CF 29/2017 Omezení kumulace funkcí, část 1 (změna stanov)

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.

Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

CF 29/2017 Omezení kumulace funkcí, část 1 (změna stanov)

Příspěvekod Michaela.Skokanova » 14 lis 2017, 16:59

Zahajuji jednání k návrhu změny stanov na základě návrhu Marka Nečady, podpořeného skupinou členů.
Navrhované znění odst. (10) článku 6 stanov píše:Každý člen může zastávat nejvýše jednu z funkcí vedoucího odboru, člena republikového výboru, republikového předsednictva, kontrolní komise nebo rozhodčí komise. Celostátní forum může vnitřním předpisem stanovit další omezení pro obsazování funkcí ve straně.

Doba pro navrhování potrvá do 28. 11. Následně bude jednání odročeno na zasedání celostátního fóra (leden 2018), kde proběhne hlasování.

Prosím navrhovatele o úvodní slovo.
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence. - Charles Bukowski
-------------------------------------------------------------------------------------------
You can find work and sort your life out anytime. The pub closes in five hours. - Bernard Black

Hanba svazákům a krtkobijcům.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Michaela.Skokanova 5 poděkování od:
Ivo.Vlasaty, Marek.Necada, Michal.Gill, Robert.Magni, Vojtech.Pikal
Michaela.Skokanova

Dal poděkování: 3368 krát
Dostal poděkování: 1005 krát

Re: CF 29/2017 Omezení kumulace funkcí, část 1 (změna stanov

Příspěvekod Marek.Necada » 14 lis 2017, 18:13

Vážené celostátní forum,

návrh vznikl na základě poptávky mnohých členů k omezení kumulace funkcí ve straně. Můj návrh sám o sobě žádné konkrétní omezení kumulace funkcí nepřináší (to bude předmětem dalšího jednání), ale dává celostátnímu foru pravomoc takové opatření zavést zvláštním předpisem.

K tomuto řešení mám následující důvody: zaprvé je to praktické, konkrétní úprava neslučitelnosti funkcí se nebude řešit přímo ve stanovách, a tudíž ji bude lze zavádět či měnit i bez fysického zasedání CF, tj. bude k tomu lepší časová flexibilita; zadruhé mám rád stanovy stručné, a přijde mi lepší, když budou neslučitelné funkce upraveny přehledně ve zvláštním předpise se zjevým názvem, než zaplevelovat stanovy všelijakými výčty.

Nu, a to je vše. Předem děkuji za plodnou diskusi, vylepšující návrhy, jakož i návrhy na konkrétní úpravy neslučitelnosti funkcí.
枪杆子里面出政权。
Rudý důl

Za tento příspěvek dostal jeho autor Marek.Necada 3 poděkování od:
Ivo.Vlasaty, Michaela.Skokanova, Ondrej.Kotas
Marek.Necada

Dal poděkování: 8343 krát
Dostal poděkování: 4861 krát

Příspěvekod Vojtech.Pikal » 14 lis 2017, 19:57

1. místopředseda strany, člen AO, ZO, FO a PO a předsedající CF;
1. místopředseda XOLK, poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb|blog Tel: 776635258 Mumble status

Za tento příspěvek dostal jeho autor Vojtech.Pikal poděkování od:
Petr.Lysek
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo

Dal poděkování: 21501 krát
Dostal poděkování: 15103 krát

Příspěvekod Petr.Vileta » 14 lis 2017, 20:58

Víc se mi zamlouvá Vojtův návrh, kde další omezení kumulace funkcí může stanovit akčnější RV, než pomalé a mnohdy nerozhodné (ve smyslu nevím/zdržuji se) CF. Pokud by se rozhodnutí RV členské základně nelíbilo, pořád je tu možnost přezkumu Celostátním fórem.

Marku, můžeš OFFTOPICprostřednictvím klábosnice předsedající, pochopitelně ;) zdůvodnit výhody tvého návrhu, případně vytknout nedostatky toho Vojtova?
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 21283 krát
Dostal poděkování: 18818 krát

Příspěvekod Rostislav.Reha » 14 lis 2017, 21:56

Nejak nechapu, proc ty dva navrhy nespojit do jednoho, kdyz uz.
Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
Rostislav.Reha
Předseda kontrolní komise

Dal poděkování: 4649 krát
Dostal poděkování: 4519 krát

Příspěvekod Martin.Kucera » 14 lis 2017, 21:59

Myslíš "Celostátní fórum nebo republikový výbor může stanovit..."?
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Martin.Kucera 3 poděkování od:
Michaela.Skokanova, Petr.Vileta, Rostislav.Reha
Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru

Dal poděkování: 2299 krát
Dostal poděkování: 14698 krát

Příspěvekod Marek.Necada » 14 lis 2017, 22:04

Já už jsem to psal ve vlákně s podnětem, nicméně klidně to jedním souvětím zopakuji. Podle mého soudu není možné, aby republikový výbor upravoval neslučitelnost funkcí volených celostátním forem. Vojtěchovu formulace tedy tak, jak je, považuji za nepřípustnou. Pokud nic jiného, potřebuje jeho návrh úpravu v tomto smyslu. (A kromě toho nechávat to jen na RV znamená z hlediska CF střílet se do nohy.)

Argument akčnosti je zde dost pochybný. Bavíme se tu o poměrně zásadní věci významem někde mezi stanovami a jednacím řádem, což jsou věci, na které RV sahat nemůže. Předpis o neslučitelnosti funkcí není něco, co by se mělo měnit každý pátek. Navíc v mé versi republikovému výboru nic nebrání v tom, aby předpis celostátnímu foru navrhl, avšak poslední slovo by v této věci mělo mít vždy CF.
枪杆子里面出政权。
Rudý důl

Za tento příspěvek dostal jeho autor Marek.Necada 5 poděkování od:
Ivo.Vlasaty, Michaela.Skokanova, Michal.Ketner, Radek.Simkanic, Rostislav.Reha
Marek.Necada

Příspěvekod Petr.Vileta » 14 lis 2017, 22:40

Marek.Necada píše:Podle mého soudu není možné, aby republikový výbor upravoval neslučitelnost funkcí volených celostátním forem. Vojtěchovu formulace tedy tak, jak je, považuji za nepřípustnou.

Já jsem takový pomalejší, tak zkus odpovědět na příkladu. ;)

V průběhu času "se dojde" k tomu, že funkce vedoucího AO OFFTOPICpromiň Martine ;) by neměla být slučitelná s funkcí člena TO. To je jedno, z jakého důvodu. Tedy RV by vydal/doplnil vyhlášku/výnos/cokoliv, že "vedoucí AO nesmí být současně členem TO". 24 členů RV to projedná, schválí a hotovo. Předpokládám u RV i dostatek inteligence na to, aby pro uvedení do praxe stanovil nějaký rozumný termín, např. 1 měsíc. Pokud se to někomu nebude líbit, založí členský podnět k přezkumu před CF.

Takže ty bys tohle rozhodnutí rovnou předhodil CF?
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 21283 krát
Dostal poděkování: 18818 krát

Příspěvekod Marek.Necada » 14 lis 2017, 22:55

Petr.Vileta píše:
Marek.Necada píše:Podle mého soudu není možné, aby republikový výbor upravoval neslučitelnost funkcí volených celostátním forem. Vojtěchovu formulace tedy tak, jak je, považuji za nepřípustnou.

Já jsem takový pomalejší, tak zkus odpovědět na příkladu. ;)

V průběhu času "se dojde" k tomu, že funkce vedoucího AO OFFTOPICpromiň Martine ;) by neměla být slučitelná s funkcí člena TO. To je jedno, z jakého důvodu. Tedy RV by vydal/doplnil vyhlášku/výnos/cokoliv, že "vedoucí AO nesmí být současně členem TO". 24 členů RV to projedná, schválí a hotovo. Předpokládám u RV i dostatek inteligence na to, aby pro uvedení do praxe stanovil nějaký rozumný termín, např. 1 měsíc. Pokud se to někomu nebude líbit, založí členský podnět k přezkumu před CF.

Takže ty bys tohle rozhodnutí rovnou předhodil CF?

Problém nastane, pokud člena TO ve svém příkladě nahradíš třeba obecním zastupitelem, a dejme tomu, že toho času bude zrovna vedoucí AO obecním zastupitelem. RV tak de facto odvolá vedoucího AO (nebo ho donutí vzdát se funkce obecního zastupitele) – jenže odvolávání vedoucího odboru má mít ve výlučné pravomoci celostátní forum.

Jinak pro všechny důležitá věc: předpis má upravovat omezení pro zastávání stranických funkcí, nikoliv například souběh dvou veřejných funkcí typu hejtman a poslanec. Původně jsem netušil, že si to někdo vyloží druhým způsobem.
枪杆子里面出政权。
Rudý důl
Marek.Necada

Příspěvekod Martin.Kucera » 15 lis 2017, 00:14

Marek.Necada píše:Problém nastane, pokud člena TO ve svém příkladě nahradíš třeba obecním zastupitelem, a dejme tomu, že toho času bude zrovna vedoucí AO obecním zastupitelem. RV tak de facto odvolá vedoucího AO (nebo ho donutí vzdát se funkce obecního zastupitele) – jenže odvolávání vedoucího odboru má mít ve výlučné pravomoci celostátní forum.

A tady už koneckonců popisuješ reálnou situaci, protože na pražském magistrátě fungovali vedoucí TO, vedoucí MO a místopředseda strany (a všichni tři jsou teď ještě navíc poslanci).
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Martin.Kucera poděkování od:
Rostislav.Reha
Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru

Dal poděkování: 2299 krát
Dostal poděkování: 14698 krát

Další

Podobná témata

Zpět na Celostátní fórum