[Rozprava] Krajské volby 2016 - v koalici nebo samy

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Pardubicky kraj

Ondrej.Cesik
Člen KS Pardubický kraj
Profese: programator
Dal poděkování: 109 poděkování
Dostal poděkování: 264 poděkování

[Rozprava] Krajské volby 2016 - v koalici nebo samy

Příspěvek od Ondrej.Cesik » 04 říj 2015, 22:18

Ahoj,
dneska proběhla druhá schůzka ohledně koalice Piráti Zelení Změna. Dalším krokem bude rozhodnutí zda půjdeme do voleb v koalici nebo samostatně. Rozprava bude trvat 5 dní. Bude to první větší politické rozhodnutí Pardubického krajského sdružení. Máme teď možnost se zacvičit v tvorbě politických rozhodnutí. Rozhodnutí to bude kontroverzní a štěpení nebude probíhat nejen uvnitř krajské buňky. Osobně jsem taky rozštěpen emocionálně bych chtěl samostatnou kandidátku a racionálně bych chtěl koalici. Rozpor jsem vyřešil syntézou a obě cesty jsou berné.

Klíčové informace ze schůzky zde krajske-forum-pardubicky-kraj-f414/vole ... ml#p417774 + tady schované v offtopicu.
OFFTOPICDnes 4.10. proběhla schůzka se zástupci Zelených a Změny. Za piráty byly tři zástupci (Ondřej Češík, Zdeněk Kubala, Jiří Stuna) od zelených tři zástupci a ze Změny jeden. Zápis bude tvořit předseda krajského sdružení Zelených (Jakub Kutílek).

Nejdůležitější věci:
Kandidátka dělená po třetinách
Nejlepší návrh názvu Pro otevřený kraj (není rozhodnuto)
Peníze za mandáty - proplacení volebních nákladů, 10% až 20% na společný koaliční fond pro podporu zastupitelů, zbytek rozdělit na třetiny pro členy koalice
Samostatné akce nejsou problém a tváří se, že ví do čeho jdou. Asi nečetli fórum. :)

Cestou ze schůzky jsme v autě zahájili diskuzi. Je to složité téma se spoustou proměnných. Dáme tedy dohromady argumenty PRO a PROTI. Svojí vypovídající hodnotu mají i emoce. Takže klíďo písněte, že se Vám líbí/nelíbí apod. Hmm, jak píšu příspěvek nemůžu se zbavit pocitu, že něco nesedí. A už vím co. Původní plán na recesisticky účastnickou kampaň "dělání vln" přestává dostačovat. Aktivita krajské buňky vzrostla natolik, že můžeme zacílit na větší cíl. Otvírá se možnost přejít na verzi maximální otevření kraje. Což bude lepší jak pro účast v koalici tak pro samostatnou kandidátku s ambicí dostat se do zastupitelstva. Co vy na to? Jak situaci vidíte vy?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Cesik za příspěvek:
Jiri.Stuna
Budovatel o kousek lepšího světa.

Pavel.Stepanek
Člen KS Pardubický kraj
Profese: živnostník
Dal poděkování: 594 poděkování
Dostal poděkování: 704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] Krajské volby 2016 - v koalici nebo samy

Příspěvek od Pavel.Stepanek » 05 říj 2015, 13:49

Za mě:

1) je naprostá hloupost (a slabost), že jsme vypustili slovo Piráti z názvu koalice.
2) Nechápu proč Změna nenese žádné náklady a přitom mají třetinu kandidátky a třetinu státních příspěvků po volbách. S tímto nemohu absolutně vůbec souhlasit.
3) Nikde jsem nezaznamenal alespoň nastíněný program, se kterým by potencionální koalice šla do voleb. Zda bude prioritou udržitelné životní prostředí (to je priorita Zelených), nebo otevřený stát (což je priorita naše) anebo snad něco úplně jiného.
4) Stále není jasné kdo by byl lídrem této trojkoalice. Souhlasí partneři s Jirkou Stunou? Nebo je podmínkou nezávislý kandidát, kterého se budou snažit protlačit Zelení?
5) Nelíbí se mi ani záměr Zelených jít po volbách do vládní koalice. Předpokládejme, že získáme 5% a tři mandáty. Každý subjekt po jednom. My už jsme se dřív shodli na tom, že bychom zůstali v opozici. Představitel zelených a změny uzavřou vládní koalici a půjdou třeba i proti nám.

Takže z mého pohledu:

Plusy:
- Oslovení více voličů, pokrytí celého kraje
- Pravděpodobně větší šance na získání mandátu
...a tím to končí

Mínusy:
- Možnost trvalé ztráty skalních voličů z důvodu pletichy s jinými subjekty (děláme jinou politiku a zelení již svou šanci prosrali)
- V případě neúspěchu koalice totální propadák, v případě neúspěchu samostatné kandidátky půjde "pouze" o prohranou bitvu
- Velice benevolentní a slabé vyjednávání (mám na mysli výše zmíněné připomínky o dělení státních příspěvků, rozdělení kandidátky, název atd.) Uvědomme si, že vyjednáváme z pozice nejsilnějšího hráče a jsou to spíše zelení, kdo nás potřebují. Zatím to na mě budí spíše dojem, že právě zelení chtějí urvat největší krajíc.
- Sólo akce v rámci koalice mohou být dost kontraproduktivní a to jak akce zelených, tak naše. Nechci dávat svůj drahocenný čas do kampaně Straně Zelených.
- Jedině samostatná kandidátka nám dokáže říci jaká je naše skutečná podpora v kraji

Z výše uvedeného je jasné, že jsem tím, kdo bude bojovat za samostatnou kandidátku a to jak z emocionálního tak racionálního hlediska. Myslím, že nám nic nebrání vydat se cestou samostatné kandidátky, originální kampaně a nezaprodat tak Pirátské ideály za vidinu mandátu. Raději skončím se 4mi procenty s Pirátskou kandidátkou, než s 5ti procenty v koalici. Zelení mají sice své skalní voliče, kterým nebude vadit koalice s Piráty, ale skutečně tyto voliče potřebujeme?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Stepanek za příspěvek:
Jiri.Stuna
Koordinátor krajského sdružení Pardubického kraje, vedoucí krajského mediálního odboru, asistent poslance
pavel.stepanek@pirati.cz
telefon: 770113647
„Kdo v demokracii spí, probudí se v diktatuře." – Johann Wolfgang von Goethe

Ondrej.Cesik
Člen KS Pardubický kraj

Příspěvek od Ondrej.Cesik » 06 říj 2015, 01:07

Jednání nejsou u konce. Když se rozhodneme jít cestou koalice. Bude se sestavovat smlouva, kde se budou dolaďovat detaily. Smlouvu bude následně schvalovat krajské sdružení a podepisovat předseda.

Moje odpověď na body:
1) Není rozhodnuto. Mě se líbily verze s Pro otevřený kraj.
2) To byl návrh Zelených. Z hlediska podílu pirátské strany je to ok. Více viz vláknu o jednání se zelenými.
3) Z jednání mám dojem, že otevřenost a transparentnost bude priorita. Oni se chvílema rozplývali nad naším fungováním. Že se od nás chtějí inspirovat a tak :) Legranda :) Udržitelnost jako další priorita má mojí podporu. Ideálně v pořadí otevřenost, transparence, udržitelnost. Měla by se stanovit a potvrdit od všech subjektů.
4) Lídr se hledá a každá strana může navrhnout vlastního kandidáta na lídra. Na lídrovi netrváme a pozici našeho kandidáta na lídra necháváme otevřenou.
5) Mě taky ne. A zelení na možný vstup do vládní koalice docela tlačili. Ano, opozice je ideál. Tichá podpora možná. Že by jejich zástupci šli do vládní koalice by mě nevadilo. Situace je horší. Oni chtěj fungovat jako jednotnej blok. Tedy všichni zvolení zástupci do vládní koalice. To je problém.

Tolik k bodům z pohledu účastníka schůzky.

Mikulas.Ferjencik
Vedoucí mediálního odboru
Profese: student
Dal poděkování: 10519 poděkování
Dostal poděkování: 16697 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik » 06 říj 2015, 10:45

Doporučoval bych vám hlasovat, až ve chvíli, kdy bude zřejmý finální návrh.
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Zdenek.Kubala
Zástupce vedoucího odboru
Profese: Linux Architect, AT Engineer, UNIX Admin
Dostal poděkování: 365 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek.Kubala » 06 říj 2015, 13:13

Prispevek budu prubezne aktualizovat, v pripade potreby
Muj pohled na vec.

Mou podporu muze ziskat Koalice napr.:
  • Nazev, ktery vystihuje co koalice chce: "Pro Otevreny Kraj", Podtitulek Pirati, Zeleni a Zmena
  • Kampan zalozena na "PIRATSKYCH" tematech, ktere jsme schopni prosadit a delat:
    • >Hlavni body
    • otevrenost
    • transparentnost
    • bez zbytecneho zadluzovani
    • informovanost obcanu pri rozhodovani
      >prosazovat body napr.
    • zachovani dostupne zdravotni pece
    • podpora cyklo-inline dopravy, mhd
    • pripadne neco
  • predstaveni po celem kraji(vetsi mesta)- pozadovat ucast vsech subjektu pri organizovani(viz zastoupeni v kraji)
  • piratske vylepy po vesnicich, pripadne placene ve mestech - opet vsechny subjekty
  • spolecne prosazovani hlavnich bodu
  • nekupcit s duverou, primarni zamereni konstruktivni opozice(podpora rady v urcitych pripadech neni vyloucena)
  • jasne dane finance pro kampan a pote
    • transparence
    • zverejneni uvazrenych smluv
    • zverejneni daru
    • jasne dany rozpocet vcetne kapitol
    • zverejnovat lobisticke kontakty
    • spolecne rozhodovani skym jednat pr
  • definovane rozdeleni kandidatky, shoda na ni a silna podpora prvnich mist - duvera
Vyhody vidim v:
  • kampani muzeme pokryt cely kraj - vetsi osloveni, vetsi vaha
  • realnejsi moznost ukazat ze jsme pripraveni prijmout odpovednost, nebojime a chceme stav zmenit
  • ziskani cennych zkusenosti v oblasti politickych rozhodnuti, pokud s nami vyjebou, tak ziskame jine zkusenosti
  • v pripade uspechu zviditelneni a posileni do parlamentnich voleb(pokud neco nepodelame)
Nevyhody:
  • nasreme/otravime nektere piratske volice-priznivce s paktovanim s ekoteroristy- muze byt minimalizovano deklaraci proc koalice a jasnym programem(ostatne v jinych krajich maji taky koalice se zelenymi- neni ojedinele)
  • nebudeme presne vedet, jak na tom jsme - co se tyka volitelnosti
  • vetsi birokracie pri akcich - musi schvalit predvolebni rada/tym
Nevim jestli je to vyhoda ci nevyhoda, ale budeme mit vetsi zodpovednost(koalice, spolecni volici)

Z vyse napsaneho mi vyplyva, ze koalice ma smysl, za predpokladu, ze se chceme posunout o stupen vys a prosazovat nase myslenky na krajske urovni(uspesnost samostatne kandidatky je minimalni - bohuzel).
Nadruhou stranu koalice je moznost, ne nase nutnost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Kubala za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Fortik, Jiri.Stuna
Muj podpis? Ten "ve spravny cas" kazdy pozna. :)
UNIX - Where is a shell, there is a way.
---
predseda MS Chrudimsko
soucasti technickeho odboru

Ondrej.Cesik
Člen KS Pardubický kraj

Příspěvek od Ondrej.Cesik » 06 říj 2015, 14:57

Ad Mikuláš Ferjenčík:
Čekání na finální verzi by nás zdrželo. Výběr lídra se může protáhnout. O koaliční smlouvě proběhne další hlasování. Krajské sdružení může koaliční smlovu odmínout a koalice se nebude konat. Je to krajní řešení. Čas na rozhodnutí koalice nebo samostatně je teď. Zelení budou hlasovat na krajském zasedání 24.10.

Petr.Bajgar
Příznivec Pirátů – Pardubický kraj
Profese: ,
Dal poděkování: 6874 poděkování
Dostal poděkování: 3402 poděkování

Příspěvek od Petr.Bajgar » 06 říj 2015, 15:07

SZ má v Pardubickém kraji 15 slovy patnáct členů. Jsou na tom sice o několik lidí líp než my, ale i tak je to obludně málo. Navíc když dnešní i naše KS Pardubice je v podstatě spíš jen MS Chrudim. Zatím je kandidování v Krajských volbách až bych řekl, spíš drzost než seriozní snaha zastupovat členskou základnu a základnu příznivců naší politiky v Pardubickém kraji.

Krajské volby sice byvají pravidelně referendem o celostátní politice. Což z nás nesnímá zodpovědnot za naši činnost v našem Pardubickém kraji ani v celorepublikové politice a tato činnost bohužel zatím není nijak zázračná. Proto jsem přesvědčen že mnohem více než plichtit koalici, tak bychom měly napřít své úsilí k získávání dalších kolegů a k mnohonásobně lepší součinnosti s našimi příznivci.

Pokud někdo neví jak, já to vím a jako prostý člen na tom budu dál pracovat. Především by to však měli vědět a realizovat naši volení představitelé. Jednorázové akce jako V.Pardubická nebo "Aktivuj se" to určitě nevytrhnou a naši dosavadní situaci nezmění i když pán bůh zaplať aspoň za ně.

PS: Pokud tomuto mému vyjáření opět nebude někdo(Z.Kubala) rozumět, ať mi to napíše SZ o podrobnější vysvětlení a neznemožňuje se opět veřejně na tomto fóru.

Ondrej.Cesik
Člen KS Pardubický kraj

Příspěvek od Ondrej.Cesik » 09 říj 2015, 09:26

Pro mě je nejproblematičtější požadavek na ponechání možnosti vstupu do vládnoucí koalice. Přemýšlel jsem, co s ním. Řešení vidím dát požadavek, aby vládní koalice zahrnula do koaliční smlouvy důraz na otevřenost a transparenci. Dostat otevřenost a transparenci až do vládní koalice by byl pořádný politický výkon. A kdyby ne bude to pro našeho zastupitele důvod opustit volební koalici Pirátů, Zelených a Změny.

Ondrej.Cesik
Člen KS Pardubický kraj

Příspěvek od Ondrej.Cesik » 09 říj 2015, 14:06

Já přidám ještě něco plusů:
- více lidí na kampaň a zařizování volební byrokracie
- větší rozpočet
- vyzkoušení si fungování v koalici
- natrénovat komunikaci s voliči a vysvětlení našeho "kontroverzního" rozhodnutí

Z uvedených mínusů jsou pro mě podstatné:
- větší byrokracie (schvalování koalicí)
- naštvání části voličské základny
- nebudeme mít info o volebním zisku pirátské strany

Zdenek.Kubala
Zástupce vedoucího odboru
Profese: Linux Architect, AT Engineer, UNIX Admin
Dostal poděkování: 365 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek.Kubala » 09 říj 2015, 15:15

Ondrej.Cesik píše:Pro mě je nejproblematičtější požadavek na ponechání možnosti vstupu do vládnoucí koalice. Přemýšlel jsem, co s ním. Řešení vidím dát požadavek, aby vládní koalice zahrnula do koaliční smlouvy důraz na otevřenost a transparenci. Dostat otevřenost a transparenci až do vládní koalice by byl pořádný politický výkon. A kdyby ne bude to pro našeho zastupitele důvod opustit volební koalici Pirátů, Zelených a Změny.
Ja bych se nebal zahrnout tam jasne specifikovane body typu, transparentni ucetnictvi, zaznamy z jednani rady, podklady atd.
Muj podpis? Ten "ve spravny cas" kazdy pozna. :)
UNIX - Where is a shell, there is a way.
---
predseda MS Chrudimsko
soucasti technickeho odboru

Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Pardubický kraj“