Licence obsahu webů

Licence obsahu webů

Příspěvekod Petr.Vileta » 25 lis 2014, 00:37

Na webu Krajského úřadu Plzeňského kraje není uvedeno nic o ochraně autorských práv. Protože jsem členem Komise pro otevřený kraj, tak jsem se na to poptal. :)
Petr Vileta píše:Subject: autorská práva


Měl bych pro paní předsedkyni i pro všechny členy komise jedno drobné téma.

Nikde na webu kraje není ani zmínka o autorských právech k publikovanému obsahu. Není tedy řečeno, že se cokoliv smí použít jinde (třeba fotka hejtmana), ani že se to použít nesmí. Návštěvníkovi webu pak není jasné, zda je obsah nějak chráněn či nikoliv. Asi by se to mělo nejprve zjistit, případně pak nějak stanovit a napsat to na web.

Petr Vileta
http://www.pirati.cz


No a tady je odpověď.
pravní oddělení píše:Subject: RE: Informace pro KOK - autorská práva na webu PK

Vážená paní předsedkyně,

informace o autorském právu na webu Plzeňského kraje nejsou nutné, neměly by vliv na existenci ochrany obsahu stránek podle autorského práva.

Podle § 9 odst. 1 zákona č. 121/2000 Sb., autorský zákon, "Právo autorské k dílu vzniká okamžikem, kdy je dílo vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě." Autorské právo k obsahu webové stránky, pokud splňuje znaky autorského díla, tedy není závislé na informaci o něm. Kdo je nositelem majetkových autorských práv je bezprostředně zřejmé z toho, že se jedná o stránky Plzeňského kraje (jsou zaměstnaneckým dílem podle § 58 autorského zákona). Právo dílo užít je majetkovým autorským právem (podle § 12 odst. 1 autorského zákona "autor má právo své dílo užít v původní nebo jiným zpracované či jinak změněné podobě, samostatně nebo v souboru anebo ve spojení s jiným dílem či prvky a udělit jiné osobě smlouvou oprávnění k výkonu tohoto práva; jiná osoba může dílo užít bez udělení takového oprávnění pouze v případech stanovených tímto zákonem"). Právem dílo užít je mj. podle § 12 odst. 4 písm. f) právo na sdělování díla veřejnosti.
Sdělováním díla veřejnosti je podle § 18 odst. 1 a odst. 2 autorského zákona také vystavení fotografií na webové stránky. Pokud by měl někdo zájem užít fotografie z webu Plzeňského kraje, jistě by se s žádostí o souhlas obrátil
na krajský úřad.

Nositel autorských práv v zásadě nemá možnost zabránit využití díla na základě tzv. bezúplatných zákonných licencí (např. citace). Výjimkou je zákonná licence k převzetí zpravodajského díla podle § 34 písm. c) autorského zákona, kde je možné zakázat převzetí zpravodajského díla (pokud by na tom měl kraj zájem, bylo by teoreticky možné zakázat převzetí
zpravodajství o aktuálních věcech politických, hospodářských nebo náboženských, což by se týkalo zpráv informujících o aktualitách z kraje).

Podmínky, za kterých lze užít obsah webových stránek, tak plynou z obecně závazného předpisu, kterým je autorský zákon.

Omluvte, prosím časové zpoždění odpovědi!

Děkuji a jsem s pozdravem

Mgr. Daniel HAJŠMAN
vedoucí odboru právního a legislativního

Krajský úřad Plzeňského kraje
Škroupova 18, 306 13 Plzeň
tel.: 377 195 070
e-mail: daniel.hajsman@plzensky-kraj.cz
http://www.plzensky-kraj.cz
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
 
Příspěvky: 24629
Registrován: 22 črc 2009, 17:12
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 21646 krát
Dostal poděkování: 19048 krát

Podobná témata

Zpět na E-government

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník