CF 23/2017 Povolební strategie PSP 2017

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.

Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Re: CF 23/2017 Povolební strategie PSP 2017

Příspěvekod Idaho » 11 srp 2017, 09:59

Žádná další strana nemůže být už z principu ideálním koaličním partnerem, pak by to asi nebyla druhá strana, protože proč by existovaly dvě strany s dokonale kompatibilním programem. Za mě jako podporovatele Pirátů a pravděpodobného voliče je ANO obrovský problém, stejně jako třeba KSČM, SPD, SPO, Realisté (a asi bohužel i STAN a Lidovci jako B a C tým ANO) a další pochybné strany.

K ANO několik poznámek
- v případě účasti na koalici s touto stranou je třeba počítat s tím, že jakýkoli koaliční partner bude naprosto ve vleku a z programu se podaří prosadit pouze naprosto marginální věci v minimálním rozsahu
- pokud bude mít ANO 30-35%, tak bude potřebovat bude potřebovat opravdu jen málo k většině a bude mít několik alternativ, pokud si ve sněmovně budou moci vybrat mezi více subjekty, tak klidně budou koaliční partnery střídat, koaliční partner buď bude jednat podle přání ANO nebo půjde do opozice (opět minimální šance cokoli prosadit)
- nečekal bych, že koaliční partner dostane některé ze zajímavých ministerstev jako justice, vnitro, finance, dopravu, ale spíš některé problémové, kde jakákoli snaha o cokoli povede k velké nevoli lidí a potenciálně mediálnímu lynči (například práce a sociálních věci a zdravotnictví - sice obě obrovský rozpočet, ale reálně jakýkoli smysluplný krok bude dost nepopulární). neprozkoušený partner nedostane ani ministerstva jako zemědělství nebo životní prostředí, které jsou pro holding také dost důležité
- jakýkoli úspěch případné vlády s dominantním ANO stejně voliči připíší Babišovi, za jakýkoli neúspěch budou odpovědní všichni ostatní včetně koaličních partnerů
- je tady spousta kauz, které se ANO bude snažit zametat pod koberec, až jednou vyplavou na povrchu, tak se to sveze i na koaliční partnery, pokud tady bude demokracie, tak je to jen otázka času, pokud demokracie nebude, tak je to snad něco, čeho se piráti účastnit nechtějí
- ANO bude pomyslně dál utahovat šrouby, kde to jen půjde, jak to tady celou dobu ukazuje v rámci ministerstva financí a spravedlnosti, lze předpokládat jen další změny podnikatelského prostředí, které budou příjemné nebo alespoň indiferentní pro velké subjekty a neschůdné pro subjekty malé
- těch kauz kolem Babiše je hodně a z toho, co je veřejně dostupné se zdá, že má opravdu máslo na hlavě (asi tak celou krabici másla), nevěřím přitom tomu, že ANO bez Babiše by bylo opravdu od něj odstřižené, bylo by to asi tak formální, jako když je Agrofert ve svěřeneckém fondu. Jsem zvědavý, jak budou vypadat kandidátky za ANO, stačilo mi, když jsem zjistil, že v Libereckém kraji je lídrem vlastník pekárny. Jak závislá nebo nezávislá je takováto osoba na holdingu, pokud by bral vstupní suroviny pro svoji společnost od holdingu a holding tam měl možnost odměňovat nebo trestat na cenách těchto surovin, je celkem zřejmé. Pokud to na volitelných místech bude po republice podobné, tak je to jen komedie na voliče a nějaké trafiky pro poslance ODS, které se řeší, jsou proti tomu sranda (tím neříkám, že to bylo OK, jen toto považuji za ještě horší)

Je jednoduše možné, že pokud se Piráti dostanou do sněmovny, tak nejlepší postup bude stát se určitou systémovou opozicí, která bude aktivní, bude hlasovat pro rozumné věci a brojit dostatečně hlasitě proti těm nerozumným. Rozhodně lepší, než být členem nějaké nesmyslné koalice a muset pak hlasovat pro nesmysly.

Přemýšlel spíš v tomto směru někdo o tom, jaké priority pro případná ministerstva (nebo třeba jen ministerstvo) by Piráti měli, pokud by se opravdu mělo jednat o jejich účasti na vládní koalici?

Za tento příspěvek dostal jeho autor Idaho 9 poděkování od:
Dan.Lestina, Ivo.Vlasaty, Marek.Necada, Michael.xChaos.Polak, Petr.Vileta, Robert.Magni, Rostislav.Reha, Vit.Jurasek, Zdenek.Hrib
Idaho
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj

Dal poděkování: 16 krát
Dostal poděkování: 199 krát

Příspěvekod Zdenek.Hrib » 11 srp 2017, 13:18

Idaho píše:Přemýšlel spíš v tomto směru někdo o tom, jaké priority pro případná ministerstva (nebo třeba jen ministerstvo) by Piráti měli, pokud by se opravdu mělo jednat o jejich účasti na vládní koalici?

https://docs.google.com/document/d/1EZt ... _Dgo/edit#

řešilo se to tady:
oznameni-f595/oznameni-povereni-pravomoci-garanti-programovych-bodu-t15332-20.html

Za tento příspěvek dostal jeho autor Zdenek.Hrib poděkování od:
Marek.Necada
Zdenek.Hrib
Garant programového bodu

Dal poděkování: 437 krát
Dostal poděkování: 1486 krát

Příspěvekod Ivo.Vlasaty » 11 srp 2017, 15:14

To podstatné už jsem napsal v noci, teď bych se tu rád vyjádřil ke všemu, co se tu šustlo :D
Vojtech.Pikal píše:Z řeči Ivo Vlasatého mám pocit, že bychom měli předložit několik návrhů pozměňujících různé části toho, co RV upravilo. Na to bohužel v jednání v referendu není prostor.
Stačily by dva.
Petr.Tkadlec píše:
Michal.Gill píše:A kterou ze strategií (A nebo B) mění volba C, mi z toho taky není zcela jasné.
To je samostatný pozměňující návrh k ničemu schválenému. Takže když vyhraje Ivoš, tak z toho celého bude schválen jen ten pozměňovák z nuly. :D
Petře, jako ten, kdo k tomu zahajoval hlasování a vyhlašoval výsledky - tohle jsi snad asni nemohl myslet vážně?
Ivo.Vasicek píše:Vadí mi vymezování se proti stranám, které v podstatě realizují náš původní program (např. boj proti CETA nebo přímou demokracii.
Palec za připomenutí některých témat, které máme společné s KSČM. Ale Okamura udělal co, proti CETA nebo pro přímou demokracii? (neptám se, co udělal pro diskreditaci přímé demokracie) Nicmén hlasovat s nimi proti CETA nebo pro přímou demokracii můžeme, i když je nebudeme podporovat ve vládě.
Mikulas.Ferjencik píše:Jestli chceme zmobilizovat náš elektorát, tedy lidi, kteří politiku moc nesledují, ale Piráty volí, protože nám věří, tak nám rozhodně nepomůže vymezovat se proti dalším stranám vnímaným jako protestní....No a na to ti právě spousta lidí namítne, takže vy si zakládáte na solidaritě, ale dáváte přednost TOP 09 před ANO? Pomatuješ si ještě S-karty?
Tak v prvé řadě ty sám podporuješ návrh vymezit se proti KSČM, tj. zařadit se blíž k establishmentu a pravici. Jak už jsem psal, připadá mi to docela schizofrenní.
Podporuješ verzi strategie, která upřednostňuje TOP 09 před ANO.
Neupřednostňujeme TOPku před ANO, prostě se musíme nějak postavit k tomu, že ANO je tvrdě centrálně řízené a má minimálně 2,5-násobné preference všem svým ostatním konkurentům. A s touhle situací, která staví ANO do diametrálně odlišné pozice než ostatní, se musíme nějak vyrovnat. Když už píšeš o zavádějících argumentech a osobních útocích...
Podle mě se Piráti mají vymezit proti celému tomu korupčnímu klubíčku, které sedí v parlamentu a nemáme si z něj účelově vybírat. Chovanec je podle mě daleko nebezpečnější než Okamura, když ti mám dát příklad.
Já prostě nevidím, v čem tohle tebou podporovaný návrh splňuje líp, než ostatní. Můžeme napsat, že nepodpoříme žádnou vládu, kde bude mít nějaká strana většinu, jenže zaprvé by nikdo nepochopil proč, zadruhé bychom tím mohli zbytečně vyloučit nějakou smysluplnou menšinovou konstelaci (a vůbec, viz *nechceme si zbytečně zhoršovat vyjednávací pozici*).
Mikulas.Peksa píše:Mikuláši, otoč se k realitě čelem. Jsme státotvorná strana.
Státotvorná strana jsou Zelení. My naštěstí ne. Chceme být "hyperkonstruktivní", ale ono moc není s kým... Nejsme antisystémová strana, ale to z nás ještě nedělá státotvornou.
Sorry, ale my tady přemíláme různé verze povolební strategie, ze které implicitně plyne, že TOP 09 je pro nás jedním z potenciálně přijatelných koaličních partnerů. Já teda z TOP 09 rozhodně neskáču radostí a nehodlám se přiklánět k její politice, jestli mě z toho chceš obviňovat. Se zeptej - mám svůj podíl na tom, že nechceme vyhodit za zbrojení 2 % HDP, protože prostě narozdíl od TOP 09 nechci sebrat 50 miliard ročně zdravotním sestrám, učitelům atp. ani zaseknout sekyru do státní pokladny. Takže si laskavě odpusť to Vašíčkovské obviňování ze sympatií k TOPce. Protože to zase beru jako osobní útok já. ...
Jo a když už jsme u mých preferencí a pana Chovance, rozhodně to není důvod se s ním chytit za ruku a vyrazit po hnědé doprava. O to víc je třeba řešit učitele, zdravotní sestry a tu sociální politiku, kterou tady zmiňoval Robert Magni. ...
Kdyz si sednes do vlady, kde bude mit vetsinu ANO, neni o cem se bavit. Proste te prahlasujou. To proste nechces a lidi chteji slyset, ze nejsi taky nastrcena Babisova figurka, abys do te pozice lezl.
Tak :!:
Tomas.Kolacny píše:Pokud se mnou souhlasíte, podpořte prosím návrh A.
Nebo C. C taky můžete :D
Petr.Vileta píše:Chovanec je nebezpečnější, protože je ministrem vnitra. Pokud by Okamura byl ministrem vnitra, byl by nebezpečnější on.
Tak :!:
Frantisek.Navrkal píše:Hele, navrhuju všem hlasovat pro odročení na jednání nebo vrácení zpět RV.
Taky přijatelné možnosti. Zaškrtl jsem obě.
Vojtech.Pikal píše:Když jsme v tom natahování seznamu, tak bych rád navrhnul, abychom odmítli spolupracovat esoterickým Pravým Blokem Petra Cibulky.
Až bude mít dlouhodobě v průzkumech nad 5 %, tak klidně. ;)
Ivo Vlasatý
člen RV
podporuji koalici Společně pro České Budějovice
Nemám rád partajničení OFFTOPIC, jsem nazelenalej, svobodomyslnej i socijální, ale pořád jsem především Pirát! ;)
ivojr@seznam.cz
733224619

Za tento příspěvek dostal jeho autor Ivo.Vlasaty 4 poděkování od:
Dan.Lestina, Marek.Necada, Vit.Jurasek, Vojtech.Pikal
Ivo.Vlasaty

Dal poděkování: 5419 krát
Dostal poděkování: 1925 krát

Příspěvekod Jiri.Kaderavek.sen » 11 srp 2017, 15:49

Já myslím, že to všechno zbytečně komplikujete. Sto lidí je sto názorů. Je zbytečné se dohadovat s kým ano nebo s kým ne. To je pitomost. Máme přeci nějaký program a v případě, že by nás někdo chtěl do vládní koalice, tak to bude v případě, že se navzájem všichni pomlouvají, podrážejí a vymezují a proto by vládu bez nás nesestavili. No a to je přeci to, co by nám vyhovovalo. Musela by tato strana či strany přijmout naše podmínky. Bavme se tedy ne o stranách ale o podmínkách.
Popřemýšlejte trochu o chování lidovců. Celorepublikově jsou hovno ale ať bude vládnout ten nebo ten , tak se vždy o ně zamaže. A oni se svými pár hlasy si prosazují svoje. Ale nakonec tam zatím ještě nejsme a nechtějme si odrazovat voliče nějakými siláckými gesty. To dělají všichni a my přeci chceme být jiní.
člen České pirátské strany
tel: +420775335227

Za tento příspěvek dostal jeho autor Jiri.Kaderavek.sen 2 poděkování od:
Robert.Magni, Vaclav.Fortik
Jiri.Kaderavek.sen
Člen KS Jihomoravský kraj

Dal poděkování: 2459 krát
Dostal poděkování: 2949 krát

Příspěvekod Michael.xChaos.Polak » 11 srp 2017, 16:10

Momentálně mi proto přijde asi nejrozumnější C.

Varianta "C" (pokud si dobře pamatuju začátek debaty, tak koalici musí schválit CF) se mi líbí taky. Ale musíme počítat, že budeme obviněni z toho, že jsme nečitelní a že nás proto nemohou volit.

Taky se pak naplno projeví, jaké zájmové skupiny k nám nastrkali svoje lidi (což dnes můžeme tušit - ale fakticky nevíme). Hlasování CF ovšem bude tajné... tedy, polotajné, pokud do té doby nebudeme mít Helios (toto by bylo tak významné hlasování, že by ho snad stálo za to svolat "papírově", s předtištěnýmí lístky, plentou, urnou a prezencí občanek členů). Představa, že o složení vlády by nakonec rozhodovalo hlasovátko na tomhle fóru je popravdě... úsměvná (a když na to pomyslím, začínám Krtkovatět).

Fakticky ale uvedením příkladů KSČM spolu s SPD uspokojíme jak "pravicové" (ehm... snad myšleno ekonomicky... strýček Skrblík nehajloval, koneckonců) tak "levicové" (neomarxisticko kryptostropnické? :-) křídlo našich příznívců. Takže nakonec budeme muset udělat nějaký kompromis (což je podle mě C).
604 282398 | xchaos@jabber.arachne.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
MS Praha 6 | http://twitter.com/PiratiBrevnov | Jako těžký nekuřák vnímám kouření jako pomalou a nákladnou formu euthanasie
Podpořte tldr posty a trolling například via BTC https://blockchain.info/address/19rriLx ... CYNYwjLvxq
Kopíruji myšlenky, které nemám ze své hlavy - tedy jsem! “A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel. ”
Michael.xChaos.Polak
Kontrolní komise

Dal poděkování: 1707 krát
Dostal poděkování: 4480 krát

Příspěvekod Zdenek.Hrib » 11 srp 2017, 16:19

Michael.xChaos.Polak píše:
Momentálně mi proto přijde asi nejrozumnější C.

Varianta "C" (pokud si dobře pamatuju začátek debaty, tak koalici musí schválit CF) se mi líbí taky. Ale musíme počítat, že budeme obviněni z toho, že jsme nečitelní a že nás proto nemohou volit.

Taky se pak naplno projeví, jaké zájmové skupiny k nám nastrkali svoje lidi (což dnes můžeme tušit - ale fakticky nevíme). Hlasování CF ovšem bude tajné... tedy, polotajné, pokud do té doby nebudeme mít Helios (toto by bylo tak významné hlasování, že by ho snad stálo za to svolat "papírově", s předtištěnýmí lístky, plentou, urnou a prezencí občanek členů). Představa, že o složení vlády by nakonec rozhodovalo hlasovátko na tomhle fóru je popravdě... úsměvná (a když na to pomyslím, začínám Krtkovatět).

Fakticky ale uvedením příkladů KSČM spolu s SPD uspokojíme jak "pravicové" (ehm... snad myšleno ekonomicky... strýček Skrblík nehajloval, koneckonců) tak "levicové" (neomarxisticko kryptostropnické? :-) křídlo našich příznívců. Takže nakonec budeme muset udělat nějaký kompromis (což je podle mě C).

To schvalování přes CF řeší A i B a liší se to jen ve schvalování tolerance menšinové vlády:
A od RV: ​Výběr ministrů a jakákoli smlouva o povolební spolupráci (uzavření koaliční smlouvy, tolerance menšinové vlády, ...) podléhají souhlasu celostátního fóra Pirátské strany.
B od RP: Výběr ministrů a uzavření koaliční smlouvy podléhají souhlasu celostátního fóra Pirátské strany.
C je v tomhle shodné s A od RV

IMHO je varianta menšinové vlády nepravděpodobná (lidovci i ČSSD se s Babišem nemají významnější problém dohodnout) takže na tomhle bych to nelámal.

C je hlavně o tomhle rozdílu od návrhu RV:

Návrh C (předkládá skupina členů):
Celostátní fórum schvaluje pozměněný Návrh A, v němž nahrazuje větu
V žádném případě nepodpoříme vládu s účastí nedemokratických politických stran, například KSČM​ .

větou
V žádném případě nepodpoříme vládu s účastí subjektů ohrožujících základy liberální demokracie nebo s historickým dědictvím likvidace demokracie v této zemi, tj. zejména s účastí KSČM, SPD nebo s převahou ANO.

Za tento příspěvek dostal jeho autor Zdenek.Hrib poděkování od:
Vojtech.Pikal
Zdenek.Hrib
Garant programového bodu

Dal poděkování: 437 krát
Dostal poděkování: 1486 krát

Příspěvekod Robert.Magni » 12 srp 2017, 12:43

Tak jsem četl,že povolení strategii máme :twisted: takže ruším sledování tématu,kde výsledek je předem jasný
Robert Magni
zabzicek@gmail.com
704051696
Rokycansko

Za tento příspěvek dostal jeho autor Robert.Magni poděkování od:
Rostislav.Reha
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 10288 krát
Dostal poděkování: 1768 krát

Příspěvekod Michael.xChaos.Polak » 12 srp 2017, 21:49

Taky zajímavé - i pro STAN je to dilema (jejich nový maskot jim kazí strategii)
https://www.novinky.cz/domaci/446108-fa ... jdeme.html
604 282398 | xchaos@jabber.arachne.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
MS Praha 6 | http://twitter.com/PiratiBrevnov | Jako těžký nekuřák vnímám kouření jako pomalou a nákladnou formu euthanasie
Podpořte tldr posty a trolling například via BTC https://blockchain.info/address/19rriLx ... CYNYwjLvxq
Kopíruji myšlenky, které nemám ze své hlavy - tedy jsem! “A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel. ”

Za tento příspěvek dostal jeho autor Michael.xChaos.Polak 3 poděkování od:
Ivo.Vlasaty, Petr.Vileta, Vojtech.Pikal
Michael.xChaos.Polak
Kontrolní komise

Dal poděkování: 1707 krát
Dostal poděkování: 4480 krát

Příspěvekod Petr.Vileta » 12 srp 2017, 22:29

Robert.Magni píše:Tak jsem četl,že povolení strategii máme :twisted: takže ruším sledování tématu,kde výsledek je předem jasný

Ještě to nevzdávej. :D
hlasovani-celostatniho-fora-f475/cf-23-2017-povolebni-strategie-psp-2017-t37453.html
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Já vyjdu s každým, ale s kým nemohu vyjít, s tím vyběhnu.
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj

Dal poděkování: 20524 krát
Dostal poděkování: 18431 krát

Příspěvekod Vojtech.Pikal » 13 srp 2017, 10:50

Ivo.Vlasaty píše:To podstatné už jsem napsal v noci, teď bych se tu rád vyjádřil ke všemu, co se tu šustlo :D
Vojtech.Pikal píše:Z řeči Ivo Vlasatého mám pocit, že bychom měli předložit několik návrhů pozměňujících různé části toho, co RV upravilo. Na to bohužel v jednání v referendu není prostor.
Stačily by dva.

Sicew ano, ALE v referendu nelze v průběhu jednání předkládat alternativní návrhy (ať seš RP, RV, nebo skupina členů). Toliko procedurální, jinak známé jako návrhy postupu.
Takže pro předložení v referendu není prostor.
Odročme RV(, nebo na řádné jednání CF), pokud je tam ta možnost.
1. místopředseda strany, člen AO, ZO, FO a PO a předsedající CF;
Vedoucí AO OlK v rezignaci.
Profil|fb|blog Tel: 776635258 Mumble status
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo

Dal poděkování: 20691 krát
Dostal poděkování: 14528 krát

PředchozíDalší

Podobná témata

Zpět na Celostátní fórum