Napsali o nás - Sněmovna

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.
Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. Dodržujte prosím jeho pravidla.
Do vnitrostranické diskuse se mohou naši příznivci zapojit, pokud vstoupí do příslušné skupiny registrovaní příznivci.

Re: Napsali o nás - Sněmovna

Příspěvekod Jan.Adam » 16 lis 2017, 09:30

https://zpravy.idnes.cz/babis-hodnoti-d ... domaci_kop

Nenápadná sugestivní větička na konci...
Faltýnek uvedl, že jen tři uskupení - KSČM, hnutí SPD a Piráti - předala hnutí ANO své programové priority a vznikající menšinová vláda Andreje Babiše zapracuje podle šéfa poslanců ANO jejich programové priority do svého programového prohlášení.
Dá se to číst i tak, že od hnutí ANO jsou očekávání právě vůči této trojici. KSČM toleranci vládě zvažuje, Okamuru a jeho hnutí SPD zajímá zatím jen účast ve vládě, Piráti zatím do vlády nechtějí ani tolerovat ji nechtějí.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jan.Adam 4 poděkování od:
Filip.Krska, honza.h, Petr.Vileta, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Jan.Adam
Člen KS Jihomoravský kraj
 
Příspěvky: 19
Registrován: 07 bře 2017, 08:40
Dal poděkování: 9 krát
Dostal poděkování: 39 krát

Re: Napsali o nás - Sněmovna

Příspěvekod Jan.Adam » 19 lis 2017, 19:55

Prchal Whine Factory :-)

https://www.facebook.com/AndrejBabis/ph ... 1113222865

Pokračujeme v psaní programového prohlášení vlády, už i Piráti nám dali své programové teze. Pořád nechtějí do vlády a vlastně chtějí po nás, abychom plnili jejich program za ně… Nám to nevadí, jsme zvyklí makat, nabídneme jim nějaké pozice v digitalizaci a eGovernmentu.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jan.Adam poděkování od:
Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Jan.Adam
Člen KS Jihomoravský kraj
 
Příspěvky: 19
Registrován: 07 bře 2017, 08:40
Dal poděkování: 9 krát
Dostal poděkování: 39 krát

Bartoš: Všichni se bojí Babiše, ale zmohli se jen...

Příspěvekod Jaroslav.Nemec » 20 lis 2017, 07:32

Bartoš: Všichni se bojí Babiše, ale zmohli se jen na laciná gesta

Právo | 18.11.2017 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: Karolina Brodníčková | Téma: Politická strana - Piráti


I když zůstanou piráti ve Sněmovně v opozici, chtějí hlasovat pro zákony, na kterých se s vládou dohodnou, řekl v rozhovoru pro Právo předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

* Piráti pořád opakují, že míří do opozice. Fakt si myslíte, že v ní vaši poslanci mohou prosadit něco z programu, za který kandidovali?

Naprosto pevně v to věřím. Děláme věci jinak a děláme je podle mě správně. ANO, které bude zajisté vládnout, buď s někým, nebo samo bez důvěry, hned na prvním jednání s námi probíralo našich dvacet priorit a z nich se s patnácti identifi kovalo. Andrej Babiš vykládá o tom, že adoptuje body z programů politických stran a dá je do programového prohlášení vlády. Máme v programu body, jako je revize druhé vlny EET, možnost zastavení třetí a čtvrté vlny. ANO jsme to předali v paragrafovém znění. Pokud bude našich patnáct bodů v programovém prohlášení vlády, tak proti těm zákonům jako opozice nebudeme hlasovat. Což ODS a ostatní strany běžně dělají, že hlasují proti vlastním návrhům jen proto, že je předloží vláda.

* Tím ale pomůžete ANO prosazovat jeho programové prohlášení, takže smetanu za to pak u voličů slízne hnutí, ne vy. Stane se tedy to, na co si stěžovaly ČSSD a KDU-ČSL, že Babišovo ANO sbíralo body za to, co tyto strany ve vládě předložily.

(Pokračování na str. 11)

Bartoš: Všichni se bojí Babiše, ale zmohli se jen na laciná gesta
(Pokračování ze str. 1)
Naše motivace je změna. Kdyby tu byla důvěryhodná strana už před osmi lety (kdy vznikla Česká pirátská strana), kdyby tu politici nedělali šupáckou politiku, tak moje ambice není dělat politiku, ale normálně žít.
Takže pokud někdo vezme programové priority pirátů a zrealizuje je, tak super.
Jestli za to slízne smetanu? I v Praze na magistrátě jsme to byli my, kdo začal řešit opencard, kdo navrhl, aby se přešlo zpět na kupóny, než licenční politika.
o tom s lidmi
byl podíl pirátů těch věcí, byl zřejmý.
zřejmé i ve Sněmovně.
motivace nejsou ani peníze, ani sláva.
je změnit poměry, západní Evropě.
je to nepochopitelná My se o tom, co chceme dělat, a oni řeší jen pozice.

* Počkejte, o pozicích mluvíte také. Požadujete křesla předsedů výborů pro opozici.

To je jedno ze zadání pro vyjednávání od poslaneckého klubu. Všichni se děsí toho, že Andrej Babiš bude mít jednobarevnou vládu, dělají tady nějaká laciná gesta, jako je blokování Sněmovny nebo výzva, že nezvolíme nepředsedou Vondráčka (ANO). Ale když řekneme, tak, pojďte dělat opozici – což jsou v tuto chvíli všechny strany ny kromě ANO, protože ani ože SPD a KSČM netvrdí, že rdí, budou vládu ANO tiše podporovat – tak to odmítnou. Všechny opoziční strany mají dohromady ady víc, než má hnutí ANO. NO. Samozřejmě že obsazování výborů je nějakým gentlemanským zvykem. Ale co reálně říká jednací řád Sněmovny? Že poměr zastoupení zaj stran ve výborech kopíruje výsledek voleb. O předsedech výborů jednací řád nic neříká. Předsedy výborů si volí ten výbor. Když jedna strana bude mít pod sebou všechna ministerstva, tak logickým, zcela validním požadavkem skutečné opozice je kontrolovat práci vlády ve výborech.

* Co vidíte za tím, že vás ostatní strany odmítly?

Všichni se bojí, že je pan Babiš utře a ty strany pak nedostanou ani jednoho předsedu výboru. Oni tak tu hru hrají, my ji tak hrát ale nebudeme.

* Předsedové výborů svolávají schůze výborů, určují ale i harmonogram jednání, mají tedy vliv na to, co se kdy projedná. Předsedové výborů z opozice by tak mohli blokovat zákony, které předkládá vláda. Tím by se chod celé Sněmovny zpomalil…

Výbor mohou svolat i členové, když na to přijde. Je to jednoduché. Strany si zvykly, že se nemusí nikomu zpovídat. Kdyby měla Sněmovna projednávat zákon o lobbingu, na který máme souhlas i od hnutí ANO, a někdo ho bude brzdit, tak budu každý večer v televizi vykládat: Podívejte se, nechtějí pustit k načtení tento zákon. Vím, že politici tu něco dělali, že se nikdo úplně neflákal, že se to přehnaně prezentuje, ale zvykli si, že nemají tu odpovědnost. Pro mě je to tak, že když má pracovní týden pět dní, tak v pondělí nastoupím a dělám osm hodin denně na věcech pro Sněmovnu až do pátku. A někdy i o víkendu, když to nestihnu. Je to standard pro všechna povolání. Byl to pro mě standard v každé práci. Když se člověk v práci fl áká, tak ho vyhodí. Poslance nikdo nevyhodí. Ten může změnit politickou stranu, nebo založit novou.

* Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury ze sebe piráti dělají užitečné idioty, když j y, y chtějí hlasovat pro Radka Vondráčka z ANO na post předsedy Sněmovny.

To je rétorické cvičení pana Stanjury a není ani moc chytře vymyšlené. Je mi jedno, co o nás říká, protože to není pravda. Naše role taková není. My chceme jasně plnit roli opozice, proto jsme přišli s tím návrhem na kontrolu výborů. Ale to se ODS také nelíbí. Podle mě ODS daleko více kope s ANO než piráti. Asi že mají přislíbený školský výbor pro pana Václava Klause ml. a také výbor pro obranu. Kandidatura pana Fialy na post předsedy Sněmovny byla laciné gesto. Netancujeme, jak ODS píská. Nejsme v klubu ani ODS, ani TOP 09, ale rozhodně nejsme žádní fanoušci pana Babiše. Pan Vondráček bude zvolen, protože mu vyjádřily podporu i jiné strany a získá většinu. Sněmovna by měla urychleně začít fungovat. Stavět se po bok ODS, která si také zaslouží kritiku za to, co tady předváděla? Od Nečase po Topolánka, to nejsou žádní ctnostní politici. To, že jim v autě pan Fiala vyčistil přední okénko, to z nich žádnou lepší stranu nedělá. Nemám ale problém spolupracovat s kýmkoliv. Nemusíte se s lidmi mít rád, abyste spolu dělali legislativu. Já jsem zvyklý pracovat s lidmi, které nemám rád. Třeba protože jsou hluční, nesedí mi… Ale pojďme se od toho oprostit.

* Pořád je ten vzkaz pro veřejnost takový, že se v hlasování o předsedovi Sněmovny zařadíte po bok ANO, KSČM, SPD. To jsou strany, se kterými se ty ostatní ve Sněmovně nechtějí tzv. špinit.

To je haluz, kterou vytvářejí ODS, TOP 09. Ta dostala ve volbách hodně na zadek. My nemáme spřátelené ani novináře, ani servery, ale jsme strana, která má silnou komunikační linii. A my ty postoje budeme vysvětlovat. Argumenty máme, nehrajeme na emoce. Tohle pytlíkování je jen mediální tlak a z toho se dokážeme vzpamatovat. Myslím, že jsme druhá nejlépe komunikující strana v ČR. A to nemáme žádná média ani prostranické novináře.

* ODS, TOP 09, STAN a lidovci se sdružili do Demokratického bloku a požadují dvě křesla místopředsedů Sněmovny. Proč jste se odmítli tohoto bloku také zúčastnit?

Přišli ke kulatému stolu, ke kterému jsme je pozvali, a vybalili to na nás. Celá ta záležitost je nakonec jen o volbě vedení Sněmovny. Pan Fiala nakonec nebude kandidovat na předsedu, dal tedy za pravdu nám, že nemá smysl jít do boje, který je pouhým gestem. Ale toto je další gesto. Zásadní podmínka bloku je nepodpora pana Vondráčka na post předsedy Sněmovny. Zase jsme kvůli tomu y j byli osočeni, ale my nebudeme mu hrát ani Fialovu a ani Kalouskovu hru. Ale nejsme ani v žádném týmu s Babišem, ý SPD a KSČM.

* Ve Sněmovně budete pro své zákony hledat podporu u kohokoliv?

Důležitá je realizace. Aniž bych chtěl kopat do SPD, v jejich programu jsou věci, které nemají promyšlené. Některé body mají třeba podobné jako pirátská strana. Např. hmotná odpovědnost politiků. Akorát pro nás to neznamená, že politik zaplatí půl miliardy, protože víme, že půl miliardy nemá. Pokud tedy budeme souhlasit s náplní zákona, tak je šumafuk, jestli je to návrh ANO, jestli to podporuje SPD, nebo komunisté. Samozřejmě že většina návrhů těchto dvou stran je asi těch, co nepodpoříme.

* Většina zvolených poslanců se shoduje na potřebnosti přijmout zákon o obecném referendu. Bitva se ale povede o parametry zákona. Máte už konkrétní představu, jak by zákon měl vypadat, aby…

* Abychom nevystoupili z EU a NATO?

Například…

Jestli to chce někdo říznout v nějakém bodě a říci, že o tomto už by lidé rozhodovat neměli, tak to musí dávat smysl. Musíme se zamyslet, jestli hlasování o mezinárodních závazcích může být součástí zákona, nebo jestli to nemáme odsunout, až se referendum naučíme používat. Důležitá je potom i legislativní změna v dalších oblastech. Když budu mít zákon o lobbingu a budu vědět, že např. za panem Okamurou chodí jiný pán, v jehož zájmu je, aby ČR nebyla součástí EU, tak budu obezřetný. Transparentní financování politických stran v době kampaně je hezké, ale my bychom chtěli transparentní financování stran i mimo kampaň. Protože když strana tlačí nějakou legislativu a na účtu jí přiskakují penízky, tak se mohu ptát, proč ji tlačí. Vrátím se ale o 12 let zpět. My jsme referendem do EU vstoupili. Referendum mělo velkou účast a lidé věděli, proč hlasují, i když jela státní propaganda, ve které se zapomínalo na všechna negativa.

* Teď by možná jela propaganda, aby lidé vystoupili.

Všichni politici teď lidem tvrdili, jak je špatná EU, protože to neslo politické body, i když si to nemysleli. Oni vybudili společnost k náladě, že bychom skutečně, kdyby bylo referendum, mohli odejít z EU. Piráti by asi v takovém případě vzali peníze, které jsme dostali od státu za volby (dohromady v následujících čtyřech letech piráti dostanou 174 miliónů korun), a udělali by masivní kampaň, že je to blbost, že je dobře, aby ČR v EU zůstala.

* Na politické scéně mohou být hráči, kteří dají do kampaně ještě mnohem víc. Zájem na tom, abychom odešli z EU, by mohlo mít např. Rusko.

Od toho tu snad máme rozvědku…

* Ta přece není všemocná. V Česku fungují takzvaná alternativní média, z nichž některá údajně platí Rusové a která často píší články hanící EU. Koneckonců, i v USA se nyní řeší, jestli Rusko nezmanipulovalo jejich volby prezidenta.

Důležité je vzdělání a informační kampaň. Pojďme investovat do informační gramotnosti populace. Nemáme transparentní zahraniční politiku, premiér a prezident tvrdí něco jiného, není divu, že lidé hledají, kde je pravda, i na různých serverech, jako je Aeronet a podobně. Lidé vždycky rádi věří nějaké senzaci a konspiraci. I moji kamarádi mi v dobré vůli posílají různé drby, třeba i o mně. Je to vina politiků, kteří v celé kampani jen chodili a stěžovali si, jak nás EU drtí a jak se máme špatně. Politici by se měli zamyslet, obrátit tu svou rétoriku, být aktivnější v rámci evropské politiky a ukazovat Evropu v pozitivnějším světle. Prostě musí být splněny tyhle podmínky, potom může vzniknout návrh zákona o referendu. Musíme si uvědomit, kam to může zajít. Když politici začnou říkat důvody, proč nevyvolávat referendum y, p y o EU, a budou to v televizi dum neustále opakovat, tak obrátí společenský diskurz. To nikdo v kampani nepřeplatí.

* Jak sám říkáte, v zahraniční politice má slovo i prezident. Kandidátů na hlavu státu pro volby v lednu 2018 máme devět. Kdo z nich je vám nejbližší?

Já nevím. Nečetl jsem ještě ani životopisy. Sleduji Hilšera, Drahoše, vím o Horáčkovi, zaznamenal jsem Topolánka. Už v roce 2013 jsme dělali anketu o prezidentském kandidátovi mezi členy, uděláme ji zase. Pokud tam nebude výrazná převaha pro jednoho kandidáta, tak zůstaneme vůči kampani jako strana neutrální. Je to přímá volba, rozhodují lidé. Možná budeme chtít jen rozkrývat nekalosti v rámci kampaně. Rozhodně neignoruji takhle důležitou věc, jako je volba prezidenta.

* Kdy tu anketu uděláte?

Nevím, ale rozhodně ji nebudeme nějak odkládat. To se dá udělat rychle. Před prvním kolem v roce 2013 u nás – protože jsme volnomyšlenkáři – hodně v oblibě dominoval Vladimír Franz. Ale podporu měla i Táňa Fischerová, protože jsme humanisti. Já zase kvůli zahraniční politice favorizoval Zuzanu Roithovou (KDU-ČSL). Je tedy vidět, že piráti mají různé preference. Není žádoucí složitě hledat konsenzus pro jednoho kandidáta.

* Měl by být Miloš Zeman vystřídán?

To rozhodně. S politikou prezidenta nesouhlasím. Ale i kvůli zdraví pana prezidenta, které má dopad na výkon funkce. To je druhý důvod. Nemyslím, že člověk, který má zdravotní problémy, by měl tuto funkci vykonávat.

* Ale v pondělí ministr vnitra Milan Chovanec tvrdil, že prezident je ve výborné kondici.

A nikdo se ho na to ani neptal, že? To je zvláštní. Ne, já dávám příměr k pilotům civilních letadel. Ti chodí do důchodu v 60 letech. Asi to neznamená, že by někteří nezvládli pilotovat třeba v 65 letech letadlo. Ale s věkem se riziko, že udělá při pilotování něco špatně, zvyšuje. Ve vyšším věku musejí lidé dokazovat, že jsou způsobilí řídit auto. A vést stát je snad větší odpovědnost než řídit auto. Rozhodnutí pak nemusejí být kvalifi kovaná.

* Jak působil prezident na schůzce v Lánech na vás?

Nechci hodnotit zdravotní stav, ale prezident byl velmi bystrý. Tím myslím, že měl věcné postřehy, když nás chtěl namazat, tak nás namazal. Ale byl i zábavný. S jinými politiky si někdy připadám trochu trapně, tam ne. Byla to zajímavá diskuse. Odnesli jsme si některé postřehy, třeba k povolebnímu vývoji, a věřím, že si pan prezident vzal i něco od nás. Nemusím toho člověka mít rád, nemusím s ním souhlasit, ale neznamená to, že všechny jeho myšlenky musím zavrhnout.

* Co říkáte na kandidaturu říká Mirka Topolánka?

Připomíná mi to opakované pokusy Jirky Paroubka vrátit se do politiky. To se bohudík Paroubkovi nedaří. Ale Topolánkovi kovi star se start podařil. Roli ve volbě asi sehraje. Asi jak zabalit sehr výhru prezidentovi Zemanovi prezid do dárkového balení.

* Topolánek podle vás pomáhá Topolán máhá Zeman Zemanovi?

Asi ne úmyslně. Ale v prvním kole ubere hlasy někomu, kdo by byl relevantnější do druhého kola. Topolánek je další z lidí, kteří reprezentují tu špatnou českou politiku klientelismu, poli arogance, elitářství.

* Ale tak do Sněmovny lidé zvolili přes 120 nováčků. Chtějí 1 asi novou politiku, jinou než jí p tu, která tu byla v uplynulých letech.

Změna nastává celosvětově. To není doména ČR. Politika dom nekontrolovaně rostla, až se urvala od lidí a stala se doménou vala vyvolených. Teď se to může zvrátit. Jedna cesta je k autoritářství, jako je v Maďarsku, Turecku… Druhá cesta může vést k nacionalistickým cest stranám. Proto má u nás úspěch Okamura. Cestu oligarchie razí Andrej Babiš. ra Moje generace – mně ještě není 40 – vnímala tu politickou reprezentaci vnímal prezentaci a pamatují si ta devadesátá léta. Jako piráti jsme sice nováčci ve Sněmovně, ale nejsme žádná politická miminka. Máme me si sice třeba mladého poslance Frantu Kopřivu (21 let), ale i on je tři roky v pirátské straně. Máme daleko větší zkušenosti než řada poslanců ANO nebo elévové z SPD, které nevím, kde pan Okamura nasbíral. Ale pan Rozner (Miloslav) by mohl výrazně zvýšit zájem lidí o politiku, především pokud bude mít nějakou funkci ve Sněmovně. (smích)

* Vaši spolustraníci navštívili před pár dny disidenta Tomáše Hradílka, který drží hladovku. Nelíbí se mu, kam se společnost ubírá, tvrdí, že si neváží svobody, kterou si v 89. roce vybojovala. Souhlasíte s ním?

A proto politiku děláme. Mně bylo v 89. roce devět let. Ale lidé, kteří jsou mezi piráty, přišli s příběhem. Zakladatel pirátů Jiří Kadeřávek dělal v 89. roce revoluci. Tehdy do toho vstoupili studenti, ale po revoluci už nikoho nezajímali. Protože neměli zkušenosti a schopnosti, měli jen elán a touhu po změně. Nechci si brát takovou roli na sebe, protože my piráti nejsme revolucionáři ani spasitelé. Ale kdybych tu paralelu akceptoval, tak jsme na rozdíl do studentů v 89. roce ostřílení a máme zkušenosti z politické práce. Takže pokud změna může nastat teď, tak máme výchozí podmínky. Máme i svobodná média a internet. Jestli máme zastavit nástup oligarchie nebo jiných nebezpečných směrů, tak máme lepší východiska, než měli naši rodiče v 89. roce.

***

Kdyby tu nebyla šupácká politika, tak moje ambice není dělat politiku, ale normálně žít

Politici vybudili společnost k náladě, abychom odešli z EU

S politikou Zemana nesouhlasím, ale m, s jinými politiky si někdy připadám trapně, tam ne

Foto autor| Foto PRÁVO – Milan Malíček
asistent poslankyně Lenky Kozlové / výtvárník, kurátor architektonických výstav, občanský aktivista
http://www.pirati.cz/lide/jaroslav_nemec / http://jarnemec.com/jaroslav-nemec/

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jaroslav.Nemec 2 poděkování od:
Filip.Krska, Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Jaroslav.Nemec
 
Příspěvky: 1565
Registrován: 24 dub 2009, 07:47
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2402 krát
Dostal poděkování: 1735 krát

Programátor Pikal má dosud zkušenosti z komunální politiky

Příspěvekod Jaroslav.Nemec » 27 lis 2017, 07:38

Praha 24. listopadu (ČTK) - Vizitka poslance Vojtěcha Pikala (30; Piráti), který byl dnes zvolen místopředsedou Sněmovny:

Datum a místo narození: 19. února 1987 v Olomouci
Vzdělání: Univerzita Palackého v Olomouci, obor informatika
Profese: politik, programátor
Kariéra: pracovní stáž v Budapešti (2013); vývojář a tester softwaru v Olomouci (2013 až 2014); analytik a programátor v Prostějově (2015 až 2016); softwarový analytik v Praze (listopad 2016 až květen 2017); člen Poslanecké sněmovny (od října 2017).
Stranická příslušnost: Česká pirátská strana (od roku 2012), je prvním místopředsedou strany (od srpna 2014) a prvním místopředsedou olomouckého sdružení. Působí v administrativním, zahraničním, finančním a personálním odboru.
Rodina: svobodný
Ostatní:
- V říjnových sněmovních volbách byl lídrem strany v Olomouckém kraji. V předchozích letech se mu ale ve volbách nevedlo, do Sněmovny se pokoušel dostat již v roce 2013, neuspěl také ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014.
- Piráty zastupoval Pikal v kontrolním výboru zastupitelstva Olomouce, v komisi městské části Chválkovice a stále zastupuje v komisi pro informační technologie.
- V letech 2013 až 2014 byl spolupředsedou Pirátské internacionály.
- Věnuje se organizaci rolových her, takzvaných LARPů, kdy hráči přijímají role, kostýmy a masky fiktivních postav, a dalších her pro mládež. Baví jej i tanec a četba fantasy a sci-fi literatury.

Zpravodajství ČTK | 24.11.2017 | 10:07 | Rubrika: for pol pod


Zejména supernováčci z Pirátské strany nevycházejí z údivu. „Realita Sněmovny je zvláštní. Mzdu máte vyšší čistou než hrubou, naobědváte se za kilo včetně polívky a dvou džusů, neplatí tu EET a švarcsystém je legální. Držte nám palce, ať nás to nesemele!“ hlásil první den ze Sněmovní ulice pirát Mikuláš Ferjenčík (to je ten, co vypadá jako Sandokanův bratr).

Sobotní zápisník z Malé Strany / Mladá fronta DNES | 25.11.2017 | Rubrika: Názory | Strana: 13 | Autor: Miroslav Korecký

Netradiční formou hledají piráti své nominanty do správní a dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Uspořádá na ně veřejné výběrové řízení, do kterého se může přihlásit kdokoliv, kdo splní podmínky, řekl Právu místopředseda pirátů a šéf klubu Jakub Michálek. Mezi kritérii je odbornost, ale i znalost pirátského programu.
Ostatní strany obvykle vybírají nominanty do rad VZP ze svých funkcionářů a poslanců. O složení rad VZP rozhodne hlasováním Sněmovna.
„Česká pirátská strana v rámci svého transparentního přístupu nabízí příležitost zúčastnit se výběrového řízení na nominanta, který zasedne v dozorčí nebo správní radě VZP. Úspěšný rozvoj této zdravotní pojišťovny považujeme za důležitý, proto se chceme zasadit o výběr opravdu kvalitních kandidátů,“ stojí v inzerátu, který piráti zveřejnili na svém internetovém stranickém fóru.
„Vyhlásili jsme to s cílem, abychom vybrali ty nejlepší odborníky. Takže je to přístupné i pro nestranické experty,“ řekl Právu Michálek.
Piráti nyní sestaví komisi, která bude mít výběr za úkol. V komisi usednou pirátští poslanci, pozvou však i nestranického znalce. „Abychom opravdu měli nezávisle potvrzeno, že ten člověk splňuje odbornost,“ vysvětlil Michálek.

Zájemce musí znát i program pirátů

Po uchazečích piráti dle inzerátu požadují odbornost ve zdravotnictví a ekonomice nebo komunikaci s poslaneckým klubem pirátů, bezúhonnost a vysokou osobní integritu.
Strana zveřejnila i kritéria hodnocení: ze 40 procent podle odbornosti, 20 procent tvoří znalost pirátského programu, 15 procent celkový dojem, 10 procent zkušenosti a 15 procent reference členů a příznivců pirátů.
Postup pirátů je podle současného dosluhujícího člena dozorčí rady VZP a bývalého poslance Martina Plíška (TOP 09) legitimní. „Je dobré, aby ti kandidáti splňovali odborná kritéria, znalost legislativy. Výběr nominantů je věcí každé politické strany. Je to více o odbornosti než o politice,“ řekl Právu.
Členové orgánů pojišťovny si přijdou i na nemalé peníze. Pro letošek plán VZP počítal s tím, že na odměnách mezi členy obou rad a rozhodčího orgánu rozdělí téměř 15,5 miliónu korun. Sněmovna by měla zvolit nové členy do 90 dnů od ustavující schůze Sněmovny. Současným členům rad VZP vyprší mandát v únoru. V kompetenci správní rady je mj. rozhodování o návrhu zdravotně pojistného plánu, zásad smluvní politiky a o objemu úhrad poskytovatelům.
Tvoří ji 30 členů, z čehož deset jmenuje vláda a dvacet volí Sněmovna. Správní rada volí i ředitele VZP. Nyní radě předsedá hejtman Vysočiny a poslanec za ČSSD Jiří Běhounek.
Dozorčí rada například dohlíží na dodržování právních a vnitřních předpisů pojišťovny a její celkové hospodaření. Má 13 členů, z toho 10 členů je volených Sněmovnou a tři členy jmenuje vláda na návrh ministra zdravotnictví, ministra financí a ministra práce. Funkční období člena obou rad činí 4 roky.

Piráti hledají inzerátem experty do VZP / Právo | 25.11.2017 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 2 | Autor: Karolina Brodníčková
asistent poslankyně Lenky Kozlové / výtvárník, kurátor architektonických výstav, občanský aktivista
http://www.pirati.cz/lide/jaroslav_nemec / http://jarnemec.com/jaroslav-nemec/

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jaroslav.Nemec 2 poděkování od:
Filip.Krska, Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Jaroslav.Nemec
 
Příspěvky: 1565
Registrován: 24 dub 2009, 07:47
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2402 krát
Dostal poděkování: 1735 krát

Jsem strážce pokladu

Příspěvekod Jaroslav.Nemec » 08 pro 2017, 17:07

Mladá fronta DNES | 8.12.2017 | Rubrika: Z domova | Strana: 2

Vojtěch Pikal zjevně miluje schůze. Proto ho nominovali do vedení Sněmovny. Založil Mladé piráty, funkcionáři se zde titulují „admirále“.

Vojtěch Pikal je zvláštní typ politika. Už jen tím, že svou politickou kariéru počítačový analytik začal regulérním výběrovým řízením zevnitř. Zaregistroval se do čtyř stran, dokonce tak rozdílných jako ČSSD a Zelení. A pak si prostě jednu vybral – Piráty.
Nyní je nejvyšším pirátem v české politice. Byl zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny.

* Z pirátských politiků působíte nejkonzervativněji, skoro upjatě.

Jsem kulturně konzervativní člověk, chodím na plesy empírových tanců, ale pořád jsem liberál. Každý má právo dělat si nebo poslouchat, co chce.

* Jaká je vaše historie, proč jste si vybral Piráty?

Moje historie je barevná. V roce 2012 jsem se stal členem, ale od roku 2010 jsem byl ve straně aktivní. Někdy v tom roce jsem se pevně rozhodl vstoupit do politiky. Šel jsem si ověřit, jak jiné strany uvnitř fungují nebo nefungují, jaká je tam demokracie. Tak jsem se stal v několika stranách registrovaným příznivcem nebo jsem si vybral nějakou podobnou pozici a zjistil jsem, jestli tam je demokratická diskuse a čím se ta strana vnitřně zabývá. Vybral jsem si Piráty pro jejich otevřenost.

* To je takové „ajťácké“ řešení. Zjistíte, jak systémy fungují, a přebíráte...

Nepřebíral jsem. Šel jsem vybrat ten, který se mi zdál nejlepší.

* O kom jste ještě uvažoval?

Byl jsem kromě Pirátů registrovaným příznivcem Strany zelených, Strany svobodných občanů a byl jsem také mladým sociálním demokratem. Považuju se za sociálního liberála. Mám široký pohled na politologickou mapu. Lidé se můžou realizovat různě.

* Pokud Svobodní, tak to znamená odklon od EU a euro ani náhodou?

To není ve stanovách. Je potřeba si říct, co strana říká navenek a co je její politika. Já se šel dovnitř podívat, jaká je vzdálenost mezi stanovami a tím, co hlásají navenek. Zjistil jsem, že jsou tam lidé, kteří jsou pro zrušení sociální sítě státu a podobné věci. A mají tam silné slovo a s tím jsem neměl potřebu bojovat, tak proto jsem vyloučil Svobodné.

* Máte v životopisu, že jste založil Mladé piráty a jste strážcem pokladu, co to znamená?

To je vlastně funkce pokladníka. Mladí piráti jsou založeni jako trošku volnější organizace, byť je věkový limit do 35 let. Je to spolek, tak je tam troška humoru ve stanovách. Máme pozdrav ahoj, není tam předsednictvo, ale admiralita, místo regionálních předsedů jsou kapitáni.

* A náplň činnosti? Mladí konzervativci už v oblecích někde diskutují o daňové reformě, ale k Pirátům mi to moc nejde.

Ta mládežnická organizace je ve stavu zakládání. To je prostě o pořádání nějakých debat, zapojování se do běžné spolkové činnosti, do které se Piráti běžně zapojují, což jsou podzimní úklidy a podobně.

* Minulý týden jste řídil poprvé schůzi Sněmovny, jaké z toho máte pocity?

Ten největší stres je, že co se řekne na mikrofon, platí. Je to skoro jako zákon.

* U jiných stran se místopředsedou Sněmovny stal předseda strany, u vás ne. Proč?

No protože známe jednací řád. Víme, že předseda má přednostní slovo, tak není důvod ty funkce slučovat, když můžete mít tři nebo čtyři přednostní slova.

* Byl u vás nějaký vnitrostranický konkurz na to, kdo bude místopředseda Sněmovny?

Přihlásili se dva lidi. Já a Lukáš Bartoň. Proběhlo hlasování v klubu a já to vyhrál.

* Funkce místopředsedy je však i prestižní. Nejde jen o to, kdo může mluvit u pultíku.

Já tam nejsem kvůli prestiži. Já jsem tam, abych dohlížel na to, že věci budou probíhat podle pravidel. Ivan Bartoš (předseda Pirátů) se chce věnovat odborné problematice.

* Máte v řízení schůze praxi?

Já se nějakou dobu řízení schůzí zabývám. Předsedal jsem Evropské pirátské straně, pirátské internacionále a celostátnímu fóru Pirátů naživo i on-line.

* Jedna věc je oficiální pravomoc a druhá je neoficiální autorita. Daří se vám ukočírovat i mazáky?

Musíte hlídat, že mluví k věci, můžete ho k tomu vyzvat, můžete ho napomenout a pak vyzvat, aby opustil mikrofon, vypnout mu ho. Parlamentní stráž není, nemůžu někoho vyzvat, aby ho odtáhl… Ale do těchto věcí se nechceme vrhat.

* Takže neformální vztahy se sněmovními matadory máte přátelské?

Zatím ano. Největší sněmovní matador Marek Benda z ODS se mě zastal, že mám pravdu při výkladu jednacího řádu. Vše probíhá korektně.

* Ivan Bartoš říká, že je klišé, že jste strana ajťáků. Vy jím ale jste. Co je vaší odborností?

Vystudoval jsem teoretickou informatiku. Nejsem žádný hacker, jsem analytik. Dostanete existující systém, zákazník vám řekne svou představu a z toho musíte vymyslet, jak to má programátor napsat. Máte k dispozici spoustu databázových tabulek a vy musíte vymyslet, aby to fungovalo.

* Kdo byl váš zaměstnavatel?

Bylo to víc lidí, víc firem. Byl jsem agenturní zaměstnanec. Pronajímali mě firmám.

* Jak hodnotíte své pirátské zatímní působení ve Sněmovně?

Myslíme si, že jsme dopadli, jak to dopadnout mělo. Když začala fungovat hlasovací koalice, tak tam se už nedalo moc dělat.

* Vůči hnutí ANO jste ukázali vstřícnou tvář, podpořili jste jejich kandidáta na předsedu, ale nijak vám to nepomohlo.

Nechceme fungovat stylem politických dealů, chceme se bavit konkrétně věcně. Měli jsme lidi do výborů, které jsme nabízeli, někde uspěl náš kandidát, někde někdo jiný.

* Vaše pozice se nemění, vládu Andreje Babiše nepodpoříte?

Máme jasně schválenou strategii Celostátním fórem jako součást našeho programu, tam je jasně řečeno, že nepodpoříme vládu, kde bude mít ANO dominantní postavení. Což tady má, není žádná jiná možnost, ani odchod ze sálu.

Byl jsem kromě Pirátů příznivcem Zelených, Strany svobodných občanů a také mladým sociálním demokratem.


Foto popis| Mladík ve funkci Třicetiletý Vojtěch Pikal je druhým nejmladším místopředsedou v historii Sněmovny.
Foto autor| Foto: František Vlček, MAFRA

O autorovi| Robert Oppelt Pokorný
asistent poslankyně Lenky Kozlové / výtvárník, kurátor architektonických výstav, občanský aktivista
http://www.pirati.cz/lide/jaroslav_nemec / http://jarnemec.com/jaroslav-nemec/

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jaroslav.Nemec 3 poděkování od:
Filip.Krska, Petr.Vileta, Zdenek.Hrib
Uživatelský avatar
Jaroslav.Nemec
 
Příspěvky: 1565
Registrován: 24 dub 2009, 07:47
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2402 krát
Dostal poděkování: 1735 krát

Místní politici vítají návrh Pirátů

Příspěvekod Jaroslav.Nemec » 08 pro 2017, 17:14

Karvinský a havířovský deník | 8.12.2017 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: TOMÁŠ JANUSZEK

Poslanci chtějí vytvořit komisi, která by prošetřila okolnosti privatizace společnosti OKD.

Karviná, Praha – Kauza podivné privatizace společnosti OKD z roku 2004 stále není „u ledu“. Hledat viníka podivného obchodu, při kterém stát utrpěl mnohamiliardovou škodu, se rozhodli poslanci Pirátské strany, kteří sehnali 94 poslaneckých podpisů podporujících vznik vyšetřovací komise, která by privatizaci těžební firmy OKD znovu prošetřila. Sestavení komise by podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše chtěli stihnout do Vánoc.
Podle místopředsedy Pirátské strany Jakuba Michálka by měla komise závěry předložit do deseti měsíců od svého vzniku.
Každá sněmovní strana by v komisi měla mít jednoho člena.
Místní komunální politici tuto iniciativu nových poslanců vesměs vítají.
„Každá kauza by se měla důkladně prošetřit, aby se ukázalo, zda jsou v ní skutečně viníci či nikoli. A pokud se někdo rozhodl otevřít právě tuto, je to v pořádku,“ reagoval na snahu o zřízení komise orlovský starosta Tomáš Kuča (ČSSD).

Stejný názor má Karel Wiewiórka (KSČM), náměstek primátora Karviné.
„Podle mě má smysl tuto záležitost zpětně prověřit.
Stala se nepravost, že se doly prodaly hrubě pod cenou, že stát nedostal peníze, které dostat měl a přitom lidé, kteří za to zodpovídali, sedí dnes na vysokých postech a tváří se, že se nic nestalo. To je špatně,“ myslí si Wiewiórka. Nevěří však tomu, že se podaří viníka najít.
Současné vedení společnosti OKD se k záležitosti skoro 14 let staré privatizaci firmy a současným iniciativám nechce vyjadřovat.
„Stávajícím manažerům nepřísluší vyjadřovat se k privatizaci státního podílu v roce 2004, komentovat její průběh a realizované aktivity jednotlivých subjektů.
Proto se nebudou vyjadřovat ani k iniciativě Pirátů,“ řekl mluvčí
Ivo Čelechovský.
Andrzej Feber, starosta Stonavy, říká, že je v tomto realista. „Je to jen politická hra a předvádění se před voliči. Takových komisí už bylo, a prakticky žádná nic nevyřešila,“ dodává Feber.

ODNESOU TO ZNALCI?

Privatizaci OKD řeší soud, u něhož čelí obžalobě znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v těžební společnosti. Na lavici obžalovaných dále sedí dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Všichni obžalovaní vinu odmítají.
Prodej akcií OKD schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, a tak vznikla při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun. Ministrem financí byl v dané době Bohuslav Sobotka (ČSSD), který bývá kvůli údajně nevýhodné privatizaci terčem kritiky a který má v trestní věci postavení svědka. Výtky odmítá.


Pozdě bycha honit

Karvinský a havířovský deník | 8.12.2017 | Rubrika: zprávy z regionu | Strana: 3 |

Tomáše Januszka

Je vidět, že se poslanci Pirátské strany vrhli do práce s vervou, když chtějí znovu zkoumat okolnosti privatizace těžební společnosti OKD, při jejímž prodeji v roce 2004 přišel stát kvůli podhodnocené prodejní ceně o miliardy korun. Všichni ten příběh koneckonců známe z médií. Iniciativa nových zákonodárců, kteří ještě z pozice řadových občanů dlouhodobě kritizovali vládnoucí garnituru, je chvályhodná, ale z mnoha příkladů z minulosti je všem jasné, že je to (s pravděpodobností hraničící s jistotou) jen marná snaha. I kdyby se viník našel a byl usvědčen, rozkradené a darované stovky milionů už stát nikdy neuvidí. Říká se, že nikdy není pozdě, ale tentokrát si myslím, že platí opak.
asistent poslankyně Lenky Kozlové / výtvárník, kurátor architektonických výstav, občanský aktivista
http://www.pirati.cz/lide/jaroslav_nemec / http://jarnemec.com/jaroslav-nemec/

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jaroslav.Nemec poděkování od:
Filip.Krska
Uživatelský avatar
Jaroslav.Nemec
 
Příspěvky: 1565
Registrován: 24 dub 2009, 07:47
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2402 krát
Dostal poděkování: 1735 krát

Piráti v médiích od voleb / grafy

Příspěvekod Jaroslav.Nemec » 08 pro 2017, 17:21

zdroj: Newton media
Přílohy
TOP 10 zdrojů pro vybraná témata.png
TOP 10 zdrojů pro vybraná témata.png (9.46 KiB) Zobrazeno 98 krát
TOP 20 nejčastěji píšících autorů.png
Počet zpráv v čase pro TOP 10 témat.png
asistent poslankyně Lenky Kozlové / výtvárník, kurátor architektonických výstav, občanský aktivista
http://www.pirati.cz/lide/jaroslav_nemec / http://jarnemec.com/jaroslav-nemec/

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jaroslav.Nemec poděkování od:
Filip.Krska
Uživatelský avatar
Jaroslav.Nemec
 
Příspěvky: 1565
Registrován: 24 dub 2009, 07:47
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2402 krát
Dostal poděkování: 1735 krát

Re: Napsali o nás - Sněmovna

Příspěvekod Frantisek.Hagara » 10 pro 2017, 20:14

Euro: Peacemaker a vyznavač zenu Bartoš: Jsme jediní racionální
https://www.euro.cz/politika/peacemaker-a-vyznavac-zenu-bartos-jsme-jedini-racionalni-1385095

Za tento příspěvek dostal jeho autor Frantisek.Hagara 2 poděkování od:
Filip.Krska, Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Frantisek.Hagara
Člen KS Plzeňský kraj
 
Příspěvky: 28
Registrován: 07 říj 2016, 21:10
Dal poděkování: 62 krát
Dostal poděkování: 52 krát

Předchozí

Podobná témata

Zpět na Pirátské kauzy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků