Pirátský program

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.


Moderátoři: Garanti, Rada resortních týmů - členové, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra

Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

Libí se vám navržený koncept přípravy Pirátského programu?

Ano a chci se do přípravy zapojit
21
91%
Ano, ale chci, aby ho za mě připravili jiní
1
4%
Ne, navrhnu jiný způsob přípravy programu
0
Žádná hlasování
Ne, nechci sepisovat důsledky programu
0
Žádná hlasování
Je mi to jedno
1
4%
 
Celkem hlasujících: 10 - Celkem hlasů: 23

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12343
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pirátský program

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Zdar, otec zakladatel si pořád stěžuje https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... 026#p97985, že jsme nevyrobili Pirátský program. A má pravdu. OFFTOPICNení to samozřejmě tak jednoduché, přípravou programu pověřil republikový program programové komise, do kterých nyní probíhá volba, takže je logické, že v tomto ohledu nebudou produkovat zásadní výstupy.

Na jednu stranu obrovský tlak, abychom začali aplikovat náš program a sepisovali Pirátské řešení pro různé oblasti, na druhou stranu téměř nikdo, kdo by se toho ujal v konkrétní oblasti svojí expertízy a šel se svojí kůží na trh. Škoda, že nikdo nesepsal náš recept například na zdravotnictví, ačkoliv byl konsensus na tom, že na zdravotnictví by šel náš program skvěle aplikovat. Totéž u vzdělání a dalších témat (viz dále).

O koncepci Pirátského programu jsme se bavili v neděli, když sem přijel náš drahý spolupředseda PPI z Brna. Dovoluji si představit návrh postupu, jak s touto věcí pohnout.
  • Programové komise s republikovým předsednictvem vypracují ohnisko Pirátského programu. Velká část jde prostě zkopírovat z existujících dokumentů.
  • Pirátský program bude sestávat z ohniska a komponent. Komponenty budou vázané, které budou spadat do působnosti některé existující komise (např.: Síťová neutralita -- včetně svobodného Internetu, Přístup k informacím, Svoboda projevu -- včetně boje proti rasismu, E-government, Transparence a otevřená společnost, Přímá demokracie, Reforma kopírovacího monopolu, Kultura postavená na sdílení a volné tvorbě, Ochrana soukromí a další), a komponenty volné, které bude spravovat člověk, který si je vezme na starosti (Farmaceutický monopol -- včetně léčivého konopí, Právo v informační společnosti, Zdravotnictví, Školství, Výzkum, Ekologie, Vzdělanostní ekonomika apod.) V řadě případů lze prostě zkopírovat existující dokumenty nejen Pirátské strany.
  • Všechny části budou mít nejméně tři věty, maximálně jednu normostranu, budou doplněny obrázky, budou to důsledky hlavních tezí z ohniska a z Pirátského dvanáctera a budou formulovány v souladu s Pirátskou identitou.
  • Dohled nad programem a nad tím, jaké body bude kdo připravovat, bude mít republikový výbor. Všechny části musí po projednání schválit celostátní fórum.
Samozřejmě, že tyto důsledky musí vždy směřovat k hlavnímu cíli, k informační společnosti založené na sdílení a respektující svobodu jednotlivce. Pirátský program je pouze prostředek, jak naše ideje ukázat na konkrétních případech.

Je mi jasné, že žádný program ještě nikoho nespasil. Ale pokud máme fungovat v systému zastupitelské demokracie, asi budeme muset k sepsání důsledků přistoupit a alespoň budeme mít možnost některým příznivcům naše myšlenky přiblížit. Co si o tomto návrhu myslíte?

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34747
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31653 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátský program

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jako elektrikar a byvaly podnikovy energetik muzu sepsat navrh naseho pohledu na reseni energetiky (jadro, obnovitelne zdroje, palivova zavislost ze strategickeho hlediska, rozhodovaci pravomoci statu v oblasti energetiky atd.). Samozrejme k tomu probehne diskuze a moje navrhy mohou doznat prevratnych (o 180 stupnu) zmen :D

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Robert.Adamek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 4035
Registrován: 22 čer 2009, 21:06
Profese: Obchodní ředitel
Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátský program

Příspěvek od Robert.Adamek »

Zaměřil bych se na dopravu, ovšem jestli se udržím v mezích dvanáctera a identity nemohu slíbit, ale snažit se můžu. Samozřejmě kontroverze mého řešení je zaručena :-)
Petr.Bajgar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7457
Registrován: 22 čer 2009, 21:57
Profese: ,
Bydliště: Chrudim, Na Šancích 1180
Dal poděkování: 6865 poděkování
Dostal poděkování: 3623 poděkování

Pirátský program

Příspěvek od Petr.Bajgar »

Petr Vileta píše:Jako elektrikar a byvaly podnikovy energetik muzu sepsat navrh naseho pohledu na reseni energetiky (jadro, obnovitelne zdroje, palivova zavislost ze strategickeho hlediska, rozhodovaci pravomoci statu v oblasti energetiky atd.). Samozrejme k tomu probehne diskuze a moje navrhy mohou doznat prevratnych (o 180 stupnu) zmen :D

Petře prosím tě veřejně, protože tvůj podnět je veřejný, o upřesnění jestli to co píšeš myslíš vážně, nebo vtipkuješ.
Mám totiž obavu, že pokud by jsi to myslel vážně, pak přijetí takového přístupu by naši důvěryhodnosti zrovna moc nepomohlo.

K přípravě představení důsledků pirátského programu v praxi potřebujeme, aspoň tedy podle mého názoru, hlavně pokoru.
Nejsme na světě první, ani první den a sdílet a vážit si schopností jiných lidí nás neponíží. Názory odborníků, kteří se těmito celospolečensky životně důležitými oblastmi zabývají celoživotně a sledují celosvětové trendy v tom co se kde v jaké variantě osvědčilo a čeho se naopak vyvarovat, je potřeba systematicky hledat a hlavně je podporovat v jejich zodpovědnosti za tyto jimi zkoumané oblasti. Ani odborníci by následně neměli být jediný, kdo by se k případným řešením měli vyjadřovat. Jejich důvěru, stejně jako důvěru našich spoluobčanů, si teprve budeme muset zasloužit a to i tím, že si jejich názorů začneme vážit.

Jde mi o to učit se z dosažených poznatků a sdílet je, nezapouzdřovat se, právě naopak otevírat se podnětům a případně možným řešením. Zodpovědně diskutovat jejich validitu a po důkladném projednání přijímat obecně nejlepší možná řešení. Hlavně však vyvarovat se chyb a jejich zbytečnému opakování. Internet je naším mořem tak to ukažme a dokažme v praxi.

V tomto postrádám v ČPS dlouhodobě činnost informatika schoného analyzovat informace po jejich obsahové stránce. Mám za to, že asi nejblíže k tomuto má úkolu má schopnosti Jiří Hoblík. Kterého tímto navrhuji na tuto záležitost přinejmenším dohlížet.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34747
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31653 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátský program

Příspěvek od Petr.Vileta »

Petr Bajgar píše:
Petr Vileta píše:Jako elektrikar a byvaly podnikovy energetik muzu sepsat navrh naseho pohledu na reseni energetiky (jadro, obnovitelne zdroje, palivova zavislost ze strategickeho hlediska, rozhodovaci pravomoci statu v oblasti energetiky atd.). Samozrejme k tomu probehne diskuze a moje navrhy mohou doznat prevratnych (o 180 stupnu) zmen :D

Petře prosím tě veřejně, protože tvůj podnět je veřejný, o upřesnění jestli to co píšeš myslíš vážně, nebo vtipkuješ.
Pisu to naprosto vazne, jenze zrovna se v jinem vlakne debatuje o jaderne energii a muze se klidne stat, ze v mem navrhu bude podpora jadra, ale vetsina clenu to zmeni na pomaly ustup od jadra po vzoru Nemcu. Vysledek by mel vyjadrovat stanovisko strany, tedy vetsiny clenu. Proto jsem psal, ze se muj navrh muze nakonec otocit o 180 stupnu.

Ja jsem proste telem i dusi technik. K prirode mam vztah takovy, ze mi nevadi ;) a chapu nutnost ji zbytecne nenicit, ale odmitam ji chranit za kazdou cenu, protoze to bychom dodnes bydleli v jeskynich. Take se ridim heslem "trikrat mer, jednou rez" a napred premyslim, nez neco udelam. No a take kdyz se jednou spalim o kamna, tak uz na ne podruhe bud nesaham, nebo si vezmu azbestovou rukavici.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Karel.Fuzik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3202
Registrován: 27 čer 2009, 18:53
Profese: Kolotočář
Dal poděkování: 1441 poděkování
Dostal poděkování: 1519 poděkování

Re: Pirátský program

Příspěvek od Karel.Fuzik »

Rád bych se podílel na ekonomických záležitostech. Myslím, že hlavně s Ivem bychom mohli nakonec stvořit reálný, byť poněkud revoluční program. Jenže je třeba to řešit komplexně, tzn. v jednom zátahu důchody, sociálky, daně, hospodářství, vzdělanost, podpora technologií vývozu atd. Pro 2 lidi práce na několik let . . .
Předseda MS Ostrava. "Rozum nakonec vždycky zvítězí, jen co dorazí munice."
Chcete nějaký Bony, Marky? Nechcete? Tak co vlastně chcete . . .
Karel Fuzik
Uživatelský avatar
Tomas.Vymazal
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 4794
Registrován: 23 dub 2009, 16:31
Profese: designér legálních konopných produktů
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 6558 poděkování
Dostal poděkování: 5607 poděkování

Re: Pirátský program

Příspěvek od Tomas.Vymazal »

Ja bych se rad venoval farmacii a konopi + vsemu co k tomu neoddelitelne patri. Nicmene predem rikam, ze nemam vzdelani na to, abych tuto tvorbu vedl. Dokazu psat, dokazu formulovat, ale nemuzu byt garantem...
Tom Vymazal, podporovatel phpBB a bojovník za legalizaci heroinu
Takovej ten stav, když seš uprostřed stavu a myslíš si, že nemáš stav. -- Michal Wagner, tč. garant programového bodu Drogy
Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátský program

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Ještě bych možná ty komponenty jak to nazíváš řadil do nějakých obecných kategorií jako:
- doprava
- finance
- kultura
- obrana
- práce a sociální věci
- místní rozvoj
- průmysl a obchod
- spravedlnost/justice
- školství
- vnitro
- zahraniční věci
- zdravotnictví
- zemědělství
- životní prostředí
... prostě aby to nějak kopírovala reálná ministerstva, aby člověk hned při prvním procházení vybral příslušnou oblast...
Uživatelský avatar
Karel.Fuzik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3202
Registrován: 27 čer 2009, 18:53
Profese: Kolotočář
Dal poděkování: 1441 poděkování
Dostal poděkování: 1519 poděkování

Re: Pirátský program

Příspěvek od Karel.Fuzik »

Tyto kategorie jsou zavádějící, neboť jsou některé z nich zbytečné (místní rozvoj, hospodářství a průmysl) a jiné je třeba řešit komplexně (práce a sociálky, školství, kultura), ale souhlasím, že nějaké třídění je nutné.
Předseda MS Ostrava. "Rozum nakonec vždycky zvítězí, jen co dorazí munice."
Chcete nějaký Bony, Marky? Nechcete? Tak co vlastně chcete . . .
Karel Fuzik
Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátský program

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Karel Fuzik píše:Tyto kategorie jsou zavádějící, neboť jsou některé z nich zbytečné (místní rozvoj, hospodářství a průmysl) a jiné je třeba řešit komplexně (práce a sociálky, školství, kultura), ale souhlasím, že nějaké třídění je nutné.
Taky souhlasím. Mě šlo o to aby to realisticky kopírovalo skutečnost....jako jestli se pak nějaká ministerstva sloučí, jsou zbytečná nebo nějaké chybí je podle mě jedno. Mě šlo hlavně proto abychom měli nějakou "protistranu" reality ...nevim jak to přesně napsat .... ale tak dá se říct, že to můžeme mít trochu jinak, ale abychom věděli jaké ministerstvo se teď čím zabývá i když to budeme mít pro více ministerstvech třeba v jedné kategorii .... (no tomuhle asi nikdo rozumět nebude co jsem napsal :D )
Zamčeno

Zpět na „Pirátský program“