Žádost o členství

Moderátoři: KoKS Praha, PKS Praha, PMS Praha 6

Odpovědět
Lubos.Nondek
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 6
Registrován: 19 led 2019, 21:25
Profese: výpravčí
Dal poděkování: 14 poděkování
Dostal poděkování: 5 poděkování

Žádost o členství

Příspěvek od Lubos.Nondek »

Zdravím všechny,
dovoluji si požádat o přijetí do Pirátské strany. Narodil jsem se a vyrůstal v Bubenči, maturoval jsem v roce 1991 na GJK. V polovině devadesátých let jsem se odstěhoval do jižních Čech na venkov. Jsem ženatý, s manželkou máme dvě děti - aktuálně 14 a 17 let. Před několika lety jsme se s rodinou přestěhovali do Prahy, v současné době bydlíme v Dejvicích. Pracuji jako výpravčí. Dosud jsem nebyl členem ani registrovaným příznivcem žádné politické strany ani hnutí. Nikdy jsem nebyl trestně stíhán. Pirátské straně jsem pomáhal jako autonomní dobrovolný rozdavač Pirátských listů před volbami do EP.

Odpovědi na devatero otázek:
1. Proč my a ne někdo jiný? Popiš strany, na kterými (bys) uvažoval, a proč jsi je zavrhl. Koho jsi volil v předchozích volbách (2010, 2013, 2017)
V předchozích volbách v průběhu posledních deseti let jsem volil střídavě KDU-ČSL a STAN, před tím Zelené. Sám sebe bych charakterizoval jako středového umírněně liberálního voliče. Rád bych, aby politika v ČR byla proevropská, více zaměřená na podporu rodin, vstřícná vůči drobnému podnikání a obezřetná vzhledem k velkým firmám. Prioritou pro mě je důraz na právní stát, kvalitní vzdělávání, snaha o snížení rozdílů mezi regiony, podpora výzkumu a racionální (nikoli nábožensky pojatá) odpovědnost k životnímu prostředí.

V současné době jsou pro mě programově nejbližší Piráti a hnutí STAN. Na Pirátech je mi kromě programu sympatický postup budování strany zdola a to, že nejsou stranou jednoho silného lídra. Také už nechci opakovaně při každých volbách trnout, jestli strana, kterou jsem volil, dosáhne na 5%. Nad žádostí o členství v Pirátské straně jsem delší dobu uvažoval. Doufám, že toho za pár let nebudu litovat.
2. Jaký máš názor na legalizaci drog? Legalizoval bys konopí? LSD? Heroin?
Chemicky neupravené drogy přírodního původu vypěstované nebo nasbírané pro vlastní potřebu jsou podle mého názoru ok. Dobrá věc, která už takto funguje, jsou pěstitelské pálenice. Toleroval bych pěstování THC konopí - třeba i 10 kytek, sběr rozumného množství lysohlávek (ty naštěstí nikdo moc neřeší) apod. Úplná legalizace včetně distribuce je ale něco jiného. Ti, co ji prosazují, by si měli představit její reálné dopady - velké průmyslové pěstírny vlastněné třeba i dceřinkami Agrofertu nebo Penty (byl by to super byznys), reklama, problémy na hranicích se sousedními zeměmi kvůli pašování ... Ve výsledku by to mohlo připomínat solární boom: byznys na tom vydělá, ale objeví se spousta konkrétních průšvihů a preference stran, které by takovou legalizaci prosadily, půjdou dolů.
Syntetické drogy jako LSD, Amfetamin nebo heroin bych v žádném případě nelegalizoval.
3. Co si myslíš o státních dotacích? V zemědělství? V průmyslu? V ohledu na rozvoj podnikání?
Dotace jsou legitimním způsobem podpory realizace určitých záměrů ať už v oblasti životního prostředí, zemědělství, vzdělávání, rozvoji průmyslu a podnikání atd. Stejně jako třeba daňová politika. Problém je v nastavení konkrétních dotačních politik ČR (a nejen jí), s dotacemi související korupce, přebujelá byrokracie ...

Funkční stát by měl být schopen stanovit si rozumné strategické cíle (např. dostatek míst ve školkách) a přijít s legislativními opatřeními doprovázenými funkční a promyšlenou dotační politikou (např. příspěvky obcím, které potřebují navýšit kapacitu školky), stanovit pro ni vhodná kritéria a umět následně pohlídat i dodržení dotačních pravidel. Třeba to taky někdy dokážeme.
4. Co si myslíš o OSA, Intergramu a autorském zákonu?
Ohledně autorského práva a OSA podporuji oficiální stanovisko Pirátů.
5. Kde vidíš největší díru/nebezpečí v ochraně soukromí a svých osobních údajů?
Mám starý tlačítkový mobil a nepoužívám sociální sítě, přijde mi, že je to jen ztráta času. Od roku 2004 mám na notebooku Linux. V této chvíli tak považuji za největší díru do soukromí to, že tady pod plným jménem zveřejňuji svoje osobní názory.
6. Kde si myslíš, že je hranice mezi svobodou projevu a rozumným omezením kvůli hanobení rasy a vyzývání k násilí?
Nějaká zákonná restrikce je jistě nutná (popírání holokaustu), na druhou stranu by její příliš široké uplatňování mohlo logicky vyvolávat nesouhlas části veřejnosti, která s podobnými názory skrytě a pasivně sympatizuje, a tak zapříčinit její další radikalizaci. Pokud třeba lidé žijící v sousedství nějaké problémové lokality mají dojem, že o svých potížích nemohou otevřeně mluvit, aby nebyli obviněni z rasizmu, situaci to dál ještě zhoršuje. Jsem zastánce otevřeného dialogu s každým, kdo je alespoň trochu schopen formulovat svoje stanovisko, přestože s ním nemusím vyloženě souhlasit.
7. Co si myslíš o EU - klady a zápory?
Myslím si, že integrace Evropy je nezbytná, podporuji členství ČR v EU. Pokud Unie ještě několik desítek let vydrží a nerozpadne se, dovedu si představit, že dospěje do nějaké varianty (kon)federativního uspořádání. V současné době je fungování EU limitováno vzájemnou částečnou nekompatibilitou členských států, podmínkou další užší integrace je postupné vytvoření rozšířené loyality občanů nejen k národním státům jako dosud, ale i k celé unii. Nadějí pro mě jsou mladší generace, tedy pokud mezitím úplně nezblbnou z mobilů a sociálních sítí:)
8. Názor na referendum?
Referendum na místní úrovni vidím jako jednoznačně pozitivní věc, současná právní úprava (35% účast, a PRO alespoň 25% všech voličů) mi přijde dobrá.
Celostátní referendum: nevím, polarizace lidí během celostátní kampaně (ano/ne; černá/bílá) a riziko závazného výsledku referenda s poměrem 51% vs. 49% voličů asi není úplně ok. Řešením by možná bylo zvýšení prahu pro platnost referenda (třeba na 55 nebo 60 procent), aby byl zajištěn nějaký širší celospolečenský konsenzus. Rozhodně mi celostátní referenda nepřijdou jako nějaký zázračný všelék na neduhy demokratické vlády ČR, přestože například jejich tradice ve Švýcarsku je obdivuhodná.

Z podobných důvodů jsem rád za náš poměrný volební systém do poslanecké sněmovny. Přes všechny své nevýhody tolik společnost neštěpí, dává prostor i nově vzniklým stranám nebo stranám, které zastupují nějakou názorovou menšinu. Výsledky přesněji odrážejí skutečné nálady ve společnosti. Hlasy "poražených" nepadají úplně do koše jako při referendu nebo většinových (a nota bene ještě jednokolových) volbách v USA nebo Británii.
9. Co nejvíc pálí Českou republiku?
Poměrně velká část populace ČR se necítí být součástí (západo)evropského kulturně-politického okruhu, další část zase ano. Důsledkem je obtížné, často nemožné dosahování společenské a politické shody ohledně směřování země.
Další velký problém je narůstající moc velkých korporací včetně jejich vlivu na média.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lubos.Nondek za příspěvky (celkem 2):
Antonin.Stogr, Ondrej.Chrast
NON DECLINARE!
Odpovědět

Zpět na „Zájemci o členství Praha 6“