Chudoba jako porušování lidských práv
Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni
Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
- Marek.Necada
- Zahraniční odbor
- Příspěvky: 3342
- Registrován: 05 lis 2009, 22:44
- Profese: silozpytec
- Bydliště: Helsinki
- Dal poděkování: 9333 poděkování
- Dostal poděkování: 6540 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Chudoba jako porušování lidských práv
Toto vlákno začíná být příliš dlouhé a hemží se to příspěvky mimo mísu. Myslím například, že effektivní výběr daní patří jinam.
Vidím to tak, že zkusím vypreparovat příspěvky k věci (v. původní příspěvek Ivana Sirko) a zbytek přesunout do nějakého obecného plkacího vlákna s potenciálem pro přesun do podpalubí.
____________________________
Tak se mi podařilo vlákno zhruba rozpůlit, ale vidím, že to stačit nebude. Zkusím si rozmyslet, jak to tu uspořádat tak, abychom mohli zplodit nějaké smysluplné výstupy.
Jako přijatelná možnost se mi jeví vytyčit jednotlivá podtémata programového bodu a ke každému udělat pracovní stránku na wiki + diskusní vlákno.
Vidím to tak, že zkusím vypreparovat příspěvky k věci (v. původní příspěvek Ivana Sirko) a zbytek přesunout do nějakého obecného plkacího vlákna s potenciálem pro přesun do podpalubí.
____________________________
Tak se mi podařilo vlákno zhruba rozpůlit, ale vidím, že to stačit nebude. Zkusím si rozmyslet, jak to tu uspořádat tak, abychom mohli zplodit nějaké smysluplné výstupy.
Jako přijatelná možnost se mi jeví vytyčit jednotlivá podtémata programového bodu a ke každému udělat pracovní stránku na wiki + diskusní vlákno.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 5):
- Ondrej.Profant, Ivan Sirko, volani.webnode.cz, Martin.Shanil, V__
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Долой царя!
- Vojtech.Pikal
- Republikové předsednictvo
- Příspěvky: 23308
- Registrován: 19 srp 2010, 23:45
- Profese: poslanec, informatik
- Bydliště: Olomouc
- Dal poděkování: 32404 poděkování
- Dostal poděkování: 25668 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Chudoba jako porušování lidských práv
Rád bych řekl dvě věci:
1) Práce načerno je pro společnost také hodnotná, i když z ní nejsou odvedeny daně, protože to znamená, že někdo něco dostal a byla učiněna dobrovolná směna - obě strany jsou na jejím konci bohatší.
2) Je asi třeba rozlišit "bídu" a "chudobu" pro účely tohoto vlákna.
Kdy bídou se rozumí existenční nouze.
A chudobou se rozumí hmotný nedostatek který může způsobit nerovný přístup ke vzdělání, zaměstnání či občanským právům.
S obojím je třeba "bojovat" ale s každým jinak.
1) Práce načerno je pro společnost také hodnotná, i když z ní nejsou odvedeny daně, protože to znamená, že někdo něco dostal a byla učiněna dobrovolná směna - obě strany jsou na jejím konci bohatší.
2) Je asi třeba rozlišit "bídu" a "chudobu" pro účely tohoto vlákna.
Kdy bídou se rozumí existenční nouze.
A chudobou se rozumí hmotný nedostatek který může způsobit nerovný přístup ke vzdělání, zaměstnání či občanským právům.
S obojím je třeba "bojovat" ale s každým jinak.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
- Ivan Sirko, Petr.Vileta
- volani.webnode.cz
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 472
- Registrován: 24 srp 2010, 06:20
- Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 442 poděkování
- Dostal poděkování: 408 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Chudoba jako porušování lidských práv

- Tito uživatelé poděkovali autorovi volani.webnode.cz za příspěvek:
- Petr.Vileta
Ⓐ☮
- Vojtech.Pikal
- Republikové předsednictvo
- Příspěvky: 23308
- Registrován: 19 srp 2010, 23:45
- Profese: poslanec, informatik
- Bydliště: Olomouc
- Dal poděkování: 32404 poděkování
- Dostal poděkování: 25668 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Chudoba jako porušování lidských práv
Nevím, proč se volání dal do OT.
ad 1) Nemluvím tu primárně o práci (a nějaké její zásadní hodnotě, že polidštila opici), ale o směně. A o tom, že i nezdaněná směna je prospěšná, protože obě strany dobrovolně směnili a jsou bohatší. Dobrovolnost směny, obchodu je základem ekonomie. (Bohatství národů, nějakej Milton)
Pro mě je mírou všeho pokrok ve smyslu vědění, poznání (pravdy) a rozvoje, přeneseně pak užitečnost tomuto amorfnímu pokroku o němž není z principu možno zjistit jaký má být a kam má směřovat. Ale to sem vskutku nepatří.
ad 2) Takový člověk je dle mých definic zsela jistě chudý, protože jaksi nemůže uplatňovat některá svá občanská práva a nebude k němu v mnoha situacích rovně přistupováno.
Jestli žije v bídě je jiná otázka - imho nemá splněna ani některá základní práva jako na přístřeší, takže ano,
Ale pokud se svou situací nechce nic činit, rozhodně ho do nějakých kontejnerových ubikací deportovat nebudu. To by bylo popření posledních lidských práv co má, jako svobody pohybu a podobně.
Pojmy se definují proto, aby lidi věděli o čem se baví, aby se mohli jasně dorozumět. Proto bylo definováno Pí nebo číslo 2, nebo Lidská práva v Listině. Aby lidi věděli, o čem se baví.
Mi si tu taky musíme definovat, co rozumíme jednotlivými pojmy, aby jsme se mezi sebou byli schopni domluvit a dohodnout na nějakém programu. Nechci tím nikoho nějak označovat, definice je potřeba zavádět pomocí pojmů přesných a obecných. Pí také není definování jako 3,14.... ale jako D/2r.
Má někdo nějaké obecně použitelné definice chudoby/bídy/existenčního minima. (Ideálně by to nemělo být v peněžních jednotkách, ani spotřebních koších. Polynézský domorodec žije bez dolaru na den a přitom může mít stravu, přístřeší, postavení ve své společnosti a všechnu svobodu co chce a práva co si umí představit.)
ad 1) Nemluvím tu primárně o práci (a nějaké její zásadní hodnotě, že polidštila opici), ale o směně. A o tom, že i nezdaněná směna je prospěšná, protože obě strany dobrovolně směnili a jsou bohatší. Dobrovolnost směny, obchodu je základem ekonomie. (Bohatství národů, nějakej Milton)
Pro mě je mírou všeho pokrok ve smyslu vědění, poznání (pravdy) a rozvoje, přeneseně pak užitečnost tomuto amorfnímu pokroku o němž není z principu možno zjistit jaký má být a kam má směřovat. Ale to sem vskutku nepatří.
ad 2) Takový člověk je dle mých definic zsela jistě chudý, protože jaksi nemůže uplatňovat některá svá občanská práva a nebude k němu v mnoha situacích rovně přistupováno.
Jestli žije v bídě je jiná otázka - imho nemá splněna ani některá základní práva jako na přístřeší, takže ano,
Ale pokud se svou situací nechce nic činit, rozhodně ho do nějakých kontejnerových ubikací deportovat nebudu. To by bylo popření posledních lidských práv co má, jako svobody pohybu a podobně.
Pojmy se definují proto, aby lidi věděli o čem se baví, aby se mohli jasně dorozumět. Proto bylo definováno Pí nebo číslo 2, nebo Lidská práva v Listině. Aby lidi věděli, o čem se baví.
Mi si tu taky musíme definovat, co rozumíme jednotlivými pojmy, aby jsme se mezi sebou byli schopni domluvit a dohodnout na nějakém programu. Nechci tím nikoho nějak označovat, definice je potřeba zavádět pomocí pojmů přesných a obecných. Pí také není definování jako 3,14.... ale jako D/2r.
Má někdo nějaké obecně použitelné definice chudoby/bídy/existenčního minima. (Ideálně by to nemělo být v peněžních jednotkách, ani spotřebních koších. Polynézský domorodec žije bez dolaru na den a přitom může mít stravu, přístřeší, postavení ve své společnosti a všechnu svobodu co chce a práva co si umí představit.)
-
observer
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 195
- Registrován: 28 pro 2012, 20:10
- Profese: úředník
- Dal poděkování: 171 poděkování
- Dostal poděkování: 160 poděkování
Re: Chudoba jako porušování lidských práv
Definici chudoby si stačí najít. Bohatství národů napsal Adam Smith....připomněls mi Černý barony
- Ivan Sirko
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 2752
- Registrován: 04 úno 2011, 15:23
- Profese: Putující filosof
- Bydliště: Praha - 1
- Dal poděkování: 10364 poděkování
- Dostal poděkování: 2642 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Chudoba jako porušování lidských práv
Vojto, když jsem zakládal toto vlákno, chtěl jsem, aby byla definovaná definice Pirátu. A jelikož Piráti obecné jsou jako že ochrance svobody, lidských prav a tak. nabídl jsem v názvu vlákna pravě tu definice od Social Watch, znělo to skoro Pirátsky:Vojtech Pikal píše: Má někdo nějaké obecně použitelné definice chudoby/bídy/existenčního minima. (Ideálně by to nemělo být v peněžních jednotkách, ani spotřebních koších. Polynézský domorodec žije bez dolaru na den a přitom může mít stravu, přístřeší, postavení ve své společnosti a všechnu svobodu co chce a práva co si umí představit.)
socialni-system-f548/chudoba-jako-porus ... 14257.html
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan Sirko za příspěvek:
- volani.webnode.cz
My The Political Compass: Economic Left/Right: -5.38, Social Libertarian/Authoritarian: -4.21
- volani.webnode.cz
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 472
- Registrován: 24 srp 2010, 06:20
- Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 442 poděkování
- Dostal poděkování: 408 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Chudoba jako porušování lidských práv
Proč chudoba?
Animovaná historie chudoby na tomto světě. Dokument z mezinárodního koprodukčního cyklu
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1041 ... aci/video/
Nemá někdo cz titulky k filmu The End of Poverty?
http://youtu.be/pktOXJr1vOQ
http://www.csfd.cz/film/266747-end-of-poverty-the/
Animovaná historie chudoby na tomto světě. Dokument z mezinárodního koprodukčního cyklu
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1041 ... aci/video/
Kód: Vybrat vše
http://download.hellshare.cz/my-chudaci-mp4/10854037
http://www.quickshare.cz/stahnout-soubor/834971:my-chudaci-mp4_781MB
http://www.uloz.to/xqMLcUJ/my-chudaci.mp4http://youtu.be/pktOXJr1vOQ
http://www.csfd.cz/film/266747-end-of-poverty-the/
- Tito uživatelé poděkovali autorovi volani.webnode.cz za příspěvky (celkem 2):
- Ivan Sirko, Martin.Shanil
Ⓐ☮
- volani.webnode.cz
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 472
- Registrován: 24 srp 2010, 06:20
- Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 442 poděkování
- Dostal poděkování: 408 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Chudoba jako porušování lidských práv
- Tito uživatelé poděkovali autorovi volani.webnode.cz za příspěvek:
- Ivan Sirko
Ⓐ☮
- Vojtech.Pikal
- Republikové předsednictvo
- Příspěvky: 23308
- Registrován: 19 srp 2010, 23:45
- Profese: poslanec, informatik
- Bydliště: Olomouc
- Dal poděkování: 32404 poděkování
- Dostal poděkování: 25668 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Chudoba jako porušování lidských práv
Aha, to měla být definice.
Tak jo, navrhuji následující "Pirátskou" definici chudoby.
Je to takové, "staromatematické", jistě to dokáže někdo vylepšit ve formulaci.
Jak můžeš porovnat se svým úvodem, tohle je čistá definice, neobsahuje program (jak to řešit) ani "že je to špatně". prostě určuje co rozumíme pojmem chudoba, pokud máme definovány pojmy svobody a práv.
Tak jo, navrhuji následující "Pirátskou" definici chudoby.
Je to takové, "staromatematické", jistě to dokáže někdo vylepšit ve formulaci.
Jak můžeš porovnat se svým úvodem, tohle je čistá definice, neobsahuje program (jak to řešit) ani "že je to špatně". prostě určuje co rozumíme pojmem chudoba, pokud máme definovány pojmy svobody a práv.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
- Dominika.Michailidu, Petr.Vileta
- Ivan Sirko
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 2752
- Registrován: 04 úno 2011, 15:23
- Profese: Putující filosof
- Bydliště: Praha - 1
- Dal poděkování: 10364 poděkování
- Dostal poděkování: 2642 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Chudoba jako porušování lidských práv
Když to porovnám, tak zní líp tato:Vojtech Pikal píše:
My The Political Compass: Economic Left/Right: -5.38, Social Libertarian/Authoritarian: -4.21