Pirátská datová platforma

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4765
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9913 poděkování
Dostal poděkování: 5725 poděkování

Pirátská datová platforma

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Ahoj.

V rámci poslaneckého klubu jsme si jako jednu z priorit do příštích sněmovních voleb stanovili vytvoření opoziční datové platformy.

Zatím jsme k tomu sepsali návrh střednědobého cíle.

V dalším kroku bude nutné vymyslet kde a jak data sbírat, skladovat a zpracovávat; poté jak je prezentovat (ideálně s možností interaktivní online prezentace, ovšem i s možností použití ve vytištěné podobě).

Prosím tímto o komentáře a připomínky. Pokud máte připomínky k samotné podobě střednědobého cíle (tj. k podobě výše odkazovaného dokumentu), ne k další implementaci, tak prosím už teď do pondělí 27. 1. 2020.

Děkuji za věnovaný čas.
Naposledy upravil(a) Vojtech.Pikal dne 03 úno 2020, 22:03, celkem upraveno 1 x.
Důvod: nadpis change
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 10):
Vit.Fux, Jakub.Michalek, Jan.Hora, Tereza.Vovesova, Jan.Lipavsky, Jarmil.Halamicek, klivan, anonym72078, Lukas.Dolezal, V__

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34749
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Opoziční datová platforma

Příspěvek od Petr.Vileta »

Je to poměrně dávno, co v jedněch novinách vyšel přehledný graf, zobrazující průměrné HDP EU, ČR a pod tím kdo zrovna seděl ve vládě (ODS, ČSSD, Koalice, atd). Bylo tam nádherně vidět, že HDP má vztah k celé EU a že pokles nebo růst (trend) má nejméně roční zpoždění po změně vlády (jinak řečeno, za první rok neovlivní lautr nic).

Jen takový nápad.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 3):
Frantisek.Navrkal, Vit.Fux, V__

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2674
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3687 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: Opoziční datová platforma

Příspěvek od Dan.Lestina »

S platformou nevím jak pomoct, ale rád pak přiložím ruku k dílu s konkrétními analýzami a grafy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, V__

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Bohdana.Hola
Místní předsednictvo
Příspěvky: 999
Registrován: 09 srp 2018, 09:21
Profese: datový analytik
Dal poděkování: 1478 poděkování
Dostal poděkování: 1126 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Opoziční datová platforma

Příspěvek od Bohdana.Hola »

Petr.Vileta píše: 23 led 2020, 22:07 Je to poměrně dávno, co v jedněch novinách vyšel přehledný graf, zobrazující průměrné HDP EU, ČR a pod tím kdo zrovna seděl ve vládě (ODS, ČSSD, Koalice, atd). Bylo tam nádherně vidět, že HDP má vztah k celé EU a že pokles nebo růst (trend) má nejméně roční zpoždění po změně vlády (jinak řečeno, za první rok neovlivní lautr nic).

Jen takový nápad.
Jo jo. Sedmnacta spolkova republika Nemecka....
Tito uživatelé poděkovali autorovi Bohdana.Hola za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, V__

Motto: Pane Bože, dej mi sílu bojovat s problémy, se kterými můžu něco udělat
Dej mi trpělivost nebojovat s věcmi, se kterými nic udělat nemůžu
a dej mi moudrost rozeznat ten rozdíl.
Bohdana

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4765
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9913 poděkování
Dostal poděkování: 5725 poděkování

Re: Pirátská datová platforma

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Střednědobý cíl byl schválen poslaneckým klubem, proběhl rebranding na „Pirátská datová platforma“ a hodilo se to na redmine.

Prosím @Martin.Kucera o změnu nadpisu vlákna.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
V__

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská datová platforma

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

nadpis fixed
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
V__

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Bohdana.Hola
Místní předsednictvo
Příspěvky: 999
Registrován: 09 srp 2018, 09:21
Profese: datový analytik
Dal poděkování: 1478 poděkování
Dostal poděkování: 1126 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská datová platforma

Příspěvek od Bohdana.Hola »

Frantisek.Navrkal píše: 03 úno 2020, 14:12 Střednědobý cíl byl schválen poslaneckým klubem, proběhl rebranding na „Pirátská datová platforma“ a hodilo se to na redmine.

Prosím @Martin.Kucera o změnu nadpisu vlákna.
Jak moc to jede dohromady s tim Pirátskym výzkumákem? A dá se k tomu nějak připojit? Teda připojit tak, aby člověk měl pocit, že je k něčemu užitečný a ne jen že vysedává na nějakejch schůzích?
10 let jsem dělala na Českém statistickém úřadě (demografické a sociální statistiky, migrace, gender, ageing) a to spíš mezi tažnejma než mezi chovnejma, tu samou dobu každý volby jako vedoucí přebíracího místa za staťák, terénní pomoc nebo supervize při každém větším ofiko šetření a dva roky v výzkumu veřejného mínění (převážně Příjezdový cestovní ruch a navíc Pharma a Telco) a 8 let datařiny na volné noze.

Vim, kde co najít veřejně v celý státní správě, jak se to používá, jaký jsou limity těch čísel a ještě furt mám na staťáku, ÚIV nebo ÚZIS docela dost známejch asi i na statistiky od komunální úrovně vejš.
Tak kdybyste měli pocit, že bych vás čas od času mohla oblažit nějakym dataminingem pro Piráty, tak "with pleasure". Ale raději bych věnovala Pirátum práci než vysedáváni.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Bohdana.Hola za příspěvky (celkem 3):
Vit.Fux, Frantisek.Navrkal, V__

Motto: Pane Bože, dej mi sílu bojovat s problémy, se kterými můžu něco udělat
Dej mi trpělivost nebojovat s věcmi, se kterými nic udělat nemůžu
a dej mi moudrost rozeznat ten rozdíl.
Bohdana

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4765
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9913 poděkování
Dostal poděkování: 5725 poděkování

Re: Pirátská datová platforma

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Bohdana.Hola píše: 04 úno 2020, 23:03 Jak moc to jede dohromady s tim Pirátskym výzkumákem? A dá se k tomu nějak připojit? Teda připojit tak, aby člověk měl pocit, že je k něčemu užitečný a ne jen že vysedává na nějakejch schůzích?
10 let jsem dělala na Českém statistickém úřadě (demografické a sociální statistiky, migrace, gender, ageing) a to spíš mezi tažnejma než mezi chovnejma, tu samou dobu každý volby jako vedoucí přebíracího místa za staťák, terénní pomoc nebo supervize při každém větším ofiko šetření a dva roky v výzkumu veřejného mínění (převážně Příjezdový cestovní ruch a navíc Pharma a Telco) a 8 let datařiny na volné noze.

Vim, kde co najít veřejně v celý státní správě, jak se to používá, jaký jsou limity těch čísel a ještě furt mám na staťáku, ÚIV nebo ÚZIS docela dost známejch asi i na statistiky od komunální úrovně vejš.
Tak kdybyste měli pocit, že bych vás čas od času mohla oblažit nějakym dataminingem pro Piráty, tak "with pleasure". Ale raději bych věnovala Pirátum práci než vysedáváni.
No s tou iniciativou kolem vládního analytického útvaru/PolicyLabu to souvisí jen tak, že u obou věcí hraje velkou roli práce s daty, ale záběr obou projektů je jiný. Ta druhá iniciativa vymýšlí jak implementovat koncepci PolicyLabů z jiných zemí v českém prostředí.

Tato iniciativa má toliko za cíl v rámci roku vytvořit nějaké pěkné grafické a datové výstupy, které budeme moci využívat v debatách, kampani atd. Také se tím vytvoří nějaká báze znalostí a systematizuje tvorba takovýchto výstupů.

Data mining bude jistě mnohokrát třeba. On je často problém vůbec data získat, takže jestli se nabízíš, tak bych měl nějaká zadání pro získání a zpracování dat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 3):
Bohdana.Hola, Vojtech.Pikal, V__

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Bohdana.Hola
Místní předsednictvo
Příspěvky: 999
Registrován: 09 srp 2018, 09:21
Profese: datový analytik
Dal poděkování: 1478 poděkování
Dostal poděkování: 1126 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská datová platforma

Příspěvek od Bohdana.Hola »

Frantisek.Navrkal píše: 05 úno 2020, 14:20

Data mining bude jistě mnohokrát třeba. On je často problém vůbec data získat, takže jestli se nabízíš, tak bych měl nějaká zadání pro získání a zpracování dat.
Tak jo.

Motto: Pane Bože, dej mi sílu bojovat s problémy, se kterými můžu něco udělat
Dej mi trpělivost nebojovat s věcmi, se kterými nic udělat nemůžu
a dej mi moudrost rozeznat ten rozdíl.
Bohdana

Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“