Rodné číslo

Rodné číslo

Příspěvekod Petr.Vileta » 14 úno 2013, 05:00

Nevím, jestli to nepatří někam jinam, tak když tak to někdo přesuňte.

Před dávnými lety se u nás zavedla rodná čísla a před mnoha lety se RČ začala používat i jako součást DIČ OFFTOPICDaňové identifikační číslo podnikatelů - živnostníků.

Problém je v tom, že podle RČ lze určit pohlaví a datum narození. Tedy u cizinců a snad několika dalších výjimek to neplatí, ale obecně je to tak. A jelikož zatím nějaká evidence obyvatel je a nevypadá to, že by v dohledné době byla zrušena a protože máme občanské průkazy a řidičáky a sociální a zdravotní pojištění a já nevím co ještě a je tedy nutné osobu nějak identifikovat, mohli bychom navrhnout změnu. Tedy nahradit rodná čísla něčím, co sice pro stát bude identifikátorem osoby, ale nebude to obsahovat pohlaví a datum narození. V USA mají číslo sociálního pojištění, ze kterého takové údaje poznat nejdou. V Evropě asi také nemají obdobu našeho RČ, ale nemám informace.
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Petr.Vileta 2 poděkování od:
Ivan Sirko, Josef Mareyi
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 21646 krát
Dostal poděkování: 19048 krát

Re: Rodné číslo

Příspěvekod Jiri.Janecka » 14 úno 2013, 09:41

Děkuji za otevření tohoto tématu. Rovnou se přiznám, že jsem asi nikdy nepochopil, proč je kolem RČ tolik humbuku. Lidé se odlišivoli jmény, následně přidáním místa původu, dále příjmením, datem narození z důvodu, aby nebyli zaměnitelní. Aby věděli, "s kým mají tu čest." Celý život je o tom, že lidé vstupuji do různých vztahů - mimo jiné i právních - abych se mohl rozhodnout s kým ano a s kým ne, potřebuji o něm něco vědět. Takže si dovoluji položit otázku - co je špatného na tom, že existuje systém, který umožňuje jednoznačnou identifikaci osoby?
Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj

Dal poděkování: 340 krát
Dostal poděkování: 2039 krát

Příspěvekod Roman.Kucera » 14 úno 2013, 09:47

Taky mi to připadá přehnané. Ten věk tam sice je, ale pokud máš jen RĆ bez ničeho, víš jen, že máš tu čest s osobou, která se narodila v dany den.
Pohlaví tam je taky, ale nikoli jeho velikostOFFTOPIC(Ivánku?!), takže to osobní údaj není.
Chcete mě v RV? Klik! :)

Pirátem se človék nestává, pirátem se rodí!
Roman.Kucera
Krajské předsednictvo

Dal poděkování: 10346 krát
Dostal poděkování: 18924 krát

Příspěvekod Libor.Spacek » 14 úno 2013, 09:59

A co má být lepšího na tom, kdyby na identifikaci měl výlučné právo jenom stát?
Já bych řekl buď všichni, anebo nikdo.
Myslím všeobecně je špatně dávat státu výsady které 'obyčejní' lidé nemají.
Porušuje to symetrii v jakémkoliv jednání jedinců se státem, což potom znemožňuje
dodržování zásady stejnoprávnosti.
Senilní dědouch a troll.
Libor.Spacek
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj

Dal poděkování: 2808 krát
Dostal poděkování: 4392 krát

Příspěvekod Martin.Shanil » 14 úno 2013, 10:01

jsme zavaleni reklamou. RČ umožňuje cílenou reklamu (tedy tu nejúčinější reklamu) a je to tedy. Je například zakázáno prodávat databáze obsahující rč. Přesto na netu jsou lehce dohledatelná ve výpisech z OR, RŽP, RES atd.

Víme, že mnohé firmy dokáží toto zneužívat třeba k oslovování důchodců a nabízet jim "slevy".

Shrnuto - je to nástroj (mimo jiné) pro reklamky i pochybného druhu.
Porušuje to tedy právo na soukromí.

"Viletovo" nic neříkající číslo, by bylo v tomto ohledu lepší.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Martin.Shanil 2 poděkování od:
Josef Mareyi, Karel Bilek
Martin.Shanil
Komunální zastupitel

Dal poděkování: 10359 krát
Dostal poděkování: 10699 krát

Příspěvekod Petr.Vileta » 14 úno 2013, 16:10

Možná jsem to nenapsal v úvodu dost přesně. Identifikaci by to umožnilo samozřejmě každému, nejen státu. Z pohledu občana je přece jedno, jestli smlouva se mnou o prodeji domu bude obsahovat moje RČ nebo moje OČ (Osobní Číslo). Prostě tam bude nějaké numero, stejně jako totéž numero bude v živnostenském rejstříku, registru vozidel a jinde.

Mě osobně to nevadí, ale je spousta lidí, kterým to vadí. A mimo jiné je to neslušné ke starším ženám, kterých se podle etikety nikdo nemá ptát na věk :) Na jedné straně nám vadí kamery a další šmírovací systémy a na druhé nám RČ nevadí? Nejsme už uvařená žába? :?

No a poslední argument pro změnu je ten, že doposud existuje v RČ určitý nepořádek (duplicity), který by se tím definitivně vymetl. A samozřejmě z pohledu zákazu diskriminace by nové číslo nesmělo rozlišovat tuzemce a cizince s dočasným pobytem.

Asi by byla fakt nejlepší nějaká obdoba amerického Social Number. Dnes sice RČ přiděluje Český statistický úřad ale klidně to může dělat Správa sociálního zabezpečení.

Jo a odkaz na Wikipedi

Za tento příspěvek dostal jeho autor Petr.Vileta poděkování od:
Petr.Kopac
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj

Příspěvekod Jiri.Janecka » 14 úno 2013, 18:20

Petr Vileta píše:Možná jsem to nenapsal v úvodu dost přesně. Identifikaci by to umožnilo samozřejmě každému, nejen státu. Z pohledu občana je přece jedno, jestli smlouva se mnou o prodeji domu bude obsahovat moje RČ nebo moje OČ (Osobní Číslo). Prostě tam bude nějaké numero, stejně jako totéž numero bude v živnostenském rejstříku, registru vozidel a jinde.

Snad jsi to vysvětlil, že nejde o omezení identifikace, ale já mám pořád pocit a třeba z přístupu ÚOOÚ je to naprosto zřejmé, že pro ně RČ představuje fetiš. jsou schopní ukládat pokuty za listinu, ve které je RČ i když tam jsou i jiné jasné identifikační údaje a hlavně jde o listinu, která by bez jasné identifikace pozbyla významu. Řekl bych, že podobné je to i mezi lidmi. kamery jim nevadí, ale běda, když zjistili, že školy posílají na MŠ RČ žáká kvůli jejich spočítání.
Třeba informace o tom, že dle RČ se dají masově vyhledávat cílové skupiny je pro mě nová. V tu chvíli bych hlasoval pro jiné číslo. Jenže když se nad tím zamyslím, tak co je vlastně problém? RČ nebo shromažďování informací za účelem otravování a manipulace lidí? Zabrání tomu změna za anonymní? Ne, jenom to ztíží a zvýší "tržní hodnotu" ztotožněného "anonymního čísla. Bude anonymní jen do toho okamžiku, kdy kterýkoliv úředník identitu prodá, nebo kdy je užijete spolu s jinými údaji.
Kolik by ta sranda stála - v "našich českých IT cenách určitě pár miliard" - následují databáze, doklady, pak někdo vymyslí, že když je to anonymní číslo, nemohou si je úřady jen tak zaměnit za RČ, donutí vás všechno oběhat, na všechno si nechat udělat na Czech pointu speciální potvrzení...
Nechce se mi být "moderní" za každou cenu
Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj

Dal poděkování: 340 krát
Dostal poděkování: 2039 krát

Příspěvekod Petr.Vileta » 15 úno 2013, 02:57

Námitka o cenách IT zakázek v našich podmínkách je jistě těžký kalibr, to uznávám :mrgreen: Ale ono by to šlo změnit postupně, bez jednorázové revoluce a výměn dokladů. Pro tvorbu RČ platí nějaká základní matematická pravidla a jeho délka je 10 číslic. To by se dodrželo, jen by se už do něj nepromítal datum narození a pohlaví. Tedy kdo už RČ má, ten by s ním dožil, nově narozené děti už by dostávali nový typ RČ. Možná bych ještě umožnil si starý typ RČ za úplatu nechat změnit na nový. Komu to opravdu hodně vadí, ten by si za to zaplatil.
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj

Příspěvekod Roman.Kucera » 15 úno 2013, 10:47

Problém není RČ, problém je spárování RĆ se jménem a adresou.
Chcete mě v RV? Klik! :)

Pirátem se človék nestává, pirátem se rodí!

Za tento příspěvek dostal jeho autor Roman.Kucera poděkování od:
MilanM
Roman.Kucera
Krajské předsednictvo

Dal poděkování: 10346 krát
Dostal poděkování: 18924 krát

Příspěvekod Petr.Kopac » 15 úno 2013, 11:55

Souhlasim s Petrem Viletou. Nevidim to osobne jako big issue, ale kdo vi.

Z mych zkusenosti v zahranici: clovek se identifikuje plnym jmenem, datem narozeni a cislem obcanky.
+ nekde maji napr. karty rezidentu a ty maji svoje cislo a na ty jsou pak slevy v mistni doprave apod.
If you are neutral in situations of injustice, you have chosen the side of the oppressor. -- Desmond Tutu
Petr.Kopac
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj

Dal poděkování: 5559 krát
Dostal poděkování: 3614 krát

Další

Podobná témata

Zpět na E-government