Ondřej Vykoukal - žádost o členství

Moderátoři: KoKS Praha, PKS Praha, PMS Praha 6

Zamčeno
Ondrej.Vykoukal
Rozhodčí komise
Příspěvky: 170
Registrován: 09 říj 2020, 10:40
Profese: ředitel cirkusu
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 265 poděkování
Dostal poděkování: 309 poděkování

Ondřej Vykoukal - žádost o členství

Příspěvek od Ondrej.Vykoukal »

Vážení Piráti,

tímto reaguji na výzvu @Tereza.Hubackova v posledním Šestkovém vzkazu v láhvi a dovoluji si požádat o přijetí za člena Pirátské strany.

Jmenuji se Ondřej Vykoukal, je mi 32 let a v současné době pracuji jako Intellecutal Property Counsel v globální pivovarnické skupině Asahi Europe and International. Ve volném čase jezdím na silničním kole (nebo se aspoň na cyklistiku dívám) nebo na běžkách, zpívám v Kühnově smíšeném sboru nebo hraju na několik hudebních nástrojů.

Politika mě zajímá co pamatuju, ale nikdy jsem nebyl členem žádné politické strany či hnutí. Ve volebním období 2014 - 2018 jsem byl koaličním členem zastupitelstva v mém rodném Žďáře nad Sázavou jako nezávislý, zvolen na kandidátce Žďár - živé město (sdružení nezávislých kandidátů pod hlavičkou STAN - http://zdar-zivemesto.cz/). V tomto volebním období jsem rovněž působil jako předseda kulturní komise - tam se nám povedlo např. zásadním způsobem narovnat systém dotací, vytvoři tradici Dne Žďáru (https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/ ... 60612.html) nebo prosadit pořízení nového koncertního klavíru do žďárské zušky za více než 1,5 mil. V zastupitelstvu jsem se pak hodně věnoval otázkám transparentnosti, podařilo se nám prosadit historicky první zásady transparentnosti, jejichž jsem autorem - nynější verze pro představu dostupná zde https://www.zdarns.cz/media/files/aktua ... ntnost.pdf. Už tehdy jsem však bydlel v Praze a tak jsem vyhodnotil, že jedno volební období ve Žďáře stačilo a ve volbách 2018 jsem kandidoval už jen jako podpora ze zadních pozic.

V Praze pak byli Piráti jasná volba - strana se skvělým lídrem, racionální politikou založenou na faktech, za jejíž členy se nemusím stydět a jejíž program můžu s čistým svědomím podepsat a aktivně prosazovat.

V řijnu 2020 jsem se tak stal registrovaným příznivcem a začal se zapojovat do dění. Stal jsem se členem KETu Kultura a RT Kultura, kde se aktivně podílím na programu v oblasti autorského práva. Chodím taky na MRT Lidská práva, kde se nyní podílím na pirátské pozici k regulaci sociálních sítí. Konzultace jsem poskytoval taky RT Spravedlnost a našim evropským poslancům v oblasti patentové ochrany vakcín. Doufám, že se brzo víc (a offline) zapojím i do dění na nejlepší městské části.

Toť za mě vše. Jsem samozřejmě k dispozici pro jakékoli dotazy na jakékoli téma. Prosím taky o případnou informaci, mám-li se představit ještě někde, kam se mám příjít ogrilovat apod. Díky.

Ondra
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Vykoukal za příspěvky (celkem 4):
Simona.Mikusova, Tereza.Hubackova, Antonin.Stogr, V__

Ondřej Vykoukal
Předseda MS Praha 6
Předseda zastupitelského klubu Pirátů na Šestce
Vedoucí KET Kultura a cestovní ruch Praha
Rozhodčí komise

Uživatelský avatar
Tereza.Hubackova
Republikový výbor
Příspěvky: 605
Registrován: 10 dub 2016, 10:11
Profese: sociální pracovník
Dal poděkování: 2245 poděkování
Dostal poděkování: 1162 poděkování

Re: Ondřej Vykoukal - žádost o členství

Příspěvek od Tereza.Hubackova »

Ahoj Ondro, díky za Tvé představení. Je potřeba ještě oficiální "grilování" na schůzi MS, určitě Tě k tomu jako PMS vyzveme - nevím, jestli to stihneme naplánovat už na březnovou schůzi, když už je za pár dní, ale nejpozději na dubnové s tím budeme počítat.
Zajímalo by mě, jestli máš chuť se věnovat komunální politice na úrovni Prahy 6, a jestli ano, tak jaká oblast by Tě lákala...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Hubackova za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Vykoukal, V__

Tereza Hubáčková
PMS Praha 6
Republikový výbor
Zastupitelka v Praze 6
RT sociálních věcí, pracovní skupina pro SPOD

Ondrej.Vykoukal
Rozhodčí komise
Příspěvky: 170
Registrován: 09 říj 2020, 10:40
Profese: ředitel cirkusu
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 265 poděkování
Dostal poděkování: 309 poděkování

Re: Ondřej Vykoukal - žádost o členství

Příspěvek od Ondrej.Vykoukal »

Ahoj, Terko, díky za otázku. Komunální politika na P6 mě jednoznačně zajímá a rád bych se do ní aktivně zapojil, ať už do některé z komisí nebo i do zastupitelstva. Mám v plánu se ucházet o místo na kandidátce ve volbách 2022. I z tohoto důvodu jsem se přihlásil do SAKA, kde bych rád zvýšil mé "komunální" (ale samozřejmě nejen ty) schopnosti.

Co se týče oblastí, tak mě nejvíce zajímá oblast kultury, kde jsem působil i ve Žďáře. Dál, jako vášnívého cyklistu, mě zajímá a je pro mě důležité téma městské nemotorové dopravy a rozšiřování cycling-friendly opatření v celé Praze. Konečně jako právníka mě zajímá oblast transparentnosti a otevřenosti veřejné správy, přístupu k informacím a kontrolní činnosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Vykoukal za příspěvky (celkem 2):
Tereza.Hubackova, V__

Ondřej Vykoukal
Předseda MS Praha 6
Předseda zastupitelského klubu Pirátů na Šestce
Vedoucí KET Kultura a cestovní ruch Praha
Rozhodčí komise

Uživatelský avatar
Tereza.Hubackova
Republikový výbor
Příspěvky: 605
Registrován: 10 dub 2016, 10:11
Profese: sociální pracovník
Dal poděkování: 2245 poděkování
Dostal poděkování: 1162 poděkování

Re: Ondřej Vykoukal - žádost o členství

Příspěvek od Tereza.Hubackova »

Ahoj ještě jednou, oficiálně Tě zveme na zítřejší grilování. A taky prosím o odpovědi na klasickou baterii přijímacích otázek. Třeba na část té první už jsi odpověděl, tak to už nemusíš, ale ať jsou hezky pohromadě...

1. Proč my a ne někdo jiný? Popiš strany, na kterými (bys) uvažoval, a proč jsi je zavrhl. Koho si volil v předchozích volbách (2010, 2013, 2017, 2019)?
2. Jaký máš názor na legalizaci drog? Legalizovala bys konopí? LSD? Heroin?
3. Co si myslíš o státních dotacích? V zemědělství? V průmyslu? V ohledu na rozvoj podnikání?
4. Co si myslíš o OSA, Intergramu a autorském zákonu?
5. Kde vidíš největší díru/nebezpečí v ochraně soukromí a svých osobních údajů?
6. Kde si myslíš, že je hranice mezi svobodou projevu a rozumným omezením kvůli hanobení rasy a vyzývání k násilí?
7. Co si myslíš o EU - klady a zápory?
8. Názor na referendum?
9. Co nejvíc pálí Českou republiku?

A ještě jedna navíc: Tvůj názor na manželství pro všechny?

Těším se na zítra!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Hubackova za příspěvek:
V__

Tereza Hubáčková
PMS Praha 6
Republikový výbor
Zastupitelka v Praze 6
RT sociálních věcí, pracovní skupina pro SPOD

Ondrej.Vykoukal
Rozhodčí komise
Příspěvky: 170
Registrován: 09 říj 2020, 10:40
Profese: ředitel cirkusu
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 265 poděkování
Dostal poděkování: 309 poděkování

Re: Ondřej Vykoukal - žádost o členství

Příspěvek od Ondrej.Vykoukal »

1. Proč my a ne někdo jiný? Popiš strany, na kterými (bys) uvažoval, a proč jsi je zavrhl. Koho si volil v předchozích volbách (2010, 2013, 2017, 2019)?

Piráti mě přesvědčili především svojí prací a aktivitou v PSP a množstvím kvalitních, propracovaných a odůvodněných návrhů připravených i přesto, že jsou Piráti do října 2021 v opozici. Z tohoto bych rád vyzvidnul především práci Olgy Richterové a jejího týmu v sociální oblasti. Taky je pro mě důležitý velký důraz na transparentnost ve všech oblastech. Konečně, jak už jsem uvedl v prvním příspěvku, je pro mě důvodem i osoba lídra strany, o němž jsem přesvědčen, že bude skvělý předseda vlády. Rád bych k tomu aspoň trochu přispěl.

Co se týče minulch voleb, tak pokud si dobře vzpomínám, tak v roce 2010 jsem volil TOP09, poté Zelené a skončil jsem u Pirátů. Do krajů 2016 jsem volil STAN, do EP Piráty a před tím Zelené. Za prezidenty jsem volil Schwarzenberga a Drahoše.

Nebyl jsem nikdy členem žádné strany či hnutí.

2. Jaký máš názor na legalizaci drog? Legalizovala bys konopí? LSD? Heroin?

Nemám na tuto otázku nějak vyhraněný, natož odborný názor. Legalizaci konopí bych však podpořil. U LSD, heroinu a dalších tvrdých drog bych s vysokou pravděpodobností postupoval podle pirátských odborníků v této oblasti.

3. Co si myslíš o státních dotacích? V zemědělství? V průmyslu? V ohledu na rozvoj podnikání?

Veřejné popdora obecně je jednoznačně dobrým nástrojem, jsem příznivec státních zásahů tohoto typu. Extrémně důležité jsou však podmínky takových dotací, jejich adresáti a cíle. Podpora drobných zemědělců pečujících o krajinu, aplikujících udržitelné zemědělství a zadržujících vodu v krajině ano. Podpora velkých agropodniků ne. Podpora inovativních podnikatelů v oblasti např. automatizace, robotizace apod. jednoznačně ano. Podpora montoven nebo těžkého průmyslu ne.

4. Co si myslíš o OSA, Intergramu a autorském zákonu?

Kolektivní správa autorských děl obecně má jednoznačně své místo v distribuci děl a bylo by velkou chybou jí rušit. Mám výhrady k tomu, jak je kolektivní správa v praxi vykonávána. Např. mi vadí, že OSA vybírá licenční odměnu i za neobsazené pokoje a pak dostane pokutu od UOHS, vadí mi, že se drobní živnotníci musí domáhat ochrany až před Ústavním soudem apod. K instutu samotnému ale zásadní výhrady nemám. Je třeba posílit veřejnoprávní kontrolu kolektivních správců, jejich otevřenost, transparentnost a změnit jejich přístup k uživatelům děl.

Co se týče autorského práva, tak jsem toho názoru, že se rovnováha mezi nositeli práv a uživateli děl vychyluje na stranu nositelů práv a uživatelé jsou dost často opomíjeni. Rád bych, aby autorské právo bylo více vyvážené a dbalo i zájmů uživatelů a společnosti jako celku. Je třeba si však uvědomit, že autorské právo je značně harmonizovanou oblastí na úrovni EU. Za vyváženější právní úpravu je tak třeba bojovat především v Bruselu.

5. Kde vidíš největší díru/nebezpečí v ochraně soukromí a svých osobních údajů?

Díky legislativní aktivitě na úrovni EU je třeba říct, že ochrana soukromí a osobních údajů v EU se zásadním způsobem zlepšuje (např. oproti USA). Jako zásadní nedostatek v ČR vidím malé kapacity (finanční i personální) dozorového úřadu. Je třeba si uvědomit, že úřad často stojí proti největším společnostem světa, které samozřejmě mají nesrovnatelné možnosti obrany, právního zastoupení apod.

Největším nebezepčím, které je třeba řešit na úrovni EU, je pak vzrůstající aktivita na poli umělé inteligence. Je třeba důsledně trvat na tom, aby rozhodnutí AI byla přezkoumatelná, aby bylo možné vysledovat, z jakého důvodu AI jednala tak, jak jednala. S AI jsou rovněž spojeny problémy týkající se gender/race bias apod. To by měla být další výzva pro evropské zákonodárce. Stejně tak je třeba bojovat roti jakémuli plošnému sledování, ať už v online či offline světě.

6. Kde si myslíš, že je hranice mezi svobodou projevu a rozumným omezením kvůli hanobení rasy a vyzývání k násilí?

Myslím, že ona hranice je jasně zřetelná a jasná. Není tady absolutně žádný prostor vykládat např. výroky ombudsmana o Romech a jejich situaci jako popis jeho zkušenosti s Romy. Takové výroky jsou jednoznačně rasisické a v debatě nemají místo. Při jakémkoli výroku je třeba vždy brát v potaz to, jak bude objekt výroku tento výrok vnímat. Tam je třeba hledat hranici mezi názorem a zakázaným (či alespoň krajně nevhodným) jednáním. Nerad bych se dostal do situace, kdy by svoboda projevu byla tak široká, že by se na demonstracích běžně objevovali vlajky s hákovým křížem, jako je tomu v USA.

7. Co si myslíš o EU - klady a zápory?

Zcela jednoznačně a jasně ANO. Naše členství v EU je jedním z naprosto fundamentálních základů naší pozice a považuji to i za nutný korektiv domácí politiky. Jakékoli úvahy o vystoupení ČR jsou zcela nesmyslné. A není to jenom o tom, kolik peněz ČR z EU dostala. Je to i tom, do jakého klubu patříme, jaká pravidla pro nás platí apod. Rovnou taky uvádím, že jsem jasný příznivec EURA. Co se týče nedostatků, tak je spatřuji ve dvou oblastech: (i) netransparentnost legislativního procesu a jeho vzdálenost od běžných občanů; (ii) příliš mnoho oblastí, ve kterých se vyžaduje jednomyslnost členských států a s tím spojená nízký akceschopnost.

8. Názor na referendum?

Na mistní úrovni jednoznačně ano. Na celostátní úrovni jsem rovněž pro, ale s jasnými limity. Otázky ústavní, mezinárodní, daňové apod. by měly být zcela vyloučeny.

9. Co nejvíc pálí Českou republiku?

Rostoucí nerovnost mezi regiony, vzrůstající počet lidí žijících v tzv. pracující chudobě, exekuční epidemie, absence zákona o sociálním bydlení a z mého čistě osobního pohledu stav, kdy kulturu vnímáme jako volnočasovou aktivitu.

EDIT: Manželství pro všechny jednoznačně ANO!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Vykoukal za příspěvky (celkem 3):
Antonin.Stogr, Simona.Mikusova, V__

Ondřej Vykoukal
Předseda MS Praha 6
Předseda zastupitelského klubu Pirátů na Šestce
Vedoucí KET Kultura a cestovní ruch Praha
Rozhodčí komise

Uživatelský avatar
Tereza.Hubackova
Republikový výbor
Příspěvky: 605
Registrován: 10 dub 2016, 10:11
Profese: sociální pracovník
Dal poděkování: 2245 poděkování
Dostal poděkování: 1162 poděkování

Re: Ondřej Vykoukal - žádost o členství

Příspěvek od Tereza.Hubackova »

Ondra se stal členem 16. 3. 2021. Blahopřejeme jemu i celému MS Praha 6!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Hubackova za příspěvky (celkem 2):
Simona.Mikusova, V__

Tereza Hubáčková
PMS Praha 6
Republikový výbor
Zastupitelka v Praze 6
RT sociálních věcí, pracovní skupina pro SPOD

Zamčeno

Zpět na „Zájemci o členství Praha 6“