[Členský podnět] - zřízení a správa pirátských stránek na sociálních sítích

Místo pro členské podněty, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum v rámci Jihomoravského kraje.

Moderátoři: PKS Jihomoravský kraj, KoKS Jihomoravský kraj, Krajsti predsedajici

V návrhu usnesení jsem

PRO

2
40%

PROTI

0
Žádná hlasování

ZDRŽUJI SE

3
60%
 
Celkem hlasujících: 5 - Celkem hlasů: 5

Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2389
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 4010 poděkování
Dostal poděkování: 3067 poděkování

[Členský podnět] - zřízení a správa pirátských stránek na sociálních sítích

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

Ahoj,
zdravím všechny v novém roce. K napsání tohoto podnětu mě vedla situace s facebookovou stránkou v Králově Poli a odložení poddání kontrolní komisí (KK), protože neexistuje usnesení o zřízení a správě regionální facebookové stránky. Tohle odůvodnění je logické, protože KK nemůže jednat, když neexistuje usnesení, podle kterého by KK rozhodla, jestli bylo porušeno. Nebudu sem dávat celé rozhodnutí, je k dispozici po přihlášení pirátskou identitou v Redminu kontrolní komise. Z důvodů, které jsou popsány níže se domnívám, že bychom měli na tuto situaci reagovat na platformě celého krajského sdružení.

Návrh usnesení:

Krajské fórum Jihomoravského kraje

ukládá

předsednictvu krajského sdružení Jihomoravského kraje České pirátské strany vypracovat usnesení, které bude upravovat správu a veškeré změny v oficiálních stránkách Pirátů v Jihomoravském kraji na sociálních sítích (tedy regionální a osobní stránky).

Správci regionálních a osobních stránek na sociálních sítích jsou členové a členky České pirátské strany nebo jiné důvěryhodné osoby jako pověření placení pracovníci strany, které jmenuje příslušné předsednictvo místního sdružení nebo předsednictvo krajského sdružení, pokud dané regionální a osobní stránky geograficky nespadají pod příslušná místní předsednictva.

Registrovaný příznivec/příznivkyně by ke správě stránek na sociálních sítích musel/a být schválen/a příslušným předsednictvem, aby mohl/a být považován/a za důvěryhodnou osobu, která může spravovat oficiální stránky České pirátské strany na sociálních sítích.

Důvodová zpráva:

Je logické, že oficiální kanály Pirátské strany jako jsou i stránky na sociálních sítích, budou spravovat jenom členové a členky strany nebo jiné důvěryhodné osoby. Vzhledem k tomu, že registrovaný příznivec/příznivkyně může být kdokoliv, komu ověříme občanku, nelze takovou osobu automaticky považovat za důvěryhodnou ke správě oficiálního kanálu strany.

Jak je vidět z logů ke správě facebookové stránky Piráti pro Královo Pole (momentálně Piráti a Zelení pro Královo Pole) docházelo k svévolnému odstraňování a přidávání správců z řad osob mimo členskou základnu Pirátské strany nebo k přejmenování celé stránky, která byla původně jenom pirátská. Rovněž došlo k neodůvodněnému mazání příspěvků.

Cílem tohoto návrhu je také sjednotit rozdílnou praxi napříč krajem. Třeba ve Znojmě práva ke správě facebookové stránky dali @Zdenek.Kosour až po jeho vstupu do strany ⬇️.

Simon.Foucek píše: 22 říj 2022, 13:16

Jen chci poznamenat, že jsme samý problém s právy řešili dřív s @Zdenek.Kosour ve Znojmě a nakonec jsme mu plná práva udělili až po jeho vstupu, kde to z bezpečnostního hlediska chápaly obě strany. Pokud se to tady nestalo, tak je to fakt velký fail a krásně se ukazuje, jak se to může vymstít.

Zdenek.Kosour píše: 22 říj 2022, 16:17

Jen doplním, že to nebyl problém, ale situace, kdy jsme řešili, jak se mohu jakožto tehdy nový člen mediálního týmu dostat k postování bez nutnosti zapojování dalších lidí. A opravdu mi tenkrát jako reg.priz dal Šimon pouze práva editora.

V MS Znojemsko to máme nastavené tak, že i když teď mám po letech přístup v rámci MT úplně ke všemu (vč. mazání postů), pořád máme ještě pojistku v @Lukas.Dubec , který má ty nejvyšší práva vč. úpravy/mazání rolí, nikdo není výš. Je vždy dobré mít nad hlavní osobou odpovědnou za sociální sítě ještě pojistku (a samo nutností je aby to byl prověřený člen, i když/zvláště když není v MT).

Na Brně-jih o zřízení facebookové skupiny @Antonin.Trcalek požádal brněnské předsednictvo. Nenašel jsem, že by jiná regionální pirátská stránka postupovala stejně.

Tento návrh si také klade za cíl ztransparentnit proces jmenování správců pirátských stránek a seznámit členskou základnu s jejich současnými správci. Momentálně nemáme jasná pravidla pro tento proces, která je nutné nastavit, protože správce stránky na sociální síti mluví za celou stranu, ať už komentáři pod příspěvky nebo samotnými příspěvky. V neposlední řadě správce může skrývat nebo mazat komentáře pod příspěvky.

Proto prosím o podporu tohoto návrhu, abychom se posunuli dopředu a nemuseli znovu řešit nepříjemnosti, které zaměstnávají jak předsednictvo MS Brno, tak kontrolní komisi. Také budu rád za případné úpravy návrhu usnesení, pokud jsem něco opomenul.

Děkuji. L.

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2028
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2702 poděkování
Dostal poděkování: 3190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Členský podnět] - zřízení a správa pirátských stránek na sociálních sítích

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Za mě asi rámcově cajk, děkuju @Lukas.Dolezal za iniciativu, ale mám pár připomínek.

1) Co se myslí osobními stránkami? Pokud jde o osobní stránky našich politiků (např. tady FB stránka Lukáše Dubce), tak jejich správu bychom podle mě nijak upravovat neměli - jde o jejich osobní stránky a je tedy primárně asi na nich, komu přístup ke správě dají. Někteří z nás pak komunikují primárně skrze osobní profily, takže by tam vznikla jistá nerovnost.

2) Návrh usnesení v první větě ukládá PKS vypracovat usnesení k úpravě správcovství stránek, ale ve druhé a třetí větě tuto věc sám nějakým způsobem upravuje. Prosím tedy, aby KF buď PKS uložilo tento úkol, nebo aby přímo KF schválilo ta pravidla. Takhle dohromady mícháme oba postupy a nedává to příliš velký smysl. Možný je i postup, kdy např. KF zaúkoluje PKS vytvořením pravidel, která následně budou předložena KF ke schválení - v takovém případě by dávalo smysl pravidla třeba zapracovat do Statutu KMT (to by mi přišlo obecně jako nejlepší řešení).

3) Pokud chápu správně druhé dvě věty, tak návrh rozlišuje mezi správci z řad členů a důvěryhodných osob jako např. pověřených pracovníků strany a mezi registrovanými příznivci - v obou případech je ale pro správcovství stejná podmínka schválení předsednictvem, takže vlastně není rozdíl a dalo by se to shrnout tak, že správce stránky jmenuje příslušné předsednictvo. Pletu se?

Dovolím si dát ke zvážení protinávrh, kterým usnesení zjednodušíme, ale zároveň necháme rozhodnutí ve finále na KF:

KF JmK ukládá PKS JmK vypracovat novelu Statutu krajského mediálního týmu, která bude upravovat správcovství stránek Pirátů v Jihomoravském kraji na sociálních sítích tak, aby bylo jasné, za jakých podmínek je možné stát se správcem těchto stránek, jakým způsobem funkce správce zaniká a za jakých podmínek probíhají zásadní úpravy stránek (např. změna názvu).

Alternativně taky @Lukas.Dolezal nabízím, že se tomuto tématu začnu za PKS věnovat rovnou přesně podle postupu v protinávrhu výše - novelu SkMT vypracuji (klidně ve spolupráci s Lukášem) a předložíme ji PKS a následně krajskému fóru, členský podnět se může stáhnout a ušetříme si jedno jednání a hlasování - tedy KF by pak jednalo už jen přímo věcně o statutu a ne navíc i o úkolu pro PKS. OFFTOPICProtože za mě není nutné úkolovat, pokud se někdo k úkolu přihlásí dobrovolně.

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2389
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 4010 poděkování
Dostal poděkování: 3067 poděkování

Re: [Členský podnět] - zřízení a správa pirátských stránek na sociálních sítích

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

Ahoj,
děkuju Petrovi za odpověď. Jsem rád, že jsme ve shodě, a že i PKS jde o to, aby se situace, ke které došlo v Králově Poli, neopakovala.

Petr.Springinsfeld píše: 08 led 2023, 19:12

Za mě asi rámcově cajk, děkuju @Lukas.Dolezal za iniciativu, ale mám pár připomínek.

1) Co se myslí osobními stránkami? Pokud jde o osobní stránky našich politiků (např. tady FB stránka Lukáše Dubce), tak jejich správu bychom podle mě nijak upravovat neměli - jde o jejich osobní stránky a je tedy primárně asi na nich, komu přístup ke správě dají. Někteří z nás pak komunikují primárně skrze osobní profily, takže by tam vznikla jistá nerovnost.

Ano, osobními stránkami myslím např. tu Lukášovu, na kterou jsi sem dal odkaz. Původně jsem přemýšlel, jestli ty osobní stránky vůbec do návrhu usnesení dát. Napadlo mě, pokud by si RegP založil osobní stránku a na ní by mluvil za stranu, tak by to bylo nutné řešit, ale souhlasím, že u člena/členky Pirátů bych do osobních profilů nijak nezasahoval a samotný obsah a správu nechal na něm/ní.

Petr.Springinsfeld píše: 08 led 2023, 19:12

2) Návrh usnesení v první větě ukládá PKS vypracovat usnesení k úpravě správcovství stránek, ale ve druhé a třetí větě tuto věc sám nějakým způsobem upravuje. Prosím tedy, aby KF buď PKS uložilo tento úkol, nebo aby přímo KF schválilo ta pravidla. Takhle dohromady mícháme oba postupy a nedává to příliš velký smysl. Možný je i postup, kdy např. KF zaúkoluje PKS vytvořením pravidel, která následně budou předložena KF ke schválení - v takovém případě by dávalo smysl pravidla třeba zapracovat do Statutu KMT (to by mi přišlo obecně jako nejlepší řešení).

Tím jsem myslel, aby PKS druhou a třetí větu zapracovalo do výsledného návrhu usnesení.

Petr.Springinsfeld píše: 08 led 2023, 19:12

3) Pokud chápu správně druhé dvě věty, tak návrh rozlišuje mezi správci z řad členů a důvěryhodných osob jako např. pověřených pracovníků strany a mezi registrovanými příznivci - v obou případech je ale pro správcovství stejná podmínka schválení předsednictvem, takže vlastně není rozdíl a dalo by se to shrnout tak, že správce stránky jmenuje příslušné předsednictvo. Pletu se?

Myslel jsem, že by PKS mohlo ten návrh připravit tak, že by u členů/členek strany nebylo nutné, aby je dotyčné předsednictvo schvalovalo jako správce OFFTOPIC(„Správci regionálních a osobních stránek na sociálních sítích jsou členové a členky České pirátské strany nebo jiné důvěryhodné osoby jako pověření placení pracovníci strany, které jmenuje příslušné předsednictvo místního sdružení nebo předsednictvo krajského sdružení, nicméně ano, ta věta měla být jasnější, protože předpokládám, že se jedná o důvěryhodné osoby. Nicméně souhlasím s tvou předposlední větou, nejlepší bude, i vzhledem ke konfliktu mezi členy strany v Králově Poli, aby správce stránky bez ohledu jestli se jedná o člena/členku strany nebo ne, jmenovalo příslušné předsednictvo.

Petr.Springinsfeld píše: 08 led 2023, 19:12

Dovolím si dát ke zvážení protinávrh, kterým usnesení zjednodušíme, ale zároveň necháme rozhodnutí ve finále na KF:

KF JmK ukládá PKS JmK vypracovat novelu Statutu krajského mediálního týmu, která bude upravovat správcovství stránek Pirátů v Jihomoravském kraji na sociálních sítích tak, aby bylo jasné, za jakých podmínek je možné stát se správcem těchto stránek, jakým způsobem funkce správce zaniká a za jakých podmínek probíhají zásadní úpravy stránek (např. změna názvu).

Alternativně taky @Lukas.Dolezal nabízím, že se tomuto tématu začnu za PKS věnovat rovnou přesně podle postupu v protinávrhu výše - novelu SkMT vypracuji (klidně ve spolupráci s Lukášem) a předložíme ji PKS a následně krajskému fóru, členský podnět se může stáhnout a ušetříme si jedno jednání a hlasování - tedy KF by pak jednalo už jen přímo věcně o statutu a ne navíc i o úkolu pro PKS. OFFTOPICProtože za mě není nutné úkolovat, pokud se někdo k úkolu přihlásí dobrovolně.

Souhlasím, že by bylo dobré si ušetřit čas a s tvým návrhem nemám problém, takže souhlasím s tím, aby KF jednalo přímo o něm a stahuju svůj členský podnět.

Možná to je slovíčkaření, nicméně na Instagramu se jedná o profil, ne o stránku. To mě přivádí na myšlenku, jestli v tom návrhu ještě vymezit o jaké sociální sítě se jedná nebo je to zbytečné?

Jsem k dispozici pro konzultace na Signalu. Díky. L.

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2028
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2702 poděkování
Dostal poděkování: 3190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Členský podnět] - zřízení a správa pirátských stránek na sociálních sítích

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

OK, díky za konstruktivní přístup. Postupoval bych asi tak, že zkusím dát dohromady nějaký první návrh, který Ti pak, Lukáši, pošlu a následně bychom ho předložili PKS, poté KF. Pokud by se na tvorbě chtěl podílet i někdo další, ozvěte se mi a uděláme si na to nějakou skupinu na Zulipu. Deadline pro výkop toho návrhu bych si stanovil na konec ledna.

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Zamčeno

Zpět na „Členské podněty JmK“