Výuka programování na školách od první třídy? Jsem pro!!!

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Waseihou
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 21:29
Profese: moudrý rádce
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 346 poděkování

Výuka programování na školách od první třídy? Jsem pro!!!

Příspěvek od Waseihou »

Narazil jsem na zajímavý článek:

Estonia To Teach Programming In Schools From Age 6
http://developers.slashdot.org/story/12 ... from-age-6

v Estonsku plánují zavést od příštího roku základy programování již od první třídy ZŠ. Myslím že je to dobrý nápad který by piráti měli zvážit jako jeden z bodů svého volebního programu, protože to zajisté zvýší konkurenceshopnost a je to prostě super. Také byste tím mohli ještě více zvýraznit svojí "počítačovost" v očích veřejnosti. Piráti by se neměli prezentovat pouze jako zastánci copyleftu a transparentnosti na úřadech, ale také jako strana která chce aby informační technologie do všech sfér lidského konání, a tento fakt pravidelně prezentovat.

Možná by na tom šla nějak podojit i ta zatracená EU, a veřejnosti by se to dalo prezentovat mimojiné i tak, že nechceme skončit jako jedna velká montovna pro západní firmy. Takový krok samozřejmě bude vyžadovat změnu mnohých paradigmat současného školství, ale to je stejně potřeba. Hlavně by bylo potřeba aby jakákoliv transformace školství probíhala transparentě, tedy aby se na ní podíleli hlavně nadšenci, žáci i rodiče, a ne nějaká firma která by se přisála na rozpočet. Ke koordnaci těch všech by samozřejmě bylo vhodné využít existující sociální sítě a ne nějaký polofunkční moloch vytvořený za těžké prachy jako je třeba sitit.cz. Případně nahodit na nějakou lacinou VPS open source aplikace jako je PHP-BB fórum a wiki, a nebo rozjet diasporu...

Každopádně zvažte tuto možnost, je to dobrý nápad.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Waseihou za příspěvky (celkem 5):
Adam.Cernoch, Ivan.Sirko, Vitezslav.Praks, anonym72078, Zugda
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!
Uživatelský avatar
Adam.Cernoch
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 203
Registrován: 08 pro 2011, 17:14
Profese: osvětlovač
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 550 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování

Re: Výuka programování na školách od první třídy? Jsem pro!!

Příspěvek od Adam.Cernoch »

imho je daleko důležitější internetová gramotnost (resp. informační - ony ty tištěné, nebo i rukou psané zdroje nám tuhletu informační revoluci přecijen přežijou...), práce s informacemi - ověřování zdrojů (když máš referát, neznamená to že opíšeš wikipedii) atakdáleadáleadále... :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Cernoch za příspěvky (celkem 2):
Lenka.Wagnerova, Ivan.Sirko
Uživatelský avatar
Lenka.Wagnerova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2452
Registrován: 09 pro 2011, 15:12
Profese: ucitelka,psycholozka
Bydliště: Praha - Vinoř
Dal poděkování: 4813 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování

Re: Výuka programování na školách od první třídy? Jsem pro!!

Příspěvek od Lenka.Wagnerova »

Díky za odkaz.
Myslím, že vyloženě programování nutné není, ale rozvoj odpovídajícího způsobu myšlení je věc potřebná velice. Již nyní lze vyučovat matematiku tzv. Frausovským systémem (vytvořeno týmem prof. Hejného). Jde o to, že děti hledají samostatně řešení, učí se např. krokovat, pracovat logicky, vytvářet algorytmy řešení problémových situací.
My to ve škole tak děláme, zatím do 4. ročníku. Je třeba podobné postupy zavádět ve všech školách.
Rozvoj myšlení, aktivní řešení problémových situací, hledání, zpracovávání a praktické využívání informací je rozhodně cesta, kterou by se vzdělávání ve 21. století mělo ubírat. Bohužel jsou na MŠMT tendence vracet se o sto let zpět, k biflování, testování, co se naučili, ne toho, co a jak dokážou použít.
Prosazování výše uvedeného musí být a je jedním z cílů Pirátů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Wagnerova za příspěvky (celkem 12):
Ivan.Sirko, Jiri.Rezek, MilanM, Petr.Stehlik, Ondrej.Profant, Martin.Kucera, Roman.Kucera, Adam.Cernoch, Vitezslav.Praks, anonym72078, Zugda, V__
Malignus
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8
Registrován: 27 srp 2009, 12:54
Profese: nezaměstnaný
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Výuka programování na školách od první třídy? Jsem pro!!

Příspěvek od Malignus »

Nemyslím, že by to mělo být už v první třídě, ale určitě by bylo dobré, kdyby se děcka učili práci s výpočetní technikou už od 6. třídy.
Uživatelský avatar
Lenka.Wagnerova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2452
Registrován: 09 pro 2011, 15:12
Profese: ucitelka,psycholozka
Bydliště: Praha - Vinoř
Dal poděkování: 4813 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování

Re: Výuka programování na školách od první třídy? Jsem pro!!

Příspěvek od Lenka.Wagnerova »

Malignus píše:Nemyslím, že by to mělo být už v první třídě, ale určitě by bylo dobré, kdyby se děcka učili práci s výpočetní technikou už od 6. třídy.
Každá škola je povinná vyučovat Informatiku minimálně v rozsahu 1 hodiny týdně v průběhu 1. stupně a stejně tak na stupni druhém. Záleží na konkrétní škole, zda práci s informacemi a ICT vyučuje jako integrované téma v ostatních předmětech, anebo jako předmět samostatný. Ale nějak to vyučovat musí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Wagnerova za příspěvek:
V__
Janek.Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3215
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výuka programování na školách od první třídy? Jsem pro!!

Příspěvek od Janek.Wagner »

V této souvislosti doporučuji učebnici Jiřího Vaníčka Informatika pro 1. stupeň základní školy.

A je v této souvislosti třeba připomenout, že programovací jazyk Logo, který je označován jako dětský programovací jazyk, byl vyvinut už v roce 1967. A známý Karel je na světě už taky třicet let...

Chybí metodiky, chybí implementace, informatika je ve Rámcových vzdělávacích programech jen popelkou...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvky (celkem 2):
Ivan.Sirko, Vitezslav.Praks
Uživatelský avatar
Lenka.Wagnerova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2452
Registrován: 09 pro 2011, 15:12
Profese: ucitelka,psycholozka
Bydliště: Praha - Vinoř
Dal poděkování: 4813 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování

Re: Výuka programování na školách od první třídy? Jsem pro!!

Příspěvek od Lenka.Wagnerova »

Janek píše:V této souvislosti doporučuji učebnici Jiřího Vaníčka Informatika pro 1. stupeň základní školy.

A je v této souvislosti třeba připomenout, že programovací jazyk Logo, který je označován jako dětský programovací jazyk, byl vyvinut už v roce 1967. A známý Karel je na světě už taky třicet let...

Chybí metodiky, chybí implementace, informatika je ve Rámcových vzdělávacích programech jen popelkou...
A taky bychom museli mít lidi, kteří to budou schopni vyučovat. To nemluvím ani tak o oficiální kvalifikaci, ale o skutečné schopnosti. Dokud budou pedagogické fakulty připravovat učitele tak, jako teď, lepší to nebude.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Wagnerova za příspěvek:
Vitezslav.Praks
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výuka programování na školách od první třídy? Jsem pro!!

Příspěvek od Marek.Necada »

Lenka Matouskova píše:A taky bychom museli mít lidi, kteří to budou schopni vyučovat. To nemluvím ani tak o oficiální kvalifikaci, ale o skutečné schopnosti. Dokud budou pedagogické fakulty připravovat učitele tak, jako teď, lepší to nebude.
Já bych byl radikálnější. Dokud budou učitelé přicházet jen z pedagogických fakult, lepší to nebude.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvek:
Ivan.Mikolas
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Janek.Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3215
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výuka programování na školách od první třídy? Jsem pro!!

Příspěvek od Janek.Wagner »

Marek Necada píše:Já bych byl radikálnější. Dokud budou učitelé přicházet jen z pedagogických fakult, lepší to nebude.
Piráti tu mají šanci, řada ZŠ by byla za ajťáka schopného učit děti vděčná.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvky (celkem 2):
Ivan.Sirko, Vitezslav.Praks
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výuka programování na školách od první třídy? Jsem pro!!

Příspěvek od Marek.Necada »

Janek píše:Piráti tu mají šanci, řada ZŠ by byla za ajťáka schopného učit děti vděčná.
To je hezké, ale ani tak by ho nemohli přijmout. Než studovat dvouleté doplňující studium, na to se každý raději vybodne. Ty kvalifikační požadavky jsou naprosto zvrácené.
http://www.msmt.cz/file/13234
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Odpovědět

Zpět na „Školství“