Stížnost na RV pro porušení předpisů

Moderátor: Komise - kontrolni

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11498 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Stížnost na RV pro porušení předpisů

Příspěvek od Lukas.Novy » 22 bře 2014, 20:09

Podávám tímto stížnost na RV pro porušení předpisů (RŘ §5).

Účastníci řízení
Lukáš Nový (stěžovatel)
Republikový výbor Pirátské strany (odpůrce)

Vylíčení rozhodných skutkových okolností
Republikový výbor dne 22. 3. 2013 schválil změnu předpisu upravující rozpočtová pravidla, konkrétně došlo k vypuštění paragrafu 3a odst. 3. Toto usnesení bylo schváleno veřejným hlasováním v tomto vláknu.
Tvrzení porušení předpisů
Svým jednáním republikový výbor uvedl rozpočtová pravidla mimo soulad s posláním a programovými cíly tak jak jsou uvedeny ve stanovách Čl. 2 i se základnímy programovými dokumenty.
Vyjádření k přijatelnosti stížnosti
Stížnost je podle mého názoru přijatelná (§ 11 RŘ), neboť:

Smírného řešení nelze dosáhnout. Svoje námitky jsem předal předsedovi místního sdružení v Horní Dolní soukromou zprávou. Předseda místního sdružení Jan Vojáček mi ale odpověděl následující soukromou zprávou ze dne 1. 11. 2013: „Co se nám do toho pleteš? Jsou to peníze v našem rozpočtu a budeme si s nimi dělat, co chceme. Nějaké předpisy republikového výboru o hospodaření s veřejnými penězi nás nezajímají.“
Zálohu na úhradu nákladů řízení jsem připraven obratem složit, pokud se kontrolní komise nenajde veřejný zájem v této stížnosti a nepřipojí se k ní.

Návrh výroku rozhodčího nálezu
Proto navrhuji, aby rozhodčí komise vydala následující rozhodčí nález (§ 4 RŘ):

Schválením změny rozpočtových pravidel porušil republikový výbor povinnosti uložené stanovami.
Za porušení předpisů odpovídají členové republikového výboru, kteří pro návrh hlasovali.
Republikový výbor je povinnen zjednat nápravu tak, že svým usnesením vysloví jeho neplatnost a to do 14 dnů od účinnosti tohoto nálezu.

Žádost o předběžné opatření
Z důvodu hrozby vážné újmy doplňuji tuto stížnost návrhem na předběžné opatření v tomto znění:

Rozhodčí komise pozastavuje účinnost usnesení RV 16/2014 do vydání rozhodnutí o této stížnosti, nejdéle však do 21. 4. 2014.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvek:
Filip.Krska
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.

Obrázek

Uživatelský avatar
Vaclav Malek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 8117
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8355 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stížnost na RV pro porušení předpisů

Příspěvek od Vaclav Malek » 22 bře 2014, 20:17

Hmm.. nechceš to ještě trochu upravit?

Přece jenom tyhle examples nejsou čistě na copy&paste
...místního sdružení v Horní Dolní..
:D

+ Mohl by si přesněji specifikovat jaké povinnosti RV porušil?

+ Návrh na předběžné opatření urychleně projednáme.

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11498 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stížnost na RV pro porušení předpisů

Příspěvek od Lukas.Novy » 22 bře 2014, 21:05

Vaclav Malek píše:+ Mohl by si specifikovat jaké povinnosti RV porušil?
Jedním ze základních principů fungování právního státu je předvídatelnost a kontinuita právních norem. Vypuštěný odstavec učinkuje sotva půl roku. Účelem vypuštěné části předpisu bylo nastavit vnitřní fungování strany stejně jako to prosazujeme v našem programu. Programové dokumenty jsou předpisy vyšší právní síly než rozpočtová pravidla a RV tedy musí postupovat nejdříve přes změnu programových dokumentů a následně (či nejlépe zároveň) uvést v soulad i předpisy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvky (celkem 2):
Tomas.Klapka, Filip.Krska
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.

Obrázek

Uživatelský avatar
Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3450
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2269 poděkování
Dostal poděkování: 5397 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stížnost na RV pro porušení předpisů

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 23 bře 2014, 00:28

OFFTOPICProblém je, že stranu nejde nakonec řídit jen předpisy, navíc předpisy poměrně mlhavě formulovanými...

Nějaká změna pravidla byla nutná - samoúčelná propagace strany za veřejné prostředky ne, ale běžný provoz strany asi v zásadě ano. Kompromisní řešení by se pravděpodobně nalezlo. Zejména by mi přišlo rozumné, kdyby se s penězi získanými v období platnosti nějakého předpisu zacházelo podle předpisu, který v té době platil.

Odpovědnost ale v konečném důsledku nesou všichni, kteří současné členy RV zvolili (přesto, že názory na "odbarvení" peněz byly kandidáty do RV prezentované na CF), nebo kteří umožnili jejich zvolení tím, že se volby neúčastnili. V politické straně se podle mě ještě méně, než v reálném občanském životě lze spoléhat na to, že všechno poběží v nějakých kolejích a podle nějakých pravidel, která má někdo jiný povinnost vynucovat (tímto narážím i na to, že to pravidlo samo o sobě bylo k ničemu a někdo by ho stejně musel hlídat, jako se teď dožaduješ hlídání toho, zda RV má právo zrušit předpis který sám vydal).

Proč jsou vlastně v RV členové, kteří nemají čas účastnit se zasedání RV? Proč takhle zásadní hlasování trvá jen cca hodinu - nepadá tím pak vlastně hlavní výhoda toho, že hlasování probíhá online?

Já sám jsem se dopustil chyby tím, že jsem prvních několik let kvůli celkové neschopnosti orientovat se v situaci hrál "mrtvého brouka" a připouštěl, aby se de-facto mým jménem děly věci, na které jsem neměl velký vliv.

Obávám se ale, že tudy cesta k nápravě nevede. Hlavním principem otevřené společnosti je, že má právo změnit svoje vlastní pravidla... ale když zásadní pravidla budeme měnit příliš často, tak tím rozhodně důvěru voličů nezískáme.

Mě osobně není jasné, proč jsme uvalili tak přísné pravidlo i na financování provozu strany: trochu mi to přijde jako pokračování sporu "občanská hnutí" vs. "profesionální strany" v 90-tých letech. Plně ale chápu, že nikdo nechtěl, aby získané peníze padly na nějaké billboardové kampaně. Samozřejmě se taky už pěkně rýsuje, kdo je spíš podnikatel či zaměstnanec zvyklý platit daně, kdo je o nějakých větších penězích rozhodovat a kdo byl úředník, zvyklý si peníze dokonce nárokovat... tohle jsou prostě návyky, kteří si různí lidé k Pirátům přinesli a pokládají je za samozřejmé. Samozřejmě, svůj přístup jsem dával, stejně jako jiní zakládající členové, zprvu najevo jednoduše: nepeněžními dary na provoz strany.

Pamatuji, že některé z prvních schůzí po založení Pirátů se ani nekonaly v hospodách a klubech, ale v soukromých prostorách (dokonce i v bytech). Toho sdílení tam zpočátku skutečně nebylo až tak málo - možná se spousta lidí chtěla tak trochu předvést, udělat dojem... jistě, byla to určitá forma "sociální investice"... pro někoho i možná prestižní záležitost... každopádně, po období motivovaném počátečním úspěchem švédských Pirátů v roce 2009 následovalo vleklé nudné období bez peněz, a je pochopitelné, že se členové, kteří toto období přečkali až do další voleb, chtěli nějak "pojistit pro případ úspěchu", který se, pak skutečně dostavil.

Lepší pojistkou, než vymýšlet jednorázově nové pravidlo, a domnívat se o něm, že ho může zrušit jen "ústavní soud" ale bylo ujistit se, že v příslušných orgánech strany zasednou lidi naklonění udržení tohohle pravidla, kteří současně budou mít čas se těmhle nudným záležitostem věnovat. V podstatě neoblomnost, se kterou někteří členové RV dnešní odbarvení obhajovali, mě dovedla skoro až k pocitu, že si FAKT předsednictvo s penězma chce moci dělat naprosto co uzná za vhodné, a že tu nejde o nějaký teoretický spor. To je samozřejmě možná jen pocit... ale prostě lidi takhle fungují.

Především mě dost mrzí, že stále více zabředáme do vnitřních sporů, místo abychom měli čas zabývat se reálnými záležitostmi ve vnějším světě. Pravidlo bylo prve formulované dost nešťastně, jeho dodatečné zrušení teď bude působit na voliče taky nešťastně... a snaha všechno to ututlat a zamést pod koberec, aby si toho voliči nevšimli, ve skutečně může tyto voliče ještě víc naštvat (protože prostě žijeme v době, kdy se neututlá nic). Takže se moc nedivím, když to některé členy emocionálně vyčerpává a vede k rezignacím... nebo nasírá a vede k tomu, že si stěžují na hlavním nádraží.

Přesto je řešení jediné: zformovat "tvrdé jádro" členské základny, která bude mít čas se účastnit a která časté manipulování základními principy prostě nepřipustí. Jak to udělat, aby se současně neoslabila akceschopnost v těch otázkách, kde je potřeba rychle reagovat na aktuální dění? Nevím. Možná takhle zásadní věc měla být přímo ve stanovách (ty mají fakticky větší právní sílu, než "programové dokumenty") a ne jenom v předpisech. Stanovy by nemohl změnit RV, ale jen CF (a to je téměř neprůchozí). Jsem členem RV nově, po dlouhé pauze.. úplně na začátku mi nebylo jasné, co tam vlastně dělám, RV tehdy (AFAIK) neměl jasně vymezené pravomoce (nebo si je neuvědomoval) a tak nějak mi přišlo, že supluje CF a montuje se úplně do všeho, tak jsem to na dlouho vzdal. Teď je mi to celé jasnější... přesto mi přijde, že nějakou kontinuitu je potřeba zachovat.

Svým způsobem je to dané: vliv stávajícího vedení stojí především na neustále se postupně zlepšujících volebních výsledcích. Teď jsme dosáhli hranice, která zřejmě nejde překročit bez další profesionalizace kampaní (což bude stát peníze). Bez překročení této hranice předsednictvo "přestane mít výsledky", média se přestanou zajímat - a teprve pak bude mocenská pozice v rámci strany ohrožena. Rozhodování, jestli jsou důležitější prostředky, nebo cíl, tedy muselo nevyhnutelně přijít - jenže až bychom narazili na hranice stávajících prostředků, tak by tím spousta lidí byla zklamána taky, takže to fakt nemá jednoduché řešení.

Mě zajímá, co se vlastně stalo, že lidi, kteří tohle pravidlo před půlrokem prosadili, nedokázali zabránit tomu, aby bylo zrušeno: sakra, RV má snad 30 nebo kolik členů, hlasovalo nás 15! Někde je něco špatně: snad někoho konečně pochopí, že hlasování o zásadních věcech mají trvat déle, nebo já fakt nevím.. (možná je pozitivní to, že mezi ty "ukřivděné" teď patří ti, kteří původně prosazovali rychlá a úderná online hlasování bez varování? ne všichni členové Pirátů ale žijí jen tím účastnit se nějakých víkendových hlasování... i já pokládám spíš za vyjímku, že letos na to mám čas... a stejně jako s těmi penězi: jestli toto celé má být naše "demoverze" jak si představujeme větší demokratickou spolúčast na rozhodování, tak je to podobný fail, jakým se ukázala faktická nepoužitelnost Bitcoinu pro běžnou směnu pro libertariány...)
Vaclav Malek moderuje:
dovolil jsem si to dát do OT, protože na posuzování kk to nic nemění.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvky (celkem 3):
Karin, Frantisek.Navrkal, Josef.Kadlecek
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
@xchaos@mastodon.social | člen MS Praha 6 | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2131 poděkování

Re: Stížnost na RV pro porušení předpisů

Příspěvek od Jana.Syrovatkova » 23 bře 2014, 08:08

OFFTOPIC[quote="Michael Polak"]Odpovědnost ale v konečném důsledku nesou všichni, kteří současné členy RV zvolili (přesto, že názory na "odbarvení" peněz byly kandidáty do RV prezentované na CF), nebo kteří umožnili jejich zvolení tím, že se volby neúčastnili. V politické straně se podle mě ještě méně, než v reálném občanském životě lze spoléhat na to, že všechno poběží v nějakých kolejích a podle nějakých pravidel, která má někdo jiný povinnost vynucovat (tímto narážím i na to, že to pravidlo samo o sobě bylo k ničemu a někdo by ho stejně musel hlídat, jako se teď dožaduješ hlídání toho, zda RV má právo zrušit předpis který sám vydal).
[/quote]
Ano, podobně jako říkám, že je problém těch lidí, co volili Babiše, ODS a podobně, že jim zase skočili na ty jejich kecy, tak tady říkáš, že odpovědnost nesou ti, co se neúčastnili hlasování a věřili, že je svaté, co jsme slíbili voličům. Ano, asi jsem naivní. Prostě jsem to pořád brala, že Piráti jsou amatéři a není čas to dělat profi, ale mají své ideály, kterým jsou absolutně věrní. Nejsou. Minimálně skupina Pirátů věří tomu, že naslibovat něco před volbami a pak to hned po nich změnit, je v pořádku. A přitom ten předpis byl dělám primárně pro to (alespoň jak já to vnímám), abychom jednoznačně a předem věděli, co dělat v případě, že dostaneme velký státní příspěvek za hlasy a pak se nehádali a nikdo si ho nezpronevěřil.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Syrovatkova za příspěvky (celkem 5):
Martin.Shanil, Maria.Vasickova, Karin, Ivo.Vlasaty, Tobias.Esner

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Příspěvky: 12957
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 17648 poděkování

Re: Stížnost na RV pro porušení předpisů

Příspěvek od Martin.Kucera » 23 bře 2014, 08:15

Michael Polak píše:RV má snad 30 nebo kolik členů, hlasovalo nás 15!
Tohle si dovolím vypíchnout z OT, neb si myslím, že to má vztah k porušení předpisů.
Jak už jsem psal jinde, v navrženém pořadu zasedání byl bod "zjištění podpory RV pro odbarvení peněz".
Na zasedání se z něj ovšem stalo hlasování o zrušení obarvení peněz, což je dost zásadní posun.
Lze vůbec takovéto hlasování považovat za řádně oznámené?
Pokud nikoli, pak by pro přijetí musela být většina ze všech členů RV, tedy aspoň 14 hlasů. Což nebyla.
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 19743
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 25711 poděkování
Dostal poděkování: 18635 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stížnost na RV pro porušení předpisů

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 23 bře 2014, 10:57

Bude dodrření JdŘ a běžných demokratických pravidel kontrolovat KK sama, nebo chce samostatný podnět/stížnost.
Pokud je něco potřeba přidat, můžu se připojit tady, nebo samostatné vlákno. (Fakt jsem nepočítal s tím, že se tam tohle rozhodne.)
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Uživatelský avatar
Vaclav Malek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 8117
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8355 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stížnost na RV pro porušení předpisů

Příspěvek od Vaclav Malek » 23 bře 2014, 10:59

Vojtech Pikal píše:Bude dodrření JdŘ a běžných demokratických pravidel kontrolovat KK sama, nebo chce samostatný podnět/stížnost.
Pokud je něco potřeba přidat, můžu se připojit tady, nebo samostatné vlákno. (Fakt jsem nepočítal s tím, že se tam tohle rozhodne.)
Pokud se to vztahuje k tomu jednání a rozhodování RV, tak to určitě doplň sem.

Uživatelský avatar
Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3450
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2269 poděkování
Dostal poděkování: 5397 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stížnost na RV pro porušení předpisů

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 23 bře 2014, 12:03

Pardon, omlouvám se moderátorovi. Podatelna jistě není určena k diskuzi. Stojím si za tím, co jsem napsal, ale měl jsem to napsat jinam.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvek:
Vaclav Malek
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
@xchaos@mastodon.social | člen MS Praha 6 | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11498 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stížnost na RV pro porušení předpisů

Příspěvek od Lukas.Novy » 23 bře 2014, 16:07

Nyní když konečně prasklo, že RV svým jednáním porušilo svůj jednací řád, žádám, aby KK neprodleně věc převzalo jakožto stížnost ve veřejném zájmu a zajistilo neprodlené vydání předběžného opatření u RK. Děkuji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvky (celkem 4):
Martin.Smida, Tobias.Esner, Ivan Sirko, Josef.Kadlecek
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.

Obrázek

Zamčeno

Zpět na „Vyřešená podání [archiv]“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů