How Block Chain Technology Could Usher in Digital Democracy

Moderátoři: Garanti, Poslanci

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 4697
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: odborník na svobodný software
Bydliště: Brno, Sadová
Dal poděkování: 7096 poděkování
Dostal poděkování: 6243 poděkování
Kontaktovat uživatele:

How Block Chain Technology Could Usher in Digital Democracy

Příspěvek od Marcel.Kolaja » 27 led 2015, 13:12

In the digital age, it seems strange that people all around the world still use paper to vote. Of course, given bitcoin's promise to remove paper from the financial system, many in the industry are beginning to ask if the same block chain technology can be applied to help modernize the democratic process.

http://www.coindesk.com/block-chain-tec ... democracy/

Uživatelský avatar
Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3164
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 1961 poděkování
Dostal poděkování: 4962 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: How Block Chain Technology Could Usher in Digital Democr

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 27 led 2015, 14:28

Myslím, že u jakéhokoliv korespondenčního hlasování, online i offline, elektronického i papírování, řešíš jako hlavní problém jak zamezit obchodování s hlasy. Víceméně - pokud proces hlasování neprobíhá v prostředí, kde je přiměřeně zaručeno utajení toho, jak kdo hlasoval (v podstatě pokud nám není poměrně složitým procesem umožněno být "anonomous", aspoň na těch pár desítek sekund), tak vždy hrozí obchodování s hlasy, hlasování pod hrozbou či nátlakem, apod.

Samozřejmě - byly podávány návrhy, které by umožňovaly hlas později změnit, ale toto řeší problém jen částečně - co když něco změní pod nátlakem hlas těsně před zavřením volební místnosti? Nezávislost voleb takto může být navíc dokonečna zpochybňována, ať už k manipulaci dojde, nebo ne. Online lze provádět tak max. ankety, které se týkají zase jen výstupu do online prostředí: podřídit závazně skutečnou realitu kyberprostoru je ošemetné (a vůbec - historický nárůst přístupu "co je psáno, to je dáno", tedy podřizování skutečnosti infosféře, je proces, který trval stovky a tisíce let a vždy znovu se setkával s podezřením - jsme teprve několikátá generace, pro kterou to, co vidí v médiích, je asi směrodatnější, než neinterpretovaná osobní zkušenost...)

Technologie blockchain, když jsme u toho, nesplňuje ani základní předpoklad možnosti dodatečně revokovat hlasování (a tak apoň částečně omezit manipulovatelnost). Problém s hlasováním přes Internet fakt není technologie - těch by šlo vymyslet celou řadu, lepší než blockchain je vydávání "voličských průkazů" (v podstatě "obálek", tedy privátních klíčů, umožňujících relativně anonymně podepsat svůj hlas) zcela jinou komisí (instucí, informačním systémem, serverem), než tou, která sčítá hlasy (ta zase bude mít k dispozici pouze všechny veřejné klíče vydané hlasujícím, bez informací kdo je kdo). Ale ani toto neřeší zásadní problém, kterým je, že v podstatě o nejdůležitějších věcech chceme, aby se rozhodovalo "pokud u toho rozhodování skutečně jsme" - teleprezence se rozvíjí už sto let, kromě korespondenčního hlasování (diskutabilní, hlasovací místnosti na velvyslanectvích dávají lepší smysl) si lze snad představit i telegrafické, telefonické či dálnopisné hlasování: přes to všechno demokratická tradice těmto mechanismům nikdy zcela nedůvěřovala (je fakt, že skutečně zabezpečit hlasování dokázal až celkem nedávný rozvoj kryptografie... i když vzhledem k nízkému objemu přenášené informace si u hlasování lze představit i všeobecně srozumitelné formy, jako one-time pad, ale zase matematické důkazy nejsou obecně srozumitelné - např. mě :-) ).

Ať už směřování k hlasování přes Internet dopadne jakkoliv (paradoxně, dovedl bych si ho představit třeba v obecních referendech, která ale mají význam spíš pro rezidenty, i tam by ale vznikaly spory, i dnes je tam někde problém s obchodováním s hlasy, byť se nedá ve volebních místech zkontrolovat jak kdo hlasoval), tak bych doporučoval všem zamyslet se, jak důležitá otázka to je - a jak moc je v téhle chvíli pro nás vlastní pohodlí důležitější, než jistota, že ostatní účastníci stejného hlasování nemohli tímto způsobem pohodlně (a hlavně ověřitelně z hlediska "nakupujícího") "prodat" svůj hlas či dokonce podlehnout vydírání.

Online hlasování pokládám důležité pokud jde o moderaci online médií, diskuzí, apod. - online zpětná vazba je skvělá, ale hlavně tam, kde v dnešní době žádná zpětná vazba neexistovala vůbec. Já sám kyberprostor pokládám za snadno manipulovatelný - zvlášť v současnosti, která je obdobou situace, kdy pouze zlomek populace byl gramotný. Demokracie musí vždy stavět na těch formách gramotnosti, které už zasáhly celou populaci. V případě Internetu fakt nejde o to, zda umím kliknout - ale zda mám pod kontrolou kdo všechno mohl v dané záležitosti kliknout. Pokud k tomu přistoupíme naivně, půjde jen o nahrazení demokracie technokracií.

Víc bych se bavil např. o tom, že volby budou doprovozeny alternativním prokazatelně nezávislým informačním kanálem: tedy např. že se občané budou moci dozvědět více, než název strany či znění otázky v referendu. Např. každá strana by měla mít kromě volebního lístku současně s lístky možnost distribuovat něco, jako aspoň jednostránkové prohlášení o svém programu, apod., dtto navrhovatelé nějaké referenda - prostě stát by měl přejímat nějakou základní odpovědnost za informování občanů (kteří by ale měli mít právo tyto informace odmítnout současně - měl by ale existovat aspoň jeden informační kanál, který je spjatý přímo z hlasováním - že to různé Cibulkové zneužijí, to nás nesmí zastavit, to se děje i teď... kduž ne o prostor pro program, tak min. by mělo jít o zpřístupnění informací, které registruje ministerstvo vnitra: např. kdy byla strana založena, jakou má účetní uzávěrku, jaký je její statutární orgán, apod - samozřejmě, paralelní dostupnost informací na netu je super, i volby.cz jsou super... ale to neznamená, že můžeme nějak jednoduše volební komise nahradit blockchainem...)

je fakt, že vymyslení mechanismu umožňujícího DODATĚČNĚ ještě navíc kontrolovat komise - tedy nějaká forma archivace hlasů při zachování anonymity, nebo nějaká forma double-blind přepočítávání hlasů - by význam mít mohla, ale vždy se dostáváme k tomu, že co pošle dál do světa komise, je dnes jen a jen záležitost té komise, stejně jako v případě bezpečnějších mechanismů zase nemáme kontrolu nad tím, komu všechno volič ukázal,jak hlasoval. Online hlasování se nakonec může líbit někomu, komu se tak jako tak líbí hlasování aklamací. Ta je ale zneužitelná ke snadnému zastrašení opozice a demokracii trvalo staletí, než vymyslela aspoň trochu přijatelné mechanismy.

Ještě k tomu blockchainu.. zatímco u peněz je zájem nodu, který vlastní alespoň něco, na provozu celé sítě ještě vcelku logicky zdůvodnitelný, tak zájem nodu, který prohrál nějaké hlasování, na chodu celé sítě je ještě méně jasný: co když by se rozhodli ti, kdo v hlasování prohráli, od celého systému prostě odstoupit? (já vím, že to volebním komisím lze např. nařídit, ale stejně - i když blockchain některé dílčí problémy řeší zajímavě, tak problém přidávání nových záznamů je nevyřešený, a mining s růstem složitosti je v podstatě kontroverzí metoda a může se stát tím, na co Bitcoin nakonec dojede (a navíc: co je odměnou za "mining" v případě nezávislého hlasování?). Nějaká forma P2P hlasovacího systému by asi byla krásná věc, ale kdyby to bylo tak jednoduché, tak se to používá i na spoustu jiných věcí: fakticky se ukazuje, že vznik jakéhokoliv konsensu je sám o sobě formou centralizace. Mirorování výsledků volby.cz hned během vyhlašování by ale jistě bylo zajímavé a mohla by to být celkově zajímavá aktivita Pirátů... jistě je zajímavé automaticky kontrolovat, že jednou vyhlášené výsledky se v průběhu historie pak už nemění a zde je skupinová kontrola samozřejmě žádoucí...

No, já prostě nevím. Je fakt, že pro interní hlasování v rámci Pirátů by blockchain vlastně mohl být docela vtipný: nemuseli bychom se bát pádu serveru, hlasování by byla neustále zálohována, apod. Není ale už tolik jasné, jak je udělat anonymní (leda prostě tak, že hlasovací klíče, s platností např. 1 rok, by se členům vydávaly jaksi "losem", bez evidence který člen získal jaký klíč, tento by si to tajil, ale zase když by to někomu konkrétnímu odhalil, tak ten si pak může ověřit všechna hlasování - a to je třeba problém u nastrčených lobbyistů... že lze kontrolovat, jestli ve straně hlasují tak, jak mají za úkol...)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvek:
Marcel.Kolaja
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak | http://twitter.com/PiratiBrevnov | @xchaos@mastodon.social
člen MS Praha 6 | BTC https://blockchain.info/address/19rriLx ... CYNYwjLvxq | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 4697
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: odborník na svobodný software
Bydliště: Brno, Sadová
Dal poděkování: 7096 poděkování
Dostal poděkování: 6243 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: How Block Chain Technology Could Usher in Digital Democr

Příspěvek od Marcel.Kolaja » 29 led 2015, 19:42

Já to vidím dost podobně (tedy závěr o blockchainu chápu spíš jako takové zamyšlení). Nešlo mi ani tak poukázat na blockchain jako spíš na problémy s volbami elektronickými a korespondenčními (volby přes Internet jsou pak kombinací obojího), a problematickou větou v pirátském programu:

"Po úspěšném zavedení e-governmentu bude možné připravit a po důkladném testování spustit elektronické volby, které jsou důležitým předpokladem pro efektivní fungování přímé demokracie."

Tu nelze totiž po důkladném zvážení technologických možností a potenciálních implementačních úskalí prohlásit za nic jiného než populistický blábol. Je výsledkem technokratického zaměření strany, ale praktický přínos pro demokracii je přinejmenším diskutabilní. Je zcela zřejmé, že v nejbližších letech nelze nic takového spustit, aniž by nebyla vážně ohrožena demokracie. Vidím to podobně, jak píšeš. Pro zpětnou vazbu a rozhodování na místní úrovni by mohla nějaká forma elektronizace mít přínos, stejně tak jako nějaká forma podpůrného elektronického mechanismu, který by umožňoval rychlejší nebo méně manipulovatelné zpracování volebních výsledků. Ale to, co by z hlediska komfortu každý chtěl a co je velmi lákavé, tedy doma si pěkně kliknout a mít odvoleno, to z důvodů, které zmiňuje článek, na který jsem odkazoval, prostě není možné bez vážného ohrožení demokracie.

Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Příspěvky: 2222
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Profese: Vysokoškolský učitel
Bydliště: Venkov poblíž Stříbra
Dal poděkování: 2636 poděkování
Dostal poděkování: 4209 poděkování

Re: How Block Chain Technology Could Usher in Digital Democr

Příspěvek od Libor.Spacek » 29 led 2015, 21:48

Já si zase myslím, že někteří lidé (záměrně?) přehání bezpečnostní problémy s elektronickým hlasováním. Ty se samozřejmě musí řešit, ale rozhodně odmítám tezi, že jsou neřešitelné. V době, kdy lidé s klidem svěřují všechny svoje peníze internetovému bankovnictví mi přijde tenhle argument, že podobným mechanizmům nemohou svěřit i svůj hlas, hodně za vlasy přitažený.
Senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 11467
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 4953 poděkování
Dostal poděkování: 17221 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: How Block Chain Technology Could Usher in Digital Democr

Příspěvek od Jakub.Michalek » 29 led 2015, 23:01

Kde je v programu napsano, ze se to ma delat v nejblizsich letech? Je tam napsano az bude fungovat e-government. Ten nefunguje. Resme nejprve e-government.
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 4697
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: odborník na svobodný software
Bydliště: Brno, Sadová
Dal poděkování: 7096 poděkování
Dostal poděkování: 6243 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: How Block Chain Technology Could Usher in Digital Democr

Příspěvek od Marcel.Kolaja » 30 led 2015, 09:18

Ano, v dohledné době tento problém prostě nelze řešit, neboť nemáme ani vzdálenou představu, jak tento problém řešit. Právě proto tu větu v programu považuji za populistický blábol. Bohužel je ta věta také svým způsobem nebezpečná, protože si pak někteří myslí, že když můžeme mít peníze v bance a ovládat jejich tok pomocí internetového bankovnictví, tak můžeme i hlasovat přes Internet.

Odpovědět

Zpět na „Informatika“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host