Ivan Malý - fotka Kryl v rámci kampaně do PS 2014

Fórum pro závazná jednání a hlasování republikového předsednictva.

Moderátor: Republikove predsednictvo

Pravidla fóra
  • Republikové předsednictvo hlasuje zásadně veřejně, každý hlas samostatným příspěvkem.
  • Tajně pouze v případě, že by vyznačení jmen mohlo členy vystavit pronásledování kvůli prosazování politiky strany a orgán se na tom před hlasováním usnese.
Další informace můžete nalézt na následujících místech:
Ivan.Bartos
Předseda strany
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Dal poděkování: 4131 poděkování
Dostal poděkování: 16020 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ivan Malý - fotka Kryl v rámci kampaně do PS 2014

Příspěvek od Ivan.Bartos »

V koláži na plakátu do voleb PS byl v kombinaci s Ivo Vašíčkem použit vizuál Karla Kryla stažený z internetu .
Autorem původní fotografie je Ivan Malý, jehož právník nás oslovil s požadavkem na 100 000,- viz příloha.
Věc jsem se po poradě s právníky snažil řešit konsenzem včetně setkání s fotografem, kde jsem mu nabídl jednorázové vyrovnání v nejvyšší částce 10 000, která se zakládá na průzkumu cen podobných fotografií. Toto jsem konzultoval i s fotografy, kteří mi přislíbili případné vyjádření (Saudková, Sláma...)
Samotné užití jsme nakonec měli schváleno paní Magdalenou Krylovou, která je držitelkou TM Karel Kryl.
Sehr geehrter Herr Bartoš,
vielen Dank für Ihre E-Mail und Ihre Ausführungen zur nichtgewerblichen Nutzung von Karel Kryl durch Ihre Partei. Ich hoffe und wünsche dass diese auch öffentlich so vertreten und wiedergegeben wird.

Jegliche weitere Nutzung und Benutzung seiner Person bzw. seines Werkes bitte ich grundsätzlich im Vorfeld mit mir abzustimmen. Hinweisen möchte ich darauf dass der Name Karel Kryl geschützt ist.
Hochachtungsvoll
Maria Magdalena Kryl
Karel Kryl ®
---
Vážený pane Bartoši,
srdečně děkuji za Váš email a za Vaše vysvětlení k nekomerčnímu využití jména Karel Kryl pro Vaši stranu.
Přeji si a doufám, že toto stanovisko bude takto veřejně uváděno a obhajováno.
Jakékoli další využití a užívání osoby a díla Karla Kryla se mnou prosím vždy předem konzultujte. Dovoluji si upozornit na skutečnost, že jméno Karel Kryl je chráněno.
S úctou
Maria Magdalena Kryl
Karel Kryl ®
Komunikace s panem Malým proběhla přímým dopisem.
Vážený pane Ivane Malý,

Tímto se omlouváme za použití Vaší fotografie (nalezené zprostředkovatelskou agenturou na internetu) v naší minulé volební kampani. Tato fotografie nádherně zachycuje příběh okamžiku Vámi zvěčněném.

Dostali jsme však souhlas od paní Marie Magdaleny Kryl k nekomerčnímu využití osoby a díla pana Karla Kryla. Proto doufáme i ve Vaší schovívavost s užitím Vašeho díla.

Fotografii jsme využili v koláži pro vizualizaci sdělení našeho hesla „Každá doba měla své piráty“ jsme v kolážích použili osobnosti z české historie, které dle našeho názoru učinily něco jedinečného. Obrátili se proti hlavnímu proudu a ukázali lidem směr, i když ve své době byli nepochopeni nebo dokonce perzekvováni.
Na vizuálech se tak objevuje v levé části například prezident a dramatik Václav Havel, spisovatel Franz Kafka, "učitel národů" Jan Amos Komenský či kazatel Jan Hus a další. Vždy s nějakou citací nebo textem, který je reprezentuje.

Karel Kryl je osobou, která v naší historii znamená svobodu slova, odpor k tyranii a boj za demokracii. Pro řadu Pirátů, včetně mě, neb jsem jeho písně hrával na tahací harmoniku již v 8 letech, byl a je jeho životní postoj před i po revoluci vzorem.

Věřím, že takové nekomerční použití jeho fotografie nijak nepoškozuje jeho jméno ani památku, naopak tímto říkáme, že si ho pro jeho hudbu, slova, ale i činy vážíme. Použití této fotografie by mělo v lidech vyvolat vzpomínku, aby si uvědomili, že to, co Karel Kryl kritizoval, nezmizelo a stále se v České republice děje.
Naše hnutí, které je založeno na dobrovolné práci bez nároku na honorář, se snaží změnit ustálenou politickou situaci v naší zemi.

Doufám, že se Vás toto nijak osobně nedotklo, a že je moje vysvětlení postačující.

Chtěl bych Vás tímto také pozvat na osobní setkání, na kterém bychom domluvili způsob vyřešení tohoto nedorozumění. Navrhněte prosím datum a čas, kdy by se toto setkání mohlo uskutečnit.

Děkuji za Váš čas.
S přáním hezkého dne
Ivan Bartoš – předseda České pirátské strany
jeho právník následně reagoval takto:
Vážený pane předsedo,

můj klient, pan Ivan Malý, mi postoupil Váš dopis, ve kterém se mu omlouváte za neoprávněné užití fotografie Karla Kryla ve volební kampani do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2013 a vysvětlujete mu důvody, proč vaše strana fotografii, resp. podobiznu Karla Kryla, použila. Požádám Vás, abyste v této věci pro příště komunikoval výhradně se mnou, jako právním zástupcem pana Malého.

Nesdílím Váš názor, že se jednalo o „nekomerční“ užití díla pana Malého. Vaše strana obdržela za voličské hlasy v posledních parlamentních volbách celkově 13,2 mio Kč a soutěž politických stran je z tohoto pohledu srovnatelná se soutěží podnikatelských subjektů. Každému jde o co nejlepší výsledek a oslovení co nejširšího okruhu lidí. Vaše strana takto získala neoprávněnou výhodu oproti jiným politickým subjektům, které se v politické soutěži chovají v souladu s dobrými mravy a své závazky z užití (nejenom) autorských práv řádně plní. Na této skutečnost nic nemění ani fakt, že pro vaší stranu zajišťoval – alespoň dle Vašeho sdělení – volební kampaň třetí subjekt, který fotografii získal na Internetu a zjevně Vás uvedl v omyl.

S ohledem na shora uvedené musím trvat na nároku klienta, který jsem tlumočil ve svém dopise ze dne 12. února 2014.

Pro operativní komunikaci volím cestu elektronické pošty.

Děkuji za Vaši reakci a zůstávám s pozdravem,
--
František Vyskočil

Advokát a společník | Advokátní a patentové kanceláře Vyskočil Krošlák & spol. | Voršilská 10, Praha 1
Následovalo setkání s panem Malým a jeho ženou, kde byl ochoten jít na polovinu částky. Po poradě jsem reagoval takto:
Vážený pane Malý,
projednal jsem naši záležitost s kolegy v Pirátské straně.
Bylo mi doporučeno provést nejprve alespoň základní průzkum trhu, abychom dokázali lépe posoudit oprávněnost Vašeho požadavku.
Dovolil bych si tedy ozvat se Vám znovu koncem tohoto týdne, to už bych měl vědět více.
Děkuji za pochopení a přeji hezký den.
Ivan Bartos
Reakce:
Vážený pane Bartoši,

Průzkum trhu si udělejte, nicméně autorský honorář je autorský honorář a určuje ho autor. Jak víte sám, fotografie, kterou jste neoprávněně použili, je zcela unikátní a nikdo kromě mne podobným dílem nedisponuje. Tudíž jsem opravdu zvědav, co na to kolegové řeknou.

Myslím, že posuzovat oprávněnost mého požadavku vám nepřísluší, neboť jste to vy, tj. Pirátská strana, kdo se dopustil pochybení.

Očekávám Vaše vyjádření do konce týdne.

S pozdravem
----------------------------------
Ivan Maly
Vyjádření právníků je však následující:
Autorky zakon (par. 40 odst. 4) rika:
"Výše bezdůvodného obohacení vzniklého na straně toho, kdo neoprávněně nakládal s dílem, aniž by k tomu získal potřebnou licenci, činí dvojnásobek odměny, která by byla za získání takové licence obvyklá v době neoprávněného nakládání s dílem."

Tzn. je potreba zjistit tu "obvyklou odmenu" za ziskani takove licence. Obvykla odmena neni to, co si on rekne.
Po konzultaci s fotografy jsem odpověděl následovně.
Vážený pane Malý,

na jednáních s několika špičkovými a velmi známými fotografy jsem byl ujištěn, že obvyklá odměna za obdobné užití fotografie se v dané době pohybovala nanejvýš v řádu tisíců korun. Váš požadavek tedy musím pokládat za nepřiměřený.

Jsem nicméně přesvědčen, že pro nikoho z nás nemá smysl tuto věc řešit před soudy, se všemi náklady s tím spojenými.
Jménem Pirátské strany Vám mohu nabídnout smírné řešení zaplacením částky 10.000 Kč. Tuto částku bychom Vám poukázali tento týden na účet, specifikovaný dříve panem Vyskočilem.
čekávám Vaši odpověď.

S pozdravem,
Ivan Bartoš
Tento krok jsem předjenával na neveřejné řásti zasedání RP, kde se ovšem nehlasovalo, ale na maximální výši částky byla dle mého názoru shoda (plus, mínus)

Radou jak p. Šalamouna tak p. Hajného je deponovat na uvedený účet částku 10 000,- Tento krok ukáže naši dobrou vůli celou věc řešit a v případné soudní při nám dá dobré výchozí postavení. Další kroky budou řešeny již našimi právníky.

Prosím RP, aby zde hlasovalo.

Hlasuji pro vyplacení 10 000,-
Přílohy
Maly2.jpg
Maly1.jpg
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 2):
Michal.Havranek, Jakub.Michalek
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Lenka.Wagnerova
Příznivec Pirátů – Vysočina
Dal poděkování: 4770 poděkování
Dostal poděkování: 4215 poděkování

Re: Ivan Malý - fotka Kryl v rámci kampaně do PS 2014

Příspěvek od Lenka.Wagnerova »

Hlasuji pro proplacení částky 10.000,- Kč.

Janka.Michailidu
Profese: PhD student (Biotechnologie)
Dal poděkování: 2734 poděkování
Dostal poděkování: 3766 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Ahoj!

Na zasedání RP jsme diskutovali o tom, p. Malého informovat, kolik si myslíme, že je racionální cena, za použití jeho fotky a nabídnout mu 10k in exchange.

O tom, že budeme p. Malému něco zasílat na účet bez toho, aby to on věděl, jsem netušila. Teď když o tom vím, musím říct, že mi to nepříjde správné (to máme každý jinak, tak mi to prosím nevymlouvejte).
(Představuju si to na sobě. Kdyby mi někdo nabídl deal, já to odmítla, on pak udělal svoji část dohody a pak dělal, že bylo přece mojí povinností (nebo aspoň tou správnou věcí, kterou je třeba udělat) dodělat tu svoji část, tak bych se na dotyčného asi pěkně nas*ala.)

Hlasuji tedy PROTI.

Ivan.Bartos
Předseda strany
Kontaktovat uživatele:

Do právního sporu půjdeme asi tak jako tak. Tento krok je doporučen 2 ma spolupracujícími právníky.
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Tomas.Vymazal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Softwarový analytik
Dal poděkování: 6496 poděkování
Dostal poděkování: 5420 poděkování

Příspěvek od Tomas.Vymazal »

Proti proplaceni.

Chapu, proc to tam mame poslat. Aji s tim souhlasim. Jen chci predem vyjasnit, co se stane, az my tam posleme tyhle prachy a on uz nebude nijak reagovat a proste si je necha. Jak tohle dostaneme do transparentniho ucetnictvi? Predpokladam, ze tech 10 tisic mame vydat na zaklade nejake kupni smlouvy, ne? V nasem pripade dokonce nejspis musi byt pisemna :)

@Janka: Ja nevidim, ze by to odmitl. Zadnou odpoved jsme na ten posledni mail nedostali, nebo ano?

Jakmile se tohle vyjasni, jsem pripraven svuj hlas zmenit.
Tom Vymazal, podporovatel phpBB a bojovník za legalizaci heroinu
Takovej ten stav, když seš uprostřed stavu a myslíš si, že nemáš stav. -- Michal Wagner, tč. garant programového bodu Drogy

Michal.Havranek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: xxx
Dal poděkování: 1156 poděkování
Dostal poděkování: 2192 poděkování

Příspěvek od Michal.Havranek »

Kód: Vybrat vše

Chapu, proc to tam mame poslat. Aji s tim souhlasim. Jen chci predem vyjasnit, co se stane, az my tam posleme tyhle prachy a on uz nebude nijak reagovat a proste si je necha. Jak tohle dostaneme do transparentniho ucetnictvi? Predpokladam, ze tech 10 tisic mame vydat na zaklade nejake kupni smlouvy, ne? V nasem pripade dokonce nejspis musi byt pisemna
prosím o vyjasnění těchto dotazů. pak se vyjádřím.

Ivan.Bartos
Předseda strany
Kontaktovat uživatele:

Platba za uziti fotografie v kampani? Doklad ocekavame proti platbe? Nevim. Zkuste to zjistit. Vyuctoval bych to oproti tomu dopisu co je publikovan v uvodu. Akorat jsme se sekli o rad:-) Ne vazne. Oproti tomu dopisu a ze uznavame narok.
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Michal.Havranek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: xxx
Dal poděkování: 1156 poděkování
Dostal poděkování: 2192 poděkování

Příspěvek od Michal.Havranek »

jsem pro (nebudu to zdržovat, už takhle máme dost spožděni)

Ivan.Bartos
Předseda strany
Kontaktovat uživatele:

Ve spolupraci s Lenkou vyresim s Viletakem.
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Lenka.Wagnerova
Příznivec Pirátů – Vysočina
Dal poděkování: 4770 poděkování
Dostal poděkování: 4215 poděkování

Příspěvek od Lenka.Wagnerova »

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Wagnerova za příspěvek:
Ivan.Bartos

Odpovědět

Zpět na „Jednání republikového předsednictva“