monitor médii- Ústecký kraj

Moderátor: PKS Ústecký kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.

  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

monitor médii- Ústecký kraj

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Já vám teď začnu trochu fušovat do kraje, tak snad neva ;)
MFD
Pravidelně rozdává jídlo u nádraží. Proč?

Karel Karika pomáhá. Dělá to coby šéf komunitního centra při práci se sociálně slabými i ve svém volnu, kdy navaří a pak rozdává obědy v centru Ústí.

Karel Karika O své pravidelné pomoci, kdy rozdává jídlo, říká, že prostě přemýšlel, jak pomáhat. „Začal jsem vařit hutné vydatné polévky a jídla. Půl roku jsem to v Ústí dělal úplně sám, sám jsem si uvařil, sám jsem si to rozdal.“ Časem se přidali další pomocníci a každý týden vaří někdo jiný.

Foto: Iveta Lhotská

Miloslava Hálová
redaktorka MF DNES

Jednoduše chce prý pomáhat druhým. Po otevření komunitního centra Domu sv. Materny se stal jeho vedoucím a se svými spolupracovníky se věnuje nejen práci s dětmi ze sociálně slabých rodin, ale všem, kteří chtějí svoji problematickou situaci řešit.

„Tím, jak pracujeme s dětmi, pracujeme vlastně i s dospělými. Děti přenášejí domů, co se tady naučily. Soustavná práce s rodinou je nezbytná,“ říká pan Karika, vedoucí ústeckého komunitního centra.

Poměrně krátce jste vedoucím ústeckého komunitního centra. Jakou máte představu o jeho fungování?

Komunitní centrum fungovalo už dříve, ale na konci loňského roku jsme se přestěhovali do nových prostor a rozšířili nabídku služeb. Kromě terénních programů, nízkoprahového zařízení pro děti a sociální služby pro rodiny s dětmi, jsme nově zavedli potravinovou pomoc a navyšujeme nabídku nízkoprahového centra o dílny s různým zaměřením. V plánu máme rozšíření o kuchařské, truhlářské, zámečnické a zahradní dílny. Chtěli bychom, aby centrum od ministerstva školství získalo status mimoškolního zařízení. Abychom mohli pomoct i dětem, které po ukončení základní školy dále ve studiu nepokračují a končí na úřadech práce. Z praxe vím, že děti ze sociálně slabého prostředí po ukončení základní školy nevědí co. Studovat nejdou, do práce je nikam nevezmou, nezbývá jim nic jiného než jít na úřad práce a všichni víme, kam to směřuje. Jakmile ztratí každodenní návyky a nemusí si plnit povinnosti, už se to velmi těžko vrací zpět. Když u nás budou do 18 let navštěvovat pravidelně dílny, můžou dostat malý výuční list. Je to velký impulz do jejich dalšího života, můžou se ucházet o práci, ve které už mají nějakou praxi. To je velká výhoda tohoto zařízení, může dětem nabídnout daleko víc než jenom sociální pomoc. Myslím, že to má obrovský potenciál. V České republice to zatím nikdo tímto způsobem nedělá. Ale jako stěžejní se momentálně jeví potravinová pomoc.

Jaký je zájem o vaše služby?

Stále se zvyšuje, v poslední době je enormní. Přisuzuji to právě zavedení potravinové pomoci. I když ta taky není zadarmo, žadatel musí splnit určitá kritéria. Ale naším hlavním úkolem je pomoc lidem ze sociálně slabších skupin, kteří se dostali do problémů. Převážnou část našich klientů tvoří rodiny s malými dětmi, ale výjimkou nejsou ani rodiny se seniory nebo jednotlivci. Soustavná práce s rodinou je nezbytná. Pomáháme jim s řešením exekucí, přihlášením na úřad práce, vyplňováním dokumentů a prohlášení. A také samozřejmě nastavujeme individuální plán pro práci do budoucna. Tím, jak pracujeme s dětmi, pracujeme vlastně i s dospělými. Děti přenášejí domů, co se tady naučily. Starší děti navštěvují různé kroužky, ty menší chodí do nízkoprahového centra, kde si udělají úkoly a taky se v kroužcích věnují tomu, co je baví.

Jak funguje potravinová pomoc?

Nárok na ni má žadatel jednou za měsíc za splnění určitých podmínek. Pokud si někdo pro potravinovou pomoc přijde, rozebereme s ním situaci, která v rodině je. Když partner není v evidenci na úřadu práce, zjišťujeme, proč se do evidence nepřihlásil, sami musí projevit zájem o práci. Zjišťujeme také, jestli děti řádně chodí do školy, jestli navštěvují naše nízkoprahové centrum, jaké mají záliby. Každý si může říct, co potřebuje, jestli mouka, cukr nebo čisticí prostředky, prášek na praní nebo mýdlo či zubní kartáček. Bereme ohled na to, jestli jsou v rodině děti. Potraviny a drogerii, kterou klienti dostanou, označujeme permanentním fixem a nápisem charita zdarma. Aby náhodou někoho nenapadlo potravinovou pomoc prodávat. Mít dostatek peněz na nákup potravin je pro mnohé velký problém. Nejvíce se to projevuje týden před výplatou dávek, nebo výplatou za práci načerno, protože mnoho lidí pracuje bohužel ne oficiálně kvůli exekucím. Chudoba u nás se stále prohlubuje, nůžky se rozevírají víc a víc.

Ve městě byly uzavřeny některé ubytovny. Změnila se nějak sociální situace ve městě?

Nemyslím, že by přibylo problémů. Když se před téměř dvěma lety uzavřela ubytovna na ústecké Klíšské ulici, byl jsem pověřeným starostou obvodu. Měl jsem tedy možnost pomoci těm, kteří chtěli spolupracovat. A těch bylo 90 procent. Převážná většina se odstěhovala do městských bytů. Dodneška jsem s nimi v kontaktu a vidím posun v jejich životě. Troufnu si říct, že je to jen a jen díky důstojnému bydlení. Když jsem ty lidi poznal na ubytovně a porovnám to s jejich životem dneska, je to podstatný rozdíl. Některé děti z těch rodin chodí do nízkoprahového centra, pro pomoc si ale už nechodí. Je mnoho těch, kteří chtějí svoji v podstatě beznadějnou situaci řešit, velmi často se stydí přiznat si, že jsou na dně a sami to zvládnout nedokážou. Samozřejmě vím, že ne všichni mluví pravdu. Pozitivní je, že když už se odhodlají a přijdou k nám, chtějí se sebou něco dělat a to, co říkají, je ve většině případů pravda. Čím dál víc lidí mě oslovuje s tím, že jsou v absolutně beznadějné situaci.

Co by město mohlo nebo mělo udělat pro zlepšení sociální situace?

Určitě zrušit bezdoplatkové zóny. Jejich zavedením se šetří peníze státu na úkor města. Sociálně slabé jsme dostali do ještě větší chudoby, než byli předtím. Na to navazuje zvýšení drobné kriminality nebo práce načerno. S částečným řešením situace by mohlo pomoci sociální bydlení. V zákoně z roku 2001 je jasně dané, že samospráva se má postarat o bytové potřeby svých občanů. Nikdo tento zákon nedodržuje.

Myslím, že pokud by město chtělo v této oblasti něco dělat, dávno s tím mělo začít. Už před devíti lety koupilo ubytovnu v Čelakovského ulici, dodneška se tam nic neděje, objekt je prázdný. Nechat několik let chátrat obecní majetek a vědět, že máme sociálně slabé, kteří systém a město zatěžují, nedává smysl. A ještě dělat další restrikce, to opravdu není řešení.

Hodně diskutovaná je nyní otázka postihu rodičů problematických žáků, kteří nechodí do školy. Mohou přijít podle návrhu ministryně práce Maláčové o dávky na bydlení. Je tohle podle vás krok správným směrem?

Určitě ne. Je to jenom zavedení další restrikce, která v podstatě nic neřeší. Z mého pohledu by měli mít sociálně slabí možnost získat standardní bydlení. Z dlouholeté práce vím, že pokud nebudou mít možnost získat důstojné bydlení, ať už chráněné, nebo sociální, a nebudou mít jinou možnost než platit horentní částky majitelům bytů v podstatě za holobyty, situace se moc nezmění. Nemůžeme s rodinou, která bydlí u obchodníků s chudobou, kde není topení, kde není teplá voda, kde většinou nemají ani elektřinu, pracovat. Jak má s dětmi v těchto podmínkách pracovat sociální terénní pracovník. To je nemyslitelné. Koncepce práce s problematickou skupinou obyvatel u nás v podstatě neexistuje.

Pravidelně každou neděli rozdáváte u ústeckého nádraží jídlo potřebným. Co vás k tomu vedlo a vede?

Odmala jsem cítil potřebu někomu pomáhat. Narodil jsem se do devítičlenné rodiny jako poslední a nevím, jak se to stalo, ale vlastně jsem zajišťoval podporu pro všechny ostatní. Chodil jsem se sběrem, na brigády a vždycky to bylo na mně. Asi se to stalo mojí součástí, ne že musím pomáhat, ale chci. Přináší mi to uspokojení. Před projektem Vaření pro chudé jsem čtyři roky pravidelně každý měsíc uklízel veřejný prostor. Projekt se časem dostal na takovou úroveň, že mě už nepotřeboval. Přemýšlel jsem, jak pomáhat jinde. Začal jsem vařit hutné vydatné polévky a jídla. Půl roku jsem to v Ústí dělal úplně sám, sám jsem si uvařil, sám jsem si to rozdal. Pro Teplice vaří můj kamarád Jozef Miker. Postupně se to začalo nabalovat, lidé viděli, že to není jednorázová akce, ale že to začíná být udržitelný projekt. Mnozí mě začali podporovat, přivezli suroviny nebo poslali nějaké peníze na nákup. Časem se přidali další pomocníci a každý týden vaří někdo jiný.

Kdo si chodí pro jídlo? Stálí klienti, nebo se jejich složení mění?

Zhruba 50 až 60 lidí je stálých. A zbytek přijde náhodně, zrovna jim třeba nevyšly peníze. Funguje to tak, že se lidé přijdou najíst, ale můžou si přinést i vlastní nádoby a naberou si, kolik potřebují. Máme jednoho stálého strávníka a ten si bere většinou tři plné sklenice jídla a žije z toho celý týden. Kontaktovali mě i z jiných měst, z Děčína, z Liberce, a chtějí moje know-how. Rád předávám svoje zkušenosti a poznatky dál. Třeba se to časem rozšíří do celé republiky.


Pomoc Fronta sociálně slabých před hlavním ústeckým nádražím, kde Karel Karika s pomocníky pravidelně rozdává jídlo. Foto: archiv Karla Kariky

* * *

Profil
Karel Karika (59 let)

● Vystudoval střední průmyslovou školu, je ženatý, má dvě dospělé děti.

● Od roku 2014 do roku 2018 byl místostarostou obvodu Ústí nad Labem – město za PRO! Ústí, od června 2017 do října 2018 byl pověřeným starostou obvodu.

● Za boj za lidská práva a rovnoprávnost převzal v roce 2018 cenu Františka Kriegla, která je udělována Nadací Charty 77.

● Rád čte sci-fi literaturu, momentálně je to kniha Revoluce, poslouchá Beatles a věnuje se potápění.

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: monitor médii- Ústecký kraj

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Krajský úřad je veden neefektivně. Komunisté v Ústeckém kraji čelí opoziční kritice i kvůli rozpočtu
https://nasregion.cz/ustecky-kraj/krajs ... i-rozpoctu

Vzorovým příkladem je přivírání očí nad podezřelým počinem Jiřího Gaudla. Chomutovský člen oblastní rady ODS bez velkého vlivu, za to však s pocitem pověstné ochranné ruky Alexandra Nováka (bývalý starosta Chomutova a senátor – pozn. red.) v zádech, si totiž z šestimilionové krajské dotace určené na klubovnu pro rybáře postavil “rodinný” dům. Jednou z podmínek pro přiklepnutí peněz daňových poplatníků bylo pořádání veřejných akcí. Gaudl ale žádné nepořádá. „Nepořádám akce, jen v rámci členské základny,“ potvrdil pro Náš REGION. Členskou základnu tvoří podle výroční zprávy Gaudlova rodina.

Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) pravý účel vyčerpané krajské dotace ve výši 6 milionů korun kontrolovat odmítá, přestože o něm ví. Úředníci kontrolovali pouze dokumenty. „V rámci administrativní kontroly nebyla shledána žádná pochybení a žádné nedostatky. V současné době, více než devět let od realizace, se krajský úřad k uzavřeným projektům již nevrací,“ odepsali úředníci na dotazy redakce

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: monitor médii- Ústecký kraj

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Most trvá na stěhování knihovny, petici už podepsaly dva tisíce odpůrců

19. února 2020 13:57
O tom, jak by měla v budoucnu vypadat knihovna, pokud se přestěhuje do zrekonstruovaného kulturního domu Repre, jednalo vedení Mostu s představiteli Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Projekt stěhování knihovny se však nelíbí opozičním zastupitelům z řad Pirátů a Zelených pro Most.

https://www.idnes.cz/usti/zpravy/mesto- ... pravy_pakr#

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: monitor médii- Ústecký kraj

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Chce pomáhat druhým. U ústeckého nádraží každou neděli rozdává jídlo

19. února 2020 7:07
Karel Karika pomáhá. Dělá to coby šéf komunitního centra Domu sv. Materny při práci se sociálně slabými i ve svém volnu, kdy navaří a pak rozdává obědy v centru v Ústí nad Labem.

https://www.idnes.cz/usti/zpravy/karel- ... ntent=main

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: monitor médii- Ústecký kraj

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Menší strany vyhlížejí volby do vedení Ústeckého kraje. Hledají partnery
13.1.2020
I strany s menší oblibou voličů míří do krajských voleb s cílem usednout v radě. Pro některé jsou ale překážkou komunisté. ANO nevadí.
...
Babiše v parlamentu tepou především Piráti. Ti krajští ale s ANO takový problém nemají. „Já osobně si koaliční spolupráci s ANO na krajské úrovni představit dokážu,“ potvrdil předseda krajského sdružení Pirátů Vladimír Vlach z Žatce. „Naprosto vyloučená je naopak účast v koalici spolu s KSČM a SPD stejně jako s případnými dalšími extremistickými stranami,“ dodal Vlach s tím, že Piráti ale rozhodně nejsou předem smířeni s opozicí a budou usilovat o vylepšení jejich postavení v Ústeckém kraji. V minulých krajských volbách kandidovali se Stranou zelených, ale do zastupitelstva se neprobojovali.

Lídrem Pirátů do krajských voleb bude ústecký zastupitel Karel Karika. Také on si nedovede představit spolupráci s SPD, KSČM, DSSS, SPO a jak sám říká, podobnými extrémně populistickými stranami a hnutími.
https://ustecky.denik.cz/zpravy_region/ ... 00113.html

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: monitor médii- Ústecký kraj

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

MFD

Severočeši.cz se vracejí, rádi by do Senátu i kraje

DĚČÍN Severočeši.cz se chtějí na podzim vrátit do zastupitelstva kraje a posílit i v Senátu. Před čtyřmi lety vypadli z krajských voleb těsně před jejich konáním. Tehdejší zmocněnkyně hnutí odvolala všech 55 kandidátů. Hnutí tak doplatilo na dlouhodobé spory dvou rozdělených táborů.

Lídrem kandidátky pro krajské volby bude starosta Dubí Petr Pípal. O křeslo v Senátu se bude na podzim na Děčínsku za Severočechy.cz ucházet zastupitelka Rumburka Šárka Štruplová Růžičková a na Lounsku bývalý poslanec a předseda hnutí Bronislav Schwarz. Štruplová Růžičková bude soupeřit mimo jiné se současným senátorem Zbyňkem Linhartem (za STAN). Na Lounsku bude například obhajovat mandát starostka Žatce Zdeňka Hamousová (ANO).

V březnových doplňovacích volbách na Teplicku Severočeši.cz kandidáta nemají, byť Pípal kandidaturu zvažoval. Tady budou k favoritům patřit teplický primátor Hanza (ODS), bílinská starostka Schwarz Bařtipánová (ANO), hejtman Bubeníček (KSČM) a Zdeněk Bergman (Senátor 21). (ula, ČTK)

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: monitor médii- Ústecký kraj

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Ústecký kraj bude mít po osmi letech nového hejtmana. Oldřicha Bubeníčka (KSČM) vystřídá některý ze zvolených kandidátů. Mezi lídry stran je poslanec, starosta, náměstek hejtmana i zastupitel. V čele zveřejněných kandidátek není žádná žena. Občané budou své zástupce do krajů volit na podzim.

https://nasregion.cz/ustecky-kraj/buben ... starostove

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: monitor médii- Ústecký kraj

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

MFD Severní Čechy

V bitvě o Senát zbývá pár dnů na předložení kandidátek

LOUNY, DĚČÍN Nejméně z devíti kandidátů na Lounsku a z deseti na Děčínsku si budou vybírat voliči při podzimních senátních volbách v těchto okrscích. Na případnou změnu mají strany ještě týden, poslední termín pro předložení kandidátek je 28. července.

Senátorské křeslo na Děčínsku bude obhajovat někdejší starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart. Kandiduje za STAN s podporou ODS. Utká se s vysokoškolským učitelem či děčínskými zastupiteli. V roce 2014 porazil nestraníka na kandidátce ČSSD Jaroslava Sykáčka. Ta nyní svého kandidáta nestaví.

„Okresní předsednictvo doporučilo Martina Šandu z České Kamenice jako respektovaného komunálního politika, nebyl ale podpořen na krajské ani celostátní úrovni,“ řekl šéf ČSSD Děčín Petr Jakubec.

Současná senátorka na Lounsku za ANO a starostka Žatce Zdeňka Hamousová obhajovat nebude. Hnutí oznámilo, že ji nahradí místostarosta Loun Milan Rychtařík. Jedním z důvodů je její stíhání za řízení pod vlivem. Spolu s Rychtaříkem o křeslo zabojují bývalý šéf divadla Vladimír Drápal, sedlák z Českého středohoří Daniel Pitek či bývalý poslanec Bronislav Schwarz. (ČTK)

* * *

Přehled
Kandidáti na Děčínsku

STAN/ODS Zbyněk Linhart*
KSČM Václav Šenkýř
KDU-ČSL Josef Zoser
ANO Jiří Anděl
Severočeši Šárka Štrumplová
SPD Leoš Moravec
SPOZ Petr Šmíd
Svobodní Vladimír Gregor
Trikolóra Zdeněk Říha
ND Jaroslav Kuba
(* Zbyněk Linhart kandiduje za STAN s podporou ODS)

Kandidáti na Lounsku

ANO Milan Rychtařík
ČSSD Jaroslav Veselý
ODS Vladimír Drápal*
KSČM Václav Beneš
MPV Ivo Trešl
KDU-ČSL Vladimír Drápal
NEZ Vladimír Záhorský
NK Jiří Loskot
Senátor 21 Daniel Pitek**
Severočeši Bronislav Schwarz
STAN Ivo Trešl
Trikolóra Zdeněk Pištora
(* Vladimír Drápal kandiduje za ODS+TOP 09+KDU-ČSL+KAN)
(** Daniel Pitek kandiduje za hnutí Senátor 21 s podporou Pirátů, Zelených a Liberálně ekologické strany)

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: monitor médii- Ústecký kraj

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

MFD SeČ

ANO + ODS + Spojenci: koalice je podepsaná

Po komunistickém hejtmanovi Oldřichu Bubeníčkovi přichází Jan Schiller z ANO

MOST Zástupci tří politických uskupení – ANO, ODS a Spojenců pro kraj – včera odpoledne podepsali koaliční prohlášení. Hejtmanem je podle dohody osmačtyřicetiletý geolog a poslanec Jan Schiller z ANO.

Nově hejtman nebude mít pět, ale pouze tři náměstky. Prvním, takzvaně uvolněným náměstkem hejtmana bude varnsdorfský podnikatel a zastupitel Marian Čapek (ANO), druhým neuvolněným, a tedy neplaceným náměstkem je kadaňský starosta Jiří Kulhánek (ODS) a třetím, placeným teplický gymnaziální pedagog Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Čapek bude mít na starosti strategii a přípravu projektů, fond pro spravedlivou transformaci určený pro regiony postižené těžbou uhlí a také fondy ministerstev, Kulhánek sociální věci, vyloučené lokality a bezpečnost. Řehák cestovní ruch, kulturu a památkovou péči.

Pokud jde o radu, tak ANO sice bude mít post hejtmana, většinu v jedenáctičlenné krajské radě ale ne – ANO bude mít pět radních, ODS čtyři a Spojenci pro kraj dva. Koalice pak bude mít v pětapadesátičlenném zastupitelstvu většinu 29 hlasů. Nahradí současnou vládu kraje (KSČM, ČSSD a SPD) v čele s komunistickým hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem.

Lídři koalice věří, že jejich spolupráce bude stabilní, žádné nepřekonatelné překážky zatím nenašli a vždy se dokázali shodnout. „Pokud vše půjde jako dosud, věřím, že koalice určitě stabilní bude. Není důvod tomu nevěřit,“ řekl Schiller.

„Kdybychom si nedůvěřovali, nemá cenu se o takovou koalici ani pokoušet. Do takové koalice bych ani nešel,“ zopakoval Jiří Kulhánek.

Zatím ANO a ODS v letech 2016 až 2020 spolupracovaly opozici, odkud se ostatně Kulhánek a Schiller (docházel na zastupitelstva jako host coby poslanec) znají. Nováčkem v zastupitelstvu jsou Spojenci pro kraj. „Panuje mezi námi důvěra, vždy jsme se dokázali najít shodu a je důvod předpokládat, že to tak bude i nadále,“ sdělil lídr Spojenců pro kraj Jiří Řehák.

Protože počet nemocných v kraji roste, když v neděli přibylo rekordních 942 nemocných, bude řešení situace kolem nákazy covid-19 i první úkol nové vlády. „Nějaké informace od pana hejtmana Bubeníčka mám, budeme muset ověřit, jaký je potenciál nemocnic a jak se s tím vypořádávají, jak jsou zabezpečené domovy důchodců. Druhým úkolem bude sestavení rozpočtu na příští rok,“ přiblížil Schiller.

Podle STAN, se kterým původně ANO a ODS o koalici vyjednávaly, zvolilo ANO nešťastnou koalici s malým počtem stran a těsnou většinou tří hlasů. „Moc její stabilitě nevěřím. Pokud někdo bude chybět nebo onemocní, bude to mít těsná většina složité. Podle řady kuloárních zpráv ji ale zezadu podpoří SPD a ukáže se, jak to bude dál,“ poznamenal lídr STAN Filip Ušák.

Piráti chtějí být konstruktivní opozicí a kroky současné koalice hlídat. Pokud bude postup ANO, ODS a Spojenců souhlasit s jejich programem, jsou připraveni koaliční kroky podpořit. „Podle mého osobního názoru ale byli Spojenci do koalice vybráni jen proto, aby podpořili náměstky a vznik koalice, ale její hlavní podporou bude opravdu SPD. Pokud to tak nebude, budu jen rád,“ přidal lídr Pirátů Karel Karika.

Podle lídra SPD Jaroslava Foldyny je to fikce. „Žádná oficiální jednání s žádnou z koaličních stran neproběhla. Přál bych si, aby tato koalice byla úspěšná, protože kraj to potřebuje,“ podotkl Foldyna s tím, že jediným problémem může být, že na celostátní úrovni ANO a ODS nemají společné noty.

Zda koalice bude pevná a bude spolupracovat celé čtyři roky, nechtěl nijak komentovat Martin Klika z Lepšího severu. „Pokud některé kroky krajské vlády budou smysluplné, budeme schopni je podpořit,“ sdělil Klika. (aa)


Při podpisu Jiří Kulhánek z ODS (vlevo), Jan Schiller z ANO (uprostřed) a Jiří Řehák ze Spojenců včera podepsali koaliční smlouvu. Hejtmanem se má stát Jan Schiller, jehož ANO volby v kraji vyhrálo. Foto: Iveta Lhotská, MAFRA

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: monitor médii- Ústecký kraj

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

MFD SeČ
Soud nařídil Mostečanům Mostu skončit s politikou

Jste spolek, ne strana, rozhodl s tím, že jinak sdružení zruší.

Losovačka, vesnice pro lůzu... Sdružení Mostečané Mostu vyrostlo na základech bytového družstva Krušnohor, kterému předsedá František Ryba (vlevo dole). V kampani před komunálními volbami 2014 „proslulo“ losovačkou o ceny, do dalších voleb před dvěma roky zase šlo s tím, že postaví vesnici pro lůzu, kam vystěhuje problémové lidi. Bývalá náměstkyně primátora Hana Jeníčková (vpravo dole) dostala před třemi lety pokutu 50 tisíc za to, že se v kampani 2014 snažila za úplatu přimět obyvatele Chanova, aby ji na kandidátce SMM kroužkovali. Na půdorysu sdružení vzniklo i celokrajské hnutí Severočeši.cz, které dvakrát uspělo ve volbách a mělo i dva senátory, před časem se však frakce kolem Ryby rozhádala s křídlem kolem podnikatele Jiřího Zelenky a hnutí se rozštěpilo. Foto: 2× Iveta Lhotská, 1× Martin Adamec, MAFRA

Monika Gordíková

redaktorka MF DNES

ÚSTÍ N. L., MOST Sdružení Mostečané Mostu, jehož osm tváří sedí v opozičních lavicích městského zastupitelstva, hrozí zrušení. Podle rozhodnutí ústeckého krajského soudu totiž nepřípustně vyvíjí činnost politické strany či hnutí. Soud dal sdružení rok na to, aby s tím přestalo. Oficiálně je totiž spolkem.

Soud o Sdružení Mostečané Mostu (SMM) rozhodoval na základě podnětu od čtyř navrhovatelů. Těmi byli mostečtí zastupitelé Jan Hrubeš a Luděk Prošek (Piráti a Zelení pro Most), Lubomír Gomboš, jenž se dlouhodobě vymezuje vůči fungování Stavebního bytového družstva Krušnohor úzce spjatého se SMM, a hnutí Občané městu, město občanům.

Podle nich SMM, které na sebe v minulosti upozornilo předvolebními losovačkami o hodnotné ceny nebo volební kampaní o zřízení „vesnice pro lůzu“, svým počínáním obchází zákon, když se maskuje za občanské sdružení, ačkoli ve skutečnosti působí jako politická strana.

„Tvrzení, že spolek vyvíjí činnost politické strany, bylo v řízení prokázáno,“ napsal v rozhodnutí soudce Jiří Fellner.

„Ze skutkového závěru, že se spolek zúčastňuje komunálních voleb, kde prosazuje své kandidáty do zastupitelstva města, a konečně ze skutkového závěru, že spolek politickou činnost jako svou hlavní činnost sám proklamuje, jak vyplývá z jeho zpráv o činnosti, nelze než konstatovat, že spolek je de facto činný jako politická strana či politické hnutí,“ uvedl dále Fellner.

Dodal, že s ohledem na výše zmíněné SMM dosahuje svého cíle, tedy zisku zastupitelských mandátů, nezákonným způsobem.

Spolek se u soudu hájil, že zákon nezakazuje, aby měl několik lidí v zastupitelstvu. „V zastupitelstvu jsou nezávislí kandidáti, kteří jsou současně i členy spolku. Spolek nevykazuje politickou činnost, spolek se zajímá o komunální problematiku,“ uvedl před časem právní zástupce SMM Michal Mleziva.

„Podle zjištěného skutkového stavu ze strany spolku nejde jen o podporu individuálních kandidátů v komunálních volbách, ale o vlastní soustavnou a na půdě spolku organizovanou politickou činnost spolku, která však není vedena podle obecně závazných pravidel,“ reagoval ve verdiktu soudce Fellner.

„Za nejvýznamnější považuje soud to, že jako spolek se nepodrobuje úpravě týkající se kontroly financování a úpravě financování činnosti politických stran, čímž výrazně deformuje komunální politickou soutěž v neprospěch těch, kdo tato pravidla respektují,“ píše se dále v rozhodnutí.

Soud proto spolek SMM upozornil, aby od politické činnosti upustil, zejména pak od úsilí získat místa v zastupitelstvu v dalších komunálních volbách. Stanovil mu na to roční lhůtu. Pokud to nesplní, zruší ho. Verdikt, který zatím není pravomocný, se současných zastupitelů netýká.

„Nechť si členové Sdružení Mostečanů Mostu založí politickou stranu. Spolky jsou určeny k zájmové činnosti, nikoli k získávání mandátů v zastupitelstvu nebo v parlamentu,“ okomentoval rozhodnutí soudu Lubomír Gomboš.

Spolek se chce odvolat

Protistrana se hodlá proti soudnímu rozhodnutí odvolat. „Odůvodnění usnesení shledáváme jako nedostatečné,“ potvrdil advokát spolku Michal Mleziva.

„Právní řád České republiky stojí na zásadě, že co není zakázáno, je povoleno. Soud ovšem v odůvodnění usnesení neuvedl konkrétní činnost, kterou spolek vyvíjí a která je současně zakázána. Soud si v tomto ohledu dokonce vypomáhá politologickou literaturou, aby odůvodnil své závěry, což považujeme v právním řádě za nepřípustné,“ dodal.

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Odpovědět

Zpět na „Ústecký kraj“