Chudoba jako porušování lidských práv

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Zahraniční odbor
Příspěvky: 3342
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9333 poděkování
Dostal poděkování: 6540 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chudoba jako porušování lidských práv

Příspěvek od Marek.Necada »

Toto vlákno začíná být příliš dlouhé a hemží se to příspěvky mimo mísu. Myslím například, že effektivní výběr daní patří jinam.
Vidím to tak, že zkusím vypreparovat příspěvky k věci (v. původní příspěvek Ivana Sirko) a zbytek přesunout do nějakého obecného plkacího vlákna s potenciálem pro přesun do podpalubí.
____________________________

Tak se mi podařilo vlákno zhruba rozpůlit, ale vidím, že to stačit nebude. Zkusím si rozmyslet, jak to tu uspořádat tak, abychom mohli zplodit nějaké smysluplné výstupy.
Jako přijatelná možnost se mi jeví vytyčit jednotlivá podtémata programového bodu a ke každému udělat pracovní stránku na wiki + diskusní vlákno.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Profant, Ivan Sirko, volani.webnode.cz, Martin.Shanil, V__
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 23308
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 32404 poděkování
Dostal poděkování: 25668 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chudoba jako porušování lidských práv

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Rád bych řekl dvě věci:
1) Práce načerno je pro společnost také hodnotná, i když z ní nejsou odvedeny daně, protože to znamená, že někdo něco dostal a byla učiněna dobrovolná směna - obě strany jsou na jejím konci bohatší.

2) Je asi třeba rozlišit "bídu" a "chudobu" pro účely tohoto vlákna.
Kdy bídou se rozumí existenční nouze.
A chudobou se rozumí hmotný nedostatek který může způsobit nerovný přístup ke vzdělání, zaměstnání či občanským právům.

S obojím je třeba "bojovat" ale s každým jinak.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Ivan Sirko, Petr.Vileta
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]
Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chudoba jako porušování lidských práv

Příspěvek od volani.webnode.cz »

OFFTOPIC[quote="Vojtech Pikal"]Rád bych řekl dvě věci:
1) Práce načerno je pro společnost také hodnotná, i když z ní nejsou odvedeny daně, protože to znamená, že někdo něco dostal a byla učiněna dobrovolná směna - obě strany jsou na jejím konci bohatší.

2) Je asi třeba rozlišit "bídu" a "chudobu" pro účely tohoto vlákna.
Kdy bídou se rozumí existenční nouze.
A chudobou se rozumí hmotný nedostatek který může způsobit nerovný přístup ke vzdělání, zaměstnání či občanským právům.

S obojím je třeba "bojovat" ale s každým jinak.[/quote]
1) práce se často fetišizuje.
Práce automaticky nemusí být dobrá.
A když člověk něco chce, tak to neznamená že to potřebuje nebo mu to prospěje.

2) Není tedy místo termínu chudoba lepší používat nerovnost případně nesouměřitelnost?
A co se přesně rozumí stavem existenční nouze?
Tady jde o to, že když bezdomovec ví kde, tak si jídlo v Praze obstará i bez jakéhokoliv finančního přijmu. Ale né každý ví kde a jak a má na to povahu.
Někdo žebrá, někdo ví kde se co vyhazuje a jiný sbírá/krade měď...

Je člověk který spí v rozpadlém baráku ve vlastním spacáku (není tam WC, sprcha atd..), nemá občanku, má sociální vazby jen s vyloučenými lidmi ale vydělá si denně několik set korun žebráním (už ví jak na to a nemá zábrany...) chudý v existenční nouzi či ani jedno?
-Bavil jsem se s takovým člověkem na Dejvické v Praze.
Tito uživatelé poděkovali autorovi volani.webnode.cz za příspěvek:
Petr.Vileta
Ⓐ☮
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 23308
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 32404 poděkování
Dostal poděkování: 25668 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chudoba jako porušování lidských práv

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Nevím, proč se volání dal do OT.

ad 1) Nemluvím tu primárně o práci (a nějaké její zásadní hodnotě, že polidštila opici), ale o směně. A o tom, že i nezdaněná směna je prospěšná, protože obě strany dobrovolně směnili a jsou bohatší. Dobrovolnost směny, obchodu je základem ekonomie. (Bohatství národů, nějakej Milton)
Pro mě je mírou všeho pokrok ve smyslu vědění, poznání (pravdy) a rozvoje, přeneseně pak užitečnost tomuto amorfnímu pokroku o němž není z principu možno zjistit jaký má být a kam má směřovat. Ale to sem vskutku nepatří.

ad 2) Takový člověk je dle mých definic zsela jistě chudý, protože jaksi nemůže uplatňovat některá svá občanská práva a nebude k němu v mnoha situacích rovně přistupováno.
Jestli žije v bídě je jiná otázka - imho nemá splněna ani některá základní práva jako na přístřeší, takže ano,
Ale pokud se svou situací nechce nic činit, rozhodně ho do nějakých kontejnerových ubikací deportovat nebudu. To by bylo popření posledních lidských práv co má, jako svobody pohybu a podobně.

Pojmy se definují proto, aby lidi věděli o čem se baví, aby se mohli jasně dorozumět. Proto bylo definováno Pí nebo číslo 2, nebo Lidská práva v Listině. Aby lidi věděli, o čem se baví.
Mi si tu taky musíme definovat, co rozumíme jednotlivými pojmy, aby jsme se mezi sebou byli schopni domluvit a dohodnout na nějakém programu. Nechci tím nikoho nějak označovat, definice je potřeba zavádět pomocí pojmů přesných a obecných. Pí také není definování jako 3,14.... ale jako D/2r.

Má někdo nějaké obecně použitelné definice chudoby/bídy/existenčního minima. (Ideálně by to nemělo být v peněžních jednotkách, ani spotřebních koších. Polynézský domorodec žije bez dolaru na den a přitom může mít stravu, přístřeší, postavení ve své společnosti a všechnu svobodu co chce a práva co si umí představit.)
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]
observer
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 195
Registrován: 28 pro 2012, 20:10
Profese: úředník
Dal poděkování: 171 poděkování
Dostal poděkování: 160 poděkování

Re: Chudoba jako porušování lidských práv

Příspěvek od observer »

Definici chudoby si stačí najít. Bohatství národů napsal Adam Smith....připomněls mi Černý barony
Uživatelský avatar
Ivan Sirko
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2752
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10364 poděkování
Dostal poděkování: 2642 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chudoba jako porušování lidských práv

Příspěvek od Ivan Sirko »

Vojtech Pikal píše: Má někdo nějaké obecně použitelné definice chudoby/bídy/existenčního minima. (Ideálně by to nemělo být v peněžních jednotkách, ani spotřebních koších. Polynézský domorodec žije bez dolaru na den a přitom může mít stravu, přístřeší, postavení ve své společnosti a všechnu svobodu co chce a práva co si umí představit.)
Vojto, když jsem zakládal toto vlákno, chtěl jsem, aby byla definovaná definice Pirátu. A jelikož Piráti obecné jsou jako že ochrance svobody, lidských prav a tak. nabídl jsem v názvu vlákna pravě tu definice od Social Watch, znělo to skoro Pirátsky:
socialni-system-f548/chudoba-jako-porus ... 14257.html
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan Sirko za příspěvek:
volani.webnode.cz
My The Political Compass: Economic Left/Right: -5.38, Social Libertarian/Authoritarian: -4.21
Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chudoba jako porušování lidských práv

Příspěvek od volani.webnode.cz »

Proč chudoba?
Animovaná historie chudoby na tomto světě. Dokument z mezinárodního koprodukčního cyklu
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1041 ... aci/video/

Kód: Vybrat vše

http://download.hellshare.cz/my-chudaci-mp4/10854037
http://www.quickshare.cz/stahnout-soubor/834971:my-chudaci-mp4_781MB
http://www.uloz.to/xqMLcUJ/my-chudaci.mp4
Nemá někdo cz titulky k filmu The End of Poverty?
http://youtu.be/pktOXJr1vOQ
http://www.csfd.cz/film/266747-end-of-poverty-the/
Tito uživatelé poděkovali autorovi volani.webnode.cz za příspěvky (celkem 2):
Ivan Sirko, Martin.Shanil
Ⓐ☮
Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chudoba jako porušování lidských práv

Příspěvek od volani.webnode.cz »

Tito uživatelé poděkovali autorovi volani.webnode.cz za příspěvek:
Ivan Sirko
Ⓐ☮
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 23308
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 32404 poděkování
Dostal poděkování: 25668 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chudoba jako porušování lidských práv

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Aha, to měla být definice.
Tak jo, navrhuji následující "Pirátskou" definici chudoby.
Řekneme, že člověk žije v chudobě pokud z majetkových důvodů dochází ke krácení, porušování či jinému nedostatku v jeho hospodářských, sociálních, kulturních, občanských a politických právech.
Je to takové, "staromatematické", jistě to dokáže někdo vylepšit ve formulaci.
Jak můžeš porovnat se svým úvodem, tohle je čistá definice, neobsahuje program (jak to řešit) ani "že je to špatně". prostě určuje co rozumíme pojmem chudoba, pokud máme definovány pojmy svobody a práv.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Dominika.Michailidu, Petr.Vileta
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]
Uživatelský avatar
Ivan Sirko
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2752
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10364 poděkování
Dostal poděkování: 2642 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chudoba jako porušování lidských práv

Příspěvek od Ivan Sirko »

Vojtech Pikal píše:
Řekneme, že člověk žije v chudobě pokud z majetkových důvodů dochází ke krácení, porušování či jinému nedostatku v jeho hospodářských, sociálních, kulturních, občanských a politických právech.
Když to porovnám, tak zní líp tato:
Lidé žijící v chudobě fakticky trpí porušováním svých hospodářských, sociálních, kulturních, občanských a politických práv, takže základním předpokladem odstranění chudoby je, aby byla tato páva respektována, chráněna, podporována a uspokojována.
My The Political Compass: Economic Left/Right: -5.38, Social Libertarian/Authoritarian: -4.21
Zamčeno

Zpět na „Práce a sociální věci“