Change my mind vol. 3 - Regulace reklamy - Jsou tu radikální kapitalisti/anarchokapitalisti?

Moderátoři: Vedoucí RT, Resortni tym PrumyslObchod

Odpovědět
Alesh.HS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 54
Registrován: 16 lis 2023, 19:20
Profese: Dělám, co mě baví. Teď mě baví piráti
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Change my mind vol. 3 - Regulace reklamy - Jsou tu radikální kapitalisti/anarchokapitalisti?

Příspěvek od Alesh.HS »

Čégo,

jsem zpět s dalším volume of Change my mind a rovnou bych vám rád poděkoval za reakce u předchozích vláken. Udělali jste mi radost. Tenhle týden se vám budu věnovat v podstatě exkluzivně, takže jdeme na věc. 8-)

Můj statement pro toto vlákno je:
Reklama by měla být regulovaná. Jednak nechceš explicitně cílit na děti, druhak nechceš dávat volnou ruku například farmaceutické lobby, která přes doktory (tím, že z toho mají profit) prodává méně účinné dražší léky (jsem i proti reklamě na léky v televizi a na internetu, ale jsem hodně otevřen diskusi). Stejně jako nechceš povolit reklamu třeba na heroin v případě, že bude legalizován.

Je tu někdo, kdo má opačný názor a vysvětlil/a by mi proč to tak vidí?

Předchozí Change my mind:
vol. 1 - Transgender ve sportech - viewtopic.php?t=66083
vol. 2 - Free market - viewtopic.php?t=66084

Díky,
Aleš

Pikachu, volím si tebe!

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4198
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2927 poděkování
Dostal poděkování: 6769 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Change my mind vol. 3 - Regulace reklamy - Jsou tu radikální kapitalisti/anarchokapitalisti?

Příspěvek od Michael.Polak »

Nejsem "anarchokapitalista", ale možná jsem "anarchista volného trhu" - rozdíl v definici viz wiki, ale sám si nejsem jistý :-) Věřím na zákony trhu asi tak, jako věřím na fyzikální zákony - to že, vím, že fugují, to neznamená, že nebudu vymýšlet triky, jak v rámci těch fyzikálních zákonů např. dokázat létat, místo abych např. stavěl "chrám gravitačního zákona". A úplně stejné to má podnikatel s fungováním v rámci tržních zákonů. Ale dnešní trh je beztak silně regulovaný. Ale obecně nejsem nepřítelem instituticí - když budeme s institucemi bojovat, stejně se emergentně vynoří nové (a možná horší, než ty staré).

Ano, reklama by měla být nějakým způsobem regulovaná, zejména pokud jde o reklamu v odvětvích, které jsou beztak silně regulované. Reklama je forma propagandy, stejně jako politická nebo náboženská propaganda. Potřebujeme regulaci meze propagandy - ať už jde o propagandu komerční, politickou nebo náboženskou. Alternativou k regulaci je seberegulace na bázi médií naprosto alternativním k těm dnešním (např. decentralizované sociální sítě, které silně propaguju, ehm, takže jsem taky propagandista, vlastně meta-propagandista :-)

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Odpovědět

Zpět na „Svoboda podnikání“