[odděleno] Akceptace nominací z vyšších pozic na nižší

Fórum pro dotazy na fungování systémů strany. Od technických, přes zvyklosti a postupy, po byrokratické.

Moderátoři: Personální odbor - celý, Administrativní odbor, Předsedající, Mediální odbor, Technický odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Rada resortních týmů - členové, Garanti

Pravidla fóra
Než položíte dotaz, podívejte zkuste odpověď najít v nápovědě. Pak se podívejte, jestli už tu náhodou podobný dotaz nezazněl.
Pro každý dotaz založte nové téma. Po zodpovězení dotazu po sobě můžete téma zamknout.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18673
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33871 poděkování

[odděleno] Akceptace nominací z vyšších pozic na nižší

Příspěvek od Martin.Kucera »

IMHO je nominace na předsedu platná i do volby místopředsedů (naopak samozřejmě ne). Apoň na úrovni oblastních sdružení je to AFAIK běžná praxe, protože proč to komplikovat dvojí nominací.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Jan.Novak, Vaclav.Zidek, Robert.Magni, Petr.Tkadlec

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7199 poděkování

Re: Nominace Ivana Bartoše na místopředsedu České Pirátské strany

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Martin.Kucera píše: 14 lis 2019, 07:25 IMHO je nominace na předsedu platná i do volby místopředsedů (naopak samozřejmě ne). Apoň na úrovni oblastních sdružení je to AFAIK běžná praxe, protože proč to komplikovat dvojí nominací.
Podle jednacího řádu se předseda volí zvlášť, proto nelze nominace míchat. Prakticky jde o to, že kdyby kandidát měl jen návrh nominace na předsedu, a tu odmítl, nebo nezískal, nemohl by se ucházet o pozici místopředsedy. Proto je vždy nutné, aby byly zvlášť nominace na předsedu, a zvlášť na místopředsedu. A obdobně v primárních volbách zvlášť nominace na lídra, zvlášť čelo, a zvlášť zbytek kandidátky.

Oblastní sdružení nejsou povinna řídit se Jednacím řádem CF, a v některých oblastních sdruženích je bohužel běžná praxe, že ani řádné nominace nedělají. Tím ale nelze argumentovat. Na půdě CF je třeba jít příkladem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvek:
Tomas.Svoboda

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3453
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2627 poděkování
Dostal poděkování: 5066 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Ivana Bartoše na místopředsedu České Pirátské strany

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Martin.Kucera píše: 14 lis 2019, 07:25 IMHO je nominace na předsedu platná i do volby místopředsedů (naopak samozřejmě ne). Apoň na úrovni oblastních sdružení je to AFAIK běžná praxe, protože proč to komplikovat dvojí nominací.
jako ze jedna nominace je platna pro dve nezavisle volby? logicky to sice je, ale nejsem si jisty zda si to muzeme dovolit.

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18673
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33871 poděkování

Re: Nominace Ivana Bartoše na místopředsedu České Pirátské strany

Příspěvek od Martin.Kucera »

Jan.Bednarik píše: 14 lis 2019, 08:29
Martin.Kucera píše: 14 lis 2019, 07:25 IMHO je nominace na předsedu platná i do volby místopředsedů (naopak samozřejmě ne). Apoň na úrovni oblastních sdružení je to AFAIK běžná praxe, protože proč to komplikovat dvojí nominací.
Podle jednacího řádu se předseda volí zvlášť, proto nelze nominace míchat. Prakticky jde o to, že kdyby kandidát měl jen návrh nominace na předsedu, a tu odmítl, nebo nezískal, nemohl by se ucházet o pozici místopředsedy. Proto je vždy nutné, aby byly zvlášť nominace na předsedu, a zvlášť na místopředsedu. A obdobně v primárních volbách zvlášť nominace na lídra, zvlášť čelo, a zvlášť zbytek kandidátky.
Já mám ale na mysli situace, kdy dotyčný už nominaci .
A ne, fakt mě nepřesvědčíš o tom, že nezvolený kandidát na lídra (tj. měl platnou nominaci na lídra) má znovu získávat nominaci do čela a pokud by nebyl zvolen ani do čela (třeba proto, že kandidátů na lídra by bylo více než je počet míst čela s lídrem), že musí získávat ještě do třetice nominaci na zbytek kandidátky. To by byla fakt samoúčelná byrokracie pro byrokracii.
Něco jiného je hlasování o přijatelnosti, tj. že přijatelnost na lídra neznamená automaticky přijatelnost do čela (poté co je zvolen lídr).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Dan.Lestina, Vit.Fux, Ondrej.Kalis

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5593
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22610 poděkování
Dostal poděkování: 4573 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Ivana Bartoše na místopředsedu České Pirátské strany

Příspěvek od Robert.Magni »

Jestli to byrokokotina nedovoluje,tak je potřeba byrokokotinu změnit a ne plevelit forum nominacemi nominovaných.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvky (celkem 4):
Jan.Prokop, Jiri.Hoskovec, Vojtech.Pikal, Vit.Fux

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7199 poděkování

Re: Nominace Ivana Bartoše na místopředsedu České Pirátské strany

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Posledně když jsem vyhlásil volbu tak, že se nominace počítají i na "nižší" pozice, Vojta Pikal mi do toho hodil vidle. A věřím že má pravdu. Pokud by Ivan nominaci na předsedu odmítl, nemohl by kandidovat na místopředsedu. A jsou to oddělené volby. Nemůžeme po předsedající chtít, aby přimhouřila oko a akceptovala jednu nominaci do více voleb.

Myslím si ale, že tohle není správné místo, kde diskutovat proceduru a Jednací řád. Tak jestli to chcete někdo více rozebírat, založte prosím vlákno ve vnitrostranické poradně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvek:
Andrej.Ramaseuski

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18673
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33871 poděkování

Re: Nominace Ivana Bartoše na místopředsedu České Pirátské strany

Příspěvek od Martin.Kucera »

Jan.Bednarik píše: 14 lis 2019, 09:49 Posledně když jsem vyhlásil volbu tak, že se nominace počítají i na "nižší" pozice, Vojta Pikal mi do toho hodil vidle. A věřím že má pravdu.
Dáš mi link? Zajímá mě zdůvodnění.
Pokud by Ivan nominaci na předsedu odmítl, nemohl by kandidovat na místopředsedu.
To si musíme ujasnit, co je to "odmítnout nominaci". Protože ta nominace jako taková zkrátka existuje a existovat bude, nezávisle na Ivanově vůli.
Pokud je tím ve skutečnosti myšleno "odmítnout kandidovat na předsedu", pak žádný problém není, protože nominace existuje a dohodneme-li se (což je tedy v této chvíli předmětem diskuse), že nominace na vyšší pozici platí i pro pozici nižší, tak kandidovat na místopředsedu může.
Pokud by tím bylo myšleno "odmítne využít tuto konkrétní nominaci skupinou členů", tak by ale asi těžko chtěl využít nominaci skupinou členů na místopředsedu, ne?
A jsou to oddělené volby. Nemůžeme po předsedající chtít, aby přimhouřila oko a akceptovala jednu nominaci do více voleb.
IMHO nejde o přimhouření oka, ale logický postup - násobné nominace bez jakékoli praktické hodnoty jdou IMHO proti našim principům.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Jan.Novak, Michaela.Nepejchalova

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26210
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36995 poděkování
Dostal poděkování: 30156 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [odděleno] Akceptace nominací z vyšších pozic na nižší

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Já principielně souhlasím s Honzou Bednaříkem.
Pokud má někdo založený členský podnět na předsedu, můžu pro něj odmítat hlasovat i když na místopředsedu bych ho podpořil. Proto je vhodné mít nominace založené oddělené, zvláště pokud není dostatek času mezi volbou předsedy/lídra a místopředsedů/čelních kandidátů.

Na druhou stranu chápu, že zakládat nadbytečné nominace je velmi nadbytečné.

Řešením je dle mého navrhnout postup, kdy CF odsouhlasí, že neúspěšní kandidáti na předsedu/lídra jsou automaticky nominováni do předsednictva. A taky že neúspěšní kandidáti ve volbě jsou nominování do případné dovolby na místě.

EDIT: Dovedu si představit i situaci, kdy někoho nominuji na lídra, ale pokud tu volbu prohraje, nechci aby byl v předsednictvu ve smyslu dvou kohoutů na jednom hřišti co se tam pak budou přetahovat. Ale to asi není to, co bychom nyní museli řešit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Jan.Bednarik

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18673
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33871 poděkování

Re: [odděleno] Akceptace nominací z vyšších pozic na nižší

Příspěvek od Martin.Kucera »

Vojtech.Pikal píše: 14 lis 2019, 10:15Pokud má někdo založený členský podnět na předsedu, můžu pro něj odmítat hlasovat i když na místopředsedu bych ho podpořil.
Ano. Ale celá diskuse vzešla ze situace, kdy ten někdo už podporu na předsedu a tudíž není třeba se zabývat problémem "podporu na předsedu nemá, tak třeba ji získá aspoň na místopředsedu".
Vojtech.Pikal píše: 14 lis 2019, 10:15Řešením je dle mého navrhnout postup, kdy CF odsouhlasí, že neúspěšní kandidáti na předsedu/lídra jsou automaticky nominováni do předsednictva. A taky že neúspěšní kandidáti ve volbě jsou nominování do případné dovolby na místě.
OK? podám návrh postupu, ale byl bych do budoucna rád za systémovější řešení, aby to v každém KS a MS nemuseli pokaždé taky řešit návrhem postupu.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7199 poděkování

Re: [odděleno] Akceptace nominací z vyšších pozic na nižší

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Čistě prakticky předseda a místopředseda, stejně tak lídr a čelní kandidát, jsou trochu jiné role. Mě zajímá jak bude daný kandidát zastávat obojí pokud ho mám volit na obě pozice. Pokud dodá jen nominační řeč a bude se grilovat jen na předsedu/lídra, tak mi pro deminimum chybí kandidátská řeč na místopředsedu/čelo a grilování na tuhle pozici.

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická Poradna“