Ve stínu Slunečnice: ostravský domov pro seniory

Moderátoři: Vedoucí centrálních orgánů, Republikové předsednictvo - asistenti, Krajske expertni tymy - vedouci

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub.Dedek
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 1651
Registrován: 05 led 2017, 10:46
Profese: Student matematiky
Dal poděkování: 2669 poděkování
Dostal poděkování: 2319 poděkování

Ve stínu Slunečnice: ostravský domov pro seniory

Příspěvek od Jakub.Dedek »

Zdravím, jelikož se včera vydala první znepokojující reportáž z ostravského domova pro seniory Slunečnice, otvírám k tomuto problému vlákno. Zpekokojuje mne, pokud jedna z klientech chce
raději umřít, než aby se stala v nemocnici nemohoucí
. Znepokojuje mne, pokud klientka tvrdí, že
musí to vydržet, musí zatnout zuby.
Tohle nemá být standard.
Podle výpověí je problémem první parto, první oddělení. Jinak si klienti na služby nestěžují.


První reportáž
Zatím ukazuje znepokojující fakt, že vrchní sestra odmítá komunikovat a vyjádření jednoho syna již zesnulé pečovatelky.

Druhá reportáž.
ukázala na další problémy. Dle slov paní Hraboské pan ředitel zakázal personálu s novinářema mluvit. Znepokojující je ovšem ta další část:
Stáhla mi ty kalhotky, já jsem zůstala stát úplně vykolejená. No ne, když si uvědomím, uvědomila jsem si, že jsem na té druhé straně stála uprostřed chodby... (brečí)
Znepokojivá je i výpověď bývalé pečovatelky, která kvůli přístupu personálu ke klientům odešla po pár měsících.
Spousta lidí bylo arogantních a zlých na klientky...
Dle vyjádření další klientky mluví o pečovatelce Šárce, která jí několikrát a opakovaně držela pod krkem.


V třetím díle budou chtít konfrontovat vedení. Díl vyjde až zítra, tak jsem zvědavý na reakce.

Vyjádření Zdeňka Pražáka v IDnesu.
Z výsledků našich kontrol vyplývá, že to není žádný domov hrůzy. Nemohu sice vyloučit selhání jednotlivců v konkrétní situaci, protože přímá péče o seniory, často upoutané na vozíku nebo lůžku, je fyzicky i psychicky náročná. Ale vylučuji, že by šlo o plošný či systémový problém. Poradíme se s právníky, zda a jakým způsobem se můžeme proti nařčení bránit.
Mám z toho pocit, že klienty si v tomto případě stěžovatelka brala jen jako rukojmí v těchto osobních sporech. Zatím nemáme důkazy, že by personál seniory šikanoval. Čekáme na výsledky ministerské kontroly, která tam byla před třemi týdny. A vedení domova už chystá anonymní anketu mezi klienty i jejich příbuznými.
Bohužel to vypadá, jako by se strkala hlava do písku před problémem. Radit se s právníky, jak se bránit proti nařčení? To je věc, kterou musíme odsoudit. Ochrana oznamovatelů je jeden z pilířů Pirátů. Anktety taky nic nevyřeší. Jsem zvědavý na zítřejší reportáž...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Dedek za příspěvek:
Michaela.Nepejchalova

První zásadou je, že nesmíte klamat sami sebe, a že vy jste ten nejsnazší člověk, kterého lze oklamat.

Richard P. Feynman

Uživatelský avatar
Zuzana.Klusova
Krajský zastupitel
Příspěvky: 284
Registrován: 01 lis 2014, 21:31
Profese: Asistentka, PR a média
Bydliště: Petrovice u Karviné
Dal poděkování: 127 poděkování
Dostal poděkování: 625 poděkování

Re: Ve stínu Slunečnice: ostravský domov pro seniory

Příspěvek od Zuzana.Klusova »

Zajímalo by mě, zda a jak probíhá audit kvality sociálních služeb v MSK viz https://www.esfcr.cz/detail-clanku/-/as ... rect=false
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zuzana.Klusova za příspěvek:
Jakub.Dedek
Uživatelský avatar
Daniel.Galuszka
Mediální odbor
Příspěvky: 702
Registrován: 30 lis 2017, 19:52
Profese: social media team
Dal poděkování: 434 poděkování
Dostal poděkování: 790 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ve stínu Slunečnice: ostravský domov pro seniory

Příspěvek od Daniel.Galuszka »

Jakub.Dedek píše: 21 lis 2019, 11:35 Bohužel to vypadá, jako by se strkala hlava do písku před problémem. Radit se s právníky, jak se bránit proti nařčení? To je věc, kterou musíme odsoudit. Ochrana oznamovatelů je jeden z pilířů Pirátů. Anktety taky nic nevyřeší.
Jojo, souhlas. Koresponduje to s tím tvrzením stěžovatelky, že ředitel zametá věci pod stůl.
Uživatelský avatar
Martina.Duskova
Republikový výbor
Příspěvky: 110
Registrován: 29 říj 2013, 19:31
Profese: sociální pedagožka
Dal poděkování: 86 poděkování
Dostal poděkování: 118 poděkování

Re: Ve stínu Slunečnice: ostravský domov pro seniory

Příspěvek od Martina.Duskova »

Zuzana.Klusova píše: 21 lis 2019, 11:47 Zajímalo by mě, zda a jak probíhá audit kvality sociálních služeb v MSK viz https://www.esfcr.cz/detail-clanku/-/as ... rect=false
Jen ve zkratce: V MSK je to tak, že je účast v projektu nabídnuta službám, služby se dobrovolně přihlásí a kraj (pracovnici a politici za socku) z nich vyberou...auditu předchází minimalne 100hodin metodické podpory...audit probíhá minimálně 3denním stínováním pracovníků ve službě a výsledky auditu jsou předány službě, ta by pak měla výstup zreflektovat...

Martina Dušková

Uživatelský avatar
Jakub.Dedek
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 1651
Registrován: 05 led 2017, 10:46
Profese: Student matematiky
Dal poděkování: 2669 poděkování
Dostal poděkování: 2319 poděkování

Re: Ve stínu Slunečnice: ostravský domov pro seniory

Příspěvek od Jakub.Dedek »

První zásadou je, že nesmíte klamat sami sebe, a že vy jste ten nejsnazší člověk, kterého lze oklamat.

Richard P. Feynman

Uživatelský avatar
Jakub.Dedek
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 1651
Registrován: 05 led 2017, 10:46
Profese: Student matematiky
Dal poděkování: 2669 poděkování
Dostal poděkování: 2319 poděkování

Re: Ve stínu Slunečnice: ostravský domov pro seniory

Příspěvek od Jakub.Dedek »

Jste manipulátoři, vyslechli si reportéři. Důkazů šikany seniorů přibývá

Vrchní sestra ve Slunečnici končí, do domova přišla policie
„Ano, policie zahájila vyšetřování, víc vám k tomu říct nemůžu,“ řekl v úterý večer Radek Baran, což bylo jeho vůbec první vyjádření pro Seznam od začátku natáčení letos na jaře. Veškeré komunikaci se po dlouhé měsíce vyhýbal. Trestní oznámení policii avizovala ministryně sociálních věcí Jana Maláčová už před třemi týdny, kdy jsme ji s natočeným materiálem seznámili.
Vedení města svolalo k případu tiskovou konferenci na čtvrteční ráno.

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO) už minulý týden, po zveřejnění prvních dílů Ve stínu Slunečnice, prohlásil: „Příští týden k tomu přijmeme adekvátní závěry.“

První zásadou je, že nesmíte klamat sami sebe, a že vy jste ten nejsnazší člověk, kterého lze oklamat.

Richard P. Feynman

Odpovědět

Zpět na „Sociální politika“