaty, zásady:

velesnadné členství, o které píšu vedle: https://groups.google.com/d/topic/alexa ... YqNO7Co_cQ .

( https://groups.google.com/d/msg/alexand ... TKNkbeyOcJ )
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Ulehla za příspěvky (celkem 5):
Ivan Sirko, Vaclav.Fortik, David.Michal, Mikulas.Ferjencik, Martin.Shanil

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“